İçeriğe Yönlendir

Klima Değerlendirme

Erdem Demirel

Recommended Posts

Erdem Demirel

Arkadaşlar merhaba;

Normalde İstanbul'da yaşamama rağmen havaların güzelleşmesi ile beraber bi Aydın-Kuşadası-Antalya gezisi yapmak için Aydın'a geldim. Çok sevdiğim fakat kulübümüze üye olmayan bir arkadaşımın 2011 Fiesta Titanium X 1.4 TDCI arabasını (aynı araç bende de var. Tavsiyem üzerine aldı) kullandım. Hava bugün öğlen saatlerinde inanılmaz sıcaktı.(Şu anda yağmur yağıyor). Klimayı açalım dedik ve başladık turlamaya. Yalnız klima sanki biraz yetersiz geldi. Ben kendi arabamda malum istanbul havalarından dolayı klimayı deneme fırsatı bulamadım. Arabasında klimayı deneyecek kadar güzel havası olan memleketlerde yaşayanlar illaki vardır. Bu araca özel bir sorun mudur? Yoksa Dizel'e ait bir sorunmudur? Düşünmek bile istemiyorum ama bu Fiesta'ların klimaları yoksa yetersiz mi?

Düşüncelerinizi ve hatta tecrübelerinizi yazmanızı rica edeceğim.

Teşekkürler :angry:

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)
Arkadaşlar merhaba;

Normalde İstanbul'da yaşamama rağmen havaların güzelleşmesi ile beraber bi Aydın-Kuşadası-Antalya gezisi yapmak için Aydın'a geldim. Çok sevdiğim fakat kulübümüze üye olmayan bir arkadaşımın 2011 Fiesta Titanium X 1.4 TDCI arabasını (aynı araç bende de var. Tavsiyem üzerine aldı) kullandım. Hava bugün öğlen saatlerinde inanılmaz sıcaktı.(Şu anda yağmur yağıyor). Klimayı açalım dedik ve başladık turlamaya. Yalnız klima sanki biraz yetersiz geldi. Ben kendi arabamda malum istanbul havalarından dolayı klimayı deneme fırsatı bulamadım. Arabasında klimayı deneyecek kadar güzel havası olan memleketlerde yaşayanlar illaki vardır. Bu araca özel bir sorun mudur? Yoksa Dizel'e ait bir sorunmudur? Düşünmek bile istemiyorum ama bu Fiesta'ların klimaları yoksa yetersiz mi?

Düşüncelerinizi ve hatta tecrübelerinizi yazmanızı rica edeceğim.

Teşekkürler :nazar:

Ben de memnun değildim bu forumda çok tartışmıştık. Benim araç focus ama sonuçta ford ondan önce de fusion vardı. Arkadaşlar durum klimayı kullanmamaktan oluyormuş. Yaz kış çalıştırmak lazımmış klimayı. Gaz devirdayim oldukça homjenleşiyor. Sizin bahsettiğiniz araç da uzun bir süre klima durmadan çalışırsa sanıyorum düzelecektir. Benim ki düzeldi ama neredeeee astramın kliması.......

tarihinde Arma?an Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Hava sıcaklığı müsade ettiği sürece nerdeyse hergün 2-3 dakikada olsa çalıştırırım.. Çok faydalı ihmal etmemek lazım.. :)

Yorum bağlantısı
Burak Ağcayazı

arkadaslar kilimayı yaklasık 10-15 dk arası çalıstırdıktan sonra verimli soğutmaya geçiyor , kilimanın düzgün çalıstığını anlamak için problu termometre ile difüzörlerden ölçüm yaparak kontrol edebilirsiniz 4 -7 derece üflemesi en verimli halidir

Yorum bağlantısı

Geçen sanayide sohbet ederken, eski aracım mazda'nın klimasının aracı buz gibi yaptığından bahsettim. Eski araçlarda kullanılan gazın daha çobuk soğuttuğundan bahsettiler. Mondeo'nun kliması da hemen buz gibi yapmıyor. Bir süre sonra ben alıştım ancak eniştem klimayı açıp ta direk soğuma hissi alamadığı için, gazı eksiktir bir baktır diye ısrar edince, dün serviste yaza hazırlık günleri kapsamında bakıp, gazı normal sıkıntı yok dediler. Biraz yavaş soğutsa da soğuyunca hiçbir problem yok. Fiesta'da muhtemelen böyledir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Arkadaşlar 2001 yılından beri focus kullanıyorum 2001-2006 yılları arası benzinli 2006-2011 yılına kadarda dizel klimalarından oldukca memnunum istediğim soğukluğu aracım sıcakken hemen alabiliyorum öyle ki ağustos ayında üşütüp hasta olacak kadar.

fakat aracın devrini biraz yüksekte tutunca klima daha verimli çalışıyor bunuda belirtmek isterim

Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

Klimanızı kışında en az ayda bir çalıştırmakta fayda var sızdırmazlık elemanlarını yağlayıp bozulmasını önler . zaten kullanma klavuzund da yazmaktadır.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Geçenler de ben de açtım klimayı, bırakın soğuk üflemeyi, sıcak üflüyordu. Ama kullandıkça düzelmeye başladı.

Kışın klimayı arada bir çalıştırıyordum. Ama soğukta çalıştırmıyordum. Demek ki soğukta çalıştırmak gerekiyormuş.

kışın çalıştırdığımda sıcak üflüyordu, dün 32 dereceyi görünce çalıştırdım buz gibi üfledi şaşırdım kaldım galiba otomatik klima olduğu için böyle oldu sanırım içerdeki sensör sıcaklığa göre ayar veriyor. Bu mümkün mü?

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

kış boyunca her hafta bende çalıştırdım bugun güneşte kalmıştı araba denedim sorun yok :p hatta yazın bile ayarsız şekilde fazla soğutuyor benim araba...

Yorum bağlantısı
Erdem Demirel

Yarın uzun bir yolculuğa çıkacağız.. bakalım nasıl sonuç verecek Fiesta'mız..

Herkese bilgilendirmeleri için teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Greenpeace yüzünden oldu hep bu klimalar böyle. :lol2:

Şaka bi yana,eskiden kullanılan gazlar çevreye ve insan sağlığına çok zararlıydı.Yeni gazlar daha az zararlı. Aynı şey, eskiden kullanılan asbestli balatalar için de geçerli,şimdikilerden çok daha dayanıklıydılar. 1967 impalanın klimasının,araç içine buz parçacıkları attığını gördüm mesela. :(

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...