İçeriğe Yönlendir

Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge

Bedri Baki

Recommended Posts

Bedri Baki

Bir sorum olacak. konulara baktım öyle bir bilgiye rastlamadım. Şimdi diyelim ki yeni araç aldık. Noter bize geçici belgeyi verdi. Biz de henüz sigorta poliçesini kesmedik ve asıl ruhsatı almadık. Noterin verdiği geçici tescil belgesi ile tekrar satış yapılabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Metin Mustafa Oral
Bir sorum olacak. konulara baktım öyle bir bilgiye rastlamadım. Şimdi diyelim ki yeni araç aldık. Noter bize geçici belgeyi verdi. Biz de henüz sigorta poliçesini kesmedik ve asıl ruhsatı almadık. Noterin verdiği geçici tescil belgesi ile tekrar satış yapılabilir mi ?

:unsure:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Yapılır.

Noter satış anında eski ruhsatı alıyor. Satış yapılabilirse, eski ruhsatı nereden alacak?

Bence yapılamıyor olması lazım.

Yorum bağlantısı
Bedri Baki
(düzenlendi)

Bana da yapılır gibi geliyor. Çünkü geçici belge ruhsat yerine geçmiyor mu zaten. Biraz araştırdım da, önce poliçe kesilecek ve trafikten ruhsatın aslı alınacak sonra satış yapılacak. Geçici belge ile satış yapılmıyor diye yazan yerler de var. Ben de anlamadım. Bizim lagunayı sattık ya. Ben 30.11.2010 tarihi itibariyle noterden aracı arkadaşımın üzerine devrettim. O da 1 aylık süre var poliçe kesmeye gerek yok dedi. Netice itibariyle 30.12.2010 tarihi itibariyle geçici belgenin süresi doldu ve poliçe kesilmediği için trafikten ruhsat gelmemiş. Geçici belge ile satış yapabilir mi diye merak ettim.

tarihinde Bedri Baki tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bedri Baki
Biz geçici belge ile araç aldık. Daha sonra 2-3 hafta içinde o aldığımız belge ile aracı sattık. En son aracın sahibine ruhsatı geldi.

Ama bizdeki sorun şu Hakan abi, bizdeki tscil belgesinin süresi 30.12.2010 tarihinde doldu. Arkadaşa o kadar dedim git poliçeyi kes, satış yapıca da iptal edersin, cebinden giden miktarı ben sana öderim diye. Sonuçta araç artık onun üzerine, ben paramı aldım ne yaparsa yapsın beni çok ilgilendirmez ama sonuçta arkadaşımız. Galericilik yapan birinin bunu bilmemesi garip.

Yorum bağlantısı
Nedim Öner

Noterde düzenlenen belge "Geçici belge" değil, araç satış senedidir. Araç sahibi değiştiği için "Tescil Belgesi" alınır (Plaka değişiyorsa Trafik Belgesi de alınır). Yenisi ister trafik bürosundan, isterse adresinize gönderilerek temin edilir. Aracı alan kişinin bir ay içinde diğer işlemleri yaparak, satışı/devri tamamlaması gerekir.

Bir aydan fazla zaman geçtiği halde tamamlanmayan devir işlemi ile gezerseniz, yakalandığınızda devir tamamlanıncaya kadar araç bağlanır ve yüklü bir ceza kesilir.

Yarım kalan devir işlemi ile tekrar satış olurmu sorusuna cevap: "Kesinlikle hayır..." :D

Sırf çok temiz durumda olduğu için aldığım Fusion'umu satan galerici olacak üçkağıtçıya, üç gün önceden dedim ki: "Arabanın devirinde pürüz varsa hallet, almaya geldiğimde iş uzamasın." Ya ne oldu? Araba noterden 1,5 ay önce kendi üzerine satış yapılmış haliyle duruyor (Para harcamayacak ya...) :D

"Bu satış tamamlanmadan bana devir yapamazsın" dediğim halde, İzmir'de noter noter gezdirdi "Oluyor" diye... Sonuç: Kendi üzerine yapılan satışı tamamlamak zorunda kaldı üçkağıtçı... :p

Özellikle galericilerin oyunlarına dikkat edin. Kuruş masraf etmemek için ne filmler çeviriyorlar bilemezsiniz... :unknw:

Yorum bağlantısı
Metin Mustafa Oral
Araba noterden 1,5 ay önce kendi üzerine satış yapılmış haliyle duruyor (Para harcamayacak ya...)

Denilen para da 69 tl (plaka değişiyorsa 120 tl) sanıyorum.. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu belge 30 gün geçerli. 30 gün içinde satış da yapılabilir..

Yorum bağlantısı
Bedri Baki
Bu belge 30 gün geçerli. 30 gün içinde satış da yapılabilir..

Peki 30 gün içinde trafik poliçesi kesilmediği için asıl ruhsat trafik tarafından düzenlenmezse ne olur Mehmet abi. Cezası var mı. Ben şöyle diyeyim. Bizim Laguna'yı biliyosun. Ben kaskoyu iptal etmek için 30 Kasım'da arabayı arkadaşıma satmış oldum fakat araba 23 Aralık tarihine kadar ben de kaldı. Arkadaşa buna poliçe keselim dediğimde gerek yok nasılsa bizim oraya bırakacağız satılacak dedi. Ben de tamam dedim. 23 aralıkta arkadaşın oraya bıraktım arabayı ve aynı gün satıldı. Arkadaşa da dedim bak bu noter belgesinin süresi 30 aralıkta doluyor, ona göre hemen satışı devret dedim. Alan kişi de (o da arkadaşım) lpg vs.. gibi işlerden dolayı uğrayıp satışı alamamış ve artık belgenin geçerlilik süresi doldu. Ama ne poliçe kesildi ne de asıl ruhsat geldi. Şimdi bu arabayı neye göre satacak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Satış yönünden trafik sigortasının bi önemi yok.

Trafiğe bizzat gidilip, ruhsat çıkarılıp sonra satış yapılacak..

Ancak; trafik poliçesi olmadan trafik yeni ruhsatı vermez.. Poliçe yapılıp gidilecek..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bedri Baki
Satış yönünden trafik sigortasının bi önemi yok.

Ancak; trafik poliçesi olmadan trafik yeni ruhsatı vermez.. Poliçe yapılıp gidilecek..

Tekrar noterlik bir iş yok yani. Ben dedim o kadar poliçeyi benim kredi kartımdan keseyim nasılsa arabayı ben kullanacağım. Satınca da parayı benim kartıma iade ederler dedim. Neyse bakalım kendisi halletsin artık, ben paramı aldım, araba da onun üzerine :) Benlik bir işleri yok :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bedri Baki
Satış yönünden trafik sigortasının bir önemi yok.

Araça trafik poliçesi kesildi. Ruhsat trafikten alındı. Ocak MTV ödendi ve sonrasında araç satışı yapıldı. Sorun bu aşama takip edilerek halledildi ;)

Yorum bağlantısı
Gökhan Karabulut

kesinlikle satışı yapılır fakat plaka değişecekse plaka değişim işlemi yapıldıktan sonra yaılabilir ancak

fakat plaka değimiyorsa noterden satışı aldıktan sonraki istediğin zaman başka birisine satış verebilirsin.

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...

Güncel yönetmeliğe göre geçici trafik belgesi bir ay geçerli diye biliyorum.araç sigortası nasıl peki.10 gün eski poliçe üzerinden mi işlem yapılır bir sıkıntı olursa,yoksa plakası değişecek aracın yola çıkmadan sigortası nı yapmak gerekmi?

Yorum bağlantısı

Eski aracın sigortası devam ediyor. Eskiden eski sahibi iptal ederdi, yola çıkarken sorun olurdu. Şimdi problem yok.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Eski aracın sigortası devam ediyor. Eskiden eski sahibi iptal ederdi, yola çıkarken sorun olurdu. Şimdi problem yok.

Saygılarımla.

Evren bey Sigorta on günü geçerse cezası varmı yakalanmazsan süreyi geçirdin diye?
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evren bey Sigorta on günü geçerse cezası varmı yakalanmazsan süreyi geçirdin diye?

Geçici tescil belgesi bir ay ruhsat hükmündedir.. Bir aç sonunda ruhsat alınması gerekir.. 

Eski sahibinin sigortası varsa, bu sigorta yeni sahibine 15 gün geçerlidir.. Bu süre zarfında poliçe bitmiş ise araç teminatsız kalır, aracı aldığınızda poliçe zaten bitik ise hemen poliçeyi yaptırmak gerekir... 

Ayrıca, yeni poliçe yapılmadan yeni ruhsat çıkmaz.. 

Yorum bağlantısı

Geçici tescil belgesi bir ay ruhsat hükmündedir.. Bir aç sonunda ruhsat alınması gerekir..

Eski sahibinin sigortası varsa, bu sigorta yeni sahibine 15 gün geçerlidir.. Bu süre zarfında poliçe bitmiş ise araç teminatsız kalır, aracı aldığınızda poliçe zaten bitik ise hemen poliçeyi yaptırmak gerekir...

Ayrıca, yeni poliçe yapılmadan yeni ruhsat çıkmaz..

Teşekkürler abi.Yani sadece teminatsız kalir.araba yatsa. bir ay sonra yapsan herhangi bir farklı ücret ödemiyoruz öylemi
Yorum bağlantısı

Teşekkürler abi.Yani sadece teminatsız kalir.araba yatsa. bir ay sonra yapsan herhangi bir farklı ücret ödemiyoruz öylemi

Cezası olur. Sisteme girerken asbis no ya da aracın tescil tarihine göre sistem fiyatı belirler. Yasal süreç içersinde yaptırana göre gecikme sürpriminiz olur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Cezası olur. Sisteme girerken asbis no ya da aracın tescil tarihine göre sistem fiyatı belirler. Yasal süreç içersinde yaptırana göre gecikme sürpriminiz olur.

Saygılarımla.

Son olarak yaptirdik diyelim ama 10 gün içinde sattik.aynen parayi iademi ediyorlar ondada on gün içinde satista yani böyle birşey var diye okumuştum dogrumu
Yorum bağlantısı

10 gün ya da yeni uygulamada 15 gün her zaman poliçenizin üzerine ilave edilir. Bu sizi değil alıcıyı koruyan bir uygulama. Yani siz 1 Ağustos'ta poliçe yaptırsanız ve 2 Ağustos'ta satış yapsanız, satış sözleşmenizle acentenize başvurduğunuzda poliçenizin iptal tarihi, 15 Ağustos olur, iade edilecek ücret 15 gün kullandığınız düşünülerek çıkar.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Son olarak yaptirdik diyelim ama 10 gün içinde sattik.aynen parayi iademi ediyorlar ondada on gün içinde satista yani böyle birşey var diye okumuştum dogrumu

10 gün sonra satarsan 10+15 günlük prim ödersin.. Geri kalanını iade alırsın.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Teşekkürler

Forum Forum değil Anabiritanika...

Sağolun...

Eeeeee üstadlar topluluğu. Her konuda uzman değerli insanlar var.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...