İçeriğe Yönlendir

2. El Araç Alımında Galeri Servis Geçmişi Güvence Sistemi Getirilmesi

Utku Çay

Recommended Posts

Utku Çay

Günümüz şartlarında 2. el araç alımında maalesef güvenecek esnaf veya satıcı bulmak zor. İşyerinde boş kaldığım vakitlerde internetteki ilanları gezip plakası gözüken toyotaların servis geçmişlerine bakıyorum. Hiç abartman söylüyorum internetteki ilanların yarısının kmsi oynanmış ve kaza bilgileri yanlış verilmiş durumda. Bu olumsuz durumla ilgili yapılabilecek birşeyler olmalı derken aklıma birşey geldi. Bu fikri sizinle paylaşmak istiyorum.

Bir kanun çıkarılmalı, bu kanuna göre satış yapan galerici aracın yetkili servis kayıtlarını alıcıya verip teslim ettiğine dair imza almak zorunda olmalı, böylelikle hilelerin büyük miktarda önüne geçilmiş olur diye düşünüyorum...

Sizce bununla ilgili neler yapılabilir, kimlere başvurulabilir ya da gereksiz bir fikir mi?

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Böyle birşey çok gerekli. Öyle bir sektör ki hile yapmak serbest ve sattıktan sonra yapanın yanına kar kalıyor. Özellikle km düşürme işi tam bir dolandırıcılık. Bunu yapmak ve yaptırmak konusunun cezaya bağlanması ve böyle bir durumda alıcıya aracı geri verme hakkı tanınması gerekir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Turnacıoğlu
(düzenlendi)
Günümüz şartlarında 2. el araç alımında maalesef güvenecek esnaf veya satıcı bulmak zor. İşyerinde boş kaldığım vakitlerde internetteki ilanları gezip plakası gözüken toyotaların servis geçmişlerine bakıyorum. Hiç abartman söylüyorum internetteki ilanların yarısının kmsi oynanmış ve kaza bilgileri yanlış verilmiş durumda. Bu olumsuz durumla ilgili yapılabilecek birşeyler olmalı derken aklıma birşey geldi. Bu fikri sizinle paylaşmak istiyorum.

Bir kanun çıkarılmalı, bu kanuna göre satış yapan galerici aracın yetkili servis kayıtlarını alıcıya verip teslim ettiğine dair imza almak zorunda olmalı, böylelikle hilelerin büyük miktarda önüne geçilmiş olur diye düşünüyorum...

Sizce bununla ilgili neler yapılabilir, kimlere başvurulabilir ya da gereksiz bir fikir mi?

+ 1

fakat bu durumdada galericilerin bir çoğu işsiz kalır. aracımı sahibinden almama rağmen km si oynanmıştı. Bende babamın aracını satıyorum ve devamlı bu km(435.000) gerçekmi diye telefon ediyorlar. bende gerçek km ile oynamadık diyorum :nazar:

tarihinde Mehmet Turnac?o?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Utku Çay
Bu durum tüm sektörlerde mevcut bence sadece otomotiv sektörü için değil ticari hayata ilişkin iyileştirme yapılması zorunlu.Bugün karşılıksız çekin dahi cezası yokken arabanın km si çok basit kalıyor inanın.

dediğiniz doğru ama konuyu dağıtmadan otomotiv çerçevesi içinde fikir yürütmeye çalışalım...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Aldatma her meslek grubunda olur, önemli olan tüketiciyi bilinçlendirmek...Benim araba 145k km. oldu. Şİmdi satıyorum desem 10 tane kulp takılır. Motoru bitik bile diyen olur ama km. yi aşağı çek adam huzur içinde alsın, niye zorluyorsun değilmi ? :nazar::)

Yorum bağlantısı
Utku Çay

Mesela şöyle birşeyde yapılabilir

Aracın noterde satışı yapılırken, nasıl aracın borcu yokturu maliyeden isteniyorsa, alıcıya aracın servis kaydını inceleyip incelemediği sorulsun ya da bunu alıp almadığını....

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

14 şubat 2009 Pazar günü Eyüp ilçesindeki opel yetkili satıcısına ikinci el bir araç bakmak üzere gittim.hoşuma giden bir araç vardı 56,000 km de hoş alımlı duran bir araç.satıcı ile araç hakkında bilgi almak ve fiyatta pazarlık yapmak üzere oturup konuştuk.

Satıcı aracın sadece 2 parça değişeni olduğunu ve başka hiç bir problemi olmadığını zaten güvenilir ve kurumsal bir firma olduklarını bana anlattı ve ikna etti.bunun üzerine bende fiyat üzerine anlaşıp satıcı arkadaşa kapora verip bir satış sözleşmesi hazırlattım derken pazartesi günü tam evrakları hazırlamak üzereyken aklıma aracı birde plaka ve şasi nosundan sorgulatmak geldi.

Bu sorgulamamın üzerine aracın 1 adet kazası olduğu ve bu kaza ile ilişkin 15,865 Tl ödeme yapıldığı detaylarına ulaştım.

Sonuç araç pert adı konulmamış pert di ( nasıl oluyorsa) hemen satış işlemini iptal edip kaporamı geri aldım.

Satıcının tavrı ise tramer sorgulaması bişeyi değiştirmez isterse 500,000 tl hasar çıksın sıorun değil önemli olan benim dediğim araçta sadece iki parça değişen var başkada hiç bişey yok idi.

Midem bulandı bir kere bende o saatden sonra altından araba olsa yinede almazdım tabikide.

bunun gibi bir çok hikaye mevcuttur. Aman dikkatli olalım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Turnacıoğlu
Mesela şöyle birşeyde yapılabilir

Aracın noterde satışı yapılırken, nasıl aracın borcu yokturu maliyeden isteniyorsa, alıcıya aracın servis kaydını inceleyip incelemediği sorulsun ya da bunu alıp almadığını....

güzel bir yöntem ama çoğumuz aracın garantisi bitince kaskodan yapılacak işler dışında servise uğramıyoruz. buda kesin sonuç çıkarmayacağı için yasallaşacağını sanmıyorum. Ama galericiler dürüstlüğünü garantilemek için bu yönteme başvurabilirler (başvurmalılar).

Yorum bağlantısı
Hakan Baha

İnsanların çoğu, ben dahil, aracı özel servise veya tamircilere götürüyor bu nedenle servis kayıtları ne kadar yeterli olacak emin değilim.

Km ile oynama işi ise anlaşılması oldukça zor, benim ustam km ile oynanmış aracı ancak çok tecrübeli bir göz aracın genel durumundan, koltuklarından, direksiyon simidinden falan anlar ki anlasa bile ispat edemez demişti.

Araç alırken önce tramer kaydına bakıp aracı a dan z ye iyi bir yere incelettirmekten başka yapacak bir şey yok.

Ayrıca özellikle galerilerin ucuza sattığı arabalardan korkmak lazım.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Kocabaş

Km konusu son yıllarda yapılam muaynelerde kayıt altına alınıyor , son muayne kaydına bakılır oradan anlaşılır tabi saklamışsa .

Km konusu bir nebze çözülebilir geçmişi zor ama son bir iki yıldaysa anlaşılır ama aracın kazalı olup olmadığı konusu çok zor bir mesele .

Benimde başıma geldi 2 gün önce bir toyota için anlaştık akrabam sigortacı hemen tramerden baktırttım , adamın orjinal dediği araçta 4 hasar çıktı :p 2 aydır adam gibi bir araba bulamadım güvenim çok az ;)

Yorum bağlantısı
Hakan Baha
Hata bizde.

Biz alıcılar 100bini geçmiş arabalara pert muamelesi yaparsak, satıcılar da 50 bine düşürüverir işte. Arz-Talep meselesi.

İleti #45

+1000

Eşimle internette araba bakıyoruz. 2006 model bir araba beğeniyorum kilometresine bakıyor 90000 km üstü araba mı alınır ya diyor bana. :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Çoban

Ben 317.000 Kmde Focus Sattım Km İle İle Benden Önce Oynandımı Bilmiyorum Ama Alıcı Arkadaş Gezi Baktı Boyaya Baktı Servise Bile Gitmedik Birazda Güven Ve Sans Meselesi Araba Alırsınız 50.000 De Kullanıcı Duman Etmiştir Arabayı Elinizde Patlar Araba Alırsınız 300.000 Kmde Tas Gibi Önemli Olan Aracın Kullanıcısı Bir Yerde Ama İşi Sansa Bırakmamak Gerek Tabi 100.000 Km Nin Üstündeki Araçlara Pert Gözü İle Bakılıyor Buna Kesinlikle KAtılıyorum Bence Kmsi Yüksek Olan Araçlar Daha Makul Ve MAntıklı Geliyor Çünki Kmsi Yüksek Olan Araba Uzun Yolda Calışmıştır Uzun Yolda Calışan Arac İle Sehir İçinde Çalışan Araç Kesinlikle Bir Tutulmamalıdır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Sanayide bakım yaptırırken 3 kişi micra ile geldiler ve ustama arabayı gösterdiler. 40.000'de. Bakıldı soru yok dendi. Araba alındı. Ertesi hafta arabayı alanlar yine getirdiler bakım için, araba yine 40000 km'de :) Kilometre sayacı bozuk.

Böyleleri de var.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kanun şeklinde olmaz da, akıllı, marka değerine gerçekten!!! önem veren distribütörler, adam gibi yetikili satış-pazarlama müdürleri istihdam etseler; yetkili servislerde alıcı-satıcı için prosedürü belirli ve standart , araç kontrol noktaları kurulabilir.

Biz de her prosedür yurt dışından aşırma olduğu için ve yurt dışında çeşitli sebeplerle bu tarz 3kağıtçılar olmadığı için, servislerde standarta uygun kontrol işlemi yapılmıyor.

Not: Ford un sistemi biraz daha korunaklı, şase no su olmadan bakılamıyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Eyüp Pelit

Maalesef bende aldığım arabanın km sinin düşürüldüğünü servis kayıtlarından yeni öğrendim. Bu olay 3 yıl önce olmuş ve önceki sahibinin de haberi yok. Oda aldığı galericiyi getirmiş buluştuk. Ama herkes bilmiyorum diyor. Sonuçta arabayı yaptığım onca masrafa rağmen aldığım galeriye geri verip aldığım fiyata satmaya çalışacağız. Bu arada bunun hukiki durumuna yönelik sadece dolandırıcık davası açılabileceğini öğrendim. 2.el araçlarda böyleymiş.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...