İçeriğe Yönlendir

Explorer 5.0 Koltuk ısıtma Sorunu

Murat Korumaz

Recommended Posts

Murat Korumaz

selam arkadaslar yine ben ;) aracım 2000 explorer limited ön iki koltugumda ısıtma var koltuk yanındakı ısıtma dügmesine bastıgımda ışık yanıyor her ikisindede belirli bir süre yanık kalıyor 20 dk kadar sonra sönüyor ama ısıtma yapmıyor bilemedigim konu şu. eger ısıtmanın teli koptuysa bu ısık yinede yanıyormudur ? birde her iki koltukda aynı yerdenmı besleniyorki biri çalışmayınca digeride çalışmasın

resmı eklemıs sonunda ekleyemiyordum buda yeni göstergelerim

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

yaa birde ben bi ara arabanın resimlerini koymustum siteye ama bulamıyorum biyere taşınmıştı ama orayıda bulamadım sayın site yoneticerinden ricam nerdedir aceba ??

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
yaa birde ben bi ara arabanın resimlerini koymustum siteye ama bulamıyorum biyere taşınmıştı ama orayıda bulamadım sayın site yoneticerinden ricam nerdedir aceba ??

http://www.otoclubturkiye.com/forum/Aracm-Boya...rd-t193307.html

http://www.otoclubturkiye.com/forum/Xenon-icin...em-t186391.html

http://www.otoclubturkiye.com/forum/Xenon-icin...em-t186391.html

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Koltuk ısıtma da neymiş öyle, rahmetlik annannem verme len mıçını sobaya kar yağdıracaksın derdi :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Akdeniz

Koltuk kılıfını sıyırıp ısıtma pedini kontrol edin.Benimkininde teli kopuk olduğundan ısıtmıyor tamir ettirmeyi düşünüyorum ama iyi bir işçilik olmazsa koltugun yanması sözkonusu yeni padler de çok pahalı bakalım nasıl olucak..

Yorum bağlantısı
Koltuk kılıfını sıyırıp ısıtma pedini kontrol edin.Benimkininde teli kopuk olduğundan ısıtmıyor tamir ettirmeyi düşünüyorum ama iyi bir işçilik olmazsa koltugun yanması sözkonusu yeni padler de çok pahalı bakalım nasıl olucak..

Benim de bu kış sürücü koltuğunda sorun oluştu. Düğme üzerindeki ışıklar çalışıyor. Koltuk altınddaki soketten ölçüm yaptğımda ise elektrik olmadığını görüyorum. Çalışan sağ koltukta ise elektrik mevcut. Sigorta desem ikisi için ortak, o zaman ikisi de çalışmazdı. Ford yetkili servisine gittim elektrikçileri yoktu bayramdan bir gün önce. Danışacak başka kimseyi bulamadım. Düğmelerin bulunduğu ahşap bölüm çok narin. Bu yüzden birşey yapamadım bekliyorum. Klasik bakılacak bir yeri varsa ona göre baktırmak daha mantıklı olacak gibi. BEnim merak ettiğim bu sistemde termostat veya reosta gibi bir şey var mı? Yani ısıtmanın sürekli çalışmayıp, belli bir ısıdan sonra elektriği kesip, soğumaya başlayınca yeniden çalıştığını düşünüyorum. Eğer böyle birşey varsa arızayı bu parçada mı aramalıyım?

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mustafa Akdeniz
Benim de bu kış sürücü koltuğunda sorun oluştu. Düğme üzerindeki ışıklar çalışıyor. Koltuk altınddaki soketten ölçüm yaptğımda ise elektrik olmadığını görüyorum. Çalışan sağ koltukta ise elektrik mevcut. Sigorta desem ikisi için ortak, o zaman ikisi de çalışmazdı. Ford yetkili servisine gittim elektrikçileri yoktu bayramdan bir gün önce. Danışacak başka kimseyi bulamadım. Düğmelerin bulunduğu ahşap bölüm çok narin. Bu yüzden birşey yapamadım bekliyorum. Klasik bakılacak bir yeri varsa ona göre baktırmak daha mantıklı olacak gibi. BEnim merak ettiğim bu sistemde termostat veya reosta gibi bir şey var mı? Yani ısıtmanın sürekli çalışmayıp, belli bir ısıdan sonra elektriği kesip, soğumaya başlayınca yeniden çalıştığını düşünüyorum. Eğer böyle birşey varsa arızayı bu parçada mı aramalıyım?

Saygılarımla.

Evren Bey sattığım Mondeo'da sorun yoktu şükür mevcut olan taşıtımda bu durum sözkonusu, biz dediğim gibi bakarak bulabilmiştik ustayla

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Evren Bey sattığım Mondeo'da sorun yoktu şükür mevcut olan taşıtımda bu durum sözkonusu, biz dediğim gibi bakarak bulabilmiştik ustayla

Benimkide çalışıp çalışmadığını anlayamadım.yolcu ve şöför koltuğunun.

Özgür bey sizde nispet yapmayın ya ;) arabanızı almayı çok istedim ama olmadı :good1: hatta arabanızı burdan 1-2 kişiye satacaktım onları ikna etmeye çalışyordum. Temizliğine o kadar güveniyordum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Akdeniz
(düzenlendi)
Benimkide çalışıp çalışmadığını anlayamadım.yolcu ve şöför koltuğunun.

Özgür bey sizde nispet yapmayın ya :( arabanızı almayı çok istedim ama olmadı :( hatta arabanızı burdan 1-2 kişiye satacaktım onları ikna etmeye çalışyordum. Temizliğine o kadar güveniyordum.

İlahi Mehmet Bey nispet nedemek :) Sizin aracınızda en az benim ki kadar temiz ve güzel kazasız belasız kullanın.Diğer arkadşlarda umarım istedikleri gibi bir araç bulabilirler.Ayrıca ilginiz için çok teşekkür ederim sağolun.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
İlahi Mehmet Bey nispet nedemek :) Sizin aracınızda en az benim ki kadar temiz ve güzel kazasız belasız kullanın.Diğer arkadşlarda umarım istedikleri gibi bir araç bulabilirler.Ayrıca ilginiz için çok teşekkür ederim sağolun.

işin şakası bende teşekkür ederim. 2 tane arkadaş mondeoya bindikten sonra mondeo bakıyorlar. Ama istanbul arabasından hep çekiniyorlar. buralarda. çünkü getirilienler haşatı çıkmış kazası fazla hilesi hurdası fazla olduğu için güvenmiorlar

Yorum bağlantısı

Sizde sokete düğmeden elektrik geliyor olması lazım. Ordan koltuğun ısıtmadığını görünce direnç ölçülerek koltuk içindeki teller (yada ped olduğu iöin) pedin içindeki tellerde sorun olduğu anlaşılmıştır. Aslında pedli olanlar benim bildiğim daha sağlam oluyor. Bir nokta kopsa bile öbür noktalardan ısıtma devam ediyor. Sizin sorun ilk bağlantı bölgesinde olabilir.

Mehmet Bey,

Koltuk ısıtması kendisini çok güzel belli ediyor. Mondeo'da olan 5 kademe ısıtma diğer araçlarda genelde iki kademe şeklinde. Bu nedenle sağlıklı çalıştığını anlamak oldukça kolay. 5. kademeye getirdiğinizde alt ve sırt minderinden kemikllerinize doğru bir ısı alıyorsanız çalışıyordur. Belli belirsiz bir ısı var, ılık gibi izlenimler alıyorsanız, o kendi vücut sıcaklığınızın koltuğa verdiği ısıdır. İkisi birden çalışmıyorsa ilk olarak sigorta kontrolü yapılabilir. Teki arızalı ise koltuğun altındaki beyaz soketlere elektrik gelip gelmediği kontrol edilebilir. Benim birinde elektrik olup, diğerinde olmaması ve elektrik olanın ısınıp, diğerinin ısınmaması arada bir kopukluk olması ihtimalini aklıma getiriyor. Elektrikçiye ekstradan baktıramadım ancak elektrikten anlayan eniştem sorunun koltuktan olmadığına ikna etti beni.

Makine ile de ısıtmalı koltukların çalışıp çalışmadığının anlaşıldığı söylenmiş ya da belirtilmişti. Ford yetkili servisi genel olarak kontrollerinde çalışmayan hiçbir elektirk aksamı yok, koltuklarda da problem yok diye bilgi vermiş babam kontrol için götürdüğünde. İkinci gittiğimde ben elektrikçiyi bulamadığım için bu bilgiyi bilgisayardaki hangi veriye göre verdiğini öğrenemedim.

Herzaman kullandığım fonksiyon değil ama çalışmayınca da sıkıntı yaratıyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Sizde sokete düğmeden elektrik geliyor olması lazım. Ordan koltuğun ısıtmadığını görünce direnç ölçülerek koltuk içindeki teller (yada ped olduğu iöin) pedin içindeki tellerde sorun olduğu anlaşılmıştır. Aslında pedli olanlar benim bildiğim daha sağlam oluyor. Bir nokta kopsa bile öbür noktalardan ısıtma devam ediyor. Sizin sorun ilk bağlantı bölgesinde olabilir.

Mehmet Bey,

Koltuk ısıtması kendisini çok güzel belli ediyor. Mondeo'da olan 5 kademe ısıtma diğer araçlarda genelde iki kademe şeklinde. Bu nedenle sağlıklı çalıştığını anlamak oldukça kolay. 5. kademeye getirdiğinizde alt ve sırt minderinden kemikllerinize doğru bir ısı alıyorsanız çalışıyordur. Belli belirsiz bir ısı var, ılık gibi izlenimler alıyorsanız, o kendi vücut sıcaklığınızın koltuğa verdiği ısıdır. İkisi birden çalışmıyorsa ilk olarak sigorta kontrolü yapılabilir. Teki arızalı ise koltuğun altındaki beyaz soketlere elektrik gelip gelmediği kontrol edilebilir. Benim birinde elektrik olup, diğerinde olmaması ve elektrik olanın ısınıp, diğerinin ısınmaması arada bir kopukluk olması ihtimalini aklıma getiriyor. Elektrikçiye ekstradan baktıramadım ancak elektrikten anlayan eniştem sorunun koltuktan olmadığına ikna etti beni.

Makine ile de ısıtmalı koltukların çalışıp çalışmadığının anlaşıldığı söylenmiş ya da belirtilmişti. Ford yetkili servisi genel olarak kontrollerinde çalışmayan hiçbir elektirk aksamı yok, koltuklarda da problem yok diye bilgi vermiş babam kontrol için götürdüğünde. İkinci gittiğimde ben elektrikçiyi bulamadığım için bu bilgiyi bilgisayardaki hangi veriye göre verdiğini öğrenemedim.

Herzaman kullandığım fonksiyon değil ama çalışmayınca da sıkıntı yaratıyor.

Saygılarımla.

Evren bey dediğiniz gibi ılık ılık buda benim vücud ısım olabilir. yolcu koltuğunda da aynı şekilde

ben yarın bir sigortasına baktırayım . Ön cam rezistansı çalışıyormuş onu açında göstergedeki ışıklar bir anda kısılıp açılıyor.

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz

bendeki ısıtmalarda kademe yok tek dügme var sanırım çalışma sistemide şöyle hava belli bir ısıya ulastıgında kapanıyor ama tekrar acılması yok birde hava sıcakken zaten dugmedeki ısık bıle yanmıyor bir kac gunluk arastırma sonucu ön iki koltuk icin hazır satılan ped ler var 1a auto dıye bir firmada usa de tabi yanlısm yoksa 150 160 dolar cıvarıydı naklıyesıde tutar sanırım 60 70 dolar tutar sanırım .

birde agrızalı olan bir arkadaş yazmıs tum cevapları aynı anda goremiyorum ekranımda o yüzden kusura bakmayın youyube de acura marka bir aracın koltuk söküm ve tamir goruntuleri var içerideki tel kopuyor sanırım genelde adam sokup kopuk yel e ek yapıyor guzelce yalıtımla birlesme yerlerini hallediyor ve kulanıma devam edıyor yani bir döşemeci ve bir elektirkci ile işi uygun şekilde cozmek mumkun görünüyor http://www.1aauto.com/1A/SeatUpholstery/Fo...IPS00001/288871 bu benim aracım için olanı

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas

Murat kardes ,ayni sorun benim sürücü koltugundada var..%99 izgaradaki tellerde kopukluk sözkonusu..yan sanayiden bi tane alip yapmaya elim varmiyor bu soguklarda :)

Yorum bağlantısı
Murat Korumaz
Murat kardes ,ayni sorun benim sürücü koltugundada var..%99 izgaradaki tellerde kopukluk sözkonusu..yan sanayiden bi tane alip yapmaya elim varmiyor bu soguklarda :angry:

sadece tek koltuk olsa diyecegimki koptu tel ama her ikisi birden yapınca baska bir sıkıntı oldugunu düsündüm . birde daha önce amotisor le ilgili olan bir sorunumda parcaların cok pahalı oldugunu ve ebay uzerınde cok daha ucuza alına bilecegini yazmıştınız size tek bir ornek verecegım sag on teker bılyesı tc satıs fıyatı400 ıla 600 lıra ebay da buldum fiyat 46 dolar gorunce şaşırdım bukadarda olmaz dedım hemen alayım dedım ve baglantıya gectım firmayla bir kac yazışmadan sonra nakliye bedelini sordum gelen cevapla şok oldum tabi 198 dolar hesab ettim getırmeye deyecek kadar bir fiyat farkı cıkmadı yanı dediginiz gibi nete ucuz olsada nakliyesınde cok tutuyor parcanız buyuk ve agarsa

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas

Koltuk olayi ayni benim ki gibi,kontrol lambasi yaniyor fakat isitmiyor diye yazmistin ayni sendrom iste beyaa..yaza artik bakicam caresine...ucuz parcalara gelince;her malin cesitli fiyatlarda olanlari var,tavsiyem ortalama fiyatlarda olanlari secmen yönünde olacak...yaza kadar sabrederim dersen TR ye gelirken biseyler yapariz desem :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...