İçeriğe Yönlendir

Islık Sesi

Misafir

Recommended Posts

Merhabalar,

2006 Model Ford Focus Cmax Ghia CVT sahibiyim. 80 km civarında ön cam tarafından gelen bir ıslık sesi duymaktayım ve bu ses 110 km yakın maksimum seviyeye cıkmaktadır. Daha yüksek hızlarda biraz daha şiddetli ve kesik kesik olmaktadır.

Ses konusunda orta derecede hassas biri olarak, çok önemli bir problem olmamakla beraber, tam olarak seyir hızlarında olduğu için iyi zeminli yollarda ister istemez rahatsız ediyor. Club'de incelediğim konular "Önden gelen ıslık sesi--C-Max Rüzgar Sesi" içerisinde tam bir çözüm bulamadım. Ayrıca Maslak sanayisinde iyi bir camcı olarak nitelendirebileceğim bir ustaya gösterdim. Araç bakımında servise danıştım. Başka bir camcı ustasına danıştım ve birçok test sürüşü de yaptık. Sonuç olarak şu an sorun çözülmedi.

Ustalarla yaptıklarımız:

1-Otoyolda sesin nereden geldiğini tespit etmek için, kademeli olarak ön cam alttan başlayarak kağıt bant ile cam-gövde birleşimini kapatarak sesin kesilmesini bekledik. Sonuç Negatif

2- Hareket halinde iken içeriden bir kağıt parçası ile camın birleşim noktaları civarında test yaptık. Ustaların hemen hemen hepsi cam macununda bir delik olma ihtimali üzerinde durmuşlardı. Dıştan yaptığımız kontrollerde boyle bir durum olmadığını görmüştük. Bu test ile içten denemesini yapmış olduk. Sonuç Negatif

Servis herzaman olduğu gibi kısa çözüm camı değiştirelim dedi. 125 tl

Usta ben camı değiştireyim ama sesin kesileceğine garanti veremem dedi.

Tespit etmek için yaptıklarım (Aerodinamik olarak)

1- Sileceklerden olabileceğine dair yorumlar okudum. Ses gelirken silecekleri çalıştırdığımda gelmeye devam ediyor.

2- Yolda giderken karşı şeritten gelen büyük araçların yarattığı geçici türbülansta kesilip tekar başlıyor.

3- Sunroof açıldığında içeride duyduğum sesin aynısını dışarıdan daha şiddetli duyuluyor.

4- Sürücü tarafı camı da açtığımda Dolby Surround sistem :D oluyor ses daha güzel duyuluyor.

5- Camdan elimi cıkararak yan çıtalara gelen hava akımını bozmaya çalıştım. Yine ses vardı.

6- Sunroof testinden yola cıkarak acaba antenden mi geliyor diye antene gelen hava akımını bozdum.

7- Aksesuar olarak taşıyıcı barlar var. Onların ön tarafına gelen hava akımını bozdum. Sonuç Nafile

Sonuç olarak arabamdan gayet memnunum. Bu ufak pürüz de olmasa mükemmel olacak.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Silecekten olabilir. Sileceğe takılan siyah bir parça var, rüzgarı cama verip sesi kesiyor, bulabilirsem linkini buraya ekleyeyim.

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

Ön kaputu açtığınız zaman cam ızgarasının üzerinde kaput sızdırmazlık lastiğinin iki ucunda bulunan, çamurluk üzerine yapıştırılmış iki adet siyah yumuşak sünger mevcut..Onlardan birinin olmaması, ön taraftan gelen rüzgarın çamurluğun bitiği ter olan cam direğinin ucuna çarparak (üç parçanın kesiştiği yerdir,çamurluk,direk ve ön kapı) bahsetmiş olduğunuz sese olanak sağlar...Basit ama gözden kaçmış olabilir,bi kontrol edin..

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

ben Cenk hocamın verdiği linkteki ızgarayı taktıktan sonra ses filan kalmadı.

ordaki 45. mesajdaki eklediğim fotolardaki ızgaradan sizin araçta olduğundan eminseniz, bu silgi kollarının dibinden olabilirmi diye düşünüyorum, yada ön cam ızgara ile camın birleştiği noktada açıklık olabilirmi acaba?

tarihinde Lokman Ceritlio?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ön kaputu açtığınız zaman cam ızgarasının üzerinde kaput sızdırmazlık lastiğinin iki ucunda bulunan, çamurluk üzerine yapıştırılmış iki adet siyah yumuşak sünger mevcut. Onlardan birinin olmaması, ön taraftan gelen rüzgarın çamurluğun bitiği ter olan cam direğinin ucuna çarparak (üç parçanın kesiştiği yerdir,çamurluk,direk ve ön kapı) bahsetmiş olduğunuz sese olanak sağlar...Basit ama gözden kaçmış olabilir,bi kontrol edin..

Bahsettiğiniz çözümü en kısa zamanda test edecegim. Arabayı ilk aldıgımda muhtemelen bahsettiğiniz süngerlerden birinin olmadığını görmüştük ve doğal olarak arabanın kazalı olup olmadığı aklımıza gelmişti. Fakat kontrollerde tamamen orijinal olduğu görüldü. bir tanesinin eksik olduğunu oradan bilmekteyim. Tesekkürler.

Saygılarımla,

MT

Silecekten olabilir. Sileceğe takılan siyah bir parça var, rüzgarı cama verip sesi kesiyor, bulabilirsem linkini buraya ekleyeyim.

Araç seyir halinde iken ses geldiği durumda silecekleri çalıştırarak ta test etmiştim. Ama ses yine mevcuttu.

Tesekkurler

MT

Yorum bağlantısı
ben Cenk hocamın verdiği linkteki ızgarayı taktıktan sonra ses filan kalmadı.

ordaki 45. mesajdaki eklediğim fotolardaki ızgaradan sizin araçta olduğundan eminseniz, bu silgi kollarının dibinden olabilirmi diye düşünüyorum, yada ön cam ızgara ile camın birleştiği noktada açıklık olabilirmi acaba?

Maslak'ta cam ızgara ile camın birleştiği nokta arasında boşluk olduğunu farkettik ve silikon ile kapanmasını sağladık. Fakat sonuç vermemişti.

Tesekkurler

MT

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...