İçeriğe Yönlendir

Test : 185/60/15 Yaz Lastiği 2010 Autoshow

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

AutoShow dergisinin14. sayısında lastik testi yapılmış. Dergi harici linki yok. (15 Mart Autobild yayını ile ilgili yazı linki: http://www.autobild.de/artikel/sommerreife...amp;now=43#mmg) Bence önemli kriterden (ıslak zemin) başlayarak özetliyorum bilginize.

100-0km/h fren testinde: Dunlop Fast response- Conti 2 - Hankook K415 önde. (54mt.) Çan çin çon lastiği Goodride 78mt de durabilmiş !!!!!!! 24 mt fark demek 6 araba boyu fark demek, yani aynı vasıta ile fren farkı demekkk....

Kumho Ku31 56.5 mt. / Micheline Enrgy Saver: 62.7 mt.

Kızaklanma hızı: Yağmurda aracın yüzmeye başladığı hız: Vredestein, Dunlop, Pirelli P6: 85-88km/h, Kumho : 83.8 km/h, Michelin: 82.8 km/h, Çançinçon: 77km/h

Kuru zeminde fren: Conti,Dunlop,Nokian H: 36.8-38.2mt., Kumho: 39.4mt., Michelin:40mt., Çançinçon:45.5mt., yani en iyiden 10 mt. sonra, 2.5 araba boyu.

En sessiz lastik: Falken 912, Kumho Ku31

En tasarruflu: Goodyear Eff. Grip, Nokian H (Micheline Energy saver üçüncü sırada), Dunlop-Conti-Falken en tasarrufsuz son üçlü.

Dergi sıralamasında, sıra ile:

1.Dunlop Sp Fast response

2. Conti Prm. Cont.2

3. Kumho KH31

4. Hankook 415

5. Pirelli Cinturato P6

6. Vredestein

7. Nokian H

8. Falken 912

9. Nexen 641

10. Goodyear Eff. Grip

11. Michelin Energy Saver

12. goodyear duragrip

13. Goodride

14. Hankook Optimo 4S (4 mevsim lastiği, yaz-kış)

Türkiyede satılanlardan bir buket yaparsak:

Tasarruf: Goodyear Eff. Grip / Michelin (bu tercih edilmiş ise, ıslak zeminde 10 metreler sonra duracağı bilinmeli)

Sessiz: Kumho Ecsta KH31 / Goodyear Duragrip (bu tercih edilmişse, ıslak zeminde 83km/h hızda yüzmeye başladığı bilinmeli, tüketim az da olsa artıyor %3-4 gibi, ıslak zeminde duragrip bir facia 64mt.)

Kuru zeminde: Conti / Dunlop (bu tercih edildiğinde Efficient Gripe göre %6-7 fazla tüketim söz konusu)

Vesile ile: tüm bunlar bir yana, satış fiyatları ile de birbirleri karşısında nasıl durdukları da çok önemlidir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...