İçeriğe Yönlendir

Turbo Devir Sorunu

Ahmet Çoban

Recommended Posts

Ahmet Çoban

Arkadaşlar ikinci el olarak yakın zamanda almış olduğum 2005 model TDCİ c-max aracımın turbosu 2500 devirden sonra 2600-2700 e doğru çıkınca açılıyor. ve ben şehir içinde 3. viteste bu devirlerde aracım 70 km hızla şehiriçi hız limitini aştığından ötürü radara girmemek için sürekli 2200 devir civarında kullanmak zorunda kalıyorum. buda benim hiç bir zaman turbodan faydalanamam demek.

1-sizce 2500 devirden sonra turbo açması normalmi yoksa bir sorunun habecisimi.

2-aracım turbo açıkkenmi fazla yakar yoksa açmadan kullandığımdamı.

3-aracımın turbo açma devrini 2200 'e düşürtsem faydasını görürmüyüm yoksa motora bir zararı olurmu.

4-birde turbomu değiştirmek istesem hangi markayı önerirsiniz 2005 c-max TDCİ modellere fabrika çıkışta hangi markanın turbosunu takıyor.

bilen arkadaşların yardımını ve değerli önerilerini bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Turbo nun açıldığı devir tabirini size kim nasıl neye dayanarak ifade etti? Açma varmış diyelim, açma devri ayarlanabilir mi dediler? Yoksa tahmin midir?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Turbo nun açıldığı devir tabirini size kim nasıl neye dayanarak ifade etti? Açma varmış diyelim, açma devri ayarlanabilir mi dediler? Yoksa tahmin midir?

Turbo boost Gauge :good1:

Yorum bağlantısı
Ahmet Çoban

turbonun açma devrini bakım yaptırdığım özel servise sormuştum. c-max modelinin 2500 devirden sonra turboyu devreye soktuğunu söylemişlerdi. zaten sürerkende açılıp açılmadığı hemen belli olur devreye girince araç daha da hızlı ve performansı yüksek hareket ediyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hangi servis ise, bir daha çay içmeye bile uğramayın derim. :rolleyes: turbo sistemi açılıp kapanmaz, motor tork karakteristiğne bakarsanız, max. çekiş gücü (tork) 1750 d/d dadır. Turbo devamlı aşırı besleme yapar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...