İçeriğe Yönlendir

Mondeo Kesik Kesik Gitme Sorunları Ve ç&#246zümleri

Ali Altuntaş

Recommended Posts

Ali Altuntaş

Selam Mondeo kullanıcıları

Forumda da sık sık rastlıyorum

"Aracım kesik kesik gidiyor" Rolantide hii hii liyor " gibi şikayetler oldukça fazla. Üstelik bu şikayetlerin çoğu araca LPG takıldıktan sonra ortaya çıkmasıda ayrı bir ruhaflık.

Araçta zaten var olan bir arızayı benzin telafi ederken LPG taktığınızda sorunlar başlıyor.

Benimde 97 model aracıma LPG taktıktan sonra bu sorunlar başıma gelmeye başladı. İlk LPG yi taktığımızda araba 40ı geçmiyordu. Atiker sıfır taktığı halde bir çok parçasını söküp yeniden taktı ama sorun düzelmedi. Belliki sorun başka birşeydendi.

Bu kesik kesik gitmenin sebebleri çoğunlukla aracın ateşleme sistemi ve hava girişleri ile alakalı bir durum olduğunu anlamış olduk.

İşte benim çözümlerim. Belki sizde kesik kesik gitme olayını başka yollarla çözümüşsünüzdür eğer burada paylaşırsak eminim bir çok kişiye yardımcı olmuş olacağız.

1-Buji Değişimi ( Orjinal MotoCraf Platin ) yapıldı. Araç biraz daha az kesik kesik gidiyordu.

2-Ateşleme Bobini değişti. Neredeyse düzeldi ama yine kesik kesik gidiyordu.

3-Hava Akış Metresi - Zorda olsa bu parçayı söküp bir güzel temizledik ( sıfırı 500 TL ) Video :

Sonuç: Araba artık kesik kesik gitmiyordu. Öyleki benzinde bile belki bu kadar performanslı değildi. Sorun tamamen düzeldi.

Hoşça-Dostça

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3-Hava Akış Metresi - Zorda olsa bu parçayı söküp bir güzel temizledik ( sıfırı 500 TL ) Video :

Bir maf sensörüne bu kadar eziyet çok değil mi. :D

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

kapalı yeri açmanız gereksizdi iç bogazdaki parçaları temizlemek yeterliydi.ama açmak niye zor oldu plastik degilmiydi?orayı açınca o içindeki parçalar hava temasıyla bi müddet sonra erozyona ugruyor.umarım sonradan sorun çıkmaz.bendeki maf ında kırıktı orası içindeki parça oksitlenmişti.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlker Selimoğlu

sıfır 500 değil 350tl, çıkmasıda yıldız sanayi sitesinde 100 tl civarında bulunuyor, ama çıkması ne kadar işe yarar o ayrı konu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

videoyu göremiyorum, müebbet mahkumu, mafın üsten vidası sökülür, 10 saniye gibi ?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
videoyu göremiyorum, müebbet mahkumu, mafın üsten vidası sökülür, 10 saniye gibi ?

çaglar usta emmi sayfa açmıştı galiba orda çözümünü veriyodu.veya exe dosyası var sana yollayım istersen

tekrar baktım videoya sanırım alyan tornavida bulamamışlar vidaların kafasını traşlamış.

ben plastik kısmı ayırmış diye düşünmüştüm.pek bişi anlaşılmıyor aslında kesilmiş yarıda sonrası yok.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bunu ispiralle kesmişler Çağlar :lol2:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İlker Selimoğlu

Arabamda kesik kesik gitme,rolanti dalgalanması sorunları vardı,yakıt tüketimi de fazlalaşınca bugün ustaya götürdüm. Bujileri otokoçta yaptırdığım bakımda değiştirmişlerdi ve yaklaşık 10000 km olmuştu. Sonradan buji kablosunuda gaz ayarı yaptırırken ordaki ustanın tavsiyesi üzerine değiştirdim ama yan sanayi idi. Bunları özel servis ustasına söylediğimde adam direk buji kablosunu söküp bujileri çıkarttı. Otokoçta arabama yeni kasa mondeolara takılan bujileri takmışlar yaklaşık 80 tl fiyatı var ve yan sanayi buji kablosu, bujilerin tamamını çatlatmış,usta arabama orjinal buji ve buji kablosu taktı. Araba kendine geldi. Yakıt tüketiminide ölçecem. ..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...