İçeriğe Yönlendir

Kızdırma Bujisi Değişimi (1.5 Dci Megane)

Nuri Başer

Recommended Posts

Nuri Başer

Selamlar..

Geçenlerde açtığım enjektör temizliği konusunda da belirttiğim gibi 3. ve 4. silindir kızdırma bujilerim arızalıydı ve değişimi gerekiyordu.. Bugün fırsat bulup değiştirdim.. Değişim öncesi pompayı da bir elden geçirdim.. Onu enjektör temziliği konusunda belirteceğim.. Şimdi gelelim kızdırma bujilerine..

Bu arada başlamadan belirteyim: Kızdırma bujisi değişim riskli bir işlemdir.. parça ince olduğundan sökme sırasında kırılırsa kapak açmaya kadar gider.. hatta parça silindir içine düşerse daha da vahim.

Önce bujilerin ölçümünden bahsedeyim..

Kızdırma bujilerinizi normal avometre yada kablolu kontrol kalemi (12 V için olanlardan) ile test edebilirsiniz.. Bazı araçlar arıza lambası yakıyor ama bazılarında sadece hata kodu saklayıp herhangi bir uyarı vermiyor.. (misal benim megane 2)..

Ölçüm işlemi:

1-Kızdırma Bujisi kablosunun soketini çıkarın (bujiye bağlı olan)

2-Kablolu kontrol kaleminin kıskaçlı kısmını akünün (+) kısmına bağlayın

3-Kontrol kaleminin ucunu Kızdırma bujisinin uç kısmına değdirdiğinizde lamba yanmıyor ise bujiniz patlaktır.. (iç direnci 0,6 Ohm olduğundan lambanın yanması gerekir)

4-Aynı işlemi Avometre ile şasi ve buji ucu direncini ölçerek yapabilirsiniz.. (aracınıza ait buji iç direnç değerini öğrenin)

plugtest.jpg

Değişim işlemi:

Önemli: Değişim işlemi motor sıcakken ve stop halde yapılmalıdır..

1-Öncelikle sökeceğimiz bujinin bulunduğu alandaki kablo, parça v.s. bağlantıları engel olmaması için söküyoruz..

2-Bujinin dibindeki tortu ve kirleri, basınçlı hava ve kontak sprey ile temizliyoruz

3-Sökeceğimiz anahtar (kovan anahtarı da denir) içi boş, uzun ve tam ölçülerinde olmalı.. (örnek benim buji 10mm)

4-Bujinin dip kısmına WD 40 sıkarsak kaynama varsa söküm için yardımcı olur..

5-Anahtarı bujiye geçirip cırcır kol ile fazla zorlamadan sabit bir güç ile gevşeme sesini duyana kadar bastırıyoruz.. İdeal tork 15 Nm dir..

6-Tamamen söküp kıskaçlı çubuk ile çıkartabiliriz..

7-Yeni bujiyi yine kıskaçlı çubuk ile (dci lerinki oldukça derinde) yerine oturtup anahtarı takıyoruz

8-Kol takmadan önce elimizle sıkıp dişlerin tam oturduğuna emin oluyoruz..

9-En son lokma kolu ile sıkıp (fazla zorlamadan) işlemi tamamlıyoruz..

10-ilk çalıştırma sonrası tekrar ölçüm yapıp kontol ediyoruz... (Eğer elektrik sisteminde arıza varsa yine patlatabilir).. dip kısma wd 40 sıkıp kaçak testi de yapılabilir..

İşte resimler..

1800x600a.jpg

2800x600v.jpg

3800x600i.jpg

4800x600f.jpg

5800x600w.jpg

Hepsi bukadar.. :)

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Sen servise hiç gitme Nuri abi :) .Pratikte eksik kaldığın birşey olursa sor sen anlatalım sen git uygula..Yada ek hizmet ek gelir yap abi.Hafta sonları bi dükkan kirala iş yaparsın :D

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Sen servise hiç gitme Nuri abi :) .Pratikte eksik kaldığın birşey olursa sor sen anlatalım sen git uygula..Yada ek hizmet ek gelir yap abi.Hafta sonları bi dükkan kirala iş yaparsın :D

Eyvallah Salim.. :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bursa da araziler ne kadar, servis açalım, baş teknisyen de hazır.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Bursa da araziler ne kadar, servis açalım, baş teknisyen de hazır.

Olur abi.. Ben varım.. :)

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Abi yine :blush: .

D'origine :flowers:

Eyvallah Görkem.. ee orjinal takılmak lazım.. :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Fiyakalı ambalajmış, dikkat etmemişim. 4 buji kaç kuruş tuttu?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Kurcalanmış motör, 12 lira vereyim bu haliyle...:blush:

Nuri, eline sağlık..Uygulama çok başarılı, değişim sonrası ilk çalıştırma da kolaylık farkettin mi ?

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
(düzenlendi)
Fiyakalı ambalajmış, dikkat etmemişim. 4 buji kaç kuruş tuttu?

Abi 2 tanesine 45 TL verdim.. Orjinal ürün.. diğer 2 si sağlamdı.. genelde dördünü bir değiştirin derler ama pek gerekli görmedim..

Kurcalanmış motör, 12 lira vereyim bu haliyle...:flowers:

Nuri, eline sağlık..Uygulama çok başarılı, değişim sonrası ilk çalıştırma da kolaylık farkettin mi ?

Hehe.. istersen senin foküsü de kurcuklayalım.. fiyatı artar.. :) hiç değilse bu sahibinden kurcuklanmış.. sanayide değil.. :blush:

3 derecede tek marş gayet başarılı çalıştı ama bir de - lerde denemek lazım.. fark eden husus pedal titreşimim azaldı.. enjektörlerden de olabilir tam olarak bilmiyorum..

tarihinde Nuri Ba?er tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
3 derecede tek marş gayet başarılı çalıştı ama bir de - lerde denemek lazım.. fark eden husus pedal titreşimim azaldı.. enjektörlerden de olabilir tam olarak bilmiyorum..

Pedal titreşimi azaldı derken, marş sırasında mı ? :blush:

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Pedal titreşimi azaldı derken, marş sırasında mı ? :)

Hayır Rolantide..

Sabahları ilk çalışmada eskiden 3-5 saniye sarsıyordu bariz.. Şimdi yarın sabah soğukta belli edicek bakalım.. (hava buz.. sabah - leri bulur)

Maşşallah elinizden her iş geliyor .. :blush::flowers:

Emeğinize sağlık..

Teşekkürler erkan Bey..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Kurcalanmış motör, 12 lira vereyim bu haliyle...:flowers:

Sen hala kontak anahtarı çeviriyon değil mi? Rönog kartvizit cebimde, kapı da açarım, marş düğmeme de basarım :blush:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Vallaha helal olsun, yetenek akıyor. İmreniyorum ama korkuyorum.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Vallaha helal olsun, yetenek akıyor. İmreniyorum ama korkuyorum.

Sani bir ara uğra senin naylonu da dağıtalım.. :)

Sen hala kontak anahtarı çeviriyon değil mi? Rönog kartvizit cebimde, kapı da açarım, marş düğmeme de basarım :blush:

Yok abi kartlı benimki de.. sadece cepteyken iş görmüyo.. takmak icab ediyo.. bu arada unutmadan senin floresandan bidene de bende var ama tercihimi genelde naylondan yana kullanıyorum.. daha az yakıyor meret.. :flowers:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani bir ara uğra senin naylonu da dağıtalım.. :blush:

Valla bursa'ya çok gelmek istiyorum, askerdeki komutanmlarımdan biri gemlik'te.

bir de hep bursa'yı görmek istemişimdir.

Ama naylon'la gelirsem, zavallıcığı orada bırakmam gerekir, bir günde mıncıklamak ne sana ne ona yetecektir :flowers:

Yorum bağlantısı
Misafir

Naylon işte adamı mucit bile yapar. Nuri abi emeğine sağlık, ben geleyim diyeceğim ama bizimki Dci değil. Benzinli versek olmaz mı? ;)

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Naylon işte adamı mucit bile yapar. Nuri abi emeğine sağlık, ben geleyim diyeceğim ama bizimki Dci değil. Benzinli versek olmaz mı? :rofl:

Dizel benzinli hiç farketmez.. itina ile kurcuklanır.. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...