İçeriğe Yönlendir

Ortalama Hız Sorunu

Ferhat Genç

Recommended Posts

Ferhat Genç

Arkadaşlar C-Max aracımla uzun yolda giderken veya şehir içi, yol bilgisayarından ortalama hızıma baktıgımda sürekli 30 km gösteriyo. Daha doğrusu 30km yi geçtiğini görmedim. Arada bi 27-28 km oluyo. Sürekli 120-140 km le gittiğim zamanlar bile ortalama hız hep aynı. Bu hata nerden kaynaklanıyor bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
Resetleyin...

o zaman bunu sürekli resetlemekmi gerekiyo Mehmet Bey? Atıyorum şehir içinde 40-50 km yi geçmeden gittim ve ortalama hız 30 yazdı. SOnra otobana çıktım 120-140 gittim kendini yenılemeyecek mi ?

Yorum bağlantısı
Arda Akbay

yol bilgisayarı en son resetlenmesinden itibaren gittiğiniz bütün yolun ortalama hızını yazar bu sebeple resetleme yaptıktan kısa bir süre için ortalama hızınız o zamanki kullanışınıza göre değişkenlik gösterebilir ama zamanla bu değişkenlik azalacak ve sabit bir hızda kalabilecektir. Uzun süredir resetlenmemiş yol bilgisayarı ile uzun yola çıksanız bile ortalama hız ya da yakıt miktarları çok değişmeyebilir. Anlatabildim mi bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok uzun süreli bir ortalama vardır orda... O sebeple kolay kolay değişmiyordur...

Ben her yakıt alışımda her şeyi resetlerim...

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

araç dur kalkları hatta rolentede çalışırken bile hesap yapıyor :nazar:

kısacası aracı çalıştırdınız resetleyin yola çıkın yükselecektir, kırmızı ışık yandı durdunuz düşmeye başlıyacaktır.

heralde yol bilgisayarı olan araçlarda da aynı durum vardır opelden biliyorum.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

şimdi anlaşıldı durum . ayrıca resetleme oldugunu da yenı ogrendım zaten bilmiyodum :nazar: teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Vural Sarı
Arkadaşlar C-Max aracımla uzun yolda giderken veya şehir içi, yol bilgisayarından ortalama hızıma baktıgımda sürekli 30 km gösteriyo. Daha doğrusu 30km yi geçtiğini görmedim. Arada bi 27-28 km oluyo. Sürekli 120-140 km le gittiğim zamanlar bile ortalama hız hep aynı. Bu hata nerden kaynaklanıyor bilen var mı?

Benim yol bilgisayarında da aynı. Ortalama hız fix 30 km.

Bu modeller böyle abi moduna girmeyelim. :nazar:

Yorum bağlantısı
Vural Sarı

Sadece 1 nci yazıyı okuyunca sazan gibi atladık.Diğer arkadaşlar çözümü yazmış.

Bendeki tesadüf olmuş.3 kere resetledim.Üçünde de 30 km.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Az önce dışarı çıktım, arabama bindim kontağı açtım ve Ortalama hız ile ortalama yakıtı sıfırladım. Arabayı çalıştırmadan sıfırladım. 1-2 sn sonra yine kontak açık vaziyette ortalama yakıta baktım 99.9 yazıyodu :nazar: bu ne iş şimdi. siz de bi deneseniz kontak kapalıyken resetlemeyı bakalım sizde de olacak mı aynı sorun :)

Yorum bağlantısı
Arda Akbay
Az önce dışarı çıktım, arabama bindim kontağı açtım ve Ortalama hız ile ortalama yakıtı sıfırladım. Arabayı çalıştırmadan sıfırladım. 1-2 sn sonra yine kontak açık vaziyette ortalama yakıta baktım 99.9 yazıyodu :nazar: bu ne iş şimdi. siz de bi deneseniz kontak kapalıyken resetlemeyı bakalım sizde de olacak mı aynı sorun :unsure:

hehe ferhat bey arabayı yeni mi aldınız :) aracınızla gittikçe hızlı bir şekilde düşmeye başlayacaktır o ortalama yakıt daha hiç gitmediğiniz için öyle gösteriyor :) yoksa bakkala kadar gidemezdiniz :)

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
hehe ferhat bey arabayı yeni mi aldınız :nazar: aracınızla gittikçe hızlı bir şekilde düşmeye başlayacaktır o ortalama yakıt daha hiç gitmediğiniz için öyle gösteriyor :) yoksa bakkala kadar gidemezdiniz :)

mutlaka düşecektir ama yazılımında bir sorun olabilir diye düşündüm. evet yeni sayılır bu arada 5-6 ay oldu

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Az önce dışarı çıktım, arabama bindim kontağı açtım ve Ortalama hız ile ortalama yakıtı sıfırladım. Arabayı çalıştırmadan sıfırladım. 1-2 sn sonra yine kontak açık vaziyette ortalama yakıta baktım 99.9 yazıyodu :nazar: bu ne iş şimdi. siz de bi deneseniz kontak kapalıyken resetlemeyı bakalım sizde de olacak mı aynı sorun :)

Ortalama yakıtı resetleyince eskiler 55'den, yeniler 99,9'dan başlar... Bir kaç kilometre gidin doğru değere diüeşr.. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir de ipucu....

Ortala hız ile kadran sapmalarını da görebilirsiniz..

100 km hıza sabitleyin aracınızı o halde iken ortalama hızı resetleyin.. gerçek hızınızın 94 km olduğunu görürsünüz...

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Bende de şöyle bir problem var, aracı her yakıt alışımda resetliyorum. Normalde menzilin 850 km olması gerekirken ortalama olarak( ilk aldığımda 3-5 kez yakıt aldığımda öyleydi) tam dolu depoda, 720 ile 740 arası gösteriyor hep. Gerçi 880 km falan yol yapıyorum o ayrı da, bunu neden yapıyor, var mı bileniniz?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Cenk hocam sanırım en son araba kaç litre yaktıysa ona göre hesap yapıyor siz resetlesenizde bir öncekine göre hesap yapıyor, siz km yaptıkça menzil ona göre değişiyor.tatile giderken depoyu fullediğimde 740 km yol gideceğimi söylüyordu, giderken yoldan tekrar yakıt aldığımda 1100 km menzil verdiydi :vreka:

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Anladım Lokman Abi, ben de bu şekilde düşünüyordum, ama emin değildim. Galiba diğer arkadaşların da aynıdır.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

evet Cenk hocam aynı olması lazım, opel vetradada aynıydı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...