İçeriğe Yönlendir

Suda Batmayan Araç

Ersen Tapan

Recommended Posts

Ersen Tapan

Suda batmayan araç

Sistem hakkındaki düşünceleriniz neler ?

Bana kalırsa düşünce güzel olabilir ama sistemin tetiklenmesi zor gibi gözüküyor. Mesela haberde yazılan tekerlekler yerden kesilince balonlar şişecek diyor ama ; bir aracın tekerlekleri sadece denize vs uçarken yerden kesilmezki..

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Suda batmayan araç

Sistem hakkındaki düşünceleriniz neler ?

Bana kalırsa düşünce güzel olabilir ama sistemin tetiklenmesi zor gibi gözüküyor. Mesela haberde yazılan tekerlekler yerden kesilince balonlar şişecek diyor ama ; bir aracın tekerlekleri sadece denize vs uçarken yerden kesilmezki..

Mesela ben düz yolda Clio'nun 4 tekerini yerden kesmeyi başarmıştım :D Balonlar çıkınca uçmaya başlar belki :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Dünyada üretilen arabaların toplamının 1000000'da 1'i sele kapılıyormudur, yada denize düşüyormudur.

İşin bu boyutuda var, arabalar denize düştüğünde ağırlık merkezi altta olduğu için ağır olan kısım, yani tekerlekler devamlı altta olur. Ya araba yuvarlanırken açılıp arabanın suda ters kalmasına sebep olursa ???

Bu güzel ama balon işi yaşş :D

asilkan35_pic000419ii.jpg

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence çok saçma bir düşünce.Su üzerine çıkan aracın hakimiyeti nasıl sağlanacak...Tamam batmaya batmaz ancak araç kontrolden çıkar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ben de bir yelkenli inşaa ediyorum, İspanya limanından batıya doğru yola çıkacağım, ilerilerde bir kıta olabilir, şüpheleniyorum, gideyim keşfedeyim bari....

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
düşünce güzel ancak tetikleme sistemi üzerinde çalışılmalı.

Tetikleme işi kolay, daha önemli noktalar var.

Mesela tetikleme için arabanın tekerleklerinin yerden kesilmesi olabilir. Tekerleklere bir sensör koyarsınız. Lastiklerin maksimum açık olduğununu ölçer. Burada en önemli can alıcı nokta şu. Tekerlekler hızlı geçilen bir tümsekte de yerden kesilebilir fakat hiç bir zaman 5-6 saniye kadar havada kalamassınız. Eğer tekerlekler 5-6 saniye açık kalırsa sistem çalışır. Derin denize ters düşen araba bile 5 -6 saniyede ağırlık merkezi alta gelecek şekilde döner ve balonlar şişinde dümdüz su üzerine çıkar...

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Hem ıslaklık sensörü; hem tekerlek sensörü olursa tetikleme çözülebilir gibi ama; peki böyle bir sisteme gerek varmı ? Yani 1 yılda kaçtane araç denize veya göle uçarki?

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Denize düşünce işe yarayabilir..

Selde bir işe yaramaz..

Denize düşecekler yanında yılan taşısın aabi. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...