İçeriğe Yönlendir

Atv Buggy Yapımı

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Elektrikli ya da benzinli arazi gokartı yapan yapmışlardan fikirler duymak isterim.

Şu tarz şeylere merak salmış durumdayım. Kendin yapmak için tabi.

Yukarıdaki abartı gelirse şu var

ya da şu:

yahut bu

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Ne kadar yakın bilmem ama babam Anadol Böcek'in tasarımında yer almıştı. :) Teknik çizimleri kendisine ait.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ne kadar yakın bilmem ama babam Anadol Böcek'in tasarımında yer almıştı. :) Teknik çizimleri kendisine ait.

Bu ciddi mi? Süper bi şey, derginin ilk röpartajı çıktı gibi :lol2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Sani sence bir fordKA nın üstünü söküp altına merdiven kaynakladıktan sonra yayları abartsak buna benzer de bir fiber işi yapsak bişeyler elde eder miyiz? Benim aklımda elektrikli bişeyler var proje olarak. Ve daha önce bu işi yaptığımdan pek korkum yok. Yerim de var.

Bir de bu iş bitince plaka izni nasıl alınır?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mehmet bey, Bir gün Maslak Sanayiye gidelim, sıfırdan otomobilin yapılmışını, yapanı, nasıl hayattan bezdiğini çay içip konuşalım (plaka ve ruhsat) :D

Ne kadar yakın bilmem ama babam Anadol Böcek'in tasarımında yer almıştı. :D Teknik çizimleri kendisine ait.

SAYGILAR

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
(düzenlendi)

pahalı bir hobi, Tr'de sorunlardan fırsat bulup ilgilenmek ayrı bir maharet.

Ne kadar yakın bilmem ama babam Anadol Böcek'in tasarımında yer almıştı. :D Teknik çizimleri kendisine ait.

Babanızı tebrik ederim. Bir oto belgeselinde ingilterede bilmemne fuarına gidiyorlardı ve orda yer alan arabalar içinde bizim Böcek de vardı :=)

tarihinde Eray Sireli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani sence bir fordKA nın üstünü söküp altına merdiven kaynakladıktan sonra yayları abartsak buna benzer de bir fiber işi yapsak bişeyler elde eder miyiz? Benim aklımda elektrikli bişeyler var proje olarak. Ve daha önce bu işi yaptığımdan pek korkum yok. Yerim de var.

Bir de bu iş bitince plaka izni nasıl alınır?

Forumda biri ruhsat ve plaka olayini anlatmisti, ama KA bu tip bi sey icin agir kalabilir. Motor demir dokumdu, kasa kesildikten sonra one egim artabilir. Ama yol tutus o kasada superdi...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bildiğim kadarı ile, Şase-kasa ayrı tasarımı, sadece Amerikanlarda var. Bir de vosvoslarda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kesinlikle yapılabilecek bir araç..

Şimdiden tebrik ediyorum.. Ben olsam kesinlikle motor ve egzoz sesi duymak isterdim.. Bu sebeple benzinli bir motor tercih ederdim..

Süspansiyon, en çok kafama takılan bölüm.. :nazar:

Ruhsat ve plaka için hiç uğraşmazdım.. Ruhsat almak üretmekten daha zordur.. Yine de ruhsat alacağım derseniz, sizin için her detayını öğrenirim..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Ruhsat almak yerine bir çeki demiri ve bunu taşıyacak römork daha mantıklı olabilir. Zaten gideceğin yere bununla uzağa gidemezsin. Pikniğe oraya buraya gittiğinde indirip dolaşmak için of-rod.

Sanırım borulardan yapmak en mantıklısı. süspansiyon için belden kırma yapılıyor öyle bir sistem var basit. Olay iki kişilik olmalı ve kabaca 10hp motora sahip olmalı. CVT li scooter şanzımanı gibi bişey olursa daha güzel.

Benim kafama yattı bu iş. Şasiyi kendim de yapabilirim ama çok uğraşırım ve hidrolik boru bükme aparatı gerekir. En iyisi sağlam bir tasarım yapıp Çağlar Bey'i ziyaret. Önce bi benzinli yapıp hevesimizi alalım sonra elektrik.

Elektrikte bir ihtimal zincirli pedal da koyarak elektrikli bisiklet bu diyerekten polisten kaçılabilir şehiriçinde kullanılacaksa. zaten off road elektrikli olması için epeyce elektrik gerekir.

Bende bir resim var onu koyayım önce de bir görün.

Bu aşağıdaki tasarım standarda yakın bir tasarım ve denenmiş satılan seri üretilebilen.

arkadaki süspansiyona ve altındaki ekleme (civata görülüyor) dikkat.

Bu aletin iki kişilik azcık daha büyük modeli yapılmalı.

Go-Kart-Buggy-Go-Cart.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hem iki kişilik olup, hem de küçük olursa, güvenli olmaz kanatindeyim..

Araç off road olacağı için, muhtemelen zorlu etaplar seçilecektir..

Tek kişi ile kullanımda ağırlık dengeli olmayacaktır.. İki kişi kullanımda da ani hareket edilmesi gerekli durumlarda yine denge sorunu ortaya çıkacaktır..

Hocam, benim tavsiyem, dingil boyu 140-150'den küçük olacaksa tek kişilik yap..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Civatanın arkasında kalan yer motor ile beraber yaylanan arka bölüm. motoru da sanırım Honda jeneratör tarzı bir yapıda, hava soğutmalı ufak bir tasarım. 2.el gokart alınıp, araziye uygun modifiye edilebilir, birçok hammaliye işçilikten kurtulunur.

Vesile ile, tek kişilik sıkıcı olur, co-pilot şart. İlandaki teneke de , had safhada tehlikeli olmuş.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

İlandaki aleti ben 15 sn içinde ikiye bükerim. Şasi namına 50 lik borudan iki tane düz profili kaynaklamışlar.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hem iki kişilik olup, hem de küçük olursa, güvenli olmaz kanatindeyim..

Araç off road olacağı için, muhtemelen zorlu etaplar seçilecektir..

Tek kişi ile kullanımda ağırlık dengeli olmayacaktır.. İki kişi kullanımda da ani hareket edilmesi gerekli durumlarda yine denge sorunu ortaya çıkacaktır..

Hocam, benim tavsiyem, dingil boyu 140-150'den küçük olacaksa tek kişilik yap..

Öne bir tane sarı resimdeki gibi tek kişilik denemeli. Sonra kalbim yeterse versiyon ikiye geçmeli. İlk yapılan her halukarda bişeye benzemez.

Gerçi bir iki tane tekne römorku yaptım ama onlar tabi motorsuzdu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Öne bir tane sarı resimdeki gibi tek kişilik denemeli. Sonra kalbim yeterse versiyon ikiye geçmeli. İlk yapılan her halukarda bişeye benzemez.

Hehe.. :)

Bir şeye benzese bile, kesinlikle ikinciyi yapacaksınız. :nazar:

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır

Bende bir ara heves etmiştim ama olmadı.Araştırırken su siteyi buldum ve gerekli bilgilerin tümü var:Buradan

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Donanımhaber sitesi çocuklar tarafından işgal edilmiş. Temiz bilgiyi ayıklaması çok zor oluyor. Yine de teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Çakır

Evet bir anda çok fazla go-kart,buggy yapmak isteyen oldu ve konu kalabalıklaştı bilgi verimi azaldı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...