İçeriğe Yönlendir

İett'de Yeni Otobüs

Sani Gerşon

Recommended Posts

Cihan Tiftik

Ego için demişim ben onu. :) Bi an sanki Ankara'da da İETT varmış gibi düşündüm nedendir bilmem. :f1: Ankara'da ikaruslar ciddi şekilde azaldı.

Yorum bağlantısı

Ankaraya 99'dan sonra Mercedes alınmadığı doğru. İşin aslı 2007'ye kadar yeni otobüs ihalesi yapılamadı. Zorunluluk neticesinde 2007 model MAN otobüsler sivil plakalı olarak filoya dahil edildiler ve 50'şer adet olarak sefere çıkarıldılar. Akabinde doğalgazlı daha sonra doğalgazlı ve klimalı MAN'lar sefere girdi. Son partiler yine resmi plaka. 2007 ve sonrasında hiç körüklü de sefere girmedi.

Halk otobüslerinde ise burda konusu geçen Otokar olduğu gibi, BMC, Man ve Mercedesler mevcut. Az sayıda cobra ve yolcu otobüsü intouro(mercedes) mevcut.

Ikaruslar ise Karayalçın döneminden kalma.

88 Kırmızı Mecedesler genelde Dikmen, Oran gibi semtlere çalışır. Daha çok 1 ile başlayan hatlardadır. Ikaruslar ise Etlik, Keçiören tarafındadır.

Tarihin en çirkin belediye aracı olan ve yeni alındıkları 94'te bile hiç beğenmediğim aşağıda tabloda da geçen 50 adet körüklü Man Eryaman, Sincan, Elvankent tarafına hizmet eder.

MAN SL'ler bir ara, Ümitköy, ÇAyyolu, Konutkent tarafına gelirlerdi. 5 ile başlayan hatların 1'le başlayan hatlara çevrilmesinin ardından yerlerini 88 Mercedeslere bıraktılar. Daha sonra Yeni MAN'lar ile yer değiştirip 1-2 tane numune olarak bu hatlarda kaldılar.

Listede geçen BMC'ler belediye otobüsü olarak ek seferlerde devreye giriyorlar. Normalde görmeyiz pek. Ancak 10 sene sözleşme ile çalışan yeşil halk otobüsleri zamanında hemen hepsi BMC idi. Nereye baksak bunları görürdük.

Yine ANkaralı olarak en çok çiftkatlıları özlüyorum. Ayakta yolcu almayıp, belediye ve halk otobüslerine göre çok daha süratli giden bu araçların keşke devamı olsaydı.

Şu an şehir trafiğini daha da arttırarak toplu taşımaya çözüm olmayan, prestij, otokar Özel Halk Midibüsleri kullanılıyor yeşil ve çiftkatlı halk otobüsleri yerine.

MAN'ın Ankara'da fabrikası uzun yıllardır var. Zamanında daha Starlıner Neoplanlar yeni yeni iken, Ankaraspor'un 1 adet bu otobüsten vardı. MAN'lar da bu zamanda alınmıştı belediyeye zaten. Neoplan'ın ulusyodaki modelleri Mercedes motoru,2006 ve sonrası uzay aracı gibi olanlar ve Tourlınerlar yeni anlaşma ile man motorları kullanır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
yaa süha abi yerli falan değil otokar yaa madem yerli bu motoru kim üretiyor söyle bana?şanzımanı kim üretiyor?eğer otokar yerliyse Mercedes de yerli sadece motor ve şanzıman ı dışarıdan geliyor

Otobüsün arkasında boru gibi "DEUTZ" yazıyor, sölediklerinde haklısın. Ama benim isyanım bu araçların TÜRK malı olmaması işte, sağında solunda az bir şey ülkemizden görsem atlıyorum.

Temsa otobüsleride ülkemizde yapılıyor ama onada yerli malı diyemiyoruz ne olacak bizim sonumuz ?

İlteber bu işe çözüm getir kardeş.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkasında Powered by Deutz yazıyor ama ya sadece motorsa?

İlla ki koltuk kumaşları vs, Türk malıdır.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
iett'yi merak ediyorum, ikarus'lar ne miktardalar...

Sani; merakını gidereyim

iett otobüs filosu

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Vay bee istanbulu 2800 otobüslemi taşıyorlarmış. :)) Yetmezzz....

İETT bile kendi personelini özel servis ile taşıttırıyor şaşırdım.

Geçen salı günü efatur un servisi önümde durdu, İETT Peronel servisi yazıyordu önünde. İnanamadım döndüm iki defa daha baktım.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
Otobüsün arkasında boru gibi "DEUTZ" yazıyor, sölediklerinde haklısın. Ama benim isyanım bu araçların TÜRK malı olmaması işte, sağında solunda az bir şey ülkemizden görsem atlıyorum.

Temsa otobüsleride ülkemizde yapılıyor ama onada yerli malı diyemiyoruz ne olacak bizim sonumuz ?

İlteber bu işe çözüm getir kardeş.

süha abim bende bir otobüs üreticisiyim.biliyorsun parça imalat yapıyorum.şuan otobüs üretiminde dünyanın kalbi Türkiyedir.karasörü tamamen türklerin elinde dünyanın %70 ine biz otobüs imalat ediyoruz Otokar bile amerikan pazarına girdi.ama maalesef ve maalesef tamamen motor ve şanzımanda dışarıya bağlıyız henüz öyle bir teknolojimiz yok.olsada yabancıların patenti altında olur.bize bırakmazlar bunu koltuk kılıflarından tutunda aklınıza gelebilecek bütün herşey türkiyede üretiliyor.yani mercedes bmc man otokar hepşi eşit miktarda biyere kadar yerliler...yani %100 yerli diyebileceğimiz bir marka yok.

Yorum bağlantısı
Eray Sireli
(düzenlendi)

BMC doğalgazla çalışan otobüs çıkarmış radyo reklamlarını duydum, bunlarda yollarda var mı acaba?

Malatya belediyesi geçen yıl şu resimdeki bmc otobüslerden aldı, bence çok başarılı, egsozuna burnunu daya gerçekten hiç duman, is, koku yok...

Otobus1_b-tarih-06.04.2010.09.47.14.jpg

tarihinde Eray Sireli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
(düzenlendi)

93-536 nolu otobüsü bilenleriniz var mı?

hep aynı şöför kullanır ve araç çok bakımlı aksesuarlı temiz..

sanırım şöföre zimmetli o araç

tarihinde O?uz Alt?nada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani; merakını gidereyim

iett otobüs filosu

Ikarus'lardan kurtulduğumuz gün, İstanbul'un havası temizlenecek...

Akaretler yokuşunu tırmanırken mazotla beraber yaktığı yağın haddi hesabı yok :p

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sofya'dan İstanbul'a yeni Temsa Safir ile geldim. Adana'da üretiliyor. Gayet de memnun kaldım. Sadece süspansiyonları biraz sertti ama benim hoşuma gitti, çok yumuşak süspansiyonlu otobüslerdfe başım dönüyor.

Daha iyi bence, yol tutuşu sağlam olur :good1:

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

bence yeşil mercedeslerin yerini tutmaz ama yine de yerli olduğu için kullanılabilir... :good1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...