İçeriğe Yönlendir

Lpg Taktırmaya Karar Verdim :)

Selçuk Baysal

Recommended Posts

Gökhan Aksu
Evet arkadaşlar, Diyarbakır'da Zavoli servisi ile görüştüm.Telefonu usta başı aldı,bir 10 dakika anlattı,konuştu.Esnaf adammış :) Zavoli'yi aklıma sokan moderatörümüz Murat'a buradan sevgilerimi gönderiyorum :( Şu ana kadar 4-5 tane servisle konuştum içime sinen iki servis Diyarbakır'da. Biri BRC takıyor biri Zavoli.Büyük ihtimal Zavoli olacak,hayırlısı bakalım.

Hayırlısı olsun.Bende zavollide karar kıldım.Cuma sabahı montaj yapılacak inşallah. :)

Yorum bağlantısı
Vedat Çakır

Elazığda yetkili ford servisi BRC (pipo sistemi) takıyor. Garantili diye biliyorum. İlgilenirseniz sizin için araştırabilirim.

Yorum bağlantısı
Selçuk Baysal
Elazığda yetkili ford servisi BRC (pipo sistemi) takıyor. Garantili diye biliyorum. İlgilenirseniz sizin için araştırabilirim.

Çok teşekkür ederim,aöa bugün itibari ile artık ben de zavoli'liyim :nazar:

Evet arkadaşlar,Diyarbakır'da usta başı ile telefonda konuştuğum Zavoli servisine gittim Çarşamba günü.Usta söz verdiği gibi bütün montajı tek başına yaptı.4 tane daha elemanları vardı,onlara siz bu araca dokunmayın bunun montajını ben yapacağım dedi,elemanların ikisi hemen hazırlanmışlardı biraz hevesleri kırıldı sanırım :nazar: Bir de bir Civic vardı 2009 model onun sahibi biraz mırın kırın etti "Usta bizim araçla da biraz ilgilen diye" sağolsun usta "Bu adamı taa Siirt'ten getirdim sözüm var,bizim elemanlarda aynı işi yapıyor sorun olmaz" falan dedi.Belki de haklı ama olsun benim içime montaj aşaması sindi.Gözüme çarpan noktalar;

1-Bütün kabloları izole edip plastik kelepçelerle sabitledi.

2- Simit depo taktık,dolum yeri tamponun sağ alt tarafında.

3- Aracı bilgisayara bağlayıp,bir kaç farklı aralıkta devir seviyesinde,sonrasında uzun farları ve dörtlüleri yakarak,bir de klimayı açarak kalibrasyon ayarı yaptı.(Bu etkili bir yöntem mi bilmiyorum )

4-Fiyat 1300 lira.İkiye böldüm.Fazla taksitten hoşlanmıyorum.lpg göstergesini ön cam ile sürücü tarafındaki yan camı ayıran direğin ön konsol ile birleşen yerine koyduk ( Umarım anlatabilmişimdir :D )Herhangi bir yeri delmedik.Bu konuda farklı fikirleriniz varsa beklerim.Şu anki hali de hoşuma gitti.

5- Diyarbakır'dan gelirken çekişte herhangi bir fark hissetmedim.Bilgisayara bağlasak rakamsal olarak tabii ki fark olacaktır ama şu an hissedilir bir sıkıntı yok.Depoyu fulledim bakalım kaç km sonra benzine geçecek,ölçüm değerini alacağım.

6- Şu an tek sıkıntı,LPG göstergesi sıkıntılı.40 km sonra ilk ışık sönünce yok artık dedim,daha sonra birden ikiye düşüp,sonra kafasına göre 3'e yükseldiğini hatta bir ara kırmızı yandığını görünce kafayı yediğini anladım :) Ustayı aradım,simit depolarda gösterge sıkıntısı yaşadıklarını,sıvı yakıtın yere yakın olduğunu falan söyledi tabii ben tatmin olmadım,ilk yolum düştüğünde tekrar bakacak.Komşum "Bende de aynı sorun var,genelde yaşanıyor"dedi ama olmaması lazım bence.Bu konuda şöyle bir komplo teorim var,montajdan sonra deneme amaçlı gaz aldığım istasyonda ilk pompayı taktılar,lpgyi almadı,geri falan püskürttü.Ben dolum noktasında mı sorun var dedim,pompayı değiştirdiler sorun çıkmadı,sorun pompada abi dediler.Diyorum acaba o sorunlu pompada depo içine hava falan mı yaptı :nazar: Teknik olarak saçmalamış olabilir kusura bakmayın :nazar:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3- Aracı bilgisayara bağlayıp,bir kaç farklı aralıkta devir seviyesinde,sonrasında uzun farları ve dörtlüleri yakarak,bir de klimayı açarak kalibrasyon ayarı yaptı.(Bu etkili bir yöntem mi bilmiyorum )

4-Fiyat 1300 lira.İkiye böldüm.Fazla taksitten hoşlanmıyorum.lpg göstergesini ön cam ile sürücü tarafındaki yan camı ayıran direğin ön konsol ile birleşen yerine koyduk ( Umarım anlatabilmişimdir :D )Herhangi bir yeri delmedik.Bu konuda farklı fikirleriniz varsa beklerim.Şu anki hali de hoşuma gitti.

5- Diyarbakır'dan gelirken çekişte herhangi bir fark hissetmedim.Bilgisayara bağlasak rakamsal olarak tabii ki fark olacaktır ama şu an hissedilir bir sıkıntı yok.Depoyu fulledim bakalım kaç km sonra benzine geçecek,ölçüm değerini alacağım.

6- Şu an tek sıkıntı,LPG göstergesi sıkıntılı.40 km sonra ilk ışık sönünce yok artık dedim,daha sonra birden ikiye düşüp,sonra kafasına göre 3'e yükseldiğini hatta bir ara kırmızı yandığını görünce kafayı yediğini anladım :nazar:

3- Eh işte...

4- Resim isteriz.. anlamadık... :nazar:

5- İkinci depoda daha sağlıklı veri elde edersin..

6- Takma kafana hepsi öyle... 2 yıl oldu ben taktıralı, ayarını yapmayı falanda öğrendim ama hala istediğim gibi bir gösterge ayarına ulaşamadım..

Yorum bağlantısı
Cem Atac
(düzenlendi)
1- ok

2- ok

3- ok

4- Geçiş anahtarını görebileceğin bir yere taktır ama gözüne de batmasın.. Sadece yol güvenliğini tehlikeye sokmadan görebil..

5- Alttaki tüm boruları iyi izole edip iyi sabitlesinler, yoksa bozuk yolda titreme yapıyor çıkardığı sesin kaynağını da kimse bulamıyor.

6- Simit depo taktır..

Mehmet bey ben de aracıma lpg takdırmaya karar verdim fakat bugün bir arkadaşım simit depoların yasaklancağını söyledi.Doğruluk payı varmı acaba.Ayrıca simit depo takdırırsak stepne olmayacağı için TÜV den geçermi?

tarihinde Cem Atac tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet bey ben de aracıma lpg takdırmaya karar verdim fakat bugün bir arkadaşım simit depoların yasaklancağını söyledi.Doğruluk payı varmı acaba.Ayrıca simit depo takdırırsak stepne olmayacağı için TÜV den geçermi?

Bu dedikodu yıllardır var...

Bu tüv, orjinal stepnesiz araçları nasıl geçiriyor onu merak ediyorum...

Yanılmıyorsam, stepne varda, sabitlenmemişse hafif kusur veriyorlar...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

simit depoyu eğer stepme aracın dışında ise sorun yapıyorlar diye biliyorum ama geçen bir reno 19 da şamanırayı görmüştüm :help: depo dışarda

Bu dedikodu yıllardır var...

Bu tüv, orjinal stepnesiz araçları nasıl geçiriyor onu merak ediyorum...

Yanılmıyorsam, stepne varda, sabitlenmemişse hafif kusur veriyorlar...

Stepneyi nasıl sabitleyecez peki hadi ilkinen geçtik sonraki muayenede ne olcak.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

Selçuk hayırlı olsun bence mehmet beyin sözünü yabana atmamalıydın kesinlikle yol testi yapıp (neticede gidecegin yol 2 km olacaktı ) öyle teslim alsaydın iyi olurdu muhtemelen sonbaharda ışık yakar araç gerçi şimdi de havalar serin.

abi şimdimi söylüyon dersen kusura bakma epeydir kendi derdim de idim. anca foruma bakabiliyorum.

ben 2008 eylülden beri 35 bin km yol yaptım maşallah diyeyim bir defa yandı ışık oda yol testi ile bitti.

brc den çok memnunum. gerçi aracı satış moduna girdik artık ama bakalım kısmet

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Stepneyi nasıl sabitleyecez peki hadi ilkinen geçtik sonraki muayenede ne olcak.

Bu konuyu açıklığa kavuşturduk..

Aynı kusurla ikinci muayeneden de hafif kusurla geçebiliyorsun... Yani 2. muayenede o kusuru gidermiş olman gerekmiyor...

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Hayırlı olsun. Benim gaz göstergesi (BRC) kolay kolay yanılmıyor. Gaz alırken depo tar tar etmeye başladığında kestirirseniz şamandrayı korumuş olursunuz. Birkaç sefer umarsamadım neredeyse gaz bittiğinde bile 4 lamba yanıyordu :p Artık dikkat ediyorum. Her gaz alışınızda da km sayacınızı sıfırlarsanız zaten bir süre sonra ne kadar gideceğini, kaçıncı lambada ne kadar yol yapıldığını öğreniyorsunuz.

Tüv de Türk oldu o zaman :blink:

E adı üstünde zaten ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim anladığım kadarıyla, Kullandığımız şamandralar, kullandığımız simit tankın hacmine göre değil...

Mesela benimki 32'lik tankın şamandrası ve benim tankım 52 litrelik...

Sorunun bu olduğunu tahmin ediyorum...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bilgisaysarda bir değerler giriyorlar güya düzgün göstersin diye ama suçu simit tanka ve multi valf şamandıraya atıyorlar. Önceden çok stabilmiş.

Ben anlamıyorum niye şu şamandıranın üstündeki analog göstergeden içeriye koyamıyoruz. Usta olmaz diyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ben anlamıyorum niye şu şamandıranın üstündeki analog göstergeden içeriye koyamıyoruz. Usta olmaz diyor

O gösterge mekanik... Mıknatısla çalışıyor...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Aynısını elektro mıknatılsa :p (salladım he ) ön tarafa iletemez miyiz. :crazy:

Yorum bağlantısı
Selçuk Baysal
Selçuk hayırlı olsun bence mehmet beyin sözünü yabana atmamalıydın kesinlikle yol testi yapıp (neticede gidecegin yol 2 km olacaktı ) öyle teslim alsaydın iyi olurdu muhtemelen sonbaharda ışık yakar araç gerçi şimdi de havalar serin.

abi şimdimi söylüyon dersen kusura bakma epeydir kendi derdim de idim. anca foruma bakabiliyorum.

ben 2008 eylülden beri 35 bin km yol yaptım maşallah diyeyim bir defa yandı ışık oda yol testi ile bitti.

brc den çok memnunum. gerçi aracı satış moduna girdik artık ama bakalım kısmet

Teşekkür ederim hocam,Mehmet abimin sözünü yabana atmak kim biz kim :) Ya valla ustaya bir kez söyledim,merak etme hocam garantisi benim :friends: gibisinden konuştu çok da ısrar etmedim ;) Neyse kısmet bakacağız artık ilerde sıkıntı olursa,bir şekilde halledeceğiz artık.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
Teşekkür ederim hocam,Mehmet abimin sözünü yabana atmak kim biz kim :) Ya valla ustaya bir kez söyledim,merak etme hocam garantisi benim :friends: gibisinden konuştu çok da ısrar etmedim ;) Neyse kısmet bakacağız artık ilerde sıkıntı olursa,bir şekilde halledeceğiz artık.

İnşallah sorun olmaz ama benim de önce olduğu yerde yapıldı, 1000 km bakımında yolda yapılan ayar daha iyiydi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...