İçeriğe Yönlendir

Fren Hidrolik Yagı Eksilmesi.

Gökhan Açıkgöz

Recommended Posts

Gökhan Açıkgöz

Arkadaşlar arabamı 8 ay once aldım. Aldıgımdan kaputu actıgımda sag tarafdaki direksiyon hilrokik yag kapagını acıp baktıgımda yag sanki eksik gibi gorunuyordu gozume.Bugun bi kontrl edeyim bi eksilme varmı herhangi bir seyde diye actım kaputu baktım kapagını acıp ordaki yagın sadece dipde 1-2 mm kadar yag kaldıgını gordum. Aracım 8 aylık 19000 km de bu eksikmenin nedeni nedir sizce? :i-ih2::vreka:

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Yağı görüyorsanız sorun yok bence, min seviyesinin üzerinde olması lazım. Direksiyon değil ,fren hidroliği o. Direksiyon elektirkli.

tarihinde Evren Erak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhi Gökhan

Direksiyon hidrolik yağı eksilecek birşey değil, muhakkak rekorlardan, borulardan sızıntı yapıyordur, baktırmanızda fayda var.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Kaputu açtığında size göre sağ tarafta olan fren hidroliğidir...

Eğer bi yerlerde gözle görülür bir kaçak yoksa, balatalar bittikçe o hidrolik azalır. Balatalar yenilenince tekrar eski seviyesine gelir...

Arka frenler kampana ise, ayar gerekebilir. Ayar da hidrolik seviyesini yükseltir. Diskse ayar gerekmez...

Arkadaşlar arabamı 8 ay once aldım. Aldıgımdan kaputu actıgımda sag tarafdaki direksiyon hilrokik yag kapagını acıp baktıgımda yag sanki eksik gibi gorunuyordu gozume.Bugun bi kontrl edeyim bi eksilme varmı herhangi bir seyde diye actım kaputu baktım kapagını acıp ordaki yagın sadece dipde 1-2 mm kadar yag kaldıgını gordum. Aracım 8 aylık 19000 km de bu eksikmenin nedeni nedir sizce? :bambam::unsure2:
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Açıkgöz
Yağı görüyorsanız sorun yok bence, min seviyesinin üzerinde olması lazım. Direksiyon değil ,fren hidroliği o. Direksiyon elektirkli.

Tam dıreksıyonun onndekı yag gozu fren hıdrolıgı olmazıı lazım. Direksiyon hidroligi digil %95 .

Aynen şu şekilde görüyorum açtım kapagı bi bardak düşün dibinde bir cay kasıgından biraz fazla yag var gibi.

Ama ordan borunun devamı var aşagıya motora dogru iniyor sanırım onun için dolu. Ön de kapagı açar açmaz gördugumz yag havuzu kısmı dedigim şekilde boş gibi. sanki az bir tamamlamayla dolacak gibi.

Lakin bu kadar kısa sürede azalama neden oldu? kendim tamamlasam sıkıntı olurmu ? Ayrıca orda min max noktalarına dikkat etmeme rağmen göremedim.

Yorum bağlantısı
Gökhan Açıkgöz

:bambam:

Kaputu açtığında size göre sağ tarafta olan fren hidroliğidir...

Eğer bi yerlerde gözle görülür bir kaçak yoksa, balatalar bittikçe o hidrolik azalır. Balatalar yenilenince tekrar eski seviyesine gelir...

Arka frenler kampana ise, ayar gerekebilir. Ayar da hidrolik seviyesini yükseltir. Diskse ayar gerekmez...

Turkay Bey ani frenlemeler yada arabayı sarsacak yıpratacak şekilde kullanmıyorum arabayı 19000 kmde 8 ayda fren balataralarının bitmemesi lazım bence. Sakin kullanıcıyım. Önler disk arkalar kampana. Yarın sabahtan servise götiriyim garanti kapsamında bakarlar heralde. 19000 de 8 ayda fren balatası yada yag bitmiycektir sanırım. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Turkay Enez
(düzenlendi)

Resim üzerinde tarif edersen daha iyi olacak... Hangi kutu?

87191.jpg

tarihinde Turkay Enez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Balata bitiyor seviye düşüyordur.. Bence ekleme yapmayın.. Muhtemelen seviye yeterince düşünce arıza lambası yakacaktır..

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Gökhan bey,

Balataların eskimesiyle hidrolik seviyesinin düşmesi bir arıza değildir. Paniğe gerek yok. Normal balatalar zaten servis prosedürü gereği 30 binde değişir. En iyisi 40 bin kullanılır. 19 bin km az değil. Sonuçta frene bastığınız sürece balatalar aşınacaktır. Normal bir durum...

:D

Turkay Bey ani frenlemeler yada arabayı sarsacak yıpratacak şekilde kullanmıyorum arabayı 19000 kmde 8 ayda fren balataralarının bitmemesi lazım bence. Sakin kullanıcıyım. Önler disk arkalar kampana. Yarın sabahtan servise götiriyim garanti kapsamında bakarlar heralde. 19000 de 8 ayda fren balatası yada yag bitmiycektir sanırım. :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Açıkgöz
Resim üzerinde tarif edersen daha iyi olacak... Hangi kutu?

87191.jpg

kaputu tam karsımıza aldıgımzda kuzey batıda kalan yani en sagda en yukardakı kapak altında turuncu zemin var buresımde uzerınde beyaz hazne sıyah kapagı olan :D:):p

Düzeltmedir ... :police::police::police:

kaputu tam karsımıza aldıgımzda kuzey doguda kalan yani en sagda en yukardakı kapak altında turuncu zemin var buresımde uzerınde beyaz hazne sıyah kapagı olan :D:p:unsure2:
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Tamam fren hidroliği...

Kuzey doğu diyecektin sanırım. :D

kaputu tam karsımıza aldıgımzda kuzey batıda kalan yani en sagda en yukardakı kapak altında turuncu zemin var buresımde uzerınde beyaz hazne sıyah kapagı olan :D:):p
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ersen Tapan

Benim aracım da 1 yıllık , ama fren yağı düşük servise gidin diye uyarı yazdı bugün , bu kadar erken uyarı vermesi normal mi ? balatalar mı bitiyor yoksa ?

Kaçak yoksa balatalar bitmek üzeredir..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hemen servise, camın önündeki fren hid. sol ön farın arkasındaki ise direksiyon hidroliğidir, sizin seviye çok düşük, balatalar bitsede o seviyeye inmez, kaçak olmalı, 4 tekerinde içlerine bakın, jantın içine yağ bulaşmışsa toz içindedir, bu durumda fren merkezleri kaçırıyor demektir, bunun gibi kontrol metodları var, en güzeli bir servise baktırmanız.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Abi o zaman ya müşür ile ilgili bir sıkıntı var ya da kaçak.Vakit kaybetmeden hatta bana kalırsa çekici ile servise gitmen.Riske alma bence.

Yorum bağlantısı
Ugurcan Yogun

Seyir halindeyken elfreni ışığı yanıyorsa eksiktir ama yanmiyorsa sistem içinde devirdaim yaptığı için depoda eksik gozukebilir arti balatalar aşındığı için sistem daha fazla hidrolik yağına ihtiyaç duyduğu için kap minimumun altına düşebilir birdaha ekleyin ve tekrar deneyin

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bu kadar km de balatada sorun yoksa bitmez, sağlam balata 200.000 km leri görür, tabii kullanma stilini bileceksin.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ugurcan Yogun

Servise gittim . Klasik servis mantığı "son zamanlarda araçlara üretim sonrası az hidrolik koyuyorlar " işledi. Balatalar biraz aşınmış ama sağlam .

Biraz hidrolik eklediler en beleşinden .Oldu bitti.

servis biraz saçmalamış o konuda ama balata aşındığı için oluyor benimde 2 hafta önce başıma geldi balatalar 4 ay önce değişti bende biraz titizimdir sıvıları olabildiğince sık kontrol ederim ki özellikle fren hidroliğini bi anda el freni ışığı yandı indim baktım ve minimumun altında idi babama sordum telefonda oda olur normal balatalar aşındığı için yapıyor dedi bana biraz saçma geldi çünki o kadar hidroliği çekebilmesi için balataların bitmiş olması gerekir mantığı ile devam ettim hidrolik ekledim şu anda hala aynı seviyede :)

Yorum bağlantısı
  • 10 yıl sonra...
Talha Bilgi

Arkadaşlar w124 fren hatası verdi haftasonu biraz araştırdım ya yağ seviyesi azaldığı için ya balata yada sensör arızası dediler, kaputu açıp baktığımda fren hidrolik max seviyesinden bir miktar düşmüş min seviyesine yakın ama min altında değil, Motor yağı gibi fren hidroliği alsam üstten tamamlasammı ? yoksa havasını aldırma vs tamamlamada gerekirmi ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Talha Bilgi yazdı:

Arkadaşlar w124 fren hatası verdi haftasonu biraz araştırdım ya yağ seviyesi azaldığı için ya balata yada sensör arızası dediler, kaputu açıp baktığımda fren hidrolik max seviyesinden bir miktar düşmüş min seviyesine yakın ama min altında değil, Motor yağı gibi fren hidroliği alsam üstten tamamlasammı ? yoksa havasını aldırma vs tamamlamada gerekirmi ?

hiçbiri blata değşmesi gerekli, yağ seviyesi balata inceldiği kadar aşağı iner min e inmişse balata bitmiş demektir, yeni balat takılınca yağı geri iter seviye max olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
Çağlar Bayur yazdı:

hiçbiri blata değşmesi gerekli, yağ seviyesi balata inceldiği kadar aşağı iner min e inmişse balata bitmiş demektir, yeni balat takılınca yağı geri iter seviye max olur

Teşekkür ederim abi, maaşla yağı aldım, kredi çekip balatalarıda alayım değiştireyim ;)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yağ açılmaz ise yıllarca kulanılabilir stok iyidir , fren yağı neme doymamıştır suyu sever

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...