İçeriğe Yönlendir

Kırsal Motorinin Yerine Olacaklar

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
bizim çocuklar bölümde oynayıp duruyorlar ortada 3 tane var

geçenlerde çevreyle ilgili bir seçmeli dersimde araştırmıştım aslında standartlara uygun biodizel olsa normal dizelden çok daha sağlıklı hem motor için hem çevre için performansı da aynı ama o standartlarda bulmak mümkünmüdür fiyatı nekadardır muallakta

ödevinizi iyi yapmamışsınız. Avrupa birliği biyodizeli gündemden çıkardı çünkü gıda kıtlığına yol açma ihtimali var. Adamların yiyeceği ürünü sen arabana koyarsan dünyada birileri aç kalacakmış hesaba göre. Toprak da bu tarımı sürdüremeyecek kadar zayıf.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Bu arabanın tasarımına hayran oldum ya ben. :good1:

+1

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
(düzenlendi)
Metrekarede 1200 watt dik düşen güneşte inen enerji. Bunu %15 lerde felan çevirebiliyoruz. Ortalama metrekarede 150W yapıyor. Bir aracı götürmek için en azından hafif araçsa 10 000 W lazım. (yani 10KW yani 13,3HP az değil elektrik için uygundur). 10 000 / 150 = 66 Metrekare panel lazım.

yahut beklerim diyorsanız %50 enerji verimlşliği ile 132 saat tam güneşte şarj edip 1 saat kullanabilirsiniz 1 metrekare ile.

Bu yazdıklarım güneşin iyi geldiği yerlerde.

Yanlış hatırlamıyorsam en verimli güncel teknoloji ile 1 metreküp biyogazdan (Yaklaşık 37,5 Kg büyükbaş hayvan gübresinden üretilebilir) 4,5 kWh elektrik enerjisi üretilebiliyordu...

Köylü beslediği hayvanın gübresini biyogaz üretiminde kullanabilse ve üretilen biyogaz kojenerasyon üniteleri ile elektrik enerjisine çevrilse;

Çok ucuza ısınırlar

Elektrikli traktörler çıktığında akaryakıt bağımlılığından kısmen kurtulabilirler

Elektrik ihtiyaçlarını karşılayabilirler

Gerçekten kaliteli organik gübre ortaya çıkar

Hayvan beslemenin faydası artacağından et fiyatları ucuzlar :)

Kırsal'da yaşamak eskisi gibi daha cazip hale gelebilir

vs. vs.

Bence güneş enerjisi depolamaktan daha kolay yapılabilecek şeyler var...

tarihinde Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Göktürk

Bahsedilen ikinci kalite Shell motorin bazi istasyonlarda piyasaya çıktı. Sanırım kırsal pompalarına/depolarına bu konulacak.

İstihbarat gerçekleşmiş oluyor arkadaşlar. Ancak fiyat farkı minimal.

Yorum bağlantısı
Fatih Karaca
Ayhan inceledinmi bilmiyorum ama, incelemediysen bir bak, şuan üretilen en baba elektrikli araç, Ali Ağaoğlu bile o kadar araç içinden teslayı seçmiş, biraz tuzlu, tesla roadster 475 bin tl. cik, alacak gücüm olsa ferrari falan hikaye direk bunu alırdım, 0-100 3.7 sn. 2 vites otomatik 295 lbs tork 288 hp 395km menzil, çok kısa sürede şarj olabilme, tavanda solar panel (opsiyonel) çay molasında şarj :)

Birde Tesla Model S var, o tam bize göre, vergiler adam gibi olsa şu alet birazda ucuz olsa yerim benzinliyide dizelide...

model s 45 dakkada full şarj, 0-95km/h 5.6 sn top speed 195km/h 17" dokunmatik ekran ve 3g desteği, yuh diyorum :)

Nikola Tesla, zamanında düşündüklerini yapabilseydi, sanırım adını taşıyan bu otomobil ışınlaranarak okyanusları geçerdi. :p

Elektrikle çalışan bir araca Tesla adının verilmesi iyi olmuş.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş
Bahsedilen ikinci kalite Shell motorin bazi istasyonlarda piyasaya çıktı. Sanırım kırsal pompalarına/depolarına bu konulacak.

İstihbarat gerçekleşmiş oluyor arkadaşlar. Ancak fiyat farkı minimal.

Bu bahsettıgınız 2. kalite shell fuelsave mi oluyor?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...