İçeriğe Yönlendir

Karartmalı İç Dikiz Aynası

Hakan Mangaloğlu

Recommended Posts

Hakan Mangaloğlu

Arkadaşlar öncelikle merhaba, forumda henüz çiçeği burnunda biriyim. İki hafta evvel 2005 model C Max Ghia aldim. Tabii olarak aracı henüz tanımaya başladım ve bir çok özelliğini de bilmiyorum. Bu forum ve arkadaşlar sayesinde bir çok şeyi öğrenebildim. Yalniz bu akşam arabamda bir şey dikkatimi çekti iç dikiz aynası otomatik karartmalı, çalıştığında altında yeşil bir led yanıyordu. Bu akşam baktım yanmıyor ve kendinden karartma özelliğide hak getire. Bu aynanın bir açma kapama zımbırtısı var mı veya bir yerlerde sigortası var da o mu gitti. Yoksa çokça görülen ve tamiri mümkün olmayan bir arıza mıdır? (Allah vere de bizim ayna Hakkın rahmetine kavuşmaya). Yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Arkadaşlar öncelikle merhaba, forumda henüz çiçeği burnunda biriyim. İki hafta evvel 2005 model C Max Ghia aldim. Tabii olarak aracı henüz tanımaya başladım ve bir çok özelliğini de bilmiyorum. Bu forum ve arkadaşlar sayesinde bir çok şeyi öğrenebildim. Yalniz bu akşam arabamda bir şey dikkatimi çekti iç dikiz aynası otomatik karartmalı, çalıştığında altında yeşil bir led yanıyordu. Bu akşam baktım yanmıyor ve kendinden karartma özelliğide hak getire. Bu aynanın bir açma kapama zımbırtısı var mı veya bir yerlerde sigortası var da o mu gitti. Yoksa çokça görülen ve tamiri mümkün olmayan bir arıza mıdır? (Allah vere de bizim ayna Hakkın rahmetine kavuşmaya). Yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Ledin yandığına emin misiniz daha önce. Farklı model araç kullanıyoruz sizinle ama aynalar aynı olması lazım. Benimkinde de yeşil led var ancak hiçbir zaman yanmaz. Ortam ışık seviyesine göre ne zaman kararacağını kendi ayarlayan bir aynadır. Mondeo MKII'lerin makyajsız modellerinde açma kapama özelliğ olanı vardı ancak daha sonraki modeller kapatılamıyor.

Biraz daha deneyin aynaya müdahale etmeden önce. Gece hava iyice kararınca tavan lambasından ışık alabilecek konuma getirerek tekrar deneyin. Yeşeriyorsa sorun yoktur.

Saygılarımla.

tarihinde Evren ?skent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Mangaloğlu

Valla Evren Bey, ben sanki öyle hatırlıyorum ve bu gece arkadan gelen ışıklar daha bir parlak geldi bana. Şimdi aarcı iyi tanımadığım için bir iddiada da bulunamıyorum. Ama oğlumda aynı soruyu sorduydu bana bu akşam. Burada yeşil led yanmıyormuydu baba diye zaten ondan sonra dikkat etmeye başladım.

Mehmet Bey aynanın orijinal olmama ihtimali zayıf, Çünkü araç Ghia ve bildiğim kadarıyla ilk sahibi Eresinler servisinin müdürünün kızı. Benden önceki sahibi de arabayı hiç sanayiye götürmemiş ve Eresinler servisinden başka bir yer bilmiyor araç. Eğer Ghialarda fabrika çıkışı yoksa ve sonradan takıldıyasa da burada orijinali takılmıştır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Cupra da ışık da var, iptal düğmesi de :D :D ama Ford da yoktu diye hatırlıyorum ben de.

Yorum bağlantısı
Hakan Mangaloğlu

Mehmet Bey kullanim kitapcığında bir resim buldum. Ayna, aynı ayna, kırmızıyla işaretlediğim yerdeki led sanki yeşil yanıyordu. Yanlış mı hatırlıyorum ki acaba. Tabii dediğiniz gibi de olabilir. Belki başka araçla karıştırıyorumdur, dediğim gibi henüz tanıyorum bu aracı...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Cupra da ışık da var, iptal düğmesi de :fiuw::nazar: ama Ford da yoktu diye hatırlıyorum ben de.

çupra mı teh bizde de var nolcek :)

cmax de led yanmıyor olması lazım mondeo ile ortak aynası var. demin arkadaşın mondeosunda yanmıyordu hatta la bu çalışmıor mu dedim tepe lambasını yakıp denedim karardı :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Orada ışık değilde, sensörler var diye hatırlıyorum.. Ama emin değilim.. Ortağımınkini incelemeliyim..

Yorum bağlantısı
Hakan Mangaloğlu

Oradaki dediğiniz gibi sensor de olabilir. Görüldüğü gibi benzer iki tane led gibi bir şeyler var, belki ben yanlış işaretledim. Bir de aynanın arkasında bir şey var ama onu tam göremedim o da belki sensördür. Neyse yarın gece bir daha deneyeyim, iç ışığı yakınca kararırsa demek ki ben yanlış hatırlıyorumdur (İnşallah ben ben yanlış hatırlıyor olayım.) İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hakan Mangaloğlu

Konuyu ben açmıştım yine ben kapayayım dedim. Dikiz aynası ile son durum şu; altta led falan yanmıyor ve ayna görevini yapıyor. Ben kuruntu edip karışıklık yarattım (dikkatlice bakmamışım, başka araçlarınki ile karıştırmışım demekki). İlgilenen ve yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı

Gözünüz aydın. Laf aramızda ben de aracı ilk aldığımda ilk bir hafta sürekli gözüm takılıyordu. Bir süre yeşermezse bozuldu herhalde diye geçiriyordum içimden. Sonra baktım ki, kararma durumu gerçekten ortamdaki ışığın azalmasıyla, aynadan yansıyan ışıklar göz alacak dereceye gelince gerçekleşiyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
H.Cenk Bayrakçı

O gördüğünüz yeşil ışık, harita aynalarında gelen "submarine light" aydınlatma ışığıdır. Hafif yeşil aydınlatır, vites kısmının üstünü...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...