İçeriğe Yönlendir

Google Servislerine De Telekomunikasyon Yasağı Geldi

Eray Sireli

Recommended Posts

Eray Sireli

3 Haziran 2010 tarihinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan tüm internet servis sağlayıcılara iletilen duyuru ile, yasal nedenlerden dolayı Google'a ait bazı servislere erişimin kapatılması kararı alınmıştır. Bu durum Google analytics, maps, translater gibi tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan diğer servislerin de yavaşlamasına veya erişimin yasaklanmasına sebebiyet vermektedir.

Bu engelleme ile etkilenebilecek google servisleri aşağıdaki gibidir;

. Google web sitesine erişimde sorun yaşanması,

. Reklam vb. analiz verisi için web sitelerinde Google analytics, Google maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması,

. Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişim,

. Web siteleri dahilinde Google Search kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama,

. Firmanıza ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search'e dayalı bir takım uygulamalarınızın bu erişim kısıtlamasından etkilenmesi, gibi sorunlar söz konusu olabilecektir. Bu servisleri sitenizden kaldırarak sitelerinizin hızlı açılmasını sağlayabılırsınız.

Çok sık kullanılan analytics için ülkemizde çok kullanılan ve detaylı rapor tutan sayyac.com kullanılabilinir.

yasaklamalara karşı ek$i sözlüğün footerinde kullandığı yazı: :good1:

devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abdullah Gül bile bu duruma karşı ama niye harekete geçmiyor, anlamış değilim...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben 8.8.8.8 dns ini kullanıyorum ancak hosts u da düzenlemem gerekti.

Diğer dns lerde downlod'um çok yavaşlıyordu, bu bayağı iyi çıktı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

google olmasa netin bir anlamı yok benm için :) her yere ordan gidiyom ben yaaa :)

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

Çözüm host dosyasını düzenlemek değil, hadi 10bin 20bin kişi düzenledi, herkes bunu bilemeyebilir. Dolayısıyla analytics yerine başka birşey kullanacaz artık. Şimdi her site için tek tek analytics kodlarını temizlemek lazım :)

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
(düzenlendi)

Dns konusunda googlede bulduğunuz her dns yi kullanmanızı önermem. Phishing yöntemiyle örneğin bir banka adresini kendi sunucularına yönlendirebilir ve siz o bankanın adınız yazdığınızda aslında o bankaya değilde kullandığınız dns numarasına ait makinede bulunan klon siteye ulaşırsınız. Youtube için değil ancak google için bu durumu düzeltmek istiyorsanız kullanabileceğiniz güvenilir dns adresi:

156.154.70.22

156.154.71.22

Neden güvenli olduğunun cevabı ise burada

Ayrıca:

Phissing yüzünden ABD'de Mayıs 2004 ila Mayıs 2005 arasında 1.2 milyon bilgisayar kullanıcısı zarara uğramış ve toplam 929 Milyon Dolar kaybetmişlerdir, bu da şirketlere 2 milyar dolara yakın bir zarar teşkil etmiştir. İngiltere'de 2004'de 12.2 Milyon paund olan banka dolandırıcılığı, 2005'de 23.2 milyon paunda çıkmıştır.
tarihinde Eray Sireli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Bir ara ne güzel bir kaç harf yazınca kelimenin tamamı çıkıyordu . Bu kötü oldu :i-ih:

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

Son olarak eğer bu konuda mağdur olduğunu veya halkın çıkarına olmadığını düşünen varsa buradan kurumun kendisine fikrini belirtebilir.

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
Yuh artik...

Bu devirde yapilan uygulamaya bak.

Olmadi bilgisayarlari da toplasinlar.

Pek takip edemedim buradan ama bu yasaklama neden cikti durup dururken?

İletişim kurumuna güzel bir mail attım "yasaklara karşı değiliz ancak yasaklama yaparken halkın menfaatleri doğrultusunda karar verilmeli" diye. Gelen cevapta engellemediklerini yazmışlar. Gerek yazılı gerek görsel basın yalan yanlış haber yapmış. Sorunun nedeni ise:

Basın yayın organlarında hakkında erişim engelleme tedbiri uygulanmamış google gibi bazı alan

adları/web siteleri ve hizmetlerinin erişimlerinin engellendiği yönünde yapılan haberler gerçeği

yansıtmamaktadır.

Tarafımızca tesis edilen işlem, kamuoyunun yoğun gündemini oluşturan İnternet adresleriyle

ilgili olmayıp, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesinin 05/05/2008 tarihli ve 2008/402 no’lu kararı

gereği erişimi engelli olan, http://www.youtube.com İnternet adresine ilişkin IP adreslerinin

güncellemesinden ibarettir.

Sonuç olarak http://www.youtube.com a erişim amacıyla kullanılan ve tarafımızca engelleme

tedbiri kapsamında güncellenen IP adreslerinin arkasında farklı şirketlere ait alan adı veya çeşitli

hizmetlerin barındırılması bu şirketlerin kendi tercihleri ve sorumluluklarındadır.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

arkadaşlar usejump_install bir proğram varmış bunu kullanmak faydalımı bu işi kökünden çözdüğü söyleniyor.

pc ye kurmaya çalıştım windows güvenlik duvarı pencere açtı bu engellendi veya izin ver diyor ne önerirsiniz.

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
arkadaşlar usejump_install bir proğram varmış bunu kullanmak faydalımı bu işi kökünden çözdüğü söyleniyor.

pc ye kurmaya çalıştım windows güvenlik duvarı pencere açtı bu engellendi veya izin ver diyor ne önerirsiniz.

Bu programın ne olduğunu bilmiyorum ancak ben googledeki bu sonuçları gördükten sonra kullanmazdım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçici çözüm şurada tarif ettiğim şekildedir..

Bu sorun kalıcı olarak ortadan kalkmazsa bişeyler düşünürüz..

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
google da ilk defa arka planda fotoğraf konmuş, hemi de gölde sandal sefası..

Fikir Bing den çalıntı, hiç yakışmamış googleye

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bu işin iyice suyu çıktı ; Kapatsınlar yurtdışı çıkışlarını tamamen kurtulalım .. :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
google da ilk defa arka planda fotoğraf konmuş, hemi de gölde sandal sefası..
Fikir Bing den çalıntı, hiç yakışmamış googleye

Bu olay galiba iGoogle dan kaynaklanıyor, log out olup bi daha denemenizi öneririm :)

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
Yavuz kardeşim, var senin bir bildiğin. senin engin bilgilerine ihtiyacımız var, hangi DNS yi öneriyorsun? bunu söylemek hukuken suçsa ve de cezası var ise PM den mesaj atabilirmisin.

Bu iletiye bakabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...