İçeriğe Yönlendir

Boğaz Kelebeğinin Ordan Gelen Islık Sesi

Yiğitcan Toprak

Recommended Posts

Yiğitcan Toprak

aracım birkaç gündür rolantide yükselip alçalma vardı durmaya yakın titremeler...aldırış etmedim.. bir haftadır kapalı garajdaydı. dün akşam arabayı çıkardım tabi yine rolantide dengesizlik vardı... işimi hallettim aracı evimin önüne park ettim. bugün sabah aracıma bindiğimde birkaç kez marş almadı.. soguktandır dedim..bikaçkez denim marş aldı ancak bu seferde araba rolantide durmadı kendim gaz vererek çalıştırdım 10 dakika kadar gaz verdim ama yine motor duruyordu... dün ilkkez arabayı çalıştırıp inceleme fırsatı buldum.. boğaz kelebeğinin altında arada bir ıslık sesi gibi bir ses geliyor... oda bole ufleme şeklinde gibi sanki bir yerden hava kaçırıyor gibi. acaba arabanın rolantide durmaması ve marş aldığı halde çalışmaması bir hortumun delinmesine yada çıkmasına bağlımıdır....

YARDIM!!!

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Sanırım mondeolardaki klasik karter hava hortumu patlak ondan olabilir.Boğaz kelebiğinin tam alt hizasına denk geliyor.Aküyüde muhakkak kontrol ettirin sonlarını yaşıyor olabilir.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şimdi Mehmet abi gelip motor'a kontrolsüz hava girişi var der :)

Rolanti valfi çalışıyor :)

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
(düzenlendi)
bendede vardı aynı sorun kendim yaptım :)) yazarsam cok uzun sürer istersen özelden cep yaz arayim...

Aynı sorun zannerdersem benim araçta da var. Bu ses hafif gaz verdiğimde yapıyor.Sanki biryerlerden hava alıyor gibi. Ama sadece agz pedalına hafif bastığımda yani 1200-1500 devir arası. zahmet olmazsa burada yazın böylece bizde faydalanmış oluruz. Araçta nereleri kontrol edeceğimizide öğrenmiş oluruz

tarihinde Zafer Ofli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yusuf Al
Tabikii benim sorunumda aynen sizin dediginiz gibiydi ben yaptıgım işlemi söyleyim inşallah sizin içinde aynısı olur...

kelebek muhafazasını çıkarttım ve yuvarlak içerisindeki lastik contayı iyice wd 40 ile temizledim. BRC bogaz temizleme spreyiilede iyi birtemizlik yaptım,bogaz kelebegini içerisine iyice sıktım tamamen parladı resmen ,iyice sildim ve iyice fırcaladım...

muhafaza sökerken normalde 3 adet somun var ama bende 1 adet vardı onları tamamladım ve iyi sıktım, sıkarkende hissettim resmen kelebege iyice oturdu ,resmen kaya gibi oldu. sonra muhafazadan maf sensörüne giden hortumun her iki tarafınada büyük kelepce ile sıktım boşlukları aldım..

bu arada bogaz kelebegi arkasındaki hortumları kontrol ettim saglamlaştırdım....sonrao fıslama sesi yada sizin değişinizle ıslık sesi tamamen kurtuldum.... ve rölantim sabitlendi.....

Usta boğaz kelebeği,maf sensörü dediğin parçalar tam olarak nerde?Ayrıntılı olarak yazabilirmisin?teşekkürler..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yiğitcan Toprak

ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.. Araç otomatik oldugundan çekiciyle gitmek zorunda kaldım ustaya....arabayı bıraktım 2gün sonra aldıgımda bana gaz kelebeğinin açık kaldığını söyledi.... 250 liralık bana masraf çıkardı.. gaz kelebeğini çıkma aldıgını söyledi ve maf sensörünü degiştirdiğini. ancak eve geldiğimde gaz kelebeğinde bir ses geldiğini farkettim hemde öyle böylebi ses değil ustta parça yeni oldugu için böyle ses geldiğni düzeleceğini söyledi ses düzeldi ancak ben bidaha o ustaya gitmeme kararı aldım çünkü araba giderken bi anda devirden düşüyor bende anlamadım ama iyi yani şimdilik bişeyi yok :nazar::D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...