İçeriğe Yönlendir

Araçlarda Çocuk Koltuğu Zorunlu Oluyor!

Mustafa Güneşli

Recommended Posts

Mustafa Güneşli
(düzenlendi)

:i-ih: Otolarda 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren çocuk koltuğu zorunlu hale geliyor...Bebek koltuğu değil Çocuk koltuğu. İşte haberin linkleri.

http://www.haber7.com/haber/20100222/Otoda-cocuk-koltugu-1-Haziranda-zorunlu.php

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=8080460&yazarid=147

tarihinde Mustafa G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Demir
(düzenlendi)

Çok yerinde bir uygulama, Almanyada Benim ortağın çocuğuyla Taksi durağındaki 4.sıradaki araca anca binebimiştik. Sebep: ilk 3 araçta çocuk koltuğu yoktu. Düşünün artık ceza ve yaptırımları, 3 dakikalık yola bile adamlar risk alıp çocuk koltuksuz araca, Çocuk bindirmiyorlar. Ve orda ruhsatta yazan kişi sayısından fazla yolcu binerse; onunda cezası var :)

Edit :imla

tarihinde Onur Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)
Ve orda ruhsatta yazan kişi sayısından fazla yolcu binerse; onunda cezası var

Onun cezası burada da var ve gayet de işliyor. Poliste bitiyor iş. 1 kere bu yüzden ceza yedim ben.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Bence çok geç bile kalmış bir karar. Bir taraftanda acaba ne kadar uygulanacak merak ediyorum. Ön koltukta anne kucağında gezen çocuk hiç az değil.

Perş. akşamı HerFord çıkışı göbeğe direk girdiğim için ceza yedim. Ne acelen var diyo sordular. Kızımın rahatsız olması (kulak ağrısı) ve telefonda ağlaması nedeniyle eve çabuk gitme çabasındaydım. Her zaman yaptığım bir katılım olduğu için zaten hak etmiştim. Ama bu katılımın suç olduğunu hiç düşünmedim. Yazmak isterseniz trafikte çok neden var dediğim sırada "Evet, emniyet kemerin takılı değil ve telefonla da konuşuyordun. Ters yön cezasını imzalala da kızını bir doktora götür." dediler. Ben kendimi düşünmemiştim. Ters köşe oldum. Gerçi telefonla konuşurum ama emniyet kemerini ilk kez takmamıştım.

Genel olarak kurallara uyan biri olarak, 3 cezayıda yazsalar şoku atlatmam uzun sürerdi. İnsiyatif kullandılar diye düşünüyorum. Ama çocuklar ve duygusal konularda daha yumuşak davrandiğimız bir gerçek. Bu arada HerFord'a giden bilir, emniyet kemeri ve telefon görüşmesi daha haklı bir ceza olmalı diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yasalarda olması çok önemli değil bence önemli olan denetlenmesi. Arka koltuklarda kemer takmakta zorunlu ama denetlenmeyince kimse takmaz. Ayıca yayın organlarında bunlarla ilgili bilgilendirmeler yapılmalı.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Her şeyin poliste bittiği doğru. Güzel ülkemde kaç kişi yaya olarak kırmızı ışıkta geçtiğinde ceza yemiş? Yoksa o yasak kalktı mı? Kırmızıda geçen bazı araçları bile durdurmuyor polis. Bir süre önce, kırmızıda dört yol kavşağında Focusumla duruyorum, önümde bir trafik polisi aracı var. Bize yeşil yandı, polis hareket etmedi çünkü o sırada onun solundan kırmızıda geçen araca yol verdi. Bence doğrusu onu durdurup ceza kesmesiydi. Yola devam ettik, aynı polis aracı bu kez de daha ilerideki bir dört yol ağzında her yönden sola dönüş yasak olan bir yerde bir aracın sola dönmesine seyirci kaldı. Kırmızıda geçen yayaya ceza yazıldığını duyuyoruz bazen ama bu gazetelere haber olacak kadar dikkat çekici bir olay oluyor. Soru şu; kaç polis arabada çocuk koltuğu yok diye ceza kesecek? Zorunlu olan bir malzemenin fiyatları ucuzlar mı yoksa daha da pahalılanır mı? Aklımda çok soru var, Allahım ben n'apıcam şimdi ya? :D

Yorum bağlantısı
Tuna Aksu

güzel bir uygulama. benim aracımda isofix yok araçlara sonradan isofix takılabiliyormu?yada ne yapabilirim

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Kaç kişi doldurdun arabaya :D:) :) Şaka bir yana bizim araçlar 4 kişilik yazıyor. Bu 4+1 mi yoksa 4 mü? Arkaya 3 kişi oturtursak ceza mı yeriz?

6 kişi. :) Araba ruhsatta 5 kişi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Türk zekası bu işede çözüm bulur. Arabanın arka koltuğuna 4 kişi sığışır. Gönüllü birisi bebek koltuğunu kucağına alır. Çocukta bebek koltuğunda seyahat etmiş olur. Fotoğraflarıda "yurdun insanı" olarak internet sitelerinde yerini alır.

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

oğlum doğdu doğalı değişik ebatlarda koltuk kullandık.halen kullanıyoruz(3,5 yaşında)büyük rahatlık bazen sadece ikimiz yolculuk yapıyoruz.yerinden kalkmadan seyahat etmesi ve güvende oluşu rahatlık veriyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bende 18 kg ye kadar olanından buldum, biraz kullanıp 36 kg ye kadar olanından alıcam, araçta isofix yokmuş bu sebeble kemer takıyorum, Allah tan koltuklar iki şekildede kullanılabiliyor, yalnız şu sorun var, bunlar dev gibi arkaya takınca ön koltuğa dayanoyor nerdeyse, herhalde 36kg ye kadar olanı alınca arabayıda değişmek gerekecek, bu iş bayağı masraflı olmaya başladı arkadaşlar, arka diz mesafesi büyük olan bir araç farz oldu artık :vreka:

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
Bende 18 kg ye kadar olanından buldum, biraz kullanıp 36 kg ye kadar olanından alıcam, araçta isofix yokmuş bu sebeble kemer takıyorum, Allah tan koltuklar iki şekildede kullanılabiliyor, yalnız şu sorun var, bunlar dev gibi arkaya takınca ön koltuğa dayanoyor nerdeyse, herhalde 36kg ye kadar olanı alınca arabayıda değişmek gerekecek, bu iş bayağı masraflı olmaya başladı arkadaşlar, arka diz mesafesi büyük olan bir araç farz oldu artık :)

valla koltuğu artık ortaya koyduk.(önceden sürücü koltuğu arkasındaydı)hem buranın daha güvenli olduğunu öğrendim hem de birçocuğun ayakları iki koltuk arasında rahat etti.ama araba konusunda haklısınız Ali bey,bagaja küçük bisiklet koyuyoruz başka şeye yer kalmıyor .

Yorum bağlantısı
Tuna Aksu

arkadaşlar bu isofix denen melet sonradan araçlara takılıyormu?

Yorum bağlantısı
Onur Demir

İsofix dediğiniz, Çocuk koltuğu değilmi ? Bildiğiniz çocuk koltuğuysa; Direk aracın kendi koltuğunun üstüne koyuyorsunuz ve altından emniyet kemeri ile sabitliyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
valla koltuğu artık ortaya koyduk.(önceden sürücü koltuğu arkasındaydı)hem buranın daha güvenli olduğunu öğrendim hem de birçocuğun ayakları iki koltuk arasında rahat etti.ama araba konusunda haklısınız Ali bey,bagaja küçük bisiklet koyuyoruz başka şeye yer kalmıyor .

Yalnız orta acaip tehlikelidir ona göre, siz sağ tarafa alın, dar ama mecburen koyucaz artık, ortada karşıdan araca giren taş bile açık hedef olan yavrumuza gelebilir, o yüzden en az risk bence sağ arka, ben koltuğu öne çekip o şekilde koltuğu kullanıyorum hanımda benim arkamda oturuyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Hayır, isofix araçlara sonradan takılamayan kotuk altlarında yada bagaj kısmında bulunan metal çengel tarzı kilitleme sistemine denir, bu tür koltukların alt kısmında ayrı bir parça vardır ve bu metal ayaklara sabitlenir, koltuk bu altlığa oturur ve aracın emniyet kemerine bağlamaya lüzum yoktur, daha güvenilidir, koltukların çoğunda hem bu sistem hemde emniyet kemeri takacak yerler olur, fiestada bu isofix yok, o yüzden isofix bağlantı destekli koltuğu kemerle sabitliyoruz, bu koltuklar dev gibi ve ağırdır genelde.

http://www.minikbaby.com/images/isofixSmall.jpg bu linkte sağ alt tarafta bu tür bağlantı ayaklı koltuğa örenk var, isofix yazıp görsellerde aratırsanız detay bilgi edinirsiniz arkadaşlar.

http://www.carseat.se/images/450px-isofix_anchorpoints.jpg

tarihinde Ali Cihangiro?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
Bende 18 kg ye kadar olanından buldum, biraz kullanıp 36 kg ye kadar olanından alıcam, araçta isofix yokmuş bu sebeble kemer takıyorum, Allah tan koltuklar iki şekildede kullanılabiliyor, yalnız şu sorun var, bunlar dev gibi arkaya takınca ön koltuğa dayanoyor nerdeyse, herhalde 36kg ye kadar olanı alınca arabayıda değişmek gerekecek, bu iş bayağı masraflı olmaya başladı arkadaşlar, arka diz mesafesi büyük olan bir araç farz oldu artık :)

Ali Bey,bizim 9-16 Kg lık olan koltuk Clioda çok büyük oluyor,çocuğun ayakları ön koltuğa yapışıyor diye şikayet ediyorduk.Focus büyük rahatlarız dedik ama Focustada aynı şekilde da kaldı aradaki ayak mesafesi. Çünkü 9-16 kg lık bebek koltuklarının iskeleti büyük ve öne doğru uzanıyor,o yüzdende koltuk dar gibi geliyor. 16-36 kg lık olan ve genelde 3,5 yaş sonrası çocukların kullandığı koltuklar ise daha az yer kaplıyor ve daha kolay kullanımı.Zira koltuğu ,9-16 kg lık koltuk gibi sabitlemeniz gerekmiyor ,emniyet kemeriyle çocuğu bağlamanız yeterli 16-36 kg lık koltukta. Arabada çocuk yokken koltuğu çıkartabilirsiniz rahatlıkla.Çocuğunuz 3,5 yaşından büyükse 16-36 kg lık koltuk almanızı tavsiye ediyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ali Bey,bizim 9-16 Kg lık olan koltuk Clioda çok büyük oluyor,çocuğun ayakları ön koltuğa yapışıyor diye şikayet ediyorduk.Focus büyük rahatlarız dedik ama Focustada aynı şekilde da kaldı aradaki ayak mesafesi. Çünkü 9-16 kg lık bebek koltuklarının iskeleti büyük ve öne doğru uzanıyor,o yüzdende koltuk dar gibi geliyor. 16-36 kg lık olan ve genelde 3,5 yaş sonrası çocukların kullandığı koltuklar ise daha az yer kaplıyor ve daha kolay kullanımı.Zira koltuğu ,9-16 kg lık koltuk gibi sabitlemeniz gerekmiyor ,emniyet kemeriyle çocuğu bağlamanız yeterli 16-36 kg lık koltukta. Arabada çocuk yokken koltuğu çıkartabilirsiniz rahatlıkla.Çocuğunuz 3,5 yaşından büyükse 16-36 kg lık koltuk almanızı tavsiye ediyorum.

Hadii, bak şimdi sevindim, benimki 8-18kg lik dediğin gibi alt kısmı geniş ve arkaya yatırmak zorunda kalıyorum bu yüzden ayakları öne dayanıyor, 36 kg lik olana bakamadım demek daha dar o zaman sorun kalmıyor, bizim ufaklık 15kg 2 yaşında, biraz bununla idare edip 36kg ye göre olanından alırım artık, sağolun Bora bey :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hadii, bak şimdi sevindim, benimki 8-18kg lik dediğin gibi alt kısmı geniş ve arkaya yatırmak zorunda kalıyorum bu yüzden ayakları öne dayanıyor, 36 kg lik olana bakamadım demek daha dar o zaman sorun kalmıyor, bizim ufaklık 15kg 2 yaşında, biraz bununla idare edip 36kg ye göre olanından alırım artık, sağolun Bora bey :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Biraz daha araştırdım, bu isofix için aparatlar var ama her araca olmuyor ve bulmakta baya zor arkadaşlar.

Ama Focus için buldum takılabiliyormuş:

http://cgi.ebay.co.uk/******--FORD-FOCUS-I...00227139001r431

http://cgi.ebay.ie/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...em=110480466282

parça numarası: 1 357 238

tarihinde Ali Cihangiro?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hasan Hüseyin Biçici
Biraz daha araştırdım, bu isofix için aparatlar var ama her araca olmuyor ve bulmakta baya zor arkadaşlar.

Ama Focus için buldum takılabiliyormuş:

http://cgi.ebay.co.uk/******--FORD-FOCUS-I...00227139001r431

http://cgi.ebay.ie/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...em=110480466282

parça numarası: 1 357 238

eğer aracınızın kitapçığında yazıyorsa servis tarafından takılıyor ertık yeni arabaların çoğunda var ama serviste tanesi yaklaşık 120 tl

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...