İçeriğe Yönlendir

Kaportada Yağlı Boya

Erhan Yüksel

Recommended Posts

Erhan Yüksel

Merhabalar. Komşum kompresörlü boya tabancasıyla bahçe kapısını boyarken, arabamın camları dahil her tarafına küçük noktalar halinde yağlı boya sıçratmış. Ben bir iki kaportacıya ve ford servisine danıştım. Pasta + cila yapmazsak kalkmaz dediler. Bir kimyager arkadaşım da tiner ile silersen çıkar dedi. Ama bana mantıklı gelmedi. Bulunduğum şehirde Sonax ya da Auto King gibi yerler de yok. Ayrıca pastanın bir nevi zımpara işlevi görerek boyaya zarar verebileceğini söylüyorlar. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

aman tiner vurma hele sentetik asla.nolur nolmaz.selülozik tiner boyada pek bişi yapmaz ama yinede uygulama plastik aksama hiç bulaştırma.kısaca aklından sil derim.

komşunuzun kullandıgı yaglı boya bence pasta ile çıkar hatta bi kaç yıkamada bile çıkar pamuklu beze araçlar için olan şampuanı dökün iyice ovalayın.camları ise mutfakta kullandıgınız cifle temizleyin tertemiz olur.yada sonaxın temizleyicileri varsa onla hallolur.benim mondiyi aldıgımda tampon sürtmeleri vardı cifle hepsini çıkarttım boyada her hangi bir zarar olmadı.ama bu her aracın boyasına yapılırmı bilmiyorum.

pasta cilayı forumda her yıkama sonrasında kullanan arkadaşlar var öyle bir şikayeti olanı okumadım.pasta kalitesiz ve yanlış kullanılıyorsa o başka.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik

Tinerle ben çok beğenmediğim rütuş boyalarını çıkardım, arabanın boyasınada zarar vermiyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Merhabalar. Komşum kompresörlü boya tabancasıyla bahçe kapısını boyarken, arabamın camları dahil her tarafına küçük noktalar halinde yağlı boya sıçratmış. Ben bir iki kaportacıya ve ford servisine danıştım. Pasta + cila yapmazsak kalkmaz dediler. Bir kimyager arkadaşım da tiner ile silersen çıkar dedi. Ama bana mantıklı gelmedi. Bulunduğum şehirde Sonax ya da Auto King gibi yerler de yok. Ayrıca pastanın bir nevi zımpara işlevi görerek boyaya zarar verebileceğini söylüyorlar. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Mazot yada gaz yağı...

aman tiner vurma hele sentetik asla.nolur nolmaz.selülozik tiner boyada pek bişi yapmaz ama yinede uygulama plastik aksama hiç bulaştırma.kısaca aklından sil derim.

komşunuzun kullandıgı yaglı boya bence pasta ile çıkar hatta bi kaç yıkamada bile çıkar pamuklu beze araçlar için olan şampuanı dökün iyice ovalayın.camları ise mutfakta kullandıgınız cifle temizleyin tertemiz olur.yada sonaxın temizleyicileri varsa onla hallolur.benim mondiyi aldıgımda tampon sürtmeleri vardı cifle hepsini çıkarttım boyada her hangi bir zarar olmadı.ama bu her aracın boyasına yapılırmı bilmiyorum.

pasta cilayı forumda her yıkama sonrasında kullanan arkadaşlar var öyle bir şikayeti olanı okumadım.pasta kalitesiz ve yanlış kullanılıyorsa o başka.

Oktay abi tiner olayı dediğinin tam tersidir.Sentetik tiner boyaya zarar vermez ancak selülozik tiner boyayı siler...Yağlı boya incelticisi de sentetik tinerdir.Yani bu durumda arkadaş tiner kullanacaksa sentetik olmalıdır...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. sakın pasta cila kullanmayın

2. sonax vb. kullandığı malzeme KİL dir

3. kendiniz yapabilirsiniz

Malzeme listesi:

1. Kil + Meguiars 34 sıvısı

fısfısla 34 fıslanacak, kil devamlı ıslak kalacak şekilde, pasta yapar gibi nokta-nokta boyalar giderilecek

2. 82 numaralı hare giderici sıvı ile kilden kalanlar yok edilecek

3. 26 ile boya korunmaya alıncak

4. 66 numara ile parlaklık geri gelecek.

Tüm işlemlerde sabır ve zaman şart, mesela tek bagaj kapağı için 2 saat gibi süre ayrılacak.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/23-Ekim-Yk...ru-t197878.html

Bulunabilirliği ve anlatım bolluğu açısından meguiars ürünlerini denemiştik, sanayide standox boya bayilerinde vardır, dağıtımı onlar yapıyor.

Yorum bağlantısı
Mazot yada gaz yağı...

Oktay abi tiner olayı dediğinin tam tersidir.Sentetik tiner boyaya zarar vermez ancak selülozik tiner boyayı siler...Yağlı boya incelticisi de sentetik tinerdir.Yani bu durumda arkadaş tiner kullanacaksa sentetik olmalıdır...

isim yanlışım yoktur sanırım.iddiamda yok ama.sentetik boya araç boyasına zarar verir ben böyle biliyorum ve öyle gördüm.araç boyası selülozik karışımlı onun için sentetik kabartır.çünki ben selülozik tineri boyası her türlü plastik olmayan aksamda kullanıyorum.sentetik tiner hiç sürmedim.boyacıyken sentetik tinerle ellerimizdeki boyayı yıkardık ve boyası sıyrılacak yerlere sürerdik kabartır ve sıpatula ile kazırdık.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile, metalik boyayı selülozik tiner ile sildiğimiz çok olmuştur, artık temizleme tineri var, en güvenlisi o.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Metal yüzeylerdeki boyaları selülozik tiner daha iyi temizler.Misal plaka kenarlarındaki siyah kısmı sentetik tinerle silerseniz 3 saat uğraşırsınız ama selülozik tiner 3 dakika da siler :flowers: Selülozik tiner sentetiğe göre daha güçlüdür.Plastiğe zarar verebilir.Şeffaf plastikleri soldurur.Arkadaşın sorunu gibi metalik bir araca yağlı boya sıçramışsa bunu sentetik tinerle silmek gerekir.Selülozik tiner zarar verir...

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

tinerin babasınıda sevmezdim :flowers:

ayhan selülozik tineri bende öyle biliyorum dogru.eskieden selulozik boya sentetik boyaları birbirinin tersi tinerle temizliyorduk ben burda taıldım.karıştırma sebebim bu olabilir.ben yeni nesil boyaların içerigini bilmiyorum.eski boyalardaki yaptıgımız işlem buydu.

bilgi tazelemesi yapmam gerek galiba ama ben tinerin hangisi olursa olsun araç üzerinde deneme fikrini hiç tavsiye etmem neme lazım.çaglar beyin dedigi gibi temizleme tinerleri mevcut.gerçi onada tenezzül etmemde bence tiner uzak dursun.kill türü temizleyiciler en güvenlisi.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metal yüzeylerdeki boyaları selülozik tiner daha iyi temizler.Misal plaka kenarlarındaki siyah kısmı sentetik tinerle silerseniz 3 saat uğraşırsınız ama selülozik tiner 3 dakika da siler :) Selülozik tiner sentetiğe göre daha güçlüdür.Plastiğe zarar verebilir.Şeffaf plastikleri soldurur.Arkadaşın sorunu gibi metalik bir araca yağlı boya sıçramışsa bunu sentetik tinerle silmek gerekir.Selülozik tiner zarar verir...

Kaf auçmuş, herhalde tiner kokusundan, selülozik zararsızdır doğru :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Kaf auçmuş, herhalde tiner kokusundan, selülozik zararsızdır doğru :)

selulozikte fena kafa yapıyor :good1::good1: notebook kartlarında bugunde baya kullandım onun etkisi var galiba. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Erhan Yüksel

Hepinizin cevaplarına teşekkür ederim. Dün arabamı yıkamacıma götürmüştüm. Sadece yıkamasını istemiştim. O pasta cila çekmiş ve boya lekelerini yok etmiş. Öyle ya da böyle artık boya lekelerim yok olmuş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Pasta cila işe yaramaz...

Mazot gaz işe yaramaz..

Yıkamayla hiç çıkmaz..

Bir oto boyacıya gidin, tinerle zarar vermeden çıkarır.. Sonra da cila yaparsınız..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Pasta cila işe yaramaz...

Mazot gaz işe yaramaz..

Yıkamayla hiç çıkmaz..

Bir oto boyacıya gidin, tinerle zarar vermeden çıkarır.. Sonra da cila yaparsınız..

bi gaz yazmışsın ama, yıkamacı üstad çoktan çıkarmış lekeleri....

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Demekki sonunu da okuyacağız :unsure2:

Nasıl çıkartmış demeyeceğim.. Okuyum bari. :unknw:

Edit: Okudum.. boya tırt bir boya imiş.

Yorum bağlantısı
Selçuk Baysal
Demekki sonunu da okuyacağız :unsure2:

Nasıl çıkartmış demeyeceğim.. Okuyum bari. :unknw:

Edit: Okudum.. boya tırt bir boya imiş.

Allah iyiliğini versin Mehmet Abi ya, bulaşan boyaya çamur atmayı da ihmal etmemişsin. :fiuw:

Yorum bağlantısı
Erkan Olcay

öncelikle geçmiş olsun.

tiner vb ürünler kullanmayın. bu işlemin çok kolay bir yolu var

bir kaç sene önce bunun gibi bir durum söz konusu olmuştu.

gaz ile bu işi hallettik. bir kaç litre gaz ile biraz pamuk veya yumuşak bez.

pamuk yada beze bol miktarda gaz dökerek yağlı boyanın temas ettiği bölgeye bastırmadan uygulayın. 5 dk kadar bekleyim aynı şekilde silin. boyaların çıktığını göreceksiniz.

bu işlemin tek eksi yönü gaz kokusudur. boyaya vs bir zararı yoktur. tecrübe ile sabittir.

tekrar geçmişolsun

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
öncelikle geçmiş olsun.

tiner vb ürünler kullanmayın. bu işlemin çok kolay bir yolu var

bir kaç sene önce bunun gibi bir durum söz konusu olmuştu.

gaz ile bu işi hallettik. bir kaç litre gaz ile biraz pamuk veya yumuşak bez.

pamuk yada beze bol miktarda gaz dökerek yağlı boyanın temas ettiği bölgeye bastırmadan uygulayın. 5 dk kadar bekleyim aynı şekilde silin. boyaların çıktığını göreceksiniz.

bu işlemin tek eksi yönü gaz kokusudur. boyaya vs bir zararı yoktur. tecrübe ile sabittir.

tekrar geçmişolsun

Erkan Bey.. Muhasebecilerin işi çok galiba bu günlerde..

Ben de sizin gibi tavsiyelerde bulunmuştum ama.. Sorun çoktaan çözülmüş :)

Yorum bağlantısı
Erkan Olcay
Erkan Bey.. Muhasebecilerin işi çok galiba bu günlerde..

Ben de sizin gibi tavsiyelerde bulunmuştum ama.. Sorun çoktaan çözülmüş :)

evet öyle olmuş Mehmet Bey

iş konusu bayram tatili sebebi ile epey yoğun

bu arada forumun görüntüleme şekli değişmiş yada bilmeden değiştirmişiz. cevap yazılmamış gibi gördüğümüzden ve daha önce konu ile ilgili tecrübe yaşadığımızdan bir faydamız olsun diye yazdık ama, geç kalmışız.:)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

GÖrünüm aynı, sağ üsttte ayarlar kutusundan , Görünümü normal olarak seçin. google dan foruma girince, ekran ayarı bozuluyor.

Yorum bağlantısı
Erhan Yüksel

Ben yağlı boya problemimi çözdük sanıyordum ancak arabanın siyah yerlerinde problem olduğunu gördüm. Yani siyah plastik yerlerde yağlı boya var hala. Yıkamacı kaportaya pasta cila yaptı ama plastiklere dokundurmamış. Siyah yerlerdeki yağlı boyayı çıkartabilmek için nasıl bir uygulama yapmalıyım???

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...