İçeriğe Yönlendir

Tapu Harcı Vergi Ziyası Cezası

Mehmet Teoman Tuncel

Recommended Posts

Mehmet Teoman Tuncel
(düzenlendi)

02/05/2001 yılında aldığım evimi tapuda 5 milyar göstermiştim. (eski rakamlarla) daha sonrada belediyeye emlak vergisi beyannamesi için başvurup değerini 5.500.000.000 gösterdim. Daha sonra bana bu 6111 sayılı yeni af kanun çerçevesinde bir yazı gönderip veraset ve harçlar vergi dairesinde 2001 yılındaki ev alım satımında eksik beyandan tapu harcı kaybı olduğundan yola çıkarak faizi cezası derken 950 lira borcum varmış. Cuma günü gidip detay öğrenmek istedim hemen tebligat yapamamışlar ya imza alıp tebliğ ettiler. Daha sonra detay için dosyam çıkacakmış bugüne gelin dediler. Bende elimdeki 2001 yılındaki beyanımı gösterdim buradan bu kadar ceza çıkamaz deyince, 2001 yılıda bu vergi cezalarını araştırıken satıcının beyanı önemliymiş belediyeden bunu öğrenipte ceza kestiklerini öğrendim. Bunu üzerine belediyeye gidip satıcının beyanını öğrenmek istedim, onlarda ekranda direk 2001 yılını göremediklerini ve belge veremiyeceklerini söylediler ama 1998 yılında 850 bin lira rayiç bedel gözüktüğünü bunuda sözlü bilgi olarak verebileceğini söyledi. Eğer vergi dairesi yazı ile bunu isterse 1998 yılından 2001 yılına kadar katsayı ile artırıp hesaplayarak cevap verileceğini belittiler. Bende kafadan 850 bin lira her sene %100 artsa benim 5 milyara ulaşmaz dedim memurda haklısın dedi.

Sonuçta 2001 yılıdaki bir olay için zaman aşımını sorunca vergi dairesi memururuna, bize dosya 2007 de gelmiş zaman aşımı 2007 den başlar dedi. Eğer biliyorsanız tapudaki bu beyanlarda 5 yıl zaman aşımı yok mu? yada zaman aşımı vergi dairesinin haberi olduktan sonra mı başlar?

Birde gerçekten o yıllarda evin rayiç bedelini satıcının beyan ettiği değerden mi hesaplar vergi diaresi.

Bu konuda çok kişiye yeni adrese dayalı sistemden bu mektuplar gitmişte nedense tebligatlar taaaa eskiden vergi dairesine bildirilmiş adrese yapılmış ve tabi bulunamamışım. Güzel ülkemin garip sistemi.

Bu konuda fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim.

tarihinde Muhittin Tuncel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Satıcının hangi beyanı esas alınmış ?

Belediyedeki beyanı mı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel

Valla kime sorsam farklı cevap geliyor o gün memura sorduğumda belediyedeki dediler şimdi biraz tanıdık bulupta sorayım dedim diyorki bu bilgileri tapu gönderiyor tapudaki değerdir dedi ama pek inandırıcı gelmedi. Olay kafalarına göre yapıp sonuç için git uğraş yada mahkemeye 7 gün içinde vere döndü.

Yorum bağlantısı
Bedri Baki

İlginç bir durum ya. Ben de geçenlerde bir daire aldım. Daireyi 90.000 TL'ye aldım, ama belediye rayiç bedellerinde 28,000 TL olarak gözüküyor. İleride bana da mı ceza gelebilir yani.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şimdi olay şu şekilde işliyor.Satış yapılacağı zaman belediye den rayiç bedel kağıdı alınıyor.Özellikle 2006 dan önceki yıllarda tapu bunu şart koşmuyordu.Satış anında söylenen bir değer varsa bunu baz alarak harçları kesiyordu...2006 yıllından sonra ise tapu daireleri mutlaka belediyeden rayiç bedel kağıdı getirilmesini şart koşuyorlar.Eğer siz satış yaptığınızda tapuya belediyeden aldığınız kağıdı vermişseniz bu zaten dosyanızda mevcuttur.O kağıdı alıp belediyeye gidersiniz satışın bu değere göre yapıldığını söylersiniz.Eğer satış anında 5 milyar siz beyan etmişseniz cezaya düşmeniz normal.Çünkü belediyenin artış katsayısını siz bilemezsiniz.%300 lük artış bile olmuş olabilir.98 yılında ki 850 bin lira olmasının bir anlamı yok.Belki de 2001 yılında 8 milyar olmuştur...siz 3 milyarlık fark yüzünden cezaya düşmüşsünüzdür.

Yeri gelmişken buradan söylemekte fayda var özellikle 2006 dan önce alım satım yapan kişiler mutlaka durumlarını araştırsınlar.%90 ceza ya düşmüşlerdir...

İlginç bir durum ya. Ben de geçenlerde bir daire aldım. Daireyi 90.000 TL'ye aldım, ama belediye rayiç bedellerinde 28,000 TL olarak gözüküyor. İleride bana da mı ceza gelebilir yani.

Şimdi Bedri bey durum şöyle ; Belediye rayiç bedeli ne ise tapu bunun üzerinden harç keser ve ceza gelmez...Ancak kredi çekmişseniz atıyorum 70 bin tl kredi kullanmış olun ozaman rayiç bedeli 70 bin tl olarak göstermeniz gerekir.Yoksa kredi miktarı ile belediye rayiç bedeli arasında ki fark yüzünden cezaya düşersiniz.Hem alana hem satan aynı oranda ceza gelir.

Yorum bağlantısı
Bedri Baki
Şimdi Bedri bey durum şöyle ; Belediye rayiç bedeli ne ise tapu bunun üzerinden harç keser ve ceza gelmez...Ancak kredi çekmişseniz atıyorum 70 bin tl kredi kullanmış olun ozaman rayiç bedeli 70 bin tl olarak göstermeniz gerekir.Yoksa kredi miktarı ile belediye rayiç bedeli arasında ki fark yüzünden cezaya düşersiniz.Hem alana hem satan aynı oranda ceza gelir.

Anladım Ayhan abi, teşekkür ederim. Ben kredi çekmedim, daire takası şeklinde üzerine para ekleyerek aldım. Sorun yok o zaman benim için.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Anladım Ayhan abi, teşekkür ederim. Ben kredi çekmedim, daire takası şeklinde üzerine para ekleyerek aldım. Sorun yok o zaman benim için.

Evet yok.Belediye den rayiç bedel ne çıkmışsa o değerden gösterilmişse sorun yok.Belediye rayiç bedelleri zaten düşük çıkar.Yüksek çıkmış olsa alım satımlar 3-5 bin tl tutar :p

Yorum bağlantısı
Bedri Baki
Evet yok.Belediye den rayiç bedel ne çıkmışsa o değerden gösterilmişse sorun yok.Belediye rayiç bedelleri zaten düşük çıkar.Yüksek çıkmış olsa alım satımlar 3-5 bin tl tutar :p

Aynen :flowers: Bize de önce 2200 TL dediler. Sonra 1650 TL çıktı, tapuyu almaya gittiğimizde 1150 TL'ye iş bitmiş :flowers:

Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel

Ayhan bey haklı olabilirsiniz ama ben 2001 yılında belediyeye beyanname verirken 5 milyarbeşyüzbinlara nasıl beyan verebilirim. Yanlış mı biliyorum bilmem ama banada o zaman arkadaşım bu kadar düşük beyan olmaz. Derlerdi gibi geliyor. Bunu derken 2001 yılındaki mevzuatıda bilmiyorum açıkçası.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

5 milyar 500 değilde 2 milyar deseydiniz bile emlak beyanı verebilirdiniz.Yani vatandaşın beyanı önemliydi o zamanlar.Ancak şimdi sistem otomatik olarak size buranın emlak beyanı bu kadar diyor...Buna rağmen cezayı göze alırsanız yine düşük gösterebilirsiniz.Mesela bir çok kişi dairesini doğalgazsız,kalorifersiz,asansörsüz diyerek düşük çıkartıyor.Ancak artık belediye uyandı bunların hepsini araştırıyor ve ceza gerektirecek bir durum varsa kesiyor.

Burada en kötü nokta şu.Cezanın vaktinde tebliğ edilmemesi.Hatta özellikle bu cezalar veraset ve harçlar vergi dairesi bünyesine gelene kadar haberdar olamıyoruz.Yani ortalama olarak en erken 2-3 yıl içinde haberdar olunuyor.Genellikle bu süre 5-6 yıla kadar çıkabiliyor.Sanırım biraz kasıt var.Ne hikmetse adresi bir türlü bulamıyorlar...

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Alım satımlarımızda olası böyle ceza durumları nerden araştırılır? Ben tapunun söylediği değerden fazlasıyla 2005'de 50 bin göstermiş ve 75 bin kredi kullanmıştım. Bu durumda riskli bir durumum var. :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Alım satımlarımızda olası böyle ceza durumları nerden araştırılır? Ben tapunun söylediği değerden fazlasıyla 2005'de 50 bin göstermiş ve 75 bin kredi kullanmıştım. Bu durumda riskli bir durumum var. :)

Hasan bey bu durumu Veraset ve Harçlar Vergi dairesi müdürlüklerine giderek öğrenebilirsiniz.Adınızdan sorgulama yaptıracaksınız.Veya alım satımı kim yapmışsa...O döneme ait bir belge varsa işiniz kolaylaşabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel

Vergi dairesine gidip satıcının beyanı üzerinden işlem yapıldığı kesin bilgisine ulaştım. Dosyadaki evrakta çankaya belediyesi 1998 yılında satıcının 3,550.- tl beyan ettiğini 2001 yılında değerleme sonucunda 14,990.- tl ye ulaştığı bilgisini vermiş. tabii 14,990-5,000=9.990 * 0,015=149,85 eksik tapu harcı ve cezası faizi 990 tl olmuş. Belediyeye gittim satıcının sicilinden 1998 yılındaki beyanını sordum bana 850 tl demezler mi. 3550 nerede 850 nerede şindi deyim e bu 850 yi değerleyerek 2001 yılında getirsem yine 5.000 etmez deyip belge istedim ama bana vermiyorlar şimdi bir tanıdık buluptan satıcının beyanını isyeteyeceğim. Bu arada vergi dairesine de 2 dilekçe hazırladım birinde 2001 yılında olan bu işlemin 2007 yılında dosyası açılması zaman aşımına uğramış mı diye? Muhtemelen olumsuz gelecek ama dilekçede neden tebliğin eski adresime yapılıpta şimdi 6111 sayılı kanundan yararlamak için iyi niyet mektubu gönderiyorsunuz, burada yeni adresim adrese dayalı nüfus sisteminden bulunuyorda o zaman mı bulunmuyordu dedim. Burada memurlarınızın ihmali var dedim. En azından içimi döktüm.

2. dilekçemde ise belediyeden bu sözlü olarak aldığım bilgiyi anlatarak tekarar rayiç bedel istenmesini ve burada 6111 sayılı kanundan yararlanarak bir ödeme yaparsam da iadesini yazdım. Bakalım yarın evraktan geçirerek işleme koyacam. En azından bana dosyamı inceletmeyip içinden bir fotokopi bile aldırmayan memurlar cevap için zahmet etsinler. İyiki gazi maliye mezunuyumda biraz olsun dillerinden anlıyorum. Ya normal vatandaş ne yapsın kuyruklar almış başını gitmiş. Açıklayıcı hiç bir şey yok, itirazın varsa 7 gün içinde mahkemeye başvur deyip başından atıyorlar.

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz
02/05/2001 yılında aldığım evimi

Yıl 2001, zaman aşımı denen meret bunda işlemiyor mu?

Yeri gelmişken buradan söylemekte fayda var özellikle 2006 dan önce alım satım yapan kişiler mutlaka durumlarını araştırsınlar.%90 ceza ya düşmüşlerdir...

Nasıl araştıracağız bunu, ben bir vergi dairesine gitmiştim benzer bir konuda, oradaki memur, boşver bişey çıkmaz demişti...

BEn de şöyle bir durum olmuştu:Satın aldığım Ev Belediyeye 80 m'2 olarak bildirilmiş. Tabii tapuya bu belediyenin verdiği rayiçten bildirdim. Sonra belediye benden beyanname istedi, ben evin gerçek m'2 değeri olan 130 m'2 bildirdim. Rayiç değeri bir anda neredeyse 2 katına çıktı. 2 yıl sonra da aldığım bu evi sattım. Rayiç farkları yüzünden istisna tutarını aşan miktar için sanırım gelir vergisi beyannamesi vermem gerekli imişşşşş...

Neyse aynı ev için aldığım rayiç değerleri hem 80 m'2 hem de 130 m'2 için elimde, hele bi ceza gelsin :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel

Şimdi belediyeden geldim güzel ülkemin güzel işlemleri belediyede satışı yapana ait aynı yer için iki tane kayıt çıkmaz mı birinde 850 tl 1998 yılı için birinde 3.550 tl. tabii vergi dairesine büyük değer gitmiş ikisininde elimde dökümü var. Memur diyor ki;sen satın aldıktan sonra bu kişi gelmiş evin değerini yükseltmiş ve budeğer geçerli olmaya başlamış. Bende güldüm kendi bacağına sıkmak gibi bir iş bu şimdi onada ceza gitmiştir. E neyse artık düşük rakamlı dökümle vergi dairesine dilekçe yazacam. Ama burada eşeğimi sağlam kazığa bağlamak içinde aftan yararlanma formunuda dolduracam. Nasıl olsa 31 mayısa kadar ödeme var. O gün geldiğinde bakarım duruma. Ama bu durum çok garibime gitti.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Yıl 2001, zaman aşımı denen meret bunda işlemiyor mu?

Nasıl araştıracağız bunu, ben bir vergi dairesine gitmiştim benzer bir konuda, oradaki memur, boşver bişey çıkmaz demişti...

BEn de şöyle bir durum olmuştu:Satın aldığım Ev Belediyeye 80 m'2 olarak bildirilmiş. Tabii tapuya bu belediyenin verdiği rayiçten bildirdim. Sonra belediye benden beyanname istedi, ben evin gerçek m'2 değeri olan 130 m'2 bildirdim. Rayiç değeri bir anda neredeyse 2 katına çıktı. 2 yıl sonra da aldığım bu evi sattım. Rayiç farkları yüzünden istisna tutarını aşan miktar için sanırım gelir vergisi beyannamesi vermem gerekli imişşşşş...

Neyse aynı ev için aldığım rayiç değerleri hem 80 m'2 hem de 130 m'2 için elimde, hele bi ceza gelsin :D

Gelir vergisi olayı da şu şekilde oluyor.diyelim ki bir ev aldık.Belediye rayiç bedeli 40 bin tl olsun...2 yıl sonra da satmamız icap etti sattık o sırada rayiç bedel miktarı da 50 bin tl oldu diyelim.İşte bu aradaki 10 bin tl için gelir vergisi hesaplanıyor.Ancak satış evi aldıktan 5 yıl sonra yapılmışsa hiç bir şey ödenmiyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hasan Aksüt

Süpriz. 2000 ya da 2001 'de rahmetli annemin satmış olduğu ev için tapu harcı ve vergi cezasına ulaştık. Komik olan borcun tutarını söylemediler. Şahsen başvurun diyorlar. Üstelik Alanya V.D.'ne :keyifli: Bazı form ve dilekçeler ile durumu açıkladım. Ödemek istediğimi yazdım dönüş bekliyorum. Kısmet... Ben devletime para ödemek için 3. kez inanılmaz engelleri aşmaya çalışıyorum. Bir gün ben de arasın bulsunlar diyeceğim....

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
(düzenlendi)

Engellerden biri yanlış plakaya ödeme kaydı giren banka görevlisi nedeniyle araba cezasıydı. Devletle işin var mı? Önemli olan nokta bu.

tarihinde Hasan Aks tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Uğraşlarım sonucu 2000 yılından kalan 60 TL'lik cezayı 18 TL olarak indirimli ödedim. Yaptığım yazışmalar, telefon görüşmeleri ve devletin harcadığı vakti düşününce çok üzüldüm. :i-ih:

Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel
Uğraşlarım sonucu 2000 yılından kalan 60 TL'lik cezayı 18 TL olarak indirimli ödedim. Yaptığım yazışmalar, telefon görüşmeleri ve devletin harcadığı vakti düşününce çok üzüldüm. :nazar:

Valla aynı sorunmuydu bilmiyorum ama ben daha sonuca ulaşamadım. Bir ay önce belediyeden aldığım yazı ile dilekçe verdim daha cevap yok. Siz hangi yöntemle çözüm buldunuz acaba

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

6111 sayılı kanun kapsamında borçlu olunan vergi dairesine EK 2A formu doldurarak iadeli taahütlü gönderdim. Vergi dairesi posta sorumlusu ve hesap sorumluları telefonunu sık sık taciz ederek çözüme ulaştım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Teoman Tuncel
6111 sayılı kanun kapsamında borçlu olunan vergi dairesine EK 2A formu doldurarak iadeli taahütlü gönderdim. Vergi dairesi posta sorumlusu ve hesap sorumluları telefonunu sık sık taciz ederek çözüme ulaştım.

Hasan Bey zaten bu 2A formu affa başvuru formu değil mi? 6111 den yararlanmak için tedbiren bu formla internetten başvuruyu bende yaptım. cezası, faizi, ana parası=900 küsür borç 384 e indi ama ben şimdi aftan ödemeyi nasıl olsa 30 haziranda yapacağım için dilekçemin sonucunu bekliyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...