İçeriğe Yönlendir

18" Focus St Jant Ve Helezon Hakkında

Mehmet Ulusoy_2

Recommended Posts

Mehmet Ulusoy_2

Selam herkese,

2006 Focus HB Trend Still paket aracıma bi yerden 18" Focus ST Jant buldum.Orjinal jant ve lastikleri.Fiyat 1300 TL sizce bu fiyat nasıl ? Eğer fiyat iyi degilse kaç'a almalıyım? (Sıfır değil ama çok temiz durumları)

Birde bu janta haliyle helezon gerekecek, onuda bir yerden buldum Vogtlant marka 3.5cm 250TL diyor, sizce fiyatlar nasıl ve 18 janta 3.5cm helezon tamam midir? Yoksa 5cm mi almak gerekir gunumuz Turkiye sartlarında..5cm olursa şayet lastiklerin ve zeminin sürtmesinden endişeleniyorum açıkcası..Bilmiyorum belkide yersiz bir endişe..

Yardımlarınızı bekliyorum...

Teşekkürler şimdiden

Yorum bağlantısı

5cm orjinal amortisörler ile uzun süre dayanmaz, sonunda amortisörleriniz patlar. Eğer illaki 5cm yay takmak istiyosanız amatortisörlerinizide spor olanları ile değiştirmelisiniz. Türkiye şartlarında en iyisi orjinal amortisörler ile 3cmdir. Jant fiyatı hakkında yorum yapamıyorum. Arkadaşlarımız yardımcı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ulusoy_2
5cm orjinal amortisörler ile uzun süre dayanmaz, sonunda amortisörleriniz patlar. Eğer illaki 5cm yay takmak istiyosanız amatortisörlerinizide spor olanları ile değiştirmelisiniz. Türkiye şartlarında en iyisi orjinal amortisörler ile 3cmdir. Jant fiyatı hakkında yorum yapamıyorum. Arkadaşlarımız yardımcı olacaktır.

Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle;

Aslında illaki 5cm yay takmak gibi bir durumum yok ama beni tedirgin eden 18" jant taktırdığımda aracın yüksekte kalıp abes bir şekilde görünmesi konusudur.Belki hiçte öyle görünmeyecek bilmiyorum, ilk olacağı için tecrübem pek yok bu konuda.

O zaman 18" jant 3.5cm yay ile en mantıklısı olacaktır diye düşünüyorum orjinal amortisörlerle.

Fiyat ile ilgili paylaşımları bekliyorum arkadaşlar..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ulusoy_2
Sadece jant ebadı önemli değil. Kullanılacak lastiğin çevre çapı aynı kalır yanak genişliği daralırsa, aracınızın yüksekliği değişmez. Ama o zaman da lastik yanakları çok fazla daralır, sonucunda da ülkemiz yollarının sürprizleri nedeniyle lastikte ve jantta sorunlar çıkar. Zaten her halükarda eskisi gibi olmayacak. Performansta az ya da çok düşüş, yakıt tüketiminde yine az ya da çok artış olacak ve konfor olumsuz etkilenip aracın mekaniği daha çabuk yıpranacak, jant ve lastikler sık sık sorun verecek. Artı olarak ise yol tutuş iyileşecek, görüntü güzelleşecek. İyisi mi siz boş verin bunları. Hatta benden bir güzellik size. Bana satın onları ben takayım aracıma da sizin araba zarar görmesin. :D

Siz benim dediklerime bakmayın, kıskandığımdan yazdım onları. :D Dikkatli kullanırsanız daha az sorun yaşarsınız. Ama hiç sorun olmaz diyemiyorum. Sonuç olarak bence 18" jant + 3.5 cm spor yaylar güzel bir ikili olur. Fiyat konusunda forumda arama yaparsanız güzel paylaşımlar bulursunuz, size yardımcı olur.

Ahmet bey merhaba,

Öncelikle samimi ve içten cevabın için teşekkür ederim. ;)

İnşallah sen daha iyilerini bulursun :D) Ama sen hiç acele etme önce ben bunları alıp kullanayım bakayım iyi mi değil mi ona göre sana al yada alma derim :D)

Şaka bi yana da fiyat konusunu da netleştirebilirsem bakalım artık hayırlısı ile alayım diyorum.. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ulusoy_2

Bu arada bugün farkettim sanırım konuyu yanlış yerde açmışım,çünkü forumda Jant ve Lastik bölümü diye yer varmış yani o yüzden kusuruma bakmayın. Yetkili arkadaşlar uygun yere çekebilirler konuyu. :nazar:

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Necat Ertan

Arkadaşlar 2008den sonraki makyajlı kasa Focus için 18 '' St jantının parça numarasını bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Bazı arkadaşların edindiği tecrübeye göre 18" ST jantlar benzinli focuslar ile uyumsuz.

Neresi uyumsuz? Bijon aralığı mı? ET si mi? Ağırlığı mı? Yoksa o benzinli kullanan arkadaşlar,arabaya jant takınca neler olacağını önceden hesap edip,razı olamamışlar mı kaderlerine? :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Torktan dolayı, aktarım organları çevirmekte zorlanıyor olmalı. Dizellerde o sıkıntı yok.

Vardır dizelde de ama daha az hissediliyordur. Jantlar çok ağır çünkü. Yeni 17" St ler onlardan hafif.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

185/50/18 ebadında lastik çıkana kadar, 100Ps benzinliye , 18 jant alınmaz.

Yorum bağlantısı
Övgü Gürşen
Torktan dolayı, aktarım organları çevirmekte zorlanıyor olmalı. Dizellerde o sıkıntı yok.

sefa turbo kaç devirde devreye giriyor?

orijinalin dışında olduktan sonra hepimizinki zarar görüyor merak etme. gülü seven dikenine katlanır. turbo hortumunu bahçe hortumundan kesip takmıyorsun ama pahalı deyip dizel almazlık etmedin. tork istedin dizel aldın vb. sonuçta ST'ye binmiyorsun ama jantını takıyorsun. ST ile yürüyen aksamının bileşenleri aynı mı sanıyorsun? tabi ki olmadığını gayet iyi biliyorsun. dolayısıyla sen de gayet zorluyor ve zarar veriyorsun.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut
sefa turbo kaç devirde devreye giriyor?

orijinalin dışında olduktan sonra hepimizinki zarar görüyor merak etme. gülü seven dikenine katlanır. turbo hortumunu bahçe hortumundan kesip takmıyorsun ama pahalı deyip dizel almazlık etmedin. tork istedin dizel aldın vb. sonuçta ST'ye binmiyorsun ama jantını takıyorsun. ST ile yürüyen aksamının bileşenleri aynı mı sanıyorsun? tabi ki olmadığını gayet iyi biliyorsun. dolayısıyla sen de gayet zorluyor ve zarar veriyorsun.

:rolleyes::s:unsure2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Sevinç

selamlar bende 18'' le zehirlenenlerdenim daha almadım ama alıcam sanırsam :lol2: benm araç benzinli 115 ps 18'' çok mu kaçar takan arkadaş varsa önerilerini alabilirmiyim ?

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut
selamlar bende 18'' le zehirlenenlerdenim daha almadım ama alıcam sanırsam :p benm araç benzinli 115 ps 18'' çok mu kaçar takan arkadaş varsa önerilerini alabilirmiyim ?

yaklaşık 8 aylık deneyimimle söylüyorum,

araç klima açıkken kalkışta nasıl kendini zorluyorsa bu janttan sonra klima her daim açıkmış gibi hissedeceksin.

mecburen spor yay da alman gerekiyor.

spor yaydan sonra da arabada konfor kelimesinden pek eser kalmıyor :nazar:

Yorum bağlantısı
Emre Demir2

1 seneyi aşkın 5cm spor yay kullanıyorum çok şükür ki amörtisörlerimde şu zamana kadar hiç bir sorun yaşamadım. Kullanmayada bağlı tabiki. :lol2:

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
1 seneyi aşkın 5cm spor yay kullanıyorum çok şükür ki amörtisörlerimde şu zamana kadar hiç bir sorun yaşamadım. Kullanmayada bağlı tabiki. :lol2:

Sök bak bakalım bir o amortisörleri. :)

Yorum bağlantısı
Çağdaş Funda
(düzenlendi)

18" jant kullanacak arkadaşlar için birkaç küçük noktaya dikkat çekmek isterim.

Öncelikle o ebatta jant kullanabilmek için lastik yanaklarınızın iyice incelmesi gerekecek. Bu durum her ne kadar yüksek hızlarda yol tutuşunuzu arttıracak olsa da konforunuzu önemli ölçüde azaltacak. Ayrıca yukarıdaki mesajlarda olduğu gibi nispeten artacak yakıt tüketimi de canınızı sıkmaya başlayacaktır.

Ancak daha derin bir sorun var.. Eğer norveçte yaşıyorsanız dert değil, her taraf asfalt ve belki de ülkedeki toplam çukur sayısı bizim tek bir caddemizde olanından az.. Ancak Türkiye'de durum böyle değil. Stabilize yollar, köy yolları ve her şeyden kötüsü belediyelerimiz sağolsun devasa çukurlarımız var.. Normalde çelik jant veya alüminyum alışım jantlar, standart demir jantlardan çok daha sert malzemelerdir.. Demir jantlar bir çukura çok sert girdiğimizde balasları bozulur, hatta sertliğe göre eğilirler.. Biz de sanayiye gidip düzelttiririz.. Bu durum aslında olumsuz değil tam tersine olumlu bir durumdur.. Eğer jantlarımız çelik veya alüminyum alaşım ise, jant kırılma gerilimine ulaşana kadar darbeye tepki vermeyecek ve çukurdan kaynaklı darbeyi (veya bozuk yoldan kaynaklı vibrasyonu) doğrudan aksa ileyecektir..

Eğer siz aracınıza çok dar yanaklı lastik takacak olursanız, lastiğin esnemesi ile soğuracağınız gücü de kaybederek neredeyse o hızla aksınızı asfalta vurmuş kadar bir basınca maruz kalacaksınız. Focus gibi alt takımları narin araçlarda bu durum uzun vadelerde derin sorunlar çıkartabilir..

Uzun yazdım kusura bakmayın. Demeye çalıştığım, bu araçları dizayn eden mühendislerin mutlaka bir bildikleri vardır ki araçları 15 veya 16 inç jantlar ile üretmişler.. Hadi belki 17 inç güvenlik sınırları içerisinde kalabilir belki ama ford focus için 18 inç jant bela aramak gibi geliyor bana..

Saygılarımla.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Sevinç

ee 18 '' te klima açık gibi oluyorsa 18 '' te klima açınca ne oluyor :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Sevinç

peki bide şöyle sorayım benzinli focusa 18 '' jant takıp pişman olmayan varmı :D yada gene olsa gene yaparım diyen

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hasan Varnalı
Vardır dizelde de ama daha az hissediliyordur. Jantlar çok ağır çünkü. Yeni 17" St ler onlardan hafif.

abi 17 st orjinal varmı ?

Yorum bağlantısı
Övgü Gürşen

- 17" st orijinal olmaz. kaliteli replika vardır belki.

- 18" janttan hiç pişman değilim. hayat siyah ya da beyaz değil. şikayetlerim olsa da genel itibarla çok memnunum.

- focus alt takımı ya da yürüyeni narin bir araç değildir. çağdaş hocam o konuda yanlış bilgi edinmiş. diğer söylediklerine katılırım.

- performans ya da yakıt tüketimi abartılı bir şekilde etkilenmiyor; şikayetler yanlış yorumlanmasın. %10-15 gibi bir fark var sarfiyat açısından. kesinlikle 18" tercih ederim ama ben evli ve çocuksuz, seri araç kullanan biriyim. otomobilim benim en değer verdiğim mallarımdan biri vs. yani benim değerlendirme sonucum farklı olabilir başka tip kullanıcıdan.

- en çok etkilenen ne performans ne de sarfiyat; aslen konfor çok etkileniyor. ama yol düz ve pürüzsüz ise hiç sorun yok. o da ayrı konu.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Karabulut
- 17" st orijinal olmaz. kaliteli replika vardır belki.

- 18" janttan hiç pişman değilim. hayat siyah ya da beyaz değil. şikayetlerim olsa da genel itibarla çok memnunum.

- focus alt takımı ya da yürüyeni narin bir araç değildir. çağdaş hocam o konuda yanlış bilgi edinmiş. diğer söylediklerine katılırım.

- performans ya da yakıt tüketimi abartılı bir şekilde etkilenmiyor; şikayetler yanlış yorumlanmasın. %10-15 gibi bir fark var sarfiyat açısından. kesinlikle 18" tercih ederim ama ben evli ve çocuksuz, seri araç kullanan biriyim. otomobilim benim en değer verdiğim mallarımdan biri vs. yani benim değerlendirme sonucum farklı olabilir başka tip kullanıcıdan.

- en çok etkilenen ne performans ne de sarfiyat; aslen konfor çok etkileniyor. ama yol düz ve pürüzsüz ise hiç sorun yok. o da ayrı konu.

:) :) :p;):good1: :good1:

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Abdurrahman Bilgen

arkadaşlar aracımdaki jant ve lastikler 205/45/17 dir..H&R markada alman malı 5cm yay vardır....tek sıkındım replica jantların hepsinde olan bir konu balans ayarı zaman zaman bozuluyor olması...buda göbeklerin tam uymlu olmaması ile ilgili bir konu...fakat bunuda bilezik ile hallettim...şu anada bir sıkıntım yok..

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
arkadaşlar aracımdaki jant ve lastikler 205/45/17 dir..H&R markada alman malı 5cm yay vardır....tek sıkındım replica jantların hepsinde olan bir konu balans ayarı zaman zaman bozuluyor olması...buda göbeklerin tam uymlu olmaması ile ilgili bir konu...fakat bunuda bilezik ile hallettim...şu anada bir sıkıntım yok..

Harika gözüküyor aracınız maşallah :blush::rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...