İçeriğe Yönlendir

Turbo Sesi

Emrah Tosun

Recommended Posts

Emrah Tosun

2 hafta önce 1.6 tdcı fiesta aracımı teslim aldım. belki dikkat etmedim belkide ses yoktu fakat 1 haftadır turbodan gelen ses sinirimi bozuyor.Camlar kapalıyken uzun yolda olsun olmasın aracın içerisinden cok yüksek ıslık sesi duyuluyor. Müzik açıkken bile duyuluyor.

1.6 tdcı fiesta kullanıcı arkadaşlarım sizinde aynı şikayetiniz varmı. Aracın standartımı bu. Daha öncede turbolu araç kullandım ama böyle bir sesi ilk defa duyuyorum.

Yorum bağlantısı
Emrah Tosun

Yeni aracta bozuk çıkmaz die kendimi kandırıyordum ama öyle gibi görünüyor. 0 araçta arıza insanın hevesini kaçırıyor.

İlginiz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Hortumlarda çıkık yahut hava filtresi tam kapanmamış olabilir. Bir göz gezdirin intercooler ve hava filtresi bölümlerine.

arabanın yağını da kontrol edin.

Yorum bağlantısı
Deniz Kıyılar

Merhaba. Bende yılbaşından beri 1.6 tdci fiesta kullanıyorum. Dediğiniz gibi bir ses yok bende 4 aydır. Bir servise uğrasanız iyi olur diye düşünüyorum. 0 araçta böyle sorunlar çıkması gerçekten sinir bozucu. inşallah en yakın zamanda ses kesilir sizde gönül rahatlığıyla arabanızı kullanırsınız.

Yorum bağlantısı
Emrah Tosun

Servise getirdim aracı bekliyorum. Neticeyi buradan paylaşırım. İlginiz için teşekkur ederim.

Yorum bağlantısı
Vedat Çakır

2,5 ay önce almış olduğum Mondeo 1.6 Ecoboost aracımda 1700 - 2200 devir aralığında aşırı olamamakla birlikte çok hafif bir turbo ıslığı ben de duyuyorum. Ancak bu sesi dikkatle dinlerseniz duyabiliyorsunuz. Bırakın müzik sesi ile birlikte duymayı, yanımda yolculuk edenlerin çoğu sesi bile fark edemiyor. Servis sesin normal olduğunu, özellikle motor soğukken turbo yağlamayı yapıncaya kadar bu sesi duyabileceğimi söylüyor. Hortumlarda kaçak olma ihtimalini çekişten düşme sorunu olmadığı için kontrol etmeye bile gerek duymuyor. Ben de anlamadım sıfır arabada hafif de olsa böyle bir sesi. Normal mi acaba? Ancak 2200 devirden sonra bahsettiğim ses tamamen kesiliyor.

Yorum bağlantısı
Emrah Tosun

sorun egzos sistemindeymis bir parça arızalıymış değişimini yaptılar problem kalmadı. Asıl problem arac daha 30 40 km de iken arıza vermesi. Şimdiden bunu yapıyorsa yarın ne yapmaz diyor insan.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Şerif Durdu
2 hafta önce 1.6 tdcı fiesta aracımı teslim aldım. belki dikkat etmedim belkide ses yoktu fakat 1 haftadır turbodan gelen ses sinirimi bozuyor.Camlar kapalıyken uzun yolda olsun olmasın aracın içerisinden cok yüksek ıslık sesi duyuluyor. Müzik açıkken bile duyuluyor.

1.6 tdcı fiesta kullanıcı arkadaşlarım sizinde aynı şikayetiniz varmı. Aracın standartımı bu. Daha öncede turbolu araç kullandım ama böyle bir sesi ilk defa duyuyorum.

Öncelikle aracınız hayırlı olsun.

Benimde aracım 1.6tdci.

Bende durum tam tersi. Turbo sesini 1yıldır hiç duymadım. Kullandığım başka dizellerde, özellikle meganda ıslık sesi çok hoşuma gidiyordu. Ama fiestamda en ufak bir turbo sesi duymuyorum. ;Acaba benim turbo mu Bozuk:)

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

servise götürün diyeceğim ama? turboda bir problem araca bir şekilde yansır ;yani araçta sıkıntı yapması lazım, ayrıca duyduğunuz sesin turbodan geldiğine eminmisiniz? enjektörlerden de geliyor olabilir... aracın performansı,gidişi nasıl ? geç bir saat te deneyelim olmassa :police: bu arada hayırlı olsun aracınız :D

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Korhan Alkan

2009 Fiesta 5 1.4 tdci 68 hp kullanıyorum (yani bir önceki kasası fiestanın) 89000 e yaklaştı aracım ama son bir iki haftadır bi ıslık sesi gelmeye başladı 2500 devir ve sonrasında ama 4. ve 5. viteste o kadar duyulmuyor .Neden olabilir acaba yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. ( 1.4 motorlarda intercooler olmadığından ıslık sesi pek hayra alamet değil derler de :) )

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Turbo dan geldiğinden emin ol, ıslıkmı yoksa vınlamaya benzer bir sesmi, 2000 deviri az geçince başlıyorsa triger gergi rulmanı vs. ses yapar çünki.

Yorum bağlantısı
Fatih Ardıç

bence gerçekten işten anlaya birine gösterin normalse zaten size normal diyecektir eger pıroblem varsa baktırmanız gerekebilir

Yorum bağlantısı
Korhan Alkan

ıslık sesi gibi ama trigerin olduğu yerden de bi hava sızdırma tarzında ses var az önce bi daha baktım yeni farkettim e bakım geldi zaten trigeri tüm filtreleri falan değiştircez de götüremedim daha 2500 e yaklaşırken başlıyo devir peki vınlama sesi dedğiniz tam nasıl oluyo tarif etmesi çok zor ama :)

Yorum bağlantısı
İsrafil Önal2

Ustad bende aynı sıkıntıyı yasadım. Aynı motor araç aynı model. İntercooler hortumunu tam sikilamamislar. İki vida çevirdiler tamam oldu. İki yıldır sorunsuzca kullanıyorum.o sesi De özlemiyor değilim hani :) İcini ferah tut. Her lafa da kulak asma. Bilenden veya yasayandan dinlemek daha doğru olur.

Saygılarımla

İsrafil

Yorum bağlantısı
Korhan Alkan

çok sağol umarım benimki de öyledir teşekkür ettim :)

Yorum bağlantısı
İsrafil Önal2

Korhan bey benim cevabım konudaki ilk yazıya istinadendi. Aman yanlıs anlaşılma olmasın, bilmediğim bır durumu yorumlamam yanlıs olur.

Saygılarımla

İsrafil

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...