İçeriğe Yönlendir

2010 Focus'a BRC montajı

Guest Fuat

Recommended Posts

Mustafa Güneşli

Hayırlı olsun Fuat Hocam... Lpg li ve ucuz keyifli sürüşler dilerim... Benim kanaatimce lpg ye geçerek iyi yapmışsınız....

Yorum bağlantısı
Özcan Şengül
(düzenlendi)
Uzun araştırmalar,soruşturmalar sonucunda daha fazla beklemenin bir anlamı olmadığına karar verdim.

Sabah 10 da bıraktığım arabama 17 de brc li olarak bindim.

1-2 saat izleme imkanım oldu.

Kiti pipo denilen aparatla direk enjektörlere taktılar.Dolayısı ile manifolt delinmedi.

Danışmak istediğim birkaç nokta:

1-Normal ayarında ve seyahat halindeki ayarlarına katıldım 7 bin devre kadar çıkartıldı benzine geçmedi.Birkaç kez 5 bin devirde geçmesi gerektiğini okuduğumu biliyorum.Hangisi normal olan.

2-Lpg geçiş sıcaklığı 39.8 C ayarlandı.Bu sıcaklık normalmidir?

3-Çekişde çok çok az olsada kayıp var.En azından ben devirli kullanımda bunu hissettim.Ama o kaybı düşünecek halde değilim doğrusu.

Merhabalar

bende size biraz katkıda bulunmak isterim

Brc sıralı sistemde rolanti ve yük ayarı mevcuttur.Burada iki önemli husus var birisi regülatör basıncı ( 1550 mbar ) ve enjektör işeme süreleri ( gaz ile benzin enjektörlerinin sürleri hemen hemen aynı olmak durumunda )

Önemli olan aracın gaz bitiminde veya gaz sistemindeki bir arıza durumunda benzine geçebilmesi.

Gaz ile çalışmada teknik olarak verilen kayıp BRC sıralı sitem de % 5 civarındadır.buda genellikle sürücü tarafından algılanamaz kayıp algılanıyorsa gaz ayarında yada programında sorun var demektir.

Lpg geçiş sıcaklığı 40-45 derece kışın normaldir soğuk bölgelerde biraz daha yükseltilebilir .

Aracın aşırı yükte benzine geçebilemsi aslında olması gereken bir emniyettir ama bizde programlanırken bu seçenek yükse devirde de gazda çalışacak şekilde ayarlanır ki bir sakıncasıda yoktur.

Saygılar

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Fuat

Özcan bey bilgiler için teşekkürler.

Dediğim gibi bu çekişdeki kayıp diye nitelendirdiğim durum normal sürüşde farkedilir gibi değil.Ancak hızlı kalkışlardaki performansını bildiğim için aynı sürüşde fark ediyor.

Aracın durumuna göre ayar için tekrar gidebilirim.Ancak programı atan işinin ehliydi.Rölanti ayarından sonra seyahat ayarlarında benide yanlarına alarak ayrıntılı bir şekilde anlattılar durumu.

Yorum bağlantısı
Guest Fuat

Merhaba,

Tesadüfe bakın bende ilk yakıt değerlerimi girecektim.

48 liralık lpg ile 282 km katettim.Otogaz 1.86 lira

Otobanda 140 km git-gel şeklinde oldu.Hiç şehir içi yok bu hesaplamada.Ortalama hızım 130 km.

Bence biraz fazla ama siz ne dersiniz bilmiyorum. 17 kuruş yakmış.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Ortalama 130 yakalamak için,yer yer kadran zorlanmış olması lazım. 17 kuruşa bedava gitmiş o araba bence.

Yorum bağlantısı
Guest Fuat

Lpg deki performans merakımdan {sırf bunun için başka bir düşüncem yoktu :D} dediğinizi yaptım.Kısa bir son hız denem oldu o kadar.

Yorum bağlantısı
Tuna Aksu
Merhaba,

Tesadüfe bakın bende ilk yakıt değerlerimi girecektim.

48 liralık lpg ile 282 km katettim.Otogaz 1.86 lira

Otobanda 140 km git-gel şeklinde oldu.Hiç şehir içi yok bu hesaplamada.Ortalama hızım 130 km.

Bence biraz fazla ama siz ne dersiniz bilmiyorum. 17 kuruş yakmış.

fuat hocam banada tak etti ancak 48lt ile 282 km bana biraz az göründü! 60tl lik benzinle normal 100km yi geçmeden 330km yol alabiliyorum.acaba zamanla lpg tüketiminiz azalırmı?yada aynı yolu 100km hızla gitseydiniz aracınz nekadar yakardı? inşallah azalır.

Şahin hocamla sizin gözlemlerinizi 2-3 ay daha takip edeceğim inş. güzel şeyler anlatırsınızda bende brc lenirim.

Yorum bağlantısı
Guest Sefer Uzan

banka kredisi ile alınan araçlarda ruhsata rehinli diye işleniyor. banka benım aracıma lpg taktırmama karışabilir mi . cok abes bir soru değildir umarım ama kafama takıldı.zaten rehinli yazması da kafama takılıyor. ben 2 yıl sonra ruhsat mı değiştirmek zorunda kalacağım.ne saçma iş

Yorum bağlantısı
Guest Fuat
fuat hocam banada tak etti ancak 48lt ile 282 km bana biraz az göründü! 60tl lik benzinle normal 100km yi geçmeden 330km yol alabiliyorum.acaba zamanla lpg tüketiminiz azalırmı?yada aynı yolu 100km hızla gitseydiniz aracınz nekadar yakardı? inşallah azalır.

Şahin hocamla sizin gözlemlerinizi 2-3 ay daha takip edeceğim inş. güzel şeyler anlatırsınızda bende brc lenirim.

Tüketimin çok güzel duruyor burdan :)

Şehir içi deniyorum şimdide bakalım nolacak.

banka kredisi ile alınan araçlarda ruhsata rehinli diye işleniyor. banka benım aracıma lpg taktırmama karışabilir mi . cok abes bir soru değildir umarım ama kafama takıldı.zaten rehinli yazması da kafama takılıyor. ben 2 yıl sonra ruhsat mı değiştirmek zorunda kalacağım.ne saçma iş

Banka ne karışır size?

Birde garanti bitsin sonra taktırırım diyenlere bir sorum var?

Garanti bitip LPG takılsa sonra arıza verse ne olacak?Değişen ne?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yok yok bişey demez..

O sadece satılamaz şerhidir.. Aynı şartlar ile ruhsat yenilenir..

Rehinli yazısına takılmazsanız, borç bitince ruhsat değiştirmek zorunda değilsiniz..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Guest Fuat
(düzenlendi)

Güncel bir değer.

Ölçüm :

Tamamen tükenip kendiliğinden benzine geçmiş araca otobanda 20 tl lik litre fiyatı :2,07 den 9,66 litre lpg alındı.

cc ile 90 km sabit hızda gidildi(bol bol ya sabır çekildi :nazar: ).132 km sonra kendiliğinden benzine geçti. tl değeri :0,151 kuruş.Aracımın bu seyahatte ortalam yakıt değeri 7,5 lt/100 km olarak görülüyordu.

Bugün aynı şekildeki depoya 20 tl lik lpg ile aynı fiyattan alındı.50 km şehir içi 50 km otoyol olarak tam 100 km sonra benzine geçti.

Tüketim değerlerimi değerlendirir misiniz?

tarihinde Fuat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsmail Geyik

Dünyanın herhalde bir çok ülkesinde bizim lpgye verdiğimizden daha ucuza benzin satılmaktadır.Bu şartlarda lpgden başka çarede yok.

Yorum bağlantısı
Guest Fuat

güncel bir değer:

Boş depoya 20 tl lik 10,41 litre lpg alındı,tamamı şehir içi normal sürüş modunda (benzin sarfiyatı 11,3 litre) 108 km sonra benzine geçti.

Harcanan benzin gözetilmeden km başına 0,185 lira.:good1:

1 lt lpg ile 10 km değer.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Orhan Zeki Kocaman

hocam şaka mı yapıyosun bu rakamla senin araban 0,18tl yakıyodur ki burakamı tüpde bile yakalamak baya bi azim ister

Yorum bağlantısı
Necmettin Uysal

Fuat Bey ;

Ben de aracıma BRC düşünüyorum ,memnuniyetiniz ne aşamada ? aracın yakıtı ne kadar düştü.Lütfen bilgi verir misiniz,bir de bu pipo da neyin nesi? teşekürler...

Yorum bağlantısı
Guest Fuat

Gözümden kaçmış kusura bakmayın.

3 bin km oldu.Memnunum.

Güncel değerler:

Lpg fiyatı 1,90 //alınan LPG 15,7 litre //Alınan Tutar 30 TL// Menzil 145 km// Yol pc verisi ortlama 10,9 litre/100 km

Yorum bağlantısı
Necmettin Uysal

Umarım uzun süre memnuniyetınız devam eder.Bu veriler şehir içi mi şehir dışı mı? Bu arada Çorum'da Özençler Otogaz ile görüştüm ,telefonda bile firma yetkilisi teknik konularda beni tatmin etti,ve bu pipo sisteminin faydalarından bahsetti.Büyük ihtimal burda taktıracağım.Özençler hakkında bilginiz var mı ? Teşekürler...

Gözümden kaçmış kusura bakmayın.

3 bin km oldu.Memnunum.

Güncel değerler:

Lpg fiyatı 1,90 //alınan LPG 15,7 litre //Alınan Tutar 30 TL// Menzil 145 km// Yol pc verisi ortlama 10,9 litre/100 km

Yorum bağlantısı
Aras Ünal

Fuat Bey hayırlı olsun,Bende de 2010 focus var ve artık inanın bende yakıt tüketimine dayanamıyorum. Bir süredir bende marka araştırması yapıyorum tüm veriler BRC' yi gösteriyor. Mersinde yaşayan biri olarak bana nerde ve ne kadara takdırdığınızı belirtirseniz sevinirim anladığım kadarıyla herhangi bir sorunda yaşamıyorsunuz.Şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Guest Fuat

Sorun yok,ancak artık lpg de dip gazlar felan yapamıyorum.4bin devir üzeri problem çıkarabilir sözlerinden sonra.

3. vites 4bin devir 90-95 arası yapıyor zaten.

Birde benim anlamadığım:

Bu lpg/benzin oranı 1,20 deniyor.Benim araba benzinde ortalama 10,8 harcarken ,lpg de de 10,9 litre ortalama harcamış(son verdiğim değere göre)

Bu fakir karşım olduğunu gösterir diye okumuştum ama çekişinden çok memnunum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Arada yakılan benzin ne durumda :) O ortalama o yüzden yakın gibi çıkıyor. Anlık tüketimde ( ki sizde gösteriyor mu bilmiyorum) lpg -benzni farkı varsa o dediğiniz doğru. Bizim araçta bilgisayar yok. Benzin ortalamasına yakın değerde lpg ortalamsı hesaplıyordum ama lpg yanında harcanan benzini hesapa katınca oran doğrulanıyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Güneşli

Bir şey sormak isterim. Lpg kitlerinin enjektörleri kaç Kw lık? Lpg kitlerinin enjektörleri düşük güçte oldukları için mi 4500 devirden sonra açık kalıyor? Benim aracımda Landirenzo Lpg takılı ve üstündeki enjektör sistemi için 110 kw lık olduğunu söylediler. Bu enjektör sisteminin, benzin enjektör sistemiyle 7000 devire kadar uyumlu çalıştığını iddia ediyor ustalar... tşk ler

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...