İçeriğe Yönlendir

Soğutma Suyu Eksilmiş

Emrah Yıldırım 2

Recommended Posts

Emrah Yıldırım 2

Arkadaşlar bugün kaputu açıp bir aksilik varmı diye bakayım dedim ve soğutma suyunun min çizgisinin 1-2 cm altına düştüğünü farkettim. ilk başlarda tam ortada biryerlerde olduğunu hatırlıyorum

1. 9000 km bir araç için bu eksilme normalmidir yoksa biryerlerden sızmış olabilirmi?

2. Bu eksiği sadece saf su ile tamamlasam birşey olurmu? illa gidip antifirizmi almak lazım (yer Ankara)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Saf su ekleyip gözle, yalnız motor tamamen soğukken ekle fazla gelmesin, sonrasında izlersin, benim arabada ilk zamanlar azıcık eksiltti, saf su ekledim bir daha hiç eksiltmedi.

Yorum bağlantısı
Emrah Yıldırım 2

üstad sağolasın tavsiyene uyup üzerine ekleyeceğim sonra birkaç hafta izlerim bir değişiklik varmı

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Saf su'dan kasıt umuyorum akü suyu değildir :)

İçme suyu koyun, kireç olmasın :crazy:

Yorum bağlantısı
Emrah Yıldırım 2
Saf su'dan kasıt umuyorum akü suyu değildir :nazar:

İçme suyu koyun, kireç olmasın :nazar:

saf su koymak zararmı verir? ben hatta daha iyi olur diye ultra saf deiyonize su koymayı düşünüyordum ama içme suyumu koyalım

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Saf su derken akü suyundan bahsediyorum, benzin istasyonundan alırsınız, aman dikkat edin aküye konan asit karışımlı olandan değil, bariz sadece saf su olacak, çeşme suyu koyarsanız hem kireç hemde elli çeşit madde antifrizi bozar çeşme suyu radyatöre konmaz, sisteme konulacak saf su ve antifiriz karışımı en iyi sonucu verir.

Birde alternatif olarak eksilen miktar kadar servisten alacağınız yada uygun evsafta dışardan alacağınız antifrizi alıp ekleyebilirsin, bu daha iyi olur hem.

Not: aslında saf su yerine distile edilmiş içme suyuda konulabilir, buda uygundur, ama sırlama 1- saf su 2- distile edilmiş kireçsiz iyi kalite içme suyu 3- mecbur kalırsanız çeşme suyu (ama tavsiye etmem antifrizi bozar kireç yaptırır) ufak eksilmede direk antifrizde konulabilir ama su ile oranı bozulmamalıdır, fazla antifiriz kaynama ısısını düşürür ve donma noktası + derecelere yaklaştırır, genelde karışım oranı %30 ile %50 arası olmalıdır.

tarihinde Ali Cihangiro?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ayhan Şentürk

Benim arabada da ara ara kontrol ediyorum. 5 yılda max çizgisinden min çizgisine indi. Bu akşam max-min çizgisinin ortasına gelecek kadar(yarım litre civarı) kireçsiz erikli suyu ekledim.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Normalde hiç eksilmemeli. Hele hele 9 bin km de hiç...

Araç lpgli ise, lpg beyin için sıcak su bağlantısı yapılan hortumları kontrol etmekte fayda var...

Normal su yerine saf su elbette daha iyi olur...

Yalnız su ilave etmek, soğutma sıvısının donma derecesini yükseltir. Bunu unutmamak gerekir...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...