İçeriğe Yönlendir

Abs ve ünlem yanıyor

Fazlı Yavuz

Recommended Posts

Fazlı Yavuz

selam arkadaşlar foruma yeni üye oldum, bende 2005 model ford fusion 1.4 dizel otomatik vites kullanıcısıyım. bu akşam aracımla 30-40 km kadar yol yaptım ve bir alışveriş merkezine girdim. herhangi bir sorun yoktu. yaklaşık 3 saat kadar sonra arabama binip eve dönerken aracın lastiğinden (sağ ön lastik) sanki metal birşeyler sürtüyormuş gibi ses geldiğini farkettim. özellikle direksiyonu sağa kırdığımda bariz bir şekilde duyuluyor ses. bir müddet gittikten sonra yolda ben frene basmadığım halde sanki abs devreye girmiş gibi titreme yaptı ve abs lambasıyla sarı çark içindeki ünlem olan lambası yanmaya başladı.

ilk başta durduk yere ne oldu birşeylermi sıkıştı yada lastiğe çivi felanmı saplandı diye düşünüyordum ama sanırım başka bir arıza. bilen anlayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim durduğu yerde araba neden böyle bir arıza verir? daha 1 ay oldu bakıma gireli.

Yorum bağlantısı
Vural Dirimeşe
(düzenlendi)

Anlatımınıza göre sanırım balatalarda sorun var.

Benim de aracı ilk aldığımda ışığı yanıyordu ABS'nin. Balatalar değişince bir daha yanmadı.

tarihinde Vural Dirime?e tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Sanki balata bitmiş te diske sürtüyor. Zaman kaybetmeden servise gitmelisiniz, sadece balata ile olacak iş bir de disk masrafı çıkartmasın...

Yorum bağlantısı
Fazlı Yavuz

evet sanki balata bitmiş ve diske sürtüyor gibi. metal sürtme sesi geliyor. ama bana enteresan gelen konu daha 2009 Aralık ayında bakımı yapılan aracın böyle bir arıza vermesi. acaba servistekiler bakımı eksik mi yaptılar? 30000 bakımı yaptırmıştım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

30000 de balata bitmez diyerek sadece balata seviyesine baktıkları tapadan kontrol edip geçmiş olabilirler, en güzeli tekeri kendiniz sökün bakın balatamı değilmi anlarsınız hemen.

Yorum bağlantısı
Fazlı Yavuz

yarın aracımı servise göstereceğim inşallah basit bir mevzudur. şimdi benim merak ettiğim konu neden yolda giderken kendi kendine ben frene bile basmadığım halde araç sanki abs ye geçmiş gibi titreme yaptığı. ve bunu 2- 3 kere yaptı. balata bitince olabilecek birşey mi?

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek Eski

Bilmiyorum aynı sesmidir ama bizim kia sorentoda sağ ön tekerde sanki metal bişeyler kırılıyormuş gibi ses geliyordu söktürdük hiçbişey bulamadılar sonra rotillerden dediler bizdede esp ışığı yanıyordu sürekli rotili değiştirdiler sanırım tam hatırlamıyorum ama sonra düzeldi.

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
yarın aracımı servise göstereceğim inşallah basit bir mevzudur. şimdi benim merak ettiğim konu neden yolda giderken kendi kendine ben frene bile basmadığım halde araç sanki abs ye geçmiş gibi titreme yaptığı. ve bunu 2- 3 kere yaptı. balata bitince olabilecek birşey mi?

Diskler yamulunca da abs devreye giriyormuş gibi yapar ama, firene basınca olur, direksiyondan bile hissedersiniz, siz zaman kaybetmeden bir servise uğrayın...

Yorum bağlantısı
Fazlı Yavuz

aracımı bügün servise götürdüm. sorun arka sol tekerin bilyasının dağılmasıymış. kampana içinde ( arka tekerdeki o kısım kampana oluyor sanırım) böyle metal talaşı gibi olmuş. oradaki abs bileziği dedikleri bir parça var mıknatıslı. onuda yemiş biraz. o üzden hem ses yapıyormış hemde ABS yi yanıltıyormuş. bilezik ve rulman değişti. 150 TL masraf tuttu.

Herkese yardımları için teşekkürler, keyifli kazasız sürüşler ;)

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek Eski
aracımı bügün servise götürdüm. sorun arka sol tekerin bilyasının dağılmasıymış. kampana içinde ( arka tekerdeki o kısım kampana oluyor sanırım) böyle metal talaşı gibi olmuş. oradaki abs bileziği dedikleri bir parça var mıknatıslı. onuda yemiş biraz. o üzden hem ses yapıyormış hemde ABS yi yanıltıyormuş. bilezik ve rulman değişti. 150 TL masraf tuttu.

Herkese yardımları için teşekkürler, keyifli kazasız sürüşler :rolleyes:

Bununla geçmiş olsun ucuz yırtmışsınız. ;)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ali Bayar

Aynı sorun olduğundan yeni konu açmak istemedim.

Benim aracımda bu gün abs ve ünlem ışığı(el freni çekildiğinde yanan lamba) belli bir süre yandı.Aracı park ettikten 4-5 saat sonra tekrar çalıştırdım abs ve ünlem lambası yine yanıyordu yaklaşık 50-60 mt. gittikten sonra söndü ve bir daha yanmadı. Daha sonra yanarmı bilmiyorum.

Aracım 62.000km de yaklaşık 2000 km önce ön fren diskleri ve balataları değişti. Tekerlekten herhangi bir ses gelmiyor.Araçta arıza lambası da yanmadı.

Bu gün araştırırken forumların birinde, araçların servise bakım zamanı geldiğini hatırlatmak veya servise uğramalarını sağlamak için araç yazılımlarına belli bir km.de abs lambasının yaktıklarını okudum.

Bana mantıklı gelmedi böyle bir şey olabilirmi ?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Benim aracımda bu gün abs ve ünlem ışığı(el freni çekildiğinde yanan lamba) belli bir süre yandı.Aracı park ettikten 4-5 saat sonra tekrar çalıştırdım abs ve ünlem lambası yine yanıyordu yaklaşık 50-60 mt. gittikten sonra söndü ve bir daha yanmadı. Daha sonra yanarmı bilmiyorum.

Aracım 62.000km de yaklaşık 2000 km önce ön fren diskleri ve balataları değişti. Tekerlekten herhangi bir ses gelmiyor.Araçta arıza lambası da yanmadı.

Bu gün araştırırken forumların birinde, araçların servise bakım zamanı geldiğini hatırlatmak veya servise uğramalarını sağlamak için araç yazılımlarına belli bir km.de abs lambasının yaktıklarını okudum.

145 bin km de bende hiç yanmadı 15 senelik araçta, bunu yazanlar buna ne diyecek peki ? Böle şeylere inanmamak lazım. Computest te bir kontrol etmek en iyi çözüm bence.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mantıksız ve asılsız, otomobilde her ikaz, ilgili bölüm içindir, korku salmak için değil, fren hidrolik seviyesini kontrol edin.

Yorum bağlantısı
Ali Bayar
145 bin km de bende hiç yanmadı 15 senelik araçta, bunu yazanlar buna ne diyecek peki ? Böle şeylere inanmamak lazım. Computest te bir kontrol etmek en iyi çözüm bence.

Gerçekten çok saçma.Banada mantıklı gelmediğinden paylaşmak istedim.

Mantıksız ve asılsız, otomobilde her ikaz, ilgili bölüm içindir, korku salmak için değil, fren hidrolik seviyesini kontrol edin.

En kısa sürede kontrol edeceğim. Birde ABS sensöründen bahsediliyor.Bunu kontrol etmemizin bir yolu varmı yoksa servis yolu mu gözüküyor.

Birde servise gitmelimiyim. Yoksa bir daha yanarsa mı gideyim. Ne dersiniz ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kontak ile beraber abs lambası yanar ve sönmez ise fren hidroliğini veya abs beyninde arızayı işaret eder, söner, tekerlek dönmeye başlayınca yanarsa, tekerleklerdeki sensörü işaret eder, her şartta test cihazı şart.

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy

Bende benzer bir sorunu focusla yaşamıştım. Sorunu yaşamadan önce suyun içinden falan geçtiniz mi? Ben geçmiştim ve yaşamıştım hemen servisi telefonla aradım. Durumu anlattım. Bazen sensörün su nedeniyle yanıldığını söylediler korkma dediler devam dediler. :) Bir dahada satana kadar hiç yanmadı.

Yorum bağlantısı
Ali Bayar
Kontak ile beraber abs lambası yanar ve sönmez ise fren hidroliğini veya abs beyninde arızayı işaret eder, söner, tekerlek dönmeye başlayınca yanarsa, tekerleklerdeki sensörü işaret eder, her şartta test cihazı şart.

Çağlar bey, peki abs lambası ile ünlem lambası aynı andamı yanar? Yoksa sadece abs lambasımı yanması lazım.

Benim araçta sizin söylediğinizin tersi oldu araç 50-60 mt. yürüdükten sonra lamba söndü. Ondan sonra 3-4 defa daha farklı zamanlarda aracı çalıştırıp sürdüm bir daha yanmadı.

Bende benzer bir sorunu focusla yaşamıştım. Sorunu yaşamadan önce suyun içinden falan geçtiniz mi? Ben geçmiştim ve yaşamıştım hemen servisi telefonla aradım. Durumu anlattım. Bazen sensörün su nedeniyle yanıldığını söylediler korkma dediler devam dediler. :) Bir dahada satana kadar hiç yanmadı.

Sanırım geçmedim. Bende takip edeceğim bir daha yanarsa mutlaka servise götüreceğim. Yine bir kontrol ettiririm sanırım.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ali Bayar

Geçen gün Abs lambasının ara ara yanması nedeniyle servise götürdüm.Cihaza bağladılar arka teker sensörünü gösterdi.Sensör soketlerini, sensörü temizlediler. Test sürüşüne çıktık bir süre sonra tekrar verdi. Bu sefer arka teker kampanasını söküp temizlediler.Test sürüşüne çıktık bu sefer yanmadı abs normal devreye girdi.

Servisten çıktım 1-2 km gittim tekrar yandı. Servise döndüm,servis elemanı aracı bırakın tetsisatı komple kontrol edelim dediler.Bu Abs lambasının ara ara yanmasından başka bir şey daha vardı. Kontağı açtığımda Abs lambası normal olarak sönüyor fakat marşa bastığım sırada bir anlık Abs lambası yanıp sönüyordu. Bunuda servis elemanına söyleyip aracı bıraktım.

Ertesi gün servis elemanı beni arayıp aracın aküsünde problem olduğunu, marş sırasında akü voltajının bir an düştüğünü ve Abs lambasının bundan dolayı yanıp södüğünü akünün değişmesi gerektiğini söyledi.(akü daha orjinal aküsü 4 yıllık)

Bende kendi akücüm olduğunu değiştimemeleri fakat emin olmalarını, tekrar tekrar test yapmalarını istedim.

Akşam aracı teslim almaya gittiğimde, servis elemanı yarım saat önce tekrar test ettiğini tekrar Abs ve ünlem lambasının yandığını bu sefer hem arka iki teker hemde sol ön teker sensör arıza verdiğini ve Abs mödülünün değişmesi gerektiğini söyledi.

Abs mödülü fiyatı 2.400 tl.mış. aracımın uzatılmış garantisi olduğundan garanti kapsamında değiştirelecek.

Akünün Abs modülünü bozabilirmi diye sorduğumda , olabilir dedi.

Garanti olmasaydı ne yapardım bilmiyorum.4 yaşındaki aracın Abs mödülünün bozulmasıda ilginç. Bu olay Ford'a olan güvenimi biraz sarstı.

Fordun sağlam imajı vardır ya, o yüzden biraz hayal kırıklığına uğradım.

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Geçmiş olsun o arkadaşa bir söyleyin de şarj dinamosu (alternator) ne durumda bir baksın, boşuna o kadar para vermeyin gerçi o da pahalı ama (650 civarı serviste, 350 civarı da piyasa da)

hemen degistirmeyin.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ali Bayar

Benim araçta akü ve abs beyni değişmesine rağmen aynı problem devam ediyor.

Normal sürüş sırasında ara sıra abs ve ünlem beraber yanma olayı vardı. Birde marş sırasında abs anlık yanıp sönüyordu.

Abs beyni ve akü değişti. Şimdilik abs ve ünlem yanmıyor ama ara ara marş sırasında abs lambası yanıp sönüyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...