İçeriğe Yönlendir

Benzin g&#246stergesi

Süleyman Akdoğan

Recommended Posts

Süleyman Akdoğan
(düzenlendi)

Arabamda sıralı sistem olmasına rağmen benzin göstergesi ve yol bilgisayarı sanki benzin kullanıyormuşum gibi çalışıyor. Bir müddet sonra benzin ibresi sfıra dayanıyor, aynı şekilde yol bilgisayarıda sıfırı gösteriyor.

Sizce benzin bittiğindenmi böyle yapıyor? Eğer öyleyse araba sanki gazla benzini beraber yakıyormuş gibi bir durum ortaya çıkacak.

tarihinde Can Umut Baykan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik
araba sanki gazla benzini beraber yakıyormuş gibi bir durum ortaya çıkacak.

Katılıyorum. Çünkü aracın benzin yönetimi tamamen lpg de. Benzini kullanmadığınız halde bitip gitmesi sanki karışıp lpg ile beraber yakılıyormuş düşüncesi oluşuyor.

Yorum bağlantısı
Süleyman Akdoğan

lpgnin benzinle beraber yakılma ihtimali var mıdır? Arabanın çalışmasında herhangi bir sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Araç direk lpg ile mi çalışıyor? Eğer öyleyse aracınız sorunlu yoksa normal. Motor ısınana kadar araç benzinle çalışır. Yani şu lpgci ağzıyla %50 tasarruf yalandır. Hele ki kışın geç ısınan motor ve aşırı soğuk motor dah fazla benzin yakar. Kısa mesafe kullanımında ve her marşta lpgye geç geçiyorsa benzin tüktimi iyice artar. Bizim araba her sabah okula gidip her akşam geç vakit geliyor. mesafe yaklaşık 5 km kadar. Babam sağolsun sabahları tam gaz gider. zaten lpgye geçene benzini içmiş oluyor :p lpgyi fullemeye gittiğimde kışın 15-20 liralık benzin alırım yazın bu değr 10 liravevaltında syreder. yani 100 km de 1-1.5 litre benzin tüketimi olur. Ama gaza geçen arabada (mesela hiç durmadan yapılan uzun yol yolcuğunda) benzin ibresi hiç oynamaz.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Sıralı sistem mantığı işte sıra ile önce benzin sonra gaa geçiyor. Beraber yanmıyor sıralı yanıyor.( ilk çalıştırma anında belirli şartlar sağlanana kadar)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

sıralıdan kasıt o mu? Ben silindirlere sıralı veriyor sanıyordum ondan adı sıralı :p

Yorum bağlantısı
Arabamda sıralı sistem olmasına rağmen benzin göstergesi ve yol bilgisayarı sanki benzin kullanıyormuşum gibi çalışıyor. Bir müddet sonra benzin ibresi sfıra dayanıyor, aynı şekilde yol bilgisayarıda sıfırı gösteriyor.

Sizce benzin bittiğindenmi böyle yapıyor? Eğer öyleyse araba sanki gazla benzini beraber yakıyormuş gibi bir durum ortaya çıkacak.

Araç benzin yakmıyor ama benzin göstergesi düşüyor şikayeti genelde LPG kullanan fransız araçlarında oluyor. Yani araç LPG yakarken yol bilgisayarından gelen verilere istinaden benzin göstergesini düşürüyor ve tekrar stop edip çalıştırana kadar benzin bitti uyarısı veriyor. Bu durumu PSA adı verilen cihazla çözüyorlar.

Benzer durumu ben de mondeo'da yaşadım aslında. Kış aylarından birinde benzin göstergesi sürekli çeyrek deponun altına düştüğü için 60.-TL'lik benzin aldım 1 ayda. Ancak hesapladığımda bu kadar benzini yakması mümkün değildi. Daha sonra dikkatimi çeken bir konu oldu.

MK2 Mondeo Ghia'lar kalan menzil 80km'nin altına düştüğünde yol bilgisayarından sesli uyarı verir ve her 20km'lik düşüşte bu uyarıyı tekrarlar.LPG'ye geçene kadar eğer aracın içindeki benzini kullanılırsa ve bu arada yol bilgisayarından ikaz alırsanız, LPG'ye geçse bile benzin ibresi düşmeye devam ediyordu. Daha sonra çözümü benzini yarım depo almak sureti ile çözdüm. Dediğim gibi kalan menzili uyarı vereek seviyeye düşürmeyince problem ortadan kalktığı için böyle bir yöntem buldum kendime.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Süleyman Akdoğan
(düzenlendi)
Araç benzin yakmıyor ama benzin göstergesi düşüyor şikayeti genelde LPG kullanan fransız araçlarında oluyor. Yani araç LPG yakarken yol bilgisayarından gelen verilere istinaden benzin göstergesini düşürüyor ve tekrar stop edip çalıştırana kadar benzin bitti uyarısı veriyor. Bu durumu PSA adı verilen cihazla çözüyorlar.

Benzer durumu ben de mondeo'da yaşadım aslında. Kış aylarından birinde benzin göstergesi sürekli çeyrek deponun altına düştüğü için 60.-TL'lik benzin aldım 1 ayda. Ancak hesapladığımda bu kadar benzini yakması mümkün değildi. Daha sonra dikkatimi çeken bir konu oldu.

MK2 Mondeo Ghia'lar kalan menzil 80km'nin altına düştüğünde yol bilgisayarından sesli uyarı verir ve her 20km'lik düşüşte bu uyarıyı tekrarlar.LPG'ye geçene kadar eğer aracın içindeki benzini kullanılırsa ve bu arada yol bilgisayarından ikaz alırsanız, LPG'ye geçse bile benzin ibresi düşmeye devam ediyordu. Daha sonra çözümü benzini yarım depo almak sureti ile çözdüm. Dediğim gibi kalan menzili uyarı vereek seviyeye düşürmeyince problem ortadan kalktığı için böyle bir yöntem buldum kendime.

Saygılarımla.

Bendeki sorunda aynen bu şekilde. Önerdiğiniz çözümü deneyeceğim. Teşekkürler...

tarihinde S tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...