İçeriğe Yönlendir

Office Word'de Ş, İ,

Nuri Başer

Recommended Posts

Nuri Başer

Selamlar..

Arkadaşlar işyerimizdeki bazı bilgisayarlarda word ile yazı yazmaya çalışırken ilk haflerde ş, ğ, İ(büyük i) ve ı(küçük I) harflerini algılamıyor.. ancak kelimenin ortasında yazarsanız problem yok.. ayrıca Ö, Ü,Ç gibi Türkçe karakterlerde de sorun yok.. yazı yazarken büyük sıkıntı.. sadece ilk harf olarak yazmıyor.. denemediğimiz yol kalmadı.. İşletim sistemi XP Pro Türkçe, Klavye Türkçe Q.. Office in birkaç farklı versiyonunu denedik yine olmadı.. TrueType dosyalarını değiştirdik yine aynı..

Daha önce karşılaşan oldumu.. Yardımlarınızı bekliyorum..

Şimdiden Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu sorunu hiç bir ofis programında görmedim.. Bence Windows kaynaklıdır...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

MacGyver şimdiye kadar senin bişeyler bulmuş olman lazımdı demek ki çözüm yok :blush:

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
MacGyver şimdiye kadar senin bişeyler bulmuş olman lazımdı demek ki çözüm yok :blush:

:D

İşin aslı bu gibi problemlere ayıracak vakit bulamıyorum işlerle ilgilenmekten.. Şube müdürleri başımın etini yiyor çözelim şunu diye.. format atmak ta bizde biraz sıkıntılı polnet v.s. yüzünden.. Muhtemelen dediğiniz gibi işletim sistemi kaynaklı ama işletim sistemi değiştirmeden çözmenin yolu varmı onu arıyorum..

Yorum bağlantısı
Servet Korgan

Sorunuza bir çözüm olmaz ama geçici olarak bu harflerin ascii kodlarını kullanarak basabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Sorunuza bir çözüm olmaz ama geçici olarak bu harflerin ascii kodlarını kullanarak basabilirsiniz.

ascii denedim sonuç aynıydı.. İlginç olan, problem Türkçe karakterler ise ö,ç ve ü de niçin sıkıntı yok.. ayrıca diğer yazılımlarda da sıkıntı yok.. excel v.s. düzgün yazıyor.. tek problem word..

control panelden bölgesel ayarlara bakın

Çok kurcaladım ama derman olmadı maalesef..

Yorum bağlantısı
Kemalettin Karatum
(düzenlendi)
İlginç olan, problem Türkçe karakterler ise ö,ç ve ü de niçin sıkıntı yok..

ö,ç ve ü türkçe karekter değildir de ondan. Alman ve başka bazı alfebelerdede kullanılmaktadır bu harfler.

Sadece Türkçede olan karekterler : İ (Büyük i) Şş,

tarihinde Kemalettin Karatum tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Yavuz Ya??z

Eski bir kızılderili atasözü şöyle der:

Format at;hallolsun

:rolleyes:

Bu format Wd 40 mıdır nedir onun gibidir ya da aspirin gibi.Her derde deva,

denemek lazım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Eski bir kızılderili atasözü şöyle der:

Format at;hallolsun

:)

Bu format Wd 40 mıdır nedir onun gibidir ya da aspirin gibi.Her derde deva,

denemek lazım

Yavuz Bey.. Avatar resmi yükleyin lütfen

Kime güldüğümü bilmek istiyorum... :)

Yorum bağlantısı
Guest Yavuz Ya??z
Yavuz Bey.. Avatar resmi yükleyin lütfen

Kime güldüğümü bilmek istiyorum... :)

Yüz görümlük isterim :):D :D

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Sen mi çektin fotoğrafı abi? Yanında altınla geziyorsun herhalde...

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mehmet Tüysüz

win7 de bolge dil seceneklerinden bicimden türkceyi - konumdan türkiye -goruntuleme dili türkiye ve metin hizmetlerinde türkiye secilirse düzelecektir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Olsun güzel cevap.. bilginin zararı olmaz.. Mutlaka birinin işine yarayacaktır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Böyle kalsın, Konu türkçe harfleri düzgün görememek olunca yerinde bir başlık olmuş :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...