İçeriğe Yönlendir

Ultra Marka Lpg Kiti

Ahmet Akkayagil

Recommended Posts

Ahmet Akkayagil

Arkadaşlar öncelikle hepinizi selamların en güzeli ile selamlıyorum.Epeyi zamandır işler dolayısı ile foruma katılamadım.Hepinize iyi forumlar,arızasız günler dilerim.Benim sorunum.sene başında aldığım 99 focus 1.6 ambiante'nin üzerinde gelen lpg kiti.Alırken dikkat atmeme ragmen kitin markasını öğrenemedim.Çünkü beyin çok altta bir yere takılı idi.Bir ustaya gösterdiğimde bana bu markanın kıytırık bir şey olduğu,bu araba bu motora takılacak bir marka olmadığını ve zamanla sibopları ısıtıp motor arızasına sebep olduğunu söyledi.Ve arkasından ekledi.Bizde bir kampanya var.bunu sökelim.Zavoli 1200 tl ye takalım dedi.Ben yinede başka yerlere sormak üzere oradan ayrıldım.Sonunda bir usta bu kitin ULTRA ve Türk yapımı olduğunu söyledi.Ancak kalibrasyon için yazılımını yükleyen tek bir yer bulabildim.Bulunduğum şehir ADANA.Bu yerde zaten hem montajını hem de gaz ayarını yapan bayisi imiş.Bu ustanın dedikleri ise bende tereddüt yarattı doğrusu.Çünkü ilk gittiğim yerin satış yapmak adına öyle konuştuğunu söyledi.Kendi arabasında,patronun da ve bir çok kişide bu marka takılı olduğunu ve sorunsuz olduğunu da ekledi.Zaten tüm lpg kitlerinin sibopları ısıttığını bunun normal olduğunu anlattı.

Gelelim aracımın durumuna:Aracımı aldığımda 1 aylık lpg üzerindeydi.Ben sadece ruhsatına işleterek aracın devrini aldım.Motor arıza lambası 6 aydır yanmadı.Performans ve çekişte sorunum yok.Aracın içersine yağ değişim yapıp,BOR power sıvısı akıttım.Şimdilik sadece rolanti de bildik bir sıkıntı var.O da şu sıralar gaz ayaından sonra azaldı.Yalnız bir parça yağ yakma var.2 ay önce 1 LT yağ eklettim.Bu lpg modelini daha önce çevreden ve internetten kullanan birini bulamadım.İlerde motoruma zararı olur mu?Çeşitli sorunlar yaparmı .Bilemiyorum.Sizin bu konuda görüşleriniz,bilgileriniz,tecrübeleriniz varsa lütfen acilen benimle paylaşın.Yapacağınız katkılar için size şimdiden çok teşekkür ederim.Hepinize saygılar ve sevgiler sunarım.

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Yenisini takıtırınca maliyeti ne kadar olur, sibobları yerse maliyet ne olur kıyaslayıp karar verebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Adım adım gidilirse iyi olur kanaatindeyim

1. Yağ eksiltiyorsa segmanlarda şüphelenmek lazım, supablara kafa kol girişmek yanlış :D

2. Yağsız kompresyon testi yapılır, kayıp büyük ise yağlı yapılır, kompresyon düzelmiş ise, segmanlarda sıkıntı vardır = motor revizyonu

3. Yağlı test sonrası yükselme yok ise, carbon clean yapılır ve değerlerin yükseldiği görülür.

4. Markası fark etmez, lpg yakıtının motor mekaniğine zamanından önce yıpranmaya sebebiyet verdiği sır değil.

Yorum bağlantısı
Ahmet Akkayagil

Cevap yazan arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.Sağolun arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence bir sorun olmaz...Sorun yaratacak olsa bile büyük çaplı bir şey yapacağını düşünmüyorum.Bilindik sorunlarla karşılaştığınızda baktınız servisi yok git geli zor oluyor o zaman değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gittiğiniz Zavoli'ci sizi soymak istemiz.. Sanki zavoli subaplara zarar vermeyecekmiymiş...

Kitinizden sıkıntınız yoksa kullanmaya devam edin...

Yağ yakma farklı bir sorundur.. Çağlar, vesile ile birlikte açıklamış...

Rolanti sorunlarınız da varsa carbon clean yaptırın...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...