İçeriğe Yönlendir

Galiba Aks'larda Sorun Var

Akif Tanık

Recommended Posts

Akif Tanık

Arkadaşlar Merhaba...Aracımda yaklaşık 1 aydır şöyle bir sorun baş göstermeye başladı şöyle ki; Aracımı kaldırırken ayağımı gaz vererek veya vermeyerek debriyajdan kaldırdığım zaman TAK diye bir ses duyuyorum...Akslardan veya istavroz dan kaynaklanıor diye düşünüyorum..Hafta sonu ustama göstereceğim ama sizdende ön bi fikir almak istedim...Yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum...Saygılar...

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Aks olabilir,Z rot olabilir,motor ya da şanzıman kulağı olabilir,volanttan olabilir. Hepsinden oldu,o yüzden diyorum,amacım içinizi karartmak değil.

Yorum bağlantısı
Akif Tanık
Aks olabilir,Z rot olabilir,motor ya da şanzıman kulağı olabilir,volanttan olabilir. Hepsinden oldu,o yüzden diyorum,amacım içinizi karartmak değil.

Anladım Cihancığım...Arabanın sağını solunu koparmayalım da gerisi önemli değil...Z Rotlarım yeni değişti sayılır ama diğerlerine baktırmak lazım...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler
Arkadaşlar Merhaba...Aracımda yaklaşık 1 aydır şöyle bir sorun baş göstermeye başladı şöyle ki; Aracımı kaldırırken ayağımı gaz vererek veya vermeyerek debriyajdan kaldırdığım zaman TAK diye bir ses duyuyorum...Akslardan veya istavroz dan kaynaklanıor diye düşünüyorum..Hafta sonu ustama göstereceğim ama sizdende ön bi fikir almak istedim...Yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum...Saygılar...

Eger araç hareket halindeyken vites degişirken vuruntu yani bir sendeleme buna benzer hareketler varsa aks lar aşınmış oldugu netleşir, ama vites geçişleri normalse aks lar saglam demektir, arızalı parçayı bulmal için rotbalansçıya gitmenizi ve ön takıma baktırmanızı önerebilirim.

Yorum bağlantısı
Akif Tanık
Eger araç hareket halindeyken vites degişirken vuruntu yani bir sendeleme buna benzer hareketler varsa aks lar aşınmış oldugu netleşir, ama vites geçişleri normalse aks lar saglam demektir, arızalı parçayı bulmal için rotbalansçıya gitmenizi ve ön takıma baktırmanızı önerebilirim.

Mehmet bey vites geçişleri normal...Dediğini gibiyse şayet ön takıma bakılması lazım...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Bedir

mehmet bey aynı sorun benim aracımdada var yani 1. vitesten 2 vitese alırken lak diye bi ses geliyo diğer viteslerdede oluyo ama 2 de daha çok hissediyorum

Hatta geri vitese taktığım da ve gaz verdiğimde lak sesini yine duyuyorum

sorun akslardamıdır yoksa motor kulaklarındada olabilirmi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler

Evet sizin sorununuz aks aşınmasınını andırıyor fakat net yorum yapmak mümkün degil bu yüzden bu tip arızalar aracımızda başladıgı zaman hiç vakit kaybetmeden ehil usta bir rot balansçıya aracımızı kontrol ettirmeliyizki arıza cogalıp diger aksamlarıda bozmasın erken arızayı bulmak masrafı düşürecektir,sonucu foruma yazarsanız arızanın nedenini yorumlarız.

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Hareket veya iletim sisteminden olması kuvvetli, Aks veya debriaj bilya veya grubu gibi,

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
(düzenlendi)
Aks olabilir,Z rot olabilir,motor ya da şanzman kulagı olabilir,volanttan olabilir. Hepsinden oldu,o yüzden diyorum,amacım içinizi karartmak değil.

+ 40

tarihinde Ya?ar Demirci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Bedir

arkadaşlar az önce servisten döndüm.

Durum şöyle;

Balans sorunu için;

Gebze nazer yetkili seviste aracı ustayla beraber test ettik aynı balan olayını oda far etti.(110km hız da ve az miktarda)

Tekrar balan yaptılar, balans sırasında arka sağ jantın eğrilmiş olduğunu söyledi ve kendilerinin jant düzeltmediklerini söyledi ve sorunun bundan kaynaklandığını söyledi. Bende başka bi lastikçide jantı dülettirdim(başka lastikti bu kadar az yamukluğun balansa sebep olmayacağını ve de arka lastik olduğundan hiç balanya etkisi olmayacığını söyledi, ama ben yinede düzelttirdim jantı)

Geri dönüş yolunda balans sorunu hala devam ediyodu bende tekrar servise gittim adamlar yine balans yaptılar. Balanstan sonra teste çıktık aynı sorun yine devam ediyodu, usata bunun normal olduğunu bu sınıftaki arabalarda normal falan dedi kafana takma dedi. Ön takımada bakıldığını ve başka bir sorun olmadığını söyledi.

Vites geçişlerinde gaz verip çekince olan sorun ise;

Teste çıktık başka bi ustayla aynı sesleri oda duydu ilk başta normal dedi(volant tan oluyo dedi) ama sonra bi bakalım dedi.

Yarım saat sonra baktık bi sorun bulamadık dedi.

Şİmdi ben kendimden şüphe etmeye başladım acaba benmi çok pipirikliyim ama bunlar bi problem

18000 km de aracın direksiyonu titrermi ve vites geçişlerinde vuruntu yaparmı

Tekrar sevise gitmek istemiyorum o usta yine balans yapacak eminim çünkü :angry: adam ön takımda balanstan başka bişe bilmiyo galiba

Arkadaşlar şimdi ne yapmam gerek bana yol gösterin

Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler

Mehmet bey siz gebze de araca baktırdık yazmışsınız yani kocaeliden foruma katılıyorsunuz dogrumu. :angry:

Ben önceki açıklamamda yazdım tekrar okursanız özellikle ehil usta yani işinin ustası olan kişiye aracınızı gösterin yoksa işten anlamayan kişiler size gereksiz yere masraf ettirirler ve aracınız istediginiz gibi düzelmez peki siz cevizli/maltepe de sayın :Çaglar ustamızla temasa geçseniz iyi olacak dogru çözüm ve az masrafla bu iş sonuca varır :) , benim fikrim bu maltepe size yakın sayılır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Bedir

KOcaeli merkez den katılıyorum

Aslında gebze bile bana uzak oluyor ama izmit merkezdeki esoto ile ilgili hiç iyi raferanslar almadığım için

aracı mecburen gebzeye götürüyorum

Bu gün işi gücü bıraktım tüm günümü serviste harcadım

Aracımda garanti kapsamında olduğundan yetkili servisleri tercih etmek istiyorum

Aslında nazerden memnunum genel olarak.

Şunu anlamıyorum sorunları test sürüşlerinde tespit ediyorlar anlıyorlar duyuyorlar sesleri ama bunlar normal diyorlar

yahu nasıl normal dersin sen bide yetkili servis olacan bide bu araçlar orta sınf araçlar normaldir diyorlar

Aslında bu balans olayı aşırı derecede direksiyon titremiyo ama insan rahatsız oluyo binlerce bilra para verdik bu araçlara

ne bilim iyice moralim bozuldu

Yorum bağlantısı
Mehmet Bedir
Mehmet bey siz gebze de araca baktırdık yazmışsınız yani kocaeliden foruma katılıyorsunuz dogrumu. :)

Ben önceki açıklamamda yazdım tekrar okursanız özellikle ehil usta yani işinin ustası olan kişiye aracınızı gösterin yoksa işten anlamayan kişiler size gereksiz yere masraf ettirirler ve aracınız istediginiz gibi düzelmez peki siz cevizli/maltepe de sayın :Çaglar ustamızla temasa geçseniz iyi olacak dogru çözüm ve az masrafla bu iş sonuca varır :) , benim fikrim bu maltepe size yakın sayılır.

mehmet bey bahsettiğiniz ustayla nasıl iletişim kurabilirim ben izmit merkezdeyim ama olsun problem çözülecekse yinede giderim maltepeye

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Turgut Çelik
(düzenlendi)

Merhaba, aynı sorun bende de var. Zaten böyle bir sorunu olan da var mı? Diye internette aramaya başladım. Bu yüzden de sizin yazılarınızı okuyunca siteye üye oldum. Sorunun motor kulakları olduğunu söylüyorlar ama ben ondan olduğunu düşünmüyorum. Debriyaj balatasını yeni değiştirdim 260 tl verdim balataya. Bana wolkswagen serviscisi demişti ki; bolant yaylı ikisinin de aynı şekilde değişmesi gerek. Başka bir tamirci de gerek yok sadece balatayı değiştirsen olur dedi benimde işime geldi. Çünki; bolantla birlikte 900 lira tutuyordu. Tam 1500 km yaptıktan sonra 1'inci vitese takıyorum kaldırıyorum küt diye bişi vuruyo tekrar basıyorum biraz daha hafif vuruyo 2'nci vitese takıyorum kaldırıyorum küt diye bir daha yapıyo aynı işlem 3'üncü viteste de yapıyor. ama 4-5 vitese geçirirken motor devrini aldığından yapmıyor. Umarım bolanttan değildir. Eğer siz daha önce sorunu bulursanız bana yazarsanız sevinirim. Teşekkürler.

tarihinde Turgut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Doğru ismi volant tır, sanırım sizdeki motor daki volant ta titreşim sönümleyici parçalar var, keşke değişseymiş.

Yorum bağlantısı
Turgut Çelik
(düzenlendi)
Doğru ismi volant tır, sanırım sizdeki motor daki volant ta titreşim sönümleyici parçalar var, keşke değişseymiş.

Evet Volant yanlış yazmışım. Peki şimdi ne yapıcam benim sorunum onunla ilgili mi?

Yorum bağlantısı
Ömer Mıcık

Tak diye vurma bende de vardı. Aks kafalarından dendi. Kimisi volant kimisi şanzumandandır dedi. Yaptığım işlemleri sıralamak gerekirse baskı balata değişti volant tornadan geçti şanzumanı zaten arızalıydı bahane oldu sıfır takıldı aks kafaları z rotlar alt tablalar ön arka teker bilyaları direksiyon kutusu en son olarak debriyaj teli de değişti. Şimdi debriyaj eskisinden yumuşak güzel ama arada gene tak diye ses duyulmakta ama artık umursamıyorum çünkü yapacak bir şey kalmadı kaldıysada uğraşmak istemiyorum böyle devam.

Yorum bağlantısı
Turgut Çelik
(düzenlendi)
Tak diye vurma bende de vardı. Aks kafalarından dendi. Kimisi volant kimisi şanzumandandır dedi. Yaptığım işlemleri sıralamak gerekirse baskı balata değişti volant tornadan geçti şanzumanı zaten arızalıydı bahane oldu sıfır takıldı aks kafaları z rotlar alt tablalar ön arka teker bilyaları direksiyon kutusu en son olarak debriyaj teli de değişti. Şimdi debriyaj eskisinden yumuşak güzel ama arada gene tak diye ses duyulmakta ama artık umursamıyorum çünkü yapacak bir şey kalmadı kaldıysada uğraşmak istemiyorum böyle devam.

Sorunun motor kulaklarından olduğu tespit edildi. Motor 1.9 debriyajdan kaldırınca kendini kaldırıyor. Motor kulaklarını kaynatınca problem çözülür gibi oldu. Şu an çok az vuruyor. Bakalım ne zamana kadar böyle olucak.

Yorum bağlantısı
Ömer Mıcık
Sorunun motor kulaklarından olduğu tespit edildi. Motor 1.9 debriyajdan kaldırınca kendini kaldırıyor. Motor kulaklarını kaynatınca problem çözülür gibi oldu. Şu an çok az vuruyor. Bakalım ne zamana kadar böyle olucak.

Sizin adınıza sevindim sevindirici bir durum. Umarım bir daha sıkıntı yaratmaz ara ara bende de var bi ara baktırayım motor kulaklarına olası bir ihtimal tabi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...