İçeriğe Yönlendir

Turbo Islık

Emre Dalkıran

Recommended Posts

Emre Dalkıran

Merhaba,

aracım 121.000 de. yağ bakımını yeni yaptırdım.Tüv den sorunsuz geçti

haftasına turbo hortumu patladı değişitrdim.Şimdi ise turbodan ıslık sesi geliyor

ustanın dediğine göre ses rahatsız etmezse kullanabilirsin ileride tamir veya değişim

ancak okuduğum başlıklarda pek çok telafisi pahalı arızalar olabileceğini gördüm

sıfır turbo fiyatları da 1000 TL den başlıyor sanayide yaptırsam yağ değişimleri ile enaz 1500 e çıkacak gibi

tamirden memnun olan arkadaşları da okudum ama kararsızım

ford servisine fiyat sormadım ama garanti veriyorlarsa düşünücem

sizce bekliyim mi yoksa biran önce değişime gideyim mi?

şu an fazla yakma çekiş gibi sorun yok sadece ilave bir ses var motordan

sanki cmaxta daha fazla sese ihtiyaç varmış gibi:)

Yorum bağlantısı
Emre Keskin

Aynı sorun ben de de vardı. Islık dışında hiçbir problem yoktu. Muhtemelen gelen ses balans sesidir. Turbo milinin sırtlarında aşınma olmuştur ve balans yapıyordur. Ben ileride daha büyük sorunlar açabilir diye sanayide değiştirmiştim. Yaklaşık 1000 Tl ye mal olmuştu.

Yorum bağlantısı
Emre Dalkıran

yetkili servisleri aradım 1300 turbo + hortum ve civatalar(fiyatını bilmiyorum)+ 200 civarı işçilik+ yağ değişimi olacak +KDV si.2000-2500 gibi tutacak anladığım ama 2 yıl garanti var dedi gedizler..

1000 TL daha iyi ama ye hemen arıza yaparsa tekrar diye korkuyorum tabi..

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Sanayide işinin ehli bir tamircide revize ettirin,eğer ses varsa mil aşınmıştır,kullanmaya devam ederseniz ileriki zamanlarda pervaneler salyangoza sürtüp kanatlardan kopan parçalar motorunuza zarar verebilir.Ben yeni yaptırdım sorun çıkacağınıda zannetmiyorum,maliyeti ise yağ değişimi filtreler dahil 1000 tl yi bulmadı diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Sinan Yalçın Durmuş

aynı sorun bendede vardı aracım 128.000km de iken turboda ıslık sesi vardı

yakıtta yada performansta kayıp yoktu. ama ginede başım agrımasın diye

serviste "yıl garantili 2300tl fiyat çıkarttılar baya parçada değişiyordu.

dışarda ben 1700tlye hallettim 1 yıl garantili gine.

2 defa yag ve yag filitresi değişti.

krank kasnagı ve v kayışınıda değiştirdim

sadece turboyu değiştirseydim 1300tl di

extradan bi kaç işlem daha var bende dışarda güzel bi özel serviste garanti veren bi yerde değiştirin

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Emre Dalkıran

merhaba,

bugün aracımı isofix taktırmak ve yaz kontrol kampanyası için ford nuraya bıraktım çünkü işyerime en yakın yetkili servis orasıydı

bu turbo ıslığının orda da teyit edilmesini istedim aslında

ama turboda bişey çıkmadı sesin ara soğutucu hortumundan geldiği anlaşıldı ve değişti ses yok şu anda ancak hesapta olmayan arka tekerlek poryası değişti

ben herhangi bir ses falan duymamıştım bu parça da baya pahalıymış.sonra netten araştırınca yarı fiyat olduğunu gördüm ama yapacak bişey yok.

neyse toplam 835 tl ödedim kalemler aşağıda

alt tampon deflektör-72.5 TL -parça kırıktı

lastik tamiraı -10 TL-lastikte çivi varmış

porya komple-448 TL kodu 7M51 2C99 AC N

CONTA-11.5 TL

ara soğutucu hortumu-5,96 TL

isofix-84,3 TL

ampul 3,8 TL

işçilik 81,5 TL

toplam 708 +KDV

en azından turboda sorun olmadığını öğrenmiş oldum

aslında ford nuray için forumda iyi şeyler okumadım ama ümraniye sanayide tanıdğım usta yok

uzağa götürme imkanımda yok ne yazıkki

ama ilgilerinden memnun kaldım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

porya rakamı normal, daha düşük rakamlar orjinal olmayan 2-3 ay sonra yeniden bozulan mallar oluyor genelde. 2 sene önce 3 misline yakındı!

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Emre bey, parçalar değiştikten sonra ses kesildimi? performansta değişiklik oldumu?

Yorum bağlantısı
Emre Dalkıran

Porya fiyatına takmıştım ama siz uygun dedikten sonra problem kalmadı:s

ilk çalıştırdığımda ve gaz basınca gelen ıslık sesi kesildi performansta bariz bir düşme yoktu zaten ama en azında check uptan geçti diye araca güvenim arttı.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Emre Dalkıran

merhaba,

arabadaki ıslık sesi gibi olan ses tekrar başladı tam ford nuraya tekrar gideyim derken de akü lambası yandı

ümraniye sanayide bi elektrikçiye gittim dinamonun sorunlu olduğunu şarj etmediğini söyledi akşam olduğu için sabah gelirim dedim

akşam misafirliğe gittik geldim park edip tekrar çaşlıştırdım akü boşalmış araba kaldı öyle

sabah erkenden kalktık çalışmazsa çekici çağırayım kredi kartından diye

sabah marşı aldı.sanayiye gittim orda tekrar boşaldı akü. Adam 200 tl ye diyotları değiştirdi aküyü şarj etti problem kayboldu ama enteresanı motordan gelen o ses de kayboldu.

ama akü söülüp takılınca teybin kodu gitti ve hiçbiyerde bulamadım ne torpidoda ne de kılavuzlarda ...

servisi aradım 30 tl dediler. forumda seri noyu bilirsek bi program ile kodu bulabileceğimizi okudum ama seri noyu bilmiyorum

en kısa zamanda halletmem lazım ama bakalım..

turbodan gelen benim rahatsız olduğum ses aslında şarj dinamosundan geliyormuş bunu öğrenmiş oldum:)

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
merhaba,

bugün aracımı isofix taktırmak ve yaz kontrol kampanyası için ford nuraya bıraktım çünkü işyerime en yakın yetkili servis orasıydı

bu turbo ıslığının orda da teyit edilmesini istedim aslında

ama turboda bişey çıkmadı sesin ara soğutucu hortumundan geldiği anlaşıldı ve değişti ses yok şu anda ancak hesapta olmayan arka tekerlek poryası değişti

ben herhangi bir ses falan duymamıştım bu parça da baya pahalıymış.sonra netten araştırınca yarı fiyat olduğunu gördüm ama yapacak bişey yok.

neyse toplam 835 tl ödedim kalemler aşağıda

alt tampon deflektör-72.5 TL -parça kırıktı

lastik tamiraı -10 TL-lastikte çivi varmış

porya komple-448 TL kodu 7M51 2C99 AC N

CONTA-11.5 TL

ara soğutucu hortumu-5,96 TL

isofix-84,3 TL

ampul 3,8 TL

işçilik 81,5 TL

toplam 708 +KDV

en azından turboda sorun olmadığını öğrenmiş oldum

aslında ford nuray için forumda iyi şeyler okumadım ama ümraniye sanayide tanıdğım usta yok

uzağa götürme imkanımda yok ne yazıkki

ama ilgilerinden memnun kaldım

Geçmiş olsun Birkaç defa bende Nuraya gittim parça değişimlerinde sıkıntı yoktur orijinal parça kullanırlar, ama fiyat ve işçilikleri konusu bende soru işaretleriyle dolu birkaç sıkıntıda yaşadım.

Birdaha da gitmedim.

merhaba,

arabadaki ıslık sesi gibi olan ses tekrar başladı tam ford nuraya tekrar gideyim derken de akü lambası yandı

ümraniye sanayide bi elektrikçiye gittim dinamonun sorunlu olduğunu şarj etmediğini söyledi akşam olduğu için sabah gelirim dedim

akşam misafirliğe gittik geldim park edip tekrar çaşlıştırdım akü boşalmış araba kaldı öyle

sabah erkenden kalktık çalışmazsa çekici çağırayım kredi kartından diye

sabah marşı aldı.sanayiye gittim orda tekrar boşaldı akü. Adam 200 tl ye diyotları değiştirdi aküyü şarj etti problem kayboldu ama enteresanı motordan gelen o ses de kayboldu.

ama akü söülüp takılınca teybin kodu gitti ve hiçbiyerde bulamadım ne torpidoda ne de kılavuzlarda ...

servisi aradım 30 tl dediler. forumda seri noyu bilirsek bi program ile kodu bulabileceğimizi okudum ama seri noyu bilmiyorum

en kısa zamanda halletmem lazım ama bakalım..

turbodan gelen benim rahatsız olduğum ses aslında şarj dinamosundan geliyormuş bunu öğrenmiş oldum:)

Güzel halletmişsiniz tamir edilebildiini biliyorum, yazılım için Herford la bir konuşun isterseniz yardımcı olabilirler.

Benim arıza serviste ortaya çıkmıştı başka sıkıntılarının da olduğu bir dönemdi orijinali ile değiştridim.

Yorum bağlantısı
Emre Dalkıran

kodu çok aradım ama bulamadım tekrar nuraya gittim

sağolsunlar 10 dk içinde hallettiler ve bakıma yeni geldim diye 20 tl aldılar:)

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
mustafa şefkatli

2004 yıl 1.6 TDCI C-max trend 2010 yılının mart ayında aldım. Aracım yağ eksiltiyordu. Yetkili servise gittim. Fiyatları dışarıya nazaran bir hayli yüksek bende özel servise gittim. Yağ eksiltme üst saplamalardan dediler çünkü üst kapak yağlıydı. Saplamalar ve ısıtma bujilerini değiştirdik. birkaç işlem daha yaptılar ama eksozdan çıkan kara grimsi duman birtürlü kesilmedi. onümüzdeki ay muayenem var muayeneden geçemem diye tedirgin oluyorum. Özel servise dumanın kesilmediğini ve yağın eksildiğini söyledim yağı takviye ettiler ancak turbonun değiştirilmesi halinde yağ eksilmesinin ve dumanın yok olacağını söylediler. Valla ne yapacağımı şaşırdım. Turbo fiyatlarına bakıyorum 850 TL den 1850 ye kadar çıkıyor işçilik hariç fiyatları. yetkili servise gitsem 2500- 3000 tl den aşağı çıkamam. Kafama ençok duman takıldı bu konuda önerilerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Porya, hem sağ hem sol değiştiyse fiyat çok yüksek. Tek porya değiştiyse fiyat çooook ütopik yüksek...

Ben parçacıdan kendim alarak değiştirmiştim. Taiwan malı olanlardan. Üzerinde abs sensörü dahil 90 TL ye almıştım...

Sorgusuz sualsiz 1 yıl garantili...

ancak hesapta olmayan arka tekerlek poryası değişti ben herhangi bir ses falan duymamıştım bu parça da baya pahalıymış. porya komple-448 TL+kdv=528 TL

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Konu içinde iki mesaj var birbiriyle çelişen.Bu da benim gibi acemilerin kafasını meşgul edip sonuca ulaştıramıyor.

Çağlar abi demişki orginal takın gerisi üç ay sonra dağılır.Turkay bey de 90 ltl artı 1 yıl garanti.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

herkes gördüğünü paylaşıyor, ne orcinali ne de yan sanayisi kesinlikle bozulmayacak değil ama bu parçanın yan sanayisinin sıkça bozulduğunu görüyoruz, garantisi de sadece parçayı kapsar, sökme/takma/pres işçiliği ?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tufan Günaydın

Arkadaşlar arabam cok fena halde ıslık çalıyor, sanayideki ustalara gösterdim turbo gitmiş değiştirmrn gerekir diyorlar bulunduğum yerde turbo fiyatları 1250 liradan başlıyor internette baktığımda 950 ile 1200 arasında bu turboları revizyona sokup parlatıp sıfır diye satıyorlarmış nette de cok varmış aceba orjinal bi turboyu netten hangi yedek parça sitesinden alabilirim.

turbo revizyonunu da düşünmüyorum sıfır alayım bi daha başım ağrımasın diyorum önerilerinizi bekliyorum 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar arabam cok fena halde ıslık çalıyor, sanayideki ustalara gösterdim turbo gitmiş değiştirmrn gerekir diyorlar bulunduğum yerde turbo fiyatları 1250 liradan başlıyor internette baktığımda 950 ile 1200 arasında bu turboları revizyona sokup parlatıp sıfır diye satıyorlarmış nette de cok varmış aceba orjinal bi turboyu netten hangi yedek parça sitesinden alabilirim.

turbo revizyonunu da düşünmüyorum sıfır alayım bi daha başım ağrımasın diyorum önerilerinizi bekliyorum 

Konunuzu birleştirdim.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Sponsorumuza sorun fiyatı..

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/239283-yedek-par%C3%A7a-fiyat/

Yorum bağlantısı
Tufan Günaydın

bugun sabah konyaya gittim turbo revizyonunu ustalar tavsiye etmediler bende sıfır turbo almaya karar verdim yaklaşık 7-8 ustaya sağlam bi yedek parçacı sordum ford karaca yedek parçayı tavsiye ettiler (sakıncası varsa firma ismini silebilirsiniz)

orjinal sıfır garret turboyu 900 tl ye 

motocraft 5-30 motor yağını 60 tl ye 

otosan yağ filtesini 11tl ye

orjinale yakın hava filtresini 23 tl ye 

30 tl ustaya 

40 lira otobüs bileti

toplamda 1064 tl ye hallettim arabanın çekişinde muazzam bi değişme oldu  verdiğim paraya değdi

turboyu takmadan yağ kanallarını alt yağ rekorundaki kuçuk yağ filtresini de temizlettim araba 180 derece değişti bi suruş keyfi geldi

konya ereğlide sadece turboya 1250 tl dediler küçük yerin eksileri.

Yorum bağlantısı
Tufan Günaydın
(düzenlendi)

yeni turbom :)rACWETK.jpg

tarihinde Tufan Günaydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...