İçeriğe Yönlendir

Lpg De Ayar (kalibrasyon) Nedir? Niye Takılınca Yapılmaz?

Mehmet Servi

Recommended Posts

Mehmet Servi

Yaklaşık 10 gün önce bende lpg'lendim(ATİKER). Şu an için tüketimi yorumu yapamıyorum daha ölçecek kadar binemedim fakat çekiş veya başka bir problemim yok. Beni sorum takan firmadaki usta 400-500 km kadar gidince ayara geleceksin dedi ne için dediğimde ayar yapmamız lazım dedi. Ayar yapılınca asıl tasarrufa başlayacakmış araç. Bende niye şimdi yapılmıyor dedim, öyle işte bi 400-500 km gideceksin bakacağız tüketimine dedi. Çok üstelemedim açıklayabilecek birine benzemiyordu . Benim anlamadığım focus denilen araç piyasada tek tük olan bi araç değil ve eminim ilk kez atiker sistemde takılmıyo (ki takan firmayıda bu forumdan tavsiyelerle seçtim zaten focuslara başarılı uygulama yapıyorlar diye). E bu ayar denilen meret niye takılınca yapılmaz? Sonuçta otomobil denilen mekanik ve elektronik aksam hepsi seri üretim hepsi aynı diğer focus ta ne ise o ayar bende de o değilmidir? Yani bu ayar nedir? Niye her arabaya ayrı yapılır? Şimdiden teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Size en taze cevabı vereyim. Ustanız haklı hatta az bile söylemiş. Mart ayı başında bende Atiker taktırdım, banada 1000 km sonra ayara gel dediler. Benim gözlemlediğim 4-5 depoda ancak gaz tam ayarına geliyor ve yakıt düşüyor. Lpg takıldığında zaten ayarlı, motorun benzindeki yakıt ayarları kopyalanıp lpg ecusuna yapıştırılıyor. Olay bu ama dediğim gibi 4-5 depo bitirince gaz ayarı yerine oturuyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Servi
Size en taze cevabı vereyim. Ustanız haklı hatta az bile söylemiş. Mart ayı başında bende Atiker taktırdım, banada 1000 km sonra ayara gel dediler. Benim gözlemlediğim 4-5 depoda ancak gaz tam ayarına geliyor ve yakıt düşüyor. Lpg takıldığında zaten ayarlı, motorun benzindeki yakıt ayarları kopyalanıp lpg ecusuna yapıştırılıyor. Olay bu ama dediğim gibi 4-5 depo bitirince gaz ayarı yerine oturuyor.

bu durumda benim 500 km sonra 1 kere sonra 500 daha gidince 1 kere daha gaz ayarına mı gitmem gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Akıllı lpg distribütörü olsa, tüm bayilerin ortak erişeceği bir bilgi bankası kurar. Her modelde tam memnuniyet sağlanan ayarın datalarını alır ve diğer bayilere servis ederdi derim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Akıllı lpg distribütörü olsa, tüm bayilerin ortak erişeceği bir bilgi bankası kurar. Her modelde tam memnuniyet sağlanan ayarın datalarını alır ve diğer bayilere servis ederdi derim.

Abi bu dediğin uygulama sadece sıfır km araçlar için uygulanabilir :crazy: 10 bin km ile 100 bin km arasında motorların kondüsyon farkı sensörlerin durumu çok fark ettiriyor. En güzel ayar araç harekt halinde yapılan diye geçer genelde.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...