İçeriğe Yönlendir

Lpg' De Rolanti Sorunu Ve Çözümü

Sedat Can

Recommended Posts

Sedat Can

Aracımda son birkaç gündür LPG' de rolanti dalgalanması vardı. Özellikle ışıklarda durduğumda araç sanki stop edecekmiş gibi oluyor, sonra kendini topluyordu. Benzinde herhangi bir sıkıntı yok. Klasik bütün yöntemler olan, boğaz kelebeği temizliği, rolanti sensörü temizliği, maf temizliği, karter havalandırma hortumu kontrolü derken herhangi bir sonuç elde edemedim. Son olarak sorunu LPG' de yapmasından şüphelenerek temizlemedik tek sensör adını bilmediğim, içinden gaz geçişi olan resimdeki parça kalmıştı. Bu parçayı kontak sprey (yağsız) ile temizledikten sonra rolanti sorunu ortadan kalktı. Parçanın adını ve işlevini bilmiyorum, ancak içerisi epeyce kirliydi. Yalnız aracımda görüldüğü üzere lpg sistemi tek nokta enjeksiyon dedikleri 2000 devir üzeri lpg'ye geçen ve mikserli regülatör. Sıralı sistemin ilk çıkanları diyebiliriz. Umarım aynı sorunu yaşayanlara yardımcı olurum.

newdsc08858.jpg

Yorum bağlantısı
Ömer Mıcık

Bence o filitreyi düzenli olarak değiştirin. Tavsiye edilen km aralığı 10.000 km de bir fakat ben 6-7binde değiştiririm.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

99 megane im vardı,tek nokta enjeksiyonlu olduğundan sizin sisteme benzer bir lpg sistemi vardı üzerinde, ancak 16v ve çok nokta enjeksiyonlu bir araca bu sistemi nasıl uygulamışlar? aracın lpg tüketimi nasıl?

Yorum bağlantısı
Sedat Can
(düzenlendi)
99 megane im vardı,tek nokta enjeksiyonlu olduğundan sizin sisteme benzer bir lpg sistemi vardı üzerinde, ancak 16v ve çok nokta enjeksiyonlu bir araca bu sistemi nasıl uygulamışlar? aracın lpg tüketimi nasıl?

Yakıt fiyatları devamlı değiştiğinden lpg tüketimini litre olarak hesaplıyorum, şehiriçi tüketim kilometrede 0,09 Lt. şehirlerarası 0,08 Lt. Güç yönünden de sıralı sistemlerle fark yok.

tarihinde Sedat Can tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Bekir Burak Aydos

LPG filtrelerinn Atiker'de tavsiye edilen değiştirme periyodu 20.000 km de bir. Bendede LPG de rölanti sorunu var ancak 2 lpg filtresinide değiştirmeme rağmen hiçbir fark olmadı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...