İçeriğe Yönlendir

Ehliyetlerde TC kimlik no zorunluluğu

Süha Demirtaş

Recommended Posts

Süha Demirtaş

Dün akşam radyoda duyduğum bir habere göre ehliyetlerinde TC no su bulunmayan ehliyetler yılbaşından itibaren geçersiz sayılacakmış.Eski tip ehliyet kullanan herkes önce sağlık raporu alacak 50TL gibi bir rakama ardındanda harç parası verip 80TL yeni ehliyetine kavuşa bilecekmiş ?

Acaba bu durum sadece banamı mantıksız ve yalnış geliyor yoksa gerçekten bölemidir ?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Açıklamada, ?İddia edildiği gibi T.C. kimlik numarası bulunmayan sürücü belgelerinin belli bir süre içinde değiştirilme zorunluluğu bulunmamakta olup gerek trafik denetimlerinde, gerekse diğer trafik işlemlerinde (trafik kazaları gibi) vatandaşlarımız mevcut sürücü belgelerini değiştirmeksizin kullanabileceklerdir? denildi.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Soyle bir haber buldum; sanki mecburi degil gibi:

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.as...mp;Categoryid=1

Açıklamada, “İddia edildiği gibi T.C. kimlik numarası bulunmayan sürücü belgelerinin belli bir süre içinde değiştirilme zorunluluğu bulunmamakta olup gerek trafik denetimlerinde, gerekse diğer trafik işlemlerinde (trafik kazaları gibi) vatandaşlarımız mevcut sürücü belgelerini değiştirmeksizin kullanabileceklerdir” denildi.

bu haberin tarihi 21.05.2008 değişim olmuş olabilir bende güncel bir şeyler bulamadım !

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

Aylar önce bu durum ile ilgili emniyet genel müdürlüğünden açıklama gelmişti,tc kimlik numarası zorunlu değil diye ,değiştirmeye gerek olmadığı yönünde.

trafik polisi tc kimlik numarasını görmek isterse yanında nüfus cüzdanını ibraz ederiz olur biter..

sağlık kuruluşlarının çıkardığı asparagas haber olabilir.çünkü ciddi bir rant var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

10 yıldır ehliyet değiştirecek bu devlet.. 10 yıldır nasıl olsa yeni tip çıkacak diye kırık ehliyet ile dolaşıyorum :)

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

tc kimlik numaranızı ezbere biliyorsanız çevirmelerde hiçbir sorun olmuyor...

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen

Artık bu kimlik işini çözsünler de nasıl çözerlerse çözsünler... Cidden sıkıcı olmaya başladı çünkü. Hala şu kocaman nufus cuzdanları değişecek diye bekliyoruz, bir yere sığdıramadığım için evde bir kenarda duruyor öyle. Kimlik lazım olunca da ehliyet, iş yeri kimliği falan kullanıyorum...

Sözde tum kimlikler tek bir kimlikte toplanacak, bu kimliğin boyutu küçük olacak (ehliyet gibi) ve bu kart akıllı kart olacak... Beklemeye devam...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sağlık karneleri kartlı olacaktı, bunlarda çip olacaktı.. Doktor muayene edince bulguları ilaçları buraya işleyecekti..

Hatta bağkur bunun için yıllar önce 15'er lira para bile topladı diye hatırlıyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yeni tip sürücü belgelerinin kimlik yerine geçmesi - kimliklerin de sürücü belgesi yerine geçmesi mümkün olmalı. Sanırım olacak. Birçok ülkede "kimlik sorma" olayı olmadığı için kimlik belgesi olarak zaten ehliyet kullanılır. Onun dışında diploma tarzı doğum sertifikası ve pasaport vardır. Kimlik az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere özgü galiba.

Bu arada yeni kimlikler güzel , çipli olanlar. Üzerindeki deseni ve font düzenini begenmememe rağmen (biraz aşırı islami sanat kokuyor ve kullanılabilir okunabilir olma özelliği düşünülmemiş) yine de mevcutlara göre çok iyi.

Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç
Ehliyet raporunu 15 tl ye veriyorlar 50 tl değil

sağlık ocaklarında bedava

Yorum bağlantısı
Murat Dere
10 yıldır ehliyet değiştirecek bu devlet.. 10 yıldır nasıl olsa yeni tip çıkacak diye kırık ehliyet ile dolaşıyorum :)

Al benden de o kadar.

Sağlık karneleri kartlı olacaktı, bunlarda çip olacaktı.. Doktor muayene edince bulguları ilaçları buraya işleyecekti..

Hatta bağkur bunun için yıllar önce 15'er lira para bile topladı diye hatırlıyorum...

cak cek cik cük... Hep aynı...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben kırılan ehliyetimi değiştirirken sağlık raporu istemediler. Parayı ver yeter dendi yani. Şimdi üzerinde kimlik numaram yazıyor. Sağlık raporu yanlış hatırlamıyorsam 60 yaş üstü ehliyet sahiplerinden isteniyor. Ayroca verdikleri ehliyet yine kırıldı, kötü malzeme kötü işçilik... :(

Sürücü kursları özel sağlık kuruluşlarıyla anlaşıp gelenleri oralara göndermek suretiyle söğüşlüyor. Saülık ocaklarında bedava olarak alınabilir.

Yeni kimlik yanılmıyorsam Bolu'da pilot olarak uygulanmaya başlamıştı 2009'da. Ne zaman yurt geneline yayılır bilmiyorum.

Doğru hatırlıyorsun, ben Bolu nüfusuna kayıtlı olduğum için istesem gider alırım ama Ankara' ya da gelir nasıl olsa.. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...