İçeriğe Yönlendir

2004 Mondeo Lpg Yakıt Tüketimi

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Mehmet Kaya
(düzenlendi)

İyi akşamlar arkadaşlar;

Arabayı alalı 24 gün oldu Bursa'dan Ankara'ya geldim 4 gün kadar Ankara'da dolaştım. Sonra K.maraş'a geldim. Maraş'ta dolaştım yaklaşık 1700 km oldu. Aracımda herhangi bir sorun yok. Buji, buji kabloları, Hava filtresi yeni, Yağ değişimi yeni yapılmış. Ankara k.maraş arasında 110 km hızla geldim ve yaklaşık 100 km 10 lt lpg yaktı. Bu arada yol bilgisayarı 9 lt gösteriyordu. Maraşta şehir içinde yol bilgisayarı 15 lt gösteriyor araç 17-18 lt lpg yaktı. Bugün Evren Beyle telefon konuşmamızda bu yakıt değerlerinin hiç normal olmadığını söyledi. Otomatik vites araç olduğu için bana normal geldi. Bu arada aracı kesinlikle 3000 deviri geçirmiyorum.97 Vectramda 14 geçmiyordu o arabamıda çokta sakin kullandığım söylenemezdi. Pati çektirmeden araç kaldırmazdım nerdeyse :nazar: .Bu araçla çok sakin kullanıyorum.Yolumda çok fazla dur kalk olayı yok. Yol bilgisayarındaki değer normalmi. LPG değerleri normalmi.

Atiker üzerinde özel bir parça olduğunu söyledi buradaki lpg ustası.odb şeklindeydi galiba adı. hatrımda kalmadı.

Saygılarımla.

tarihinde Mehmet Kaya 2 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Maraş trafiği ile Nevşehir nasıldır bilmem ama.. Ben çok yakınca 10 litre yakıyorum.. siz 13 yakın, hadi 14 yakın. daha fazlası fazla.. Bence ateşleme sistemini gözden geçirin..

Sonra benzinde bir test yapın..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Maraş trafiği ile Nevşehir nasıldır bilmem ama.. Ben çok yakınca 10 litre yakıyorum.. siz 13 yakın, hadi 14 yakın. daha fazlası fazla.. Bence ateşleme sistemini gözden geçirin..

Sonra benzinde bir test yapın..

Zaten Benzinde kullanmayı deniyecem. Mehmet Abi bu arada araç otomatik vites. Gerçi bir defasında 19-20 lt lpg yaktığı bile oldu haftada bir depo gaz gidiyor 30 lt. Ateşleme sisteminde bir sorun olsa aracın çalışmasında veya motorun çalışmasında bir sorun olmazmı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaşlar bu konuda fikir sahibi olan yokmu.

saygılarımla

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram

Yol bilgisayarında gözüken 13.3

ş.içi fazla kullanırsam,soğuk hava da vs.. 13.6

peşpeşe uzun yol kullanıldığında yol bilgisayarında gözüken 12.5 e kadar düşüyor.

az mı çok mu bilemiyorum :D

Gazı kıstırıp bir miktar daha düşürebilirim belki ama o zamanda titreme,performans düşüşü falan oluyor.

otomatik 2000 cc araç için bence değerler normal.

Bence sorun arabada değil benzin-LPG fiyatlarında.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Zaten Benzinde kullanmayı deniyecem. Mehmet Abi bu arada araç otomatik vites.

Otomatik ve Mk3 olduğu için 13-14 lre kadar normal gördüm zaten..

Bunlar olmasa tam yakmalıkmış araba..

Malum, yakan yakana :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Turnacıoğlu

benim son durumda şehir içi yol bil. 11.6 gösteriyor lpg 12-13 yakıyor. düz vites landi renzo

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Benim de yol bilgisayarı 13.8 gösteriyordu, 14 civarı yakıyordu. Yolumun üzerinde 3-4 tane ışık var. Günlük ortalama 10-15 km civarı gidiyorum. genelde 2500-3000 arası vites değiştirip kısa mesafe yüksek devire çıkıyorum. Yakın zamanda sorunlarım yüzünden LPG'ye yeniden ayar yapıldı, yol bilgisayarı 13.3-13.4 gösteriyor, şu anda bir önceki menzili geçtim halen gaz var, muhtemelen bitti bitecek ama eskisinden biraz daha iyi gibi. Uzun yolda çoğunlukla dipgaz ve klima açık gittiğim için mukayese etmem zor. Öyle gidince 15 lt gösteriyordu, 150 km'de gaz bitiyordu. LPG tankı 40 lt, 31 lt civarı alıyor. Benim de bir ara yol bilgisayarı 15 lt gösteriyordu. Biraz uzun mesafe gitsem yol bilgisayarındaki değer düşmeye başlıyor.

Benimkisi düz vites 14 civarı yakıyorsa sizinkisinin otomatik olmasını göz önünde bulundurunca biraz daha yüksek yakması normal gibi. Ama bence ikimizin arabası da çok yakıyor ama arabada bir sorun olmadığını biliyorum. LPG ustanıza gidip sistemi ve ayarları yeniden gözden geçirtmenizi tavsiye ederim.

Benim araçla aynı. Peki bu araçlara benzinle hiç binemeyiz o zaman. 15 lt Benzin demek 60 kuruş demek km de

Yol bilgisayarında gözüken 13.3

ş.içi fazla kullanırsam,soğuk hava da vs.. 13.6

peşpeşe uzun yol kullanıldığında yol bilgisayarında gözüken 12.5 e kadar düşüyor.

az mı çok mu bilemiyorum :unknw:

Gazı kıstırıp bir miktar daha düşürebilirim belki ama o zamanda titreme,performans düşüşü falan oluyor.

otomatik 2000 cc araç için bence değerler normal.

Bence sorun arabada değil benzin-LPG fiyatlarında.

Fatih bey hesap yaparken zaten parasal açıdan bakmıyorum. Lt bazında bakıyorum. 17 lt bazen 20 lt lpg yakıyor. Yol bilgisayarı 15 altına düşmüyordu. Artık eskisi gibi biraz hızlı kullanmaya başladım araç 14.5 lt gördü daha yeni. Önceden yavaş kullanıyordum. Bakalım bu depo ile kaç km gidecem.

Otomatik ve Mk3 olduğu için 13-14 lre kadar normal gördüm zaten..

Bunlar olmasa tam yakmalıkmış araba..

Malum, yakan yakana :nazar:

Mehmet Abi 13-14 lt hayal gibi bende. Yol bilgisayarı ilk defa 14.5 lt dedi. Lpg de en az 16 lt der gibi.

benim son durumda şehir içi yol bil. 11.6 gösteriyor lpg 12-13 yakıyor. düz vites landi renzo

Siz aracı kaç km hızda kullanıyorsunuz çok dur kalk yapıyormusunuz. Çünkü Evren Beyinde aracı sizin değerleri gösteriyormuş. Ancak Evren Beyin güzergahını biliyorum. O yol için normal.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
15 lt gösterdiği sırada sürekli olarak 2xx üstü hızlarda gidiyordum. O nedenle de uzun yol için kıyaslama yapmam sağlıklı olmaz dedim. Çünkü sakin bir uzun yol seyahati yapmak nasip olmadı. Ben arabayı alırken bir arkadaşımın tanıdığı olan usta "bastıkça gider, gittikçe yakar" demişti. Aynen öyle. Sakin kullanımda abartılı bir tüketimi yok ama hızınız arttıkça yakıt tüketimi de katlanarak artıyor. Bir de benim dikkatimi çeken şey, kısa mesafe yolculuklarda çok yakıyor, mesafe uzadıkça yakıt düşüyor. Her araçta böyledir zaten, ama motor hacmi büyük olduğundan olsa gerek mondeo'da bu fark daha fazla.

Bu sabah işe gelirken LPG bitti. 31 lt ile tamamı şehir içi 245 km. Ortalama 12,6 lt./100 km. Galiba LPG ayarı işe yaradı. Halen tam istediğim gibi değil ama şimdilik bununla idare edeceğim artık. Önceki iletimde de belirttiğim gibi LPG'cinize bir gidin. Sistemi gözden geçirsinler.

Bir de benim anlamadığım bir şey var: Yol bilgisayarı 13.3-13.4 gösteriyorken araç 12.6 LPG yaktı. Normalde yol bilgisayarının gösterdiği değerden fazla yakması gerekmiyor mu? Nitekim önceden 0.3 civarı fazla yakıyordu. Bir terslik mi var yoksa iyi birşey mi anlamadım. :)

Ben daha aracı uzun yolda 130 geçmedim bir defa 140 dedim. ben zaten hızlı kullanan biri değilim. uzun yolda lpg 9.5-10 lt yaktı. Ancak şehir içinde 31 lt lpg ile daha ben 200 km yol görmedim. Ben aracı başka bir lpg ustasına götüreyim bu depodan sonra. Bu böyle olmayacak. Sizin araç otomatikmi manuelmi. Ankaradaki güzergahınız neresi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Ben Diyarbakır'dayım. Güzergahım muhtemelen sizinkisi gibidir. Kısa mesafe gidiyorum. Yol boyunca eğer rast gelirsem 3 ışıkta duruyorum. İşe giderken 300 m kadar dik bir rampa çıkıyorum. Aracım düz vites. Ayardan önce şehir içinde en uzun 228 km gidiyordum. Ayardan sonra 245'e çıktı. Belki şimdi biraz daha uzayabilir. Göreceğiz bakalım. O yüzden LPG sisteminizi gözden geçirtin dedim. Ama işin aslı Opel'den sonra Mondeo size tutumlu gelmeyecektir. Özellikle de şanzımanlarındaki farklılık nedeniyle Vectra Mondeo'ya göre daha az yakıyor.

Yarın başka bir LPG ustasına göstereyim aracı bakalım. 30 lt 200 km olayına varım. İnşallah yarın düzeltir ustalar

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Bir de işin garip tarafı, menzil uzadı ama son zamlar nedeniyle parasal olarak rakam arttı. Önceki depoda 228 Km gittim 28 küsur kuruş yaktı. Şimdi 245 km gitmeme rağmen hesap yaptım 30 kuruş yakmış. Zamların etkisini gösteren iyi bir örnek herhalde.

Ahmet bey ben her zaman litre bazında kontrol ederim. Parasal olarak bakmamak lazım. Maraşta 2.10 tl olan yerde var 1.95 tl olan yerde var. Yani Litra bazında kontrol en sağlıklı ölçüm. Oda depoyu 3-4 sefer doldur boşalt yaparsın aynı lpg istasyonundan ondan sonra gider ölçersin.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Osman Bilgin

selamu aleykum,

benim aracda (97 mondeo ghia otomatik) son zamanalrda çok yakmaya başladı, en son ölçümüm bugün yani, 19 küsür litre.

otomatiksede bu kadar fazla mı olur? normalmidir?

gaz enjokterlerinin içleri yenilendi, bujiler, gaz filitresi yenilendi.

baska ne yapalım ki. gaz kelebeği etki eder mi bilmiorum ama devir sorunu yüzünden bugün sanayiye bırakdim temizlenecek.

çok yakıyor ya baska yapilcak bisi varsa yapalım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu değer benzin ile mi.. ?

19 litreyi explorer bile yakmıyor..

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
Bu değer benzin ile mi.. ?

19 litreyi explorer bile yakmıyor..

yok abi gaz da:=) (tabi benzinle calışıp bir sure benzinle gittigini saymıyorum) :=)

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

radyatör durduk yerde delindi su anda sanayide, gaz kelebegini falan temizlettirdim cok kirliydi dediler bakalım simdi nasil olacak..

yinede tesekkur ederim

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Benim aracımda şehir içi kullanımlarda uzun süre 43-44 lt gaz ile 430-450 km yolculuklar yaptım. Uzun yolda hatırladığım kadarıyla Eskişehir-İstanbul güzargahında 27lt ile 330 km yolculuk yapmıştım. Motor siboplarının kaçırmaya başlaması ile şehir içi 350-400 km'lere düşmüştüm. LPG kullanımımdan çok memnun kalmıştım. Tamiri sonrasında şimdi farklı nedenlerle benzin kullanıyorum. 48 lt benzin ile 550-560 km görebiliyorum. Şehir dışı 750 km çok normal bir değer olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Benim aracımda şehir içi kullanımlarda uzun süre 43-44 lt gaz ile 430-450 km yolculuklar yaptım. Uzun yolda hatırladığım kadarıyla Eskişehir-İstanbul güzargahında 27lt ile 330 km yolculuk yapmıştım. Motor siboplarının kaçırmaya başlaması ile şehir içi 350-400 km'lere düşmüştüm. LPG kullanımımdan çok memnun kalmıştım. Tamiri sonrasında şimdi farklı nedenlerle benzin kullanıyorum. 48 lt benzin ile 550-560 km görebiliyorum. Şehir dışı 750 km çok normal bir değer olur diye düşünüyorum.

Bu değerler benim araca göre çok düşük değerler. ben uzun yolda ortlama 120 km hızla sabit hız kontrollü 9-9,5 lt LPG yakıyorum. siz şehir içinde yakıyorsunuz bu değeri ve istanbulda. Çok ilginç. Bunun için benim ne yapmam gerekiyor.Çok sakin kullanıyorum.Aracımın tüm bakımları yeni yapıldı.(buji,buji kabloları, yağ ve tüm filtleler değişti)

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Düzenli bakım ve gecikmeden onarım dışında özel bir önerim yok. Kullandığım kitin Teleflex olması etkili olabilir belki. Forumda yazıldığı gibi her bakımda bujiler dahil filitre değişimleri v.b. atlamıyorum. Ayrıca, İstanbul'da yaşamamında biraz etkisi var. Çünkü şehir içi - dışı kavramı çok tartışmalı. Evimin bahçesinden otoban katılımım 10 m. Trafik yoğunluğuna hemen hemen hiç denk gelmiyorum. Köprü geçişi, ya da yoğun iş çıkışlarında araç kullanmışlığın 2 hafta bir belki. :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Düzenli bakım ve gecikmeden onarım dışında özel bir önerim yok. Kullandığım kitin Teleflex olması etkili olabilir belki. Forumda yazıldığı gibi her bakımda bujiler dahil filitre değişimleri v.b. atlamıyorum. Ayrıca, İstanbul'da yaşamamında biraz etkisi var. Çünkü şehir içi - dışı kavramı çok tartışmalı. Evimin bahçesinden otoban katılımım 10 m. Trafik yoğunluğuna hemen hemen hiç denk gelmiyorum. Köprü geçişi, ya da yoğun iş çıkışlarında araç kullanmışlığın 2 hafta bir belki. :)

Belki bu değerler doğrudur. Benim manual vectram vardı. Şehir içi 13-14 lt lpg yakıyordu. Şehirdışı 8-8.5 lt arası lpg yakıyordu. Şimdiki aracım Otomatik vites şehir içi 16 lt şehir dışı 9.5 lt lpg yakıyor. benim gözümdemi büyüyor yoksa normalmi anlamadım.Ama bu arada aracı alalı 1,5 ay oldu 3000 km yol yaptım. Şehir içinde 2000 km buldu :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...