İçeriğe Yönlendir

Titreme ( Bilgisi Olanlar Lütfen Yardım)

Engin Oynak

Recommended Posts

Engin Oynak

Merhaba arkadaşlar aracımda belli bir süredir yaşadığım titreme sonucu servise gittim yaptığımız test sürüşünden sonra bunun jant kaynaklı olabileceğini jantları düzelttir ondan sonra tekrar yaparsa o zaman bakarız dediler fakat jantları düzelttirip rot balans ayarı yaptırmama rağmen titreme sorunu aynı şekilde devam etmekte bu sorunun kaynağı neresi olabilir nasıl bir test yapmam gerekir bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim...

Not: Yaklaşık olarak 60 km hızdan sonra yapıyor bu titremeyi ve sanki arabanın yakıtı biterken bi sallanır ya araba ona benzer bir titreme ve titreme başladığı zaman da ayağımı gazdan çekip tekrar gaz verdiğim zaman titreme kesiliyor...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gazı kesince titreme kesiliyorsa, Akslar sorunludur,

Ancak tekrar gaza bastığınızda tekrar yapması gerekir.. Bunu yapmıyorsa bir dizel sorunudur.. Ben anlamam :lol2:

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
Gazı kesince titreme kesiliyorsa, Akslar sorunludur,

Ancak tekrar gaza bastığınızda tekrar yapması gerekir.. Bunu yapmıyorsa bir dizel sorunudur.. Ben anlamam :)

Tekrar gaza bastığımda tekrar yapmıyor işte ve bu olay sürekli tekrarlanmıyor bazen günde 2-3 kere bazende 1 kere bazende hiç yapmıyor...

Yorum bağlantısı
Guest Ramazan Demir

Jantın ve balansın iyi yapıldığından emin olun.(Serviste yapılmış dahi olsa)

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
Jantın ve balansın iyi yapıldığından emin olun.(Serviste yapılmış dahi olsa)

Serviste yapılmadı zaten serviste jant düzeltme yok kendim dışarda yaptırdım ama araç bitene kadar başında bekledim hatta rot balansçı kendisi test bile etti aracı herhangi bir problem görmedi hatta servisin rot ustası bile çıktı teste ama o da görmedi jantlar eğri olabilir dedi o da sadece ve jantlar eğri idi tmm kabul ama düzeltildi...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Serviste yapılmadı zaten serviste jant düzeltme yok kendim dışarda yaptırdım ama araç bitene kadar başında bekledim hatta rot balansçı kendisi test bile etti aracı herhangi bir problem görmedi hatta servisin rot ustası bile çıktı teste ama o da görmedi jantlar eğri olabilir dedi o da sadece ve jantlar eğri idi tmm kabul ama düzeltildi...

Aks lara baktırın, körükleri yırtıkmı ona bakın, lastikler yükte sorun çıkarıyorda olabilir, bunlar sağlam çıkarsa o zaman motora doğru geliriz.

Yorum bağlantısı
Guest Ramazan Demir

Engin bey, iki kere jant düzelttirdim girdiğim çukurlardan dolayı. Serviste ve iki tane lastikçide balans yaptırdım. Ona rağmen titreme benimkindede oluyordu. Fakat avcılar kent forda 15000 bakıma gittiğimde ayriyetten balans yapılmasını istedim. Sonrasında direksiyonda titreme falan kalmadı, demek istediğim herkes balans yapamıyor. Belkide jant göbekleri eğilmiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
Aks lara baktırın, körükleri yırtıkmı ona bakın, lastikler yükte sorun çıkarıyorda olabilir, bunlar sağlam çıkarsa o zaman motora doğru geliriz.

Araba da hiç yaşamadığım sorunlar konusunda pek fikrim yok ama aks ile gaz arasındaki bağlantı nedir acaba yada akslar bozuksa ya da körükler yırtıksa bunun yansımaları nasıl olur ki direksiyonda zerre titreme araçta zerre çekme yok kendim da yaptım bu testi servisin rotçusu da üstelik rot balans ayarına girmeden önce...

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
Engin bey, iki kere jant düzelttirdim girdiğim çukurlardan dolayı. Serviste ve iki tane lastikçide balans yaptırdım. Ona rağmen titreme benimkindede oluyordu. Fakat avcılar kent forda 15000 bakıma gittiğimde ayriyetten balans yapılmasını istedim. Sonrasında direksiyonda titreme falan kalmadı, demek istediğim herkes balans yapamıyor. Belkide jant göbekleri eğilmiş olabilir.

Ramazan bey,

umarım tekrar jantlardan olsun ama eminim ki değil işçilik gerçekten gayet güzeldi çalışma şeklinden memnun kaldım ama şu gerçek var ki direksiyonda titreme ya da araçta en ufak çekme yok...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Araba da hiç yaşamadığım sorunlar konusunda pek fikrim yok ama aks ile gaz arasındaki bağlantı nedir acaba yada akslar bozuksa ya da körükler yırtıksa bunun yansımaları nasıl olur ki direksiyonda zerre titreme araçta zerre çekme yok kendim da yaptım bu testi servisin rotçusu da üstelik rot balans ayarına girmeden önce...

Körükler yırtıksa içeri toz girmiş ve mafsaldaki yağı bozup kurutmuştur, yağsız kalan aks bilyası aşınır ve belli hızda gaza yüklenince titreşim yaratır, aks ön tekeri çeviriyorya, gaza basıp yüklenince aşınmış bilya boşluk yapıp balans yapıyor olabilir, aracın altından körükleri elle kontrol edin, yırtık yağ sızması vs. yoksa o zaman bilya sağlam olabilir, bu durumda motorun çalışmasında sorun aranmalı, bu işlerde önce kolaydan zora doğru gidilir, en masrafsız ve kolay olan aracın altından dediğim yerin kontrolüdür, bu arada arka tekerlerinde balansını bilyasını kontrol ettirin, etkileme ihtimali yoktur ama arada o da kontrol edilsin.

Bunları balans ayarının %100 doğru yapıldığını olduğunu varsayarak yazıyorum yalnız.

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
Körükler yırtıksa içeri toz girmiş ve mafsaldaki yağı bozup kurutmuştur, yağsız kalan aks bilyası aşınır ve belli hızda gaza yüklenince titreşim yaratır, aks ön tekeri çeviriyorya, gaza basıp yüklenince aşınmış bilya boşluk yapıp balans yapıyor olabilir, aracın altından körükleri elle kontrol edin, yırtık yağ sızması vs. yoksa o zaman bilya sağlam olabilir, bu durumda motorun çalışmasında sorun aranmalı, bu işlerde önce kolaydan zora doğru gidilir, en masrafsız ve kolay olan aracın altından dediğim yerin kontrolüdür, bu arada arka tekerlerinde balansını bilyasını kontrol ettirin, etkileme ihtimali yoktur ama arada o da kontrol edilsin.

Bunları balans ayarının %100 doğru yapıldığını olduğunu varsayarak yazıyorum yalnız.

Ali abi rot-balans ayarını yaptırırken 4 lastik te söküldü önlerde eğrilik vardı onlar düzeltildi arkalarda herhangi bir probleme rastlamadılar yani herhangi bir aksaklık olduğunu tahmin etmiyorum makineye falan bağlayıp aracın üzerinde güzelce ayarını yaptılar çıktım bende...

Motorun çalışmasında da değişik bir çalışma şekli ya da herhangi bir probleme rastlamadım açıkcası ama umarım akslarla ilgilidir de daha fazla sıkıntı yaşamayız,aslına bakarsanız titreme de herhangi bir değişkenlik te yok ne artıyor ne de azalıyor hadi yoldan desem ama düz yolda da yaşadım bu sorunu en çokta dikkatimi çeken kısım ise 3.vites ve 4.vites te yaşamamdı özellikle de 2.viteste gaza yüklenip 3.vitese geçişlerde yada 4.vitese geçip araba hızlandıktan sonra (60-70-80 km) hızlarda...

Aklıma gelen diğer bir durumda turbo da ya da şanzımanda bir sorun olabilir mi? Çünkü bazen 1.vitese geçirecekken sanki orda vites yokmuş gibi bir durum da yaşadığım oldu...Yada bunlar başka bir arıza göstergesi mi?

Yorum bağlantısı
Halit Bozkurt

eğer titreme yerli yersiz oluyorsa, mazot deposu içindeki şamandra ağzındaki filtre benzeri birşeyden de kaynaklanabilir. eğer bu parça herhangi bir sebeple yerinden çıkmışsa, gaza yüklenildiği anlarda mazot depodan emişe geçtiğinden filtre gelip emiş ağzını geçici bir süre tıkar, gaz kesince de emme ağzından uzaklaşır. tekrar gaza yüklendiğinizde emme ağzından uzak olan filtrenin tekrar emme ağzına gelmesi zaman alır. dolayısıyla asenkron (tutarsız aralıklarla) titreme - motorda hızlı tekleme gibi bir sorun yapabilir. düşük bir ihtimal ama 94 model bir renault da başıma gelmişti. yazayım dedim..belki bir faydası olur kontrol ettirmenin..

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
eğer titreme yerli yersiz oluyorsa, mazot deposu içindeki şamandra ağzındaki filtre benzeri birşeyden de kaynaklanabilir. eğer bu parça herhangi bir sebeple yerinden çıkmışsa, gaza yüklenildiği anlarda mazot depodan emişe geçtiğinden filtre gelip emiş ağzını geçici bir süre tıkar, gaz kesince de emme ağzından uzaklaşır. tekrar gaza yüklendiğinizde emme ağzından uzak olan filtrenin tekrar emme ağzına gelmesi zaman alır. dolayısıyla asenkron (tutarsız aralıklarla) titreme - motorda hızlı tekleme gibi bir sorun yapabilir. düşük bir ihtimal ama 94 model bir renault da başıma gelmişti. yazayım dedim..belki bir faydası olur kontrol ettirmenin..

İlginize teşekkür ederim halit bey ama gazı kesmesemde titreme bir müddet devam ettikten sonra kesiliyor...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mekanik bir sorun böyle bir tepki vermez...

Yani, aks veya balans olamaz, jant eğriliği olamaz..

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
Mekanik bir sorun böyle bir tepki vermez...

Yani, aks veya balans olamaz, jant eğriliği olamaz..

O zaman ne olabilir mehmet abi ?

Kuruntu mu :) o da değil ki ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yakıt yolunda bir parçadır bence..

Pompa filtre enjektör gibi.. Ama dedim ya, dizelden anlamam ben..

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
Yakıt yolunda bir parçadır bence..

Pompa filtre enjektör gibi.. Ama dedim ya, dizelden anlamam ben..

Titremeyi hissettiğim zaman jant eğriliğinden olacağını düşündüğümden pek üstüne düşmemiştim ama jantlarda düzeltildi şimdi yine devam ediyor umarım serviste bunu farkeder de bizce bi arıza yok demezler...

Gaza basıp tekrar kesiliyorsa ne olabilirki..

Benimde aklımdan akslar geçti gazı bırakıp tekrar basıyorsanız ve kesiliyorsa motorla kaynaklı birşeydir herhalde..

Titreme başladığı zaman ayağımı gazdan alıyorum tekrar gaza bastığımda bu titremeden eser yok ama gazdan almasamda titreme tahmini olarak 5 sn falan sürdükten sonra kesiliyor ve devamlı birşey değil örneğin bu akşam eve dönerken yapmadı...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Evet bu yüzden titreme yapan arabalar var.

Yorum bağlantısı
Engin Oynak
Evet bu yüzden titreme yapan arabalar var.

Tamam yeni fiestada çok farklı sorunlar yaşayanımız oldu ama böyle bir sorun tek bende mi acaba? jantları düzelttirdim güzelce rot balans ayarını da yaptırdım ama bu ayarı yaptırdığımın ertesi günü araç titremeye başladı ki eğer yakıt kaynaklı ise opetin çırası yandı demektir kesinlikle başka yerden mazot almadım şimdiye kadar hemde servisin dibinde opetin pompacıları arabayı her gördüklerinde hayırlı olsun abi diyorlar :) gerçi opet olmasa da garantiyi 5 yıla uzattım iyiki de uzatmışım böyle belli belirsiz bir arızanın açacağı zararlara karşı önlem almış olduk en azından...

Tamam titreme yerli yersiz ama ayağımı gazdan almasamda bu titreme belli bir süre sonra duruyor ama peşinden de hemen devam etmiyor yapıp duruyor sadece...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...