İçeriğe Yönlendir

Lpg Yakıt Tüketimi Hesabı

Güven Ekşioğlu

Recommended Posts

Güven Ekşioğlu

Arkadaşlar,

LPG tüketimi ve tasarrufu konusunda çeşitli başlıklar ve havada uçuşan çeşitli rakamlar var. Bu durum her ortamda aynı.

Ben,karmaşanın ortadan kalkmasına faydası olur düşüncesi ile, sıkıntısı olmayan ortalama bir araç için oldukça ciddi fikir verecek tasarruf hesabını paylaşmak isterim.

İdeal bir LPG istemini, yine ideal bir işçilikle taktırdıysanız, hesaplar şu şekilde olmalı;

B : Benzin lt fiyatı

L : LPG litre fiyatı

T : 100 kmde lt olarak benzin tüketimi)

(B x T) - (L x T x 1,1)

------------------------------ X 100

(B x T)

Bu formülü sadeleştirince;

(B - 1,1 x L)

------------------ x 100

B

Yani şu anda B = 4 tl ve L = 2.3 tl alırsak; tasarruf = % 37 civarında bir tasarruf çıkıyor.

L (krş) : LPG deki parasal km başına tüketiminiz,

B (krş) : Benzindeki parasal km başına tüketiminiz ise

B (krş) x 1,1 x L

L (krş) = -------------------------- olacaktır.

B

40 krş/km benzin tüketiyorsanız; LPG de 25,3 krş/km tüketeceksiniz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

benzine göre, sadece %10 luk fazla bir lpg tüketimi var formülde, gerçek yaşama aykırı olmamış mı? Fabrikasyon montajda bile %25 fazla olarak tüketim değeri çıkmakta?

Yorum bağlantısı
Güven Ekşioğlu
benzine göre, sadece %10 luk fazla bir lpg tüketimi var formülde, gerçek yaşama aykırı olmamış mı? Fabrikasyon montajda bile %25 fazla olarak tüketim değeri çıkmakta?

Ben kendi çalışmalarımdan aldığım verilere göre formülçıkardım. Aslında %5 ile %20 arasında değişti bu değer. Ağırlık %10 da oldu.

Tabii kendi tüketimini lt olarak bilen kişi, kendi hesabını çıkarabilir.

Bu değer kullanım alışkanlığına göre değşiklik gösteriyor. Aracı deevirli ve gaz pedalına basmayı severek kullanıyorsanız, lpg de daha çok gaza basıyorsunuz ve değer çıkıyor. Ancak ekonomik kullanım alışkanlığınız varsa ki lpg dönüşümü yaptıranlar da bu tarz kullanım ortalamanın üzerinde olabilir, o zaman bu değer %5 e kadar düşebiliyor.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Bence, benim lpg ve benzin tüketimlerim arasında, litre bazından fark yok denecek kadar az. Honda civic 1.4is le 6.5lt lpg tükettim şehirler arası yolculukta. Benzinde honda forumlarında takip ettiğim kadar en az yakan 6.5lt yakmış yine uzun yolda. 1.6lt benzinli fusionumda bu hafta mesela cuma dan denizliye gittim, orda 100km ye yakın(özene bezene değil devirli kullandığımda oldu) şehir içinde gezdim ve dün gece döndüm. Bunların hepsini bir depooyla yani 42lt lpg ile yaptım(580km) gidişte 2kişi, dönüşte ve orda şehir içinde 4kişiydik ve hep dolu bagajla. 7.2lt lpg tüketmişim. Benzindede olsa aynı yada en fazla 7lt olacaktı. Lpg herzaman karlıdır...

Yorum bağlantısı
Güven Ekşioğlu
Bence, benim lpg ve benzin tüketimlerim arasında, litre bazından fark yok denecek kadar az. Honda civic 1.4is le 6.5lt lpg tükettim şehirler arası yolculukta. Benzinde honda forumlarında takip ettiğim kadar en az yakan 6.5lt yakmış yine uzun yolda. 1.6lt benzinli fusionumda bu hafta mesela cuma dan denizliye gittim, orda 100km ye yakın(özene bezene değil devirli kullandığımda oldu) şehir içinde gezdim ve dün gece döndüm. Bunların hepsini bir depooyla yani 42lt lpg ile yaptım(580km) gidişte 2kişi, dönüşte ve orda şehir içinde 4kişiydik ve hep dolu bagajla. 7.2lt lpg tüketmişim. Benzindede olsa aynı yada en fazla 7lt olacaktı. Lpg herzaman karlıdır...

Evet, ben de ortalamayı bu nedenle %10 aldım. yanılmadığımı sanıyorum.

Hobim off road. Arazide çok sayıda cherokee 5.2 V8 vardır. Bu araçlar da şehiriçin de lt olarak benzinle lpg yiçok yakın tüketirler.

Yorum bağlantısı
Güven Ekşioğlu
Çağlar abi, tırtolladan gördüğüm şu. Eskiden 8,5-9 lt arası benzin tüketim varken şu anda 9,5-10 lt lpg tüketimi var.

Bu da yaklaşık olarak %10 u tutuyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar abi, tırtolladan gördüğüm şu. Eskiden 8,5-9 lt arası benzin tüketim varken şu anda 9,5-10 lt lpg tüketimi var.

sebebi soğuk motordaki benzin tüketimi :lol:

benim formulüm şu :p ve bizim araba için değerler tutuyor.

10 litre benzin tüketimi için 10.8 lpg+1 litre benzin. ( bu yüzden çoğu lpgde benzine göre %10 fazla diyor gibi geliyor bana :) )

sebebi ilk marş ve kısa mesafelerde gaza geçene kadar olan benzin tüketimi yaklaşık ortalama değerin %10 u. yani benzin yerine lpg kullandığında 10 litrenin 1 litresi ilk marş soğuk motor geri kalan 9 litrenin yerinede yaklaşık %20 lik farkla lpg tüketimi ile 10.8 litre ediyor. tabi bu ortalama değer. uzun yolda da benzine göre fabrika verisinin %20 fazla lpg yakıyor. yine aygazın sitesinde bir hesap varki 3 aşağı5 yukarı krş cinsiinden benim hesabıma denk hatta o fazla söylüyor.( ki sebebini anlamdın lpg deki tasarrufu çok göstermek için lpg tüktimini düşük gösterir diye düşünüyordum.

http://www.aygaz.com.tr/Otogaz/AlternatifHesap.aspx buradan hesapı yapabilirsiniz.

arada tüketilen benzin değerini ölçmekde lazım diye düşünüyorum ki gerçek tasarruf ortaya çıksın. :)

tabi kalibrasyondan kalibrasyona +-5 oynar

92D4293883E94C24A0258DEEC090BC66.jpg

10 litre benzin yerine 10.8lpg+1 lt benzin diye hesapladığım zman 100 km de 28,38tl (bnizin litresi 3.87 lpg 2.27) benzin olsa 100 km de 38.7 lira eder.

o da %27 net tasarruf :(

Yorum bağlantısı
Güven Ekşioğlu

1 lt benzin az değil. Tabii neye göre? Ben sabah çalıştırıp 40 km sonra kapatıyorum. Aynısını bir de akşam yapıyorum.Dolayısıyla 1lt benzin tüketimi bana fazla. Ama sık sık kontak kapayıp açan için daha farklı tabii.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Dacia fabrika verileri, fabrikasyon LPG li ülkemizdeki tek oto:

TÜKETİM (L/100 KM)

Şehiriçi 8,8(benzin) / 11,4(LPG)

Şehirdışı 5,3(benzin) / 6,6(LPG)

Ortalama 6,5(benzin) / 8,1(LPG)

yani yüzde 24 fark var.

Yorum bağlantısı
Güven Ekşioğlu
İnce hesap yapıyorum. lpg tüketimi benzinin %12 fazlası bende.

Ne kadar değişken oranlar var.

%24 gerçekten fazla geldi. Ben uygulamalarımda bu orana denk gelmiyorum.

Bakın abartılı bir örnek; bir Dacia 4lt/100 km yaktı lpg de şehir dışında. Anormal düşük ama oldu her nasılsa. Daha sonra biraz yükselince eski tüketimini istedi. Biraz düşürebildik ama bir daha bu rakamlara gelemedi. Bu abartılı değeri defalarca da ölçmüş adam.

Galiba herkesin kendi değerini hesaplaması en doğrusu. Önceden oran vermek çok riskli.

%40 ın iddialı olduğunu kabul ederim. Ama ideal şartlarda %30 lt limit bence tasarruf için.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Genelde, benzin ve lpg'ye orantılı zamlar geliyor...

Uzun süredir ara ara hesap yaparım..

Bulduğum sonuç şu : kilometrede 10 kuruş tasarruf.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Genelde, benzin ve lpg'ye orantılı zamlar geliyor...

Uzun süredir ara ara hesap yaparım..

Bulduğum sonuç şu : kilometrede 10 kuruş tasarruf.

+1

tatktığımızdan beri kuruş olarak kmde yapılan tasarruf çok yakındı :nazar: tabi yüzde oranı gittikçe düşüyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hı hıı. Gelir İdaresinde daire başkanları bir araya geliyor. Nasıl yapsak da bu 10 kuruşu orantılasak diyorlar :rolleyes:

Orasını sizinkilere sor Hakan..

Son üç yıldır sonuç bu :D

Yorum bağlantısı
Güven Ekşioğlu
Bu daire başkanları arabalarında hangi yakıtı kullanıyorlar? :nazar:

En ucuz yakıtı, başkasınınkini yani :)

Yorum bağlantısı
Celal Akbaş

uzun zamandır mondeoma veda etmiştim... bu arada 97 vectra kullandım... şu bir gerçek ki 1.6 vectra ile 2.0 mondeo arasında lpg de çok fazla fark yok... şehirler arasınada aynı yakıyor desem yanlış olmaz...tekrar 97 glx le aranıza katılmak çok güzel... mondeo insana araba kullanma fırsatı veriyor... diğerleri ise sadece ihtiyacı karşılıyor...

Yorum bağlantısı
Güven Ekşioğlu
uzun zamandır mondeoma veda etmiştim... bu arada 97 vectra kullandım... şu bir gerçek ki 1.6 vectra ile 2.0 mondeo arasında lpg de çok fazla fark yok... şehirler arasınada aynı yakıyor desem yanlış olmaz...tekrar 97 glx le aranıza katılmak çok güzel... mondeo insana araba kullanma fırsatı veriyor... diğerleri ise sadece ihtiyacı karşılıyor...

Büyük motorlu araç uzun yolda çok az gaz basarak rahatlıkla ilerliyor. Daha sınırda gücü olan araç ise daha fazla gaz basmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla yakıt tüketimleri birbirine yaklaşıyor.

Ama şehir içinde genellikle araç basılan gaz kadar hız almadan frene basıldığı için büyük motorum tüketimi biraz daha göze çarpıyor.

Ben de bir V8 var. Çok benzer 2.5 dizel araçtan daha az yakıt masrafım oluyor uzun yolda. Ama şehir içine gelince durum çok tersine dönüyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...