İçeriğe Yönlendir

Otomatik Focus 1 kullanıcıları . Yardım lütfen?

Fırat Şenol

Recommended Posts

İlker Kadılar

sıkı trafikte yol bilgisayarı 100,kmde 10 litre gösteriyor manuel vites aracımda..

Yorum bağlantısı
Merhabalar.Yaklaşık bir aydır 2004 model otomatik şanzıman Focus 1 Ghia aracımı kullanmaktayım.Aracımı ilk aldıktan sonra İstanbuldan Çanakkaleye geldim.Yakıt sarfiyatı gerçekten çok iyiydi.Yaklaşık 450 km yapmıştım ve yol bilgisayarı halen 330 km daha gider diyordu.Bu durum beni çok memnun etmişti.Gelelim şehir içi trafikte tüketime;Yol bilgisayarı verilerine göre ortlama hızım 14 km. , ortalam tüketimim 14.4 lt / 100 km. , daha önceden forum yorumlarından okuyup öğrendiğim kadarı ile sanki gaz pedalının altında yumurta varmışcasına gaza basmama rağmen tüketim bu şekilde gerçekleşiyor.Kickdown yapmaktan kesinlikle kaçınıyorum , demekki birde performanslı kullanmaya kalkışsak kaç lt yakacak kim bilir?...Forumda bazı kullanıcılar fabrika değerlerine yakın tükettiklerini yazmışlar nasıl başarmışlar bir yol gösterirlerse çok sevinicem.???

Fırat Bey aracınızı içinize çok sinerek aldınız, şimdi bunu kendinize dert etmeyin.

Önce güzelce tüm verilerinizi sıfırlayın bilgisayardan. Düz vitesten sonra otomatiğin zor bir alışma süreci var. Alışmaya alışılıyor ancak yakıt tüketimi, istendiği zaman istendiği şekilde hızlanma konularında problem çıkıyor. Ben sizin yüksek tüketiminizde aracın doğru viteslerde kullanılmamış olma ihtimalini görüyorum alışma sürecinden dolayı. Tüketimi düşürmenin yolu Mustafa Bey'in dediği şekilde aracı devirlendirmeden yolun izin verdiği ölçüde en büyük vitese bir an önce ulaşmakta yatıyor. Tabi zamanla alışacaksınız buna. Bu nedenle gaz ayarını iyi yapmak zorundasınız. Aracın 90km hızla giderken gaza 1-2mm farklı basışta 3. vitesle gidiyor olabilirsiniz. Her hız için bu geçerli. Arada bir ayağınızı gazdan çekip, vitesi büyültmeyi ihmal etmeyin. 1-2 ay sonra havaların da ısınması ile herşey yoluna girecektir. Ama tabi ki düz vitesli muadillerine göre %10 fark hep olacaktır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Belkide bu yüzden kafam karıştı benim.Ama şu kesin otomatik klasik sistemse herzaman çok yakar.Bunu bilelim yeter.

Tork konvörtör denen yapıdan ötürü, kayıplar fazla oluyor.

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol
Komple şehir içi 9-10 litre yaktırabiliyorsunuz focusa...Hava filtrenizin temiz olmasınıda göz önünde bulundurun bence...

Cem bey bir yanlışınız olmasın?Aracın fabrika verisi zaten şehir içi 11,2 lt. , dolayısı ile sizin söyleminiz pek mümkün gözükmüyor eğer aracınız manuel şanzıman değilse??

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol
Fırat Bey aracınızı içinize çok sinerek aldınız, şimdi bunu kendinize dert etmeyin.

Önce güzelce tüm verilerinizi sıfırlayın bilgisayardan. Düz vitesten sonra otomatiğin zor bir alışma süreci var. Alışmaya alışılıyor ancak yakıt tüketimi, istendiği zaman istendiği şekilde hızlanma konularında problem çıkıyor. Ben sizin yüksek tüketiminizde aracın doğru viteslerde kullanılmamış olma ihtimalini görüyorum alışma sürecinden dolayı. Tüketimi düşürmenin yolu Mustafa Bey'in dediği şekilde aracı devirlendirmeden yolun izin verdiği ölçüde en büyük vitese bir an önce ulaşmakta yatıyor. Tabi zamanla alışacaksınız buna. Bu nedenle gaz ayarını iyi yapmak zorundasınız. Aracın 90km hızla giderken gaza 1-2mm farklı basışta 3. vitesle gidiyor olabilirsiniz. Her hız için bu geçerli. Arada bir ayağınızı gazdan çekip, vitesi büyültmeyi ihmal etmeyin. 1-2 ay sonra havaların da ısınması ile herşey yoluna girecektir. Ama tabi ki düz vitesli muadillerine göre %10 fark hep olacaktır.

Saygılarımla.

Yorumlarınız için teşekkür ederim Evren bey.Sizinde değindiğiniz gibi aracımı gerçekten içime sinerek aldım ve severekte kullanıyorum.Özellikle şehir içi yakıt tüketiminin de manuel versiyonlara göre enaz %10-15 fazla olacağını bilerek aldım.Hatta F1'lerde bu oran %20. Ancak ben Çanakkale şehir trafiğinin şartları el verdiği çerçevede ve daha önce Mustafa beyin de belirttiği ve sizinde yazdığınız gibi aracımı elimden geldiğince narin kullanmaya çalışıyorum.Gerçi nekadar narin kullansamda benim vites değişimlerim Mustafa beydeki gibi 1900'lerde gerçekleşmiyor.İlk vites 2000,sonraki vitesler ise 2200-2900 arası yolun durumu ve benim tempoma göre gerçekleşiyor.Ama yinede bu tüketim değerleri epey yüksek diye düşünmekteyim.Bu arada bu fabrika değerleri hesaplanırken hangi ortalama hızlar baz alınıyor?( Mesela şehir içi tüketim değeri 11,2 lt. denmiş.Bu değeri nasıl bir şehir içi kullanımda,hangi ortalama hızla elde ediyorlarda referans değer olarak kılavuzlara yazıyorlar? ) Kitapçığı hatim ettim ama birşey bulamadım.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımız varsa lütfen bizleri yada beni diyeyim belki bir tek ben bilmiyorumdur :yes: aydınlatırlarsa çok memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kitapçıktaki tüketim değerleri, simulasyon ile laboratuvar ortamındaki testlerden elde edilir. Bu testlerin standart normları vardır, ancak bu tüketim rakamları (eskiden daha uçuktu ama) nispeten gerçekleşebilir değerlerdir.

Yalnız adı üstünde şehiriçi kavramı, tüketümü çok çok fark ettirir.

Aracınızda arıza var mı şüphesini test etmenin kolay bir yolu var.

Deneme amaçlı: Depoyu tam doldurun 90-110 km/h sürat ile gidip-geri dönülecek bir güzergahta 100km civarı yol yapın ve depoyu tekrar doldurun. Sorun var ise tüketim değeri yukarıda çıkacaktır, tüketim normal ise içiniz rahat eder.

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol
(düzenlendi)

Bugün sabah yine yol bilgisayarımla ilgili enteresan birşey geldi başıma.Sabah arabayı çalıştırdım ekranda kalan mesafe dün akşam bıraktığım gibi 422 km idi.Börekçinin önünde durdum,alışverişimi tamamladım arabaya döndüm çalıştırdım tekrar bir baktım ekrana kalan mesafe 592 km. Hemen servise telefon açtım,durumu izah ettim.Bana dediklerine göre benzin deposundaki şamandranın üzerinde toka küçüklüğünde bir parça varmış.Mevcut benzinle nekadar daha yol alınabilineceğini bu sensör sayesinde görebiliyormuşuz.Zamanla bu parça aşınıp hassasiyetini yitiriyormuş ve doğru ölçüm yapamıyormuş.Daha önce yaşadığım ve 36 no'lu sigortayı söküp tekrar takarak hallettiğim problem de yine bu parçanın artık verimli çalışamamasından kaynaklıymış??Dolayısı ile şuan benim bilgisayarda gördüğüm veriler pek güvenilir değil diye düşünmekteyim.Belkide bu sorundan dolayı tüketim değerlerim bu kadar yüksek çıkıyor.Servisin koyduğu teşhis sizce de doğrumu acaba çünki eğer öyle ise ilk bakımda değiştirticeğim bu parçayı???.

Kitapçıktaki tüketim değerleri, simulasyon ile laboratuvar ortamındaki testlerden elde edilir. Bu testlerin standart normları vardır, ancak bu tüketim rakamları (eskiden daha uçuktu ama) nispeten gerçekleşebilir değerlerdir.

Yalnız adı üstünde şehiriçi kavramı, tüketümü çok çok fark ettirir.

Aracınızda arıza var mı şüphesini test etmenin kolay bir yolu var.

Deneme amaçlı: Depoyu tam doldurun 90-110 km/h sürat ile gidip-geri dönülecek bir güzergahta 100km civarı yol yapın ve depoyu tekrar doldurun. Sorun var ise tüketim değeri yukarıda çıkacaktır, tüketim normal ise içiniz rahat eder.

Çağlar bey tüketim değeri yukarıda çıkacaktır derken neyi kastettiniz acaba?

tarihinde F?rat ?enol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yani sorun var ise, şehir dışı tüketim değeri de fazla çıkacaktır mesela 10lt/100km.

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol
Yalnışım yok Fırat bey fabrika verisi 11.2 olabilir...Ben arabayı bu forumun eski üyesi kayınçomdan aldım..Oda bu litrede başarıyordu bende başarabiliyorum...Kullanım şekliniz ve bakım önemli...

Aracım 63binde 2001 model focus otomatik ghia...LPG de kullanmıyorum...

Valla ozaman şapkamı çıkartıp önünüzde saygı ile eğiliyorum ne diyeyim?... :p Ben kendi aracımla fabrika verisine yaklaşsam ona bile razıyım.Bu arada şehir içi 10 lt. yakarken ortalama hızınız nasıl,sonuçta trafik var trafik var.Sizin hesabınıza göre dolu bir depoyla enaz 550-600 km yol yapabiliyor olmanız lazım,yanlışmıyım??...

Yani sorun var ise, şehir dışı tüketim değeri de fazla çıkacaktır mesela 10lt/100km.

Anladım Çağlar bey.Yorumunuz için teşekkür ederim.Arabamı ilk aldıktan sonra zaten ortalama 90-100 km hız ile yaklaşık 450 km yol yaptım.Bilgisayarda halen 330 km daha yol yapar diyordu.Yani hemen hemen 6.5 lt. filan gibi yakmış yanlış hesap etmediysem.Ama söylediğiniz şeyi tekrar edicem bakalım halen aynımı yakıyor yoksa bir sıkıntımı başgösterdi?.

Evet arkadaşlar,Çağlar beyin önerdiği yöntemi uyguladım ve yol bilgisayarının verileri yapmış olduğum 100 km'den sonra aynen şöyle idi; Ortalama hız=79 km , Ortalama tüketim=6.3 km / 100 km ... Tekrar depoyu doldurdum ve depo tam tamına 6.38 lt. benzin aldı.Buda demek oluyorki aracımın benzin tüketiminde herhangi bir anormallik yok.Bu durum içimi rahatlattı.Şehir içi tüketim değerlerimin bu kadar yüksek olması birçok arkadaşın da yorumlarında belirttiği gibi soğuk motor,çok ağır trafik ( Yaklaşık 12-14 km ortalama hız ) , çok kısa mesafe yolculuk ve dur kalklar.Buradan çıkan sonuç bu.Bana bu konuda yol gösteren ve yardımcı olan başta Çağlar bey herkese çok teşekkür ederim.

Son birşey sormak istiyorum Focusunuzun deposunu tam doldurduğunuzda bilgisayarda gözüken menzil kaç km acaba???Çünki daha önceki paylaşımlarımda da belirttiğim gibi benim menzil ölçerim sağlıklı çalışmıyor ve mevcut benzinimi tüketir tüketmez arızaya sebep olan parçayı değiştirticem.herkes kendi değerini söylerse enazından ortalama bir doğru rakam ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum.Bu arada bende parça değiştikten sonra sağlamasını yapmış olurum.herkese tekrar çok teşekkür ederim,Saygılar... :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...