İçeriğe Yönlendir

Navigasyonla Araç Takibi

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Bir süredir navigasyon aleti almak için araştırma yapıyorum ancak aklıma taklan bir sorunun cevabını bulamadım.

Navigasyon cihazını çalıştırıyoruz, nerede olduğumuzu görüyoruz, iyi hoş da, peki internet üzerinden gps sinyalini ters kullanarak navigasyon cihazının nerede olduğunu görebilir miyiz?

bilgisi olan var mıdır?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Uydulara sinyal gönderebilirsen olur ama navigasyonlar pasif cihazlardır, sadece sinyali alırlar...

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu

Filo takibindeki mantık da budur. Aracınıza verici yerleştirerek takibi mümkündür. Hatta motor start, stop, km bilgileri gibi işlemler de yapılabilmekte.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

400 liraya ( ortalama bi navi diyorum 99 liralık bile değil) o işi yapn alet yok :shok:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Cep telefonu kartı yerelştirilen cihazlar ile uydu takibi yapılır. Oldukça dğeişik çeşitleri vardır. Yurt dışı çalışan Tırların hemen hepsinde mevcuttur.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

o şekilde sistemler olduğunu biliyorum ama navigasyon sinyal gönderebilir mi diye düşündüm ,sanırım sadece sinyali alıyorlar. iletmiyorlar.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

sadece tomtomda aynı cihazı olanlar birbirlerini trafikte görebiliyor ama hangi cihazdı modelini hatırlamıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fırat Tarman
Net olarak yazayım.....Hayır navigasyon cihazı ile göremezsiniz.

Ayrıca GPS sinyalini ters kullanma diye bir şey yok,sadece cihaz connected ise (yani bir SIM kart ve servisi varsa) olabilir.Ama bu tip olan navigasyon cihazlarıda hala buna uygun değiller,çünkü sistem GPRS üzerinden veri yollamak için bir veri işleme sistemine ihtiyaç duyar.Bunuda kabaca yapanlar araç takip firmaları,mesela adı lazım değil bir firmaya hem navigasyon satarken hemde sisteminde takipte yaptırıyoruz.Çünkü bu özel bir proje ve sistemde SIM kart ve arkada çalışan bir yazılım var.Bu sistemide merkezlerinden izleyebiliyorlar,ve dediğiniz gibi hangi navigasyon cihazı nerede görebiliyoruz.SIM kartları değiştirselerde biz cihazınID'sini sisteme yolladığımızdan esas olan cihazın nerede olduğu.Yani bu sizin tam istediğiniz şey gibi,ama maalesef bireysel olarak kullanımı yok ;)

Saygılar

+1912

Navigasyon cihazı o anda bulunduğu koordinatları GSM şebekesi üzerinden gönderebilirse bu takip çok hassas yapılabilir. Ama benim bildiğim kullanıcı navigasyon cihazlarında bu özellik yok. Navigasyonu olan cep telefonlarında bazı programlarla bu yapılabiliyor (dikkatli olun!)...

Bir de cep telefonlarının istenirse takip edilebilmesi olayı var. Cep telefonları aynı anda 5-6 baz istasyonunun sinyalini ölçerek en kuvvetli olanına bağlanıyor. İşlemi GSM şebekesi tarafında ters çevirirsek, bir telefonun sinyalinin çevredeki baz istasyonlara geliş kuvvetinden yaklaşık olarak yeri hesaplanabiliyor. Ama bu oldukça yaklaşık sonuçlar verir, GPS gibi hassas olamaz...

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
+1912

Navigasyon cihazı o anda bulunduğu koordinatları GSM şebekesi üzerinden gönderebilirse bu takip çok hassas yapılabilir. Ama benim bildiğim kullanıcı navigasyon cihazlarında bu özellik yok. Navigasyonu olan cep telefonlarında bazı programlarla bu yapılabiliyor (dikkatli olun!)...

Bir de cep telefonlarının istenirse takip edilebilmesi olayı var. Cep telefonları aynı anda 5-6 baz istasyonunun sinyalini ölçerek en kuvvetli olanına bağlanıyor. İşlemi GSM şebekesi tarafında ters çevirirsek, bir telefonun sinyalinin çevredeki baz istasyonlara geliş kuvvetinden yaklaşık olarak yeri hesaplanabiliyor. Ama bu oldukça yaklaşık sonuçlar verir, GPS gibi hassas olamaz...

gsm şebekesi üzerinden yer bulma birçok telefonda yapılıyor A-GPS olarak adlandırılıyor ve 100m lik bir sapma payı var. ama çoğu zaman doğru gösteriyor.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fırat Tarman
gsm şebekesi üzerinden yer bulma birçok telefonda yapılıyor A-GPS olarak adlandırılıyor ve 100m lik bir sapma payı var. ama çoğu zaman doğru gösteriyor.

Biliyorum. Ben tam tersini söylemek istemiştim, telefonun yerinin bulunması ;)

Yorum bağlantısı
Fırat Tarman
(düzenlendi)
Aslında oluyor :) ancak bu sistemi özel izinle TİB kullanabiliyor,ve neredeyse nokta atışı yapabilirler.Elekrik kabloları kopunca toprak altında adamlar pat diye kaz şurayı derler :) bu da kabaca öyle aslında.Cep telefonları hem sinyal alıp hemde yaydıkları için bu işlem özel merkezlerde kolaydır.

Sevgiler

Ben GPS kadar hassas olmaz dedim :) GPS hassasiyeti neredeyse santimetrelere kadar inerken, cep telefonlarının yukarıda bahsettiğim yöntemle bulunmasında hassasiyet 50m civarına kadar inebiliyor. Yine de fena sayılmaz tabii :)

Kablo uzunluğu ölçme kablonun direnci üzerinden çalışan başka bir yöntem kullanıyor. Onun da hassasiyeti 50 cm kadar. 3 km'lik bir kabloyu ölçerken iyi bir hassasiyet tabii :)

tarihinde F?rat Tarman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fırat Tarman
GPS'te metre altı hassasiyet L2 ve L3'lerde geçerli.Standart navigasyon amaçlı cihazlar 1mt altına inemezler,indirilmezler.Ki genelde 3-5mt falandır.

Neyse...konudan sapmalayım,teknik detayları bilmeyenlerin kafaları karışmasın.

Bence de :) Faydalı yazışmalar için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Mehmet Ali Lök

Bu konuda küçük bir çalışma yapmıştım daha önce.. Şöyle ki.

45 tl civarıydı hatırladığım kadarıyla bir GPS modülü almalısın. Aldığın GPS modülü dış ortama gps koordinatlarını herhangi bir protokol aracılığı ile usb üzerinden iletebilmeli. Daha sonra aldığın verileri ne ile aktarmak istiyorsan ona uygun küçük bir yazılım ile bu işi rahatça yapabilirsin.

Eğer doğrudan internet erişimli bir cihazın var ise ( 3G ile notebook veya i-phone ) buna uygun bir yazılım ile yapılabilir. Bir prototip yapmışlığım da vardır. Ancak mobil değildi. İnterneti sabit hat üzerinden aldığım bir laptop üzerinde yapmıştım. Bu da ergonomi açısından makul değil tabi. Ancak bu yazılımı test içindi. Daha sonra yazılım farklı bir ortamda kullanıldı..

Yeri gelmişken şunu izah etmek istiyorum. Bir çok navigasyon cihazı aslında aynı sadece tercih ederken satış sonrası servis desteği hizmetine bakarak almakda fayda var..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Fırat Tarman sen Boğaziçi'li misin? Beni tanıyor olma olasılığın nedir?

Bu arada Bülent doğru söylemiş A-GPS sadece daha iyi anlamına gelir.

Yine bu arada söylenen ihtiyacı giderecek yazılımlar mevcuttur.

En azından size

http://www.ipoki.com/

öneririm. Biz öğrencilere de yazdırıyoruz benzer projeler. Çocuk takibi felan.

Yanlış. A-GPS sadece ilk baştaki yakınsamayı hızlı yapar. Diğerlerinden farkı yoktur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...