İçeriğe Yönlendir

El frenini çektikten sonra gelen ses

Berk Ertürk

Recommended Posts

Berk Ertürk

herkese merhabalar

focus aracımla yokuşta park ettiğim zaman el frenini çekip frenden ayağımı çektiğimde hafif bir geriye kayma ve bir gıcırtı sesi geliyor. bu geriye kayma apartmanımızın park yerinde aracın ön tekerlekleri tümsekte kaldığı zamanda oluyor, park yerimiz arka arkaya max. 4 arabanın gireceği şekilde olduğu için tampon tampona park etmek durumunda kalıyoruz ve bu geriye kaçma olayı bazen sıkıntı yaratabiliyor. bazende araca bindiğimde oluşan küçük sarsıntıda hafif bir ses geldiğide oluyor. aracım 780 kmde acaba yeni olduğundan dolayımı kaynaklanıyor,normalmidir? bu ilk düz vites ve 0 aracım ama daha öncesinde 2.5 sene civarı kullandığım otomatik vites bir toyota aracım vardı orda hiç böyle birşey dikkatimi çekmemişti. bilgi sahibi olanlar yardım edebilirlerse çok sevinirim...

Yorum bağlantısı
Kerem Öner

Berk Bey bende bugün aracımla yokuşta beklerken el frenini çektim aradan bir dakika geçtikten sonra aracın arkasından belirgin bir gıcırtı sesi geldi,

aracım çalışıyordu. Ama sizin dediğiniz gibi herhangi bir kayma sıkıntısı yok aracımın. Acaba el frenini yarım çekiyor olabilir misiniz? Kaç diş çekiyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Berk Ertürk

kaç diş çektiğimi bilmiyorum ama çok zorlamadan sağlam şekilde çekiyorum. sanırım birazda yeni olmasından kaynaklı el biraz korkak çekiyor :) peki sizdede olan dururkenki ses normalmidir acaba? bu sesler direk bi şüphe bırakıyor insanın içine..

Yorum bağlantısı
Berk Ertürk
(düzenlendi)

Mehmet bey bu ciddi bir problemmidir acaba dicektimki daha çok çekin yazınca pek ciddi olmadığını anladım :) sanırım sonuna kadar çekmiyorum bir sonraki park edişimde dikkat ederek çekip sonuca bakıcam

tarihinde Berk Ert tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gıcırtıyı yapan arka balatadır.. Kaçırma sesidir...

Biraz daha çok çek.. yine tutmuyor ve kaçıyorsa tabiki sorundur ama.. sanmıyorum...

Balatalar falan bi alışsın.. düzelecektir...

Yorum bağlantısı
Sancak Zengin

Aynen katılıyorum Mehmet beye, eski araçlarda bile az çekince o ses ve biraz kaçırma oluyor..

Yorum bağlantısı
Kerem Öner

Berk kardeşim ben gelen o sesin mehmet Beyin dediği gibi tam oturmayan el freni balatalarından geldiğini düşünüyorum.

özellikle dik yokuşlarda bu tarz şeylerin olmasını normaldir diye düşünüyorum ancak el freni dişlisi sonuna kadar çekilmesine rağmen eğer araç kayıyorsa o zaman bir sıkıntı vardır derim. Soğuk ve donlu havalarda mümkün olduğunca el freninin çekilmemesi aracın viteste bırakılmasından bahsedenlere denk gelmişimdir. Balataların aynı pozisyonda donmaması için söylenen bir şey sanıyorum ama Mehmet Bey daha iyi bilir.

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Balatalarınız donmuş olabilir.Soğuk havalarda el frenini çekmeyin,benim bir keresinde donmuştu ve bana çok masrafa yol açmıştı eski arabamda.

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Yeni arabada el freni ayarlarına dikkat etmemiş olabilirler. Her periyodik bakımda el freni ayarlarını da biz farkında olmadan kontrol ederler. Satın aldığınız yere götürün 10-15 dk.da halledeceklerdir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Geçen gün arabayı yıkamacıya vermiştim,yıkayan çocuk el frenini öyle bir sert çekmişki fren klu taaa yukarıya çıkmış. :good1: Bildiğim kadarıyla el frenini çok yukarıya çektikçe el freninin balataları kontrol eden tesisat laçkalaşıyor ve zamanla el freni ya tutmuyor ya da el freni çekik kalıyor ve sistem bozuluyor.

Yorum bağlantısı
Atila Taşçı

Bu konuya benim açıklamam şöyle; el frenini çekene kadar aracınızı olduğu yerde tutan kuvvet öncelikle motor gücü ve debriyajın kavramasıdır sonra ayağınızla uyguladığınız frenlemedir son olarak el frenini çektiğnizde ayağınızı da frenden çekersiniz ve aracı sadece el freni tutar ki (el freni ayakla uyguladığınız frenlemeden daha güçşüzdür) bir miktar kaçırabilir doğal olarak kaçırırken de ses çıkarır. Şu ana kadar iki araç kullandım özellikle eğimli yerlerde park ettiğimde bu sesi ben de duyarım bununla ilgili ekstra sorun oldu mu? hayır. belki el frenini daha sert çekerek sesi azaltabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Berk Ertürk

verdiğiniz değerli bilgiler öncelikle teşekkür ederim. bugün kafamdaki bütün soru işaretleri gitti servise de uğradım; eğimli bir yolda duran her aracın el frenini çektikten geriye yaslanma payı olduğunu, gelen sesin çıkabilecek bir ses olup normal olduğunu söyledi ilgilenen kişi. birazda el frenini çok sert olmasada sert çekmekte fayda olduğunu öğrendim birde deneme yaparak bunu uygulamalı olarak görmüş oldum :)

Yorum bağlantısı
Eren Mutlu
(düzenlendi)

Ben frenin tutmama problemi olmadığını düşünüyorum. Aynı ses benim aracımdan da geliyor ve genelde yokuşlarda oluyor.

Bence bunun nedeni, arka tekerler fren ile durduğu için aracın ataleti ön kısma kayıyıor, ve aracın süspansiyon sistemi ön tarafa doğru yükseliyor. Bu gelen ses süspansiyondan geliyor.

Araç yokuşa göre daha düz bir konum alıyor.

tarihinde Eren Mutlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

El frenini çekerken tek hamlede çekilmesi gerekiyormuş serviste söylemişlerdi.

Örnek olarak 3 diş çektiniz tutmadı 1 diş daha çekmek yerine tüm indirip tekrar daha sert çekmeliymişiz..

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Sani Gerşon

Kışın banada oluyordu, kampana veya balata yapışıyor. İki gazda çözülüyordu o soğukta :fiuw:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Mobil reklamı gibi oldu, hava burda 40 derece, ama mobil1 aracımı koruyor :fiuw:

Bence bi kere daha olursa servise bi gösterirsiniz ama şu anda ben olsam gitmezdim, yormazdım kendimi :s

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

El freni mekanizması birşekilde takılı kalmış.. Serviste söküp kontrol edildiyse sorun yoktur bence..

Ama siz yinede birkaçkez kontrol edin, mesela en son başınıza gelen olayda geri çıkma ihtiyacı duymadan direk ilerleseydiniz farketmeyebilirdiniz.. Aracı her kullanımdan sonra kampanaları elle kontrol edin aşırı ısınma varmı diye ..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Ersin kardeş kim uğraşacak onla, elimizi kirletmeye değer mi? nerde tırak orda bırak. ara servisi gelsin yapsın. sonuçta garantili değil mi? zaten servisteki arkadaşlarda gerekirse zorla abi önemli değil, kendini üzmeye değer mi, biz ne için varız dediler.

Öyle tabi ama sonuçta şehir dışında bir yerde ilerlerken arka tekerlerden çıkan dumanı görmek pek hoş olmaz bence :fiuw:

Tedbirli olmakta fayda var.. :s

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
herkese merhabalar

focus aracımla yokuşta park ettiğim zaman el frenini çekip frenden ayağımı çektiğimde hafif bir geriye kayma ve bir gıcırtı sesi geliyor. bu geriye kayma apartmanımızın park yerinde aracın ön tekerlekleri tümsekte kaldığı zamanda oluyor, park yerimiz arka arkaya max. 4 arabanın gireceği şekilde olduğu için tampon tampona park etmek durumunda kalıyoruz ve bu geriye kaçma olayı bazen sıkıntı yaratabiliyor. bazende araca bindiğimde oluşan küçük sarsıntıda hafif bir ses geldiğide oluyor. aracım 780 kmde acaba yeni olduğundan dolayımı kaynaklanıyor,normalmidir? bu ilk düz vites ve 0 aracım ama daha öncesinde 2.5 sene civarı kullandığım otomatik vites bir toyota aracım vardı orda hiç böyle birşey dikkatimi çekmemişti. bilgi sahibi olanlar yardım edebilirlerse çok sevinirim...

Muhtemelen arka fren merkezleriniz kaçırıyor...Benim başıma gelmişti.Papuçlar yağlandığı için bu tip kaçırma ve ses yapıyor.Çok iyi bilirim.El freni çekiliyken-ayağınız fren pedalında değilse-araca binip inen olduğu zamanda gacırtı-gucurtu sesi gelir :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
El frenini çekerken tek hamlede çekilmesi gerekiyormuş serviste söylemişlerdi.

Örnek olarak 3 diş çektiniz tutmadı 1 diş daha çekmek yerine tüm indirip tekrar daha sert çekmeliymişiz..

3 diş çekildiğinde el freni tutmuyorsa ayarı bozuktur veya papuçlar bitiktir.El freni mümkün mertebe son ayara kadar çekilmez.Sert çekmek halat için zararlıdır.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hakan Yıldız

merhaba arkadaslar benim 2005 model focusII arcımın arka frenleri kampana fren sistemi ,el frenim hiç tutmuyor diyebilirim kampanalarımı söktüm her iki tekerdede balataların biri ince diğeri daha kalın(sağdaki 3mm ise sol balata 5mm) sanırım bu normal bir durum çünkü balata satan bir sitede incelediğimde sıfır balatalar bile ince-kalın olarak satılıyor,neyse balatalarımı ve kampanayı temizledim çıt çıt lı ayarları tekerleri kendi halleriyle dönemeyecek şekilde çevirdim ayar yaptım fakat arabayı kontrol ettiğimde el frenini kuvvetlice cekmeme rağmen araba gitmeye devam ediyor bayırlarda durmuyor.Ayardan sonra el freni koluda daha sertti yani balataların iyice şiştiği belli oluyor.sanırım balatalarım 5mm civarında olmasına rağmen tutma özelliğini yitirmiş.Sanırım balatalarımı değiştireceğim bana tavsiyeniz ne olur hangi balatayı alırsam fren performansı daha iyi olur yardımcı olursanız cok memnun olurum.Birde merak ettiğim el frenim tutmuyor acaba ayak frenindede arka frenlerim tutmuyormu saygılar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Balata ile ilgili değil de, el freni ile ilgili bir sorununuz vardır... Tek tutuyor olabilir.. Bence bir usta görsün..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Erkan Yılmaz
(düzenlendi)

aynı sorun 2010 trend modeli şirket aracımızdada var el frenini çektigimde hafifce kayıyor ve gıcırtı sesı gelıyor ancak ilk seferde sert cektigimde boyle bır sorun olmuyor sanırım el freni iyi tutmuyor:S kend aracımda denedim 3-4 diş kaldırınca gayet yeterli oluyo...

tarihinde Erkan Y?lmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...