İçeriğe Yönlendir

Tüketici Kredisi Kullanırken Mecburi Yapılan Hayat Sigortası

Guest Hakan Tarım

Recommended Posts

Emre Köksal
(düzenlendi)

Kayınvalidem vefat ettiğinde , kanserden vefat ettiği için ve kredi çekerken de kanser hastası olduğu düşünüldüğü için sigorta kalan borcu ödemedi , kesilen sigorta masrafını da iade etmedi.

Öncelikle başınız sağolsun,

Sigorta şirketleri bu tip vefat durumlarında müşterinin tüm sağlık geçmişini araştırır ve herhangi bir kurumda sigorta yaptırmadan önce hayati risk taşıyan bir sağlık kaydı olup olmadığını tespit edilp öyle karşı çıkar-çıkmalı... Mahkeme ve itiraz hakkınız vardı eminim haklı da çıkardınız...

kimsenin hastalığın bilindiğini farzedip-varsayıp sizi zor durumda bırakmaya hakkı olamaz..

Ha bir de daha 2 gün önce 36 ay vadeli 10.000 lira kredi kullandım ve 36 aylık bu paraya istenen hayat sigorta tutarı 19 tl idi..

miktarlar cidden yaşla alakalı.. 19 liraya 10.000 lirayı sigortalıyorlar riske bakıldığında bence göz ardı edilebilecek bir ayrıntı..

tarihinde Emre K&#246ksal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Mura

Bankada çalışırken bir müşteri konut kredisi kullanıp evini aldı,ilk taksidini dahi ödememişti ve vefat etti.. 180.000 TL'nin tamamı kredi kullanırken yaptırmış olduğu sigorta poliçesi sayesinde ödendi.. Şimdi bu kötü birşey mi?

Ben burda hayat sigortası iyidir kötüdür diye yorum yapmıyorum ben burada zihniyeti yanlış buluyorum banka iyi niyetli olsa yani sırf beni düşünüyor olsa neden kredi çekildikten 1-1.5 sene sonrasında yaptırıyor vede en başında beni neden bilgilendirmiyor ve zorunlu olmadığı halde beni neden mecbur tutuyor ve adeta taksitlerini ödeyemezsin diye tehdit ediyor ben bu zihniyete karşıyım halbuki kredi çekerken bana en başında hayat sigortası yapalım şu şu faydaları var yine de siz bilirsiniz denseydi ben zaten hemen yaptırırdım...

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
(düzenlendi)

Ben burda hayat sigortası iyidir kötüdür diye yorum yapmıyorum ben burada zihniyeti yanlış buluyorum banka iyi niyetli olsa yani sırf beni düşünüyor olsa neden kredi çekildikten 1-1.5 sene sonrasında yaptırıyor vede en başında beni neden bilgilendirmiyor ve zorunlu olmadığı halde beni neden mecbur tutuyor ve adeta taksitlerini ödeyemezsin diye tehdit ediyor ben bu zihniyete karşıyım halbuki kredi çekerken bana en başında hayat sigortası yapalım şu şu faydaları var yine de siz bilirsiniz denseydi ben zaten hemen yaptırırdım...

Bankanız ile olan ilişkiniz ile ya da bankanın sizle olan ilişkisi ile ilgili yorum yapmayacağım..

Sacede altını çizdiğim cümle ile ilgili şunu söylemek isterim, eminim ki hemen yaptırırdınız ;)

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Peki hayat sigortasını bankadan yaptırmak zorunda miyiz dışarıdan yaptırsak birşey olduğunda kredinin kalanını ödüyor mu

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Peki hayat sigortasını bankadan yaptırmak zorunda miyiz dışarıdan yaptırsak birşey olduğunda kredinin kalanını ödüyor mu

Ben sonradan araştırdığımda bunun zorunlu olmadığını ancak bankanın şart koşabileceğini öğrendim bana başta şart koşulmamıştı sonradan şart koştular ayrıyetten başka bir yerden de yaptırabiliyormuşuz ama ana bunu elbette banka söylemedi dışarıdan yaptırılınca nasıl tepki verirler bilemiyorum...

Bankanız ile olan ilişkiniz ile ya da bankanın sizle olan ilişkisi ile ilgili yorum yapmayacağım..

Sacede altını çizdiğim cümle ile ilgili şunu söylemek isterim, eminim ki hemen yaptırırdınız ;)

Hiç bir banka ile hemen hemen hiçbir ilişkim yok maaş çekme haricinde birde zaruretten kredi çektim ki onun anlaşmasını da belediye yapmış biz de ödeme planı oluşturmuştuk hepsini gününden önce ödedim çok şükür özellikle de söylemiştim bunun haricinde sonradan masraf çıkaracak mısınız diye hayır demişlerdi

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Başka bir yerden dain-i mürtehin olarak kredi kullanılan bankanın kredi kullanılacak şubesi görterilerek poliçe yaptırabilirsiniz ve bankada bunu kabul etmek zorunda.. Banka dain-i mürtehin olduğundan onun bilgisi dışında sigorta poliçenizi iptal ettiremezsiniz..

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Anladığım kadarıyla bankalar kredi esnasında sigorta mecbur diyerek police fiyatını daha yüksek tutuyorlar o zaman dışarıdan yaptırmak daha mantıklı

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Yaşam sigortaları normalde kazaen vefatları karşılamaz. Ecelen vefatlarda devreye girer. Kazaen vefatlar ferdi kazanın konusudur. Ancak bankaların genelde kredilere konu olarak yaptıkları poliçeler, bu iki teminatı içeren geniş kapsamlı poliçelerdir ve kredilere özeldir. Daha sonrasında benzer ürünler lanse edilir oldu ama bankaların kendi risklerini kapsamasında yapılan bu poliçelerin primleri aslında özellikle yükseltilmemektedir.

DIşardan yapılan hayat sigortaları ise; özel şart olarak kazaen vefatı taşımıyorsa aslında şube açısından kazaen vefatlarda risk taşır. Ancak bankalar arası rekabetler, müşteri memnuniyeti gibi konular nedeni ile dışardan yapılan yaşam sigortalarına dain_i mürtehin sıfatı konularak işlem yapıyorlar.

Sigorta süreli bir hizmet akdi olduğundan; daha sonra yapılan itirazlarda, iptali tüketici heyetleri ya da mahkemeleri tarafından uygun görülmemektedir. Bu yüzden bankanın dosya masrafları içersinde sigorta payı varsa bu rakamın geri alınması pek mümkün değildir.</p>

ben burda hayat sigortası iyidir kötüdür diye yorum yapmıyorum ben burada zihniyeti yanlış buluyorum banka iyi niyetli olsa yani sırf beni düşünüyor olsa neden kredi çekildikten 1-1.5 sene sonrasında yaptırıyor vede en başında beni neden bilgilendirmiyor ve zorunlu olmadığı halde beni neden mecbur tutuyor ve adeta taksitlerini ödeyemezsin diye tehdit ediyor ben bu zihniyete karşıyım halbuki kredi çekerken bana en başında hayat sigortası yapalım şu şu faydaları var yine de siz bilirsiniz denseydi ben zaten hemen yaptırırdım.

Muhtemelen ilk kredi kullandığınızda size yıllık bir hayat sigortası yapıldı masrafların düşük çıkması için. Aslında kredi süresi kadar da poliçe yapılabiliyor ama masraf kalemi arttığından ve rakip bankalardan alınan kredi fiyatlarının içeriği bankacılar tarafından tam bilinemediğinden, palyatif işlemler yapılarak kredi kullanımı sağlanabiliyor. Yenileme zamanı geldiğinde de yine aranmış olabilirsiniz. Her ne kadar sigortaya karşı değilim deseniz de tüzel ya da gerçek bir kişinin sizi bu işlem için zorlamış olmaması durumunda kendinizi güvence altına almayacağınız da yazdıklarınızdan anlaşılıyor. Dışardan daha ucuza yaptırabilir misiniz? Olabilir ama bu rakamlar kaskolardaki gibi farketmez. Ayrıca başta belirttiğim gibi, dışardan daha ucuzunu tercih ettiğiniz poliçenin kazaen vefat teminatını içermemesi bankanın yanı sıra sizi de teminatsız bırakacaktır.</div>

Dİrek yaşam sigortası satmayalı 10 sene oldu fakat, ayda bir iki müşteri yakını yanımıza gelir. Hayat sigortası sorgulamak isterler. Genelde bir yakınları ya da tanıdıkları yönlendirir onları. Kredi kullanıldıysa hayat sigortası vardır diyerek gelirler. Yapılmamışsa nasıl yapmazsınız diye çıkışandan, üzülene birçok profil görürüz. Birincil muhattap değilizdir ama bazen açıklama yapmak bize düşer. Tüketicilerin yanında olması gereken kurumların verdiği kararlar nedeni ile "sigorta mecburi değildir" ifadesinin sözleşmesinde olduğuna sevinenler aslında geride kalanlara derin bir hüzün bırakırlar.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Mura
Yaşam sigortaları normalde kazaen vefatları karşılamaz. Ecelen vefatlarda devreye girer. Kazaen vefatlar ferdi kazanın konusudur. Ancak bankaların genelde kredilere konu olarak yaptıkları poliçeler, bu iki teminatı içeren geniş kapsamlı poliçelerdir ve kredilere özeldir. Daha sonrasında benzer ürünler lanse edilir oldu ama bankaların kendi risklerini kapsamasında yapılan bu poliçelerin primleri aslında özellikle yükseltilmemektedir. DIşardan yapılan hayat sigortaları ise; özel şart olarak kazaen vefatı taşımıyorsa aslında şube açısından kazaen vefatlarda risk taşır. Ancak bankalar arası rekabetler, müşteri memnuniyeti gibi konular nedeni ile dışardan yapılan yaşam sigortalarına dain_i mürtehin sıfatı konularak işlem yapıyorlar. Sigorta süreli bir hizmet akdi olduğundan; daha sonra yapılan itirazlarda, iptali tüketici heyetleri ya da mahkemeleri tarafından uygun görülmemektedir. Bu yüzden bankanın dosya masrafları içersinde sigorta payı varsa bu rakamın geri alınması pek mümkün değildir.</p> Muhtemelen ilk kredi kullandığınızda size yıllık bir hayat sigortası yapıldı masrafların düşük çıkması için. Aslında kredi süresi kadar da poliçe yapılabiliyor ama masraf kalemi arttığından ve rakip bankalardan alınan kredi fiyatlarının içeriği bankacılar tarafından tam bilinemediğinden, palyatif işlemler yapılarak kredi kullanımı sağlanabiliyor. Yenileme zamanı geldiğinde de yine aranmış olabilirsiniz. Her ne kadar sigortaya karşı değilim deseniz de tüzel ya da gerçek bir kişinin sizi bu işlem için zorlamış olmaması durumunda kendinizi güvence altına almayacağınız da yazdıklarınızdan anlaşılıyor. Dışardan daha ucuza yaptırabilir misiniz? Olabilir ama bu rakamlar kaskolardaki gibi farketmez. Ayrıca başta belirttiğim gibi, dışardan daha ucuzunu tercih ettiğiniz poliçenin kazaen vefat teminatını içermemesi bankanın yanı sıra sizi de teminatsız bırakacaktır.</div> Dİrek yaşam sigortası satmayalı 10 sene oldu fakat, ayda bir iki müşteri yakını yanımıza gelir. Hayat sigortası sorgulamak isterler. Genelde bir yakınları ya da tanıdıkları yönlendirir onları. Kredi kullanıldıysa hayat sigortası vardır diyerek gelirler. Yapılmamışsa nasıl yapmazsınız diye çıkışandan, üzülene birçok profil görürüz. Birincil muhattap değilizdir ama bazen açıklama yapmak bize düşer. Tüketicilerin yanında olması gereken kurumların verdiği kararlar nedeni ile "sigorta mecburi değildir" ifadesinin sözleşmesinde olduğuna sevinenler aslında geride kalanlara derin bir hüzün bırakırlar. Saygılarımla.

Evren Bey daha önce de ifade ettiğim gibi bana en başında söylenmeliydi ve bana anlatılsaydı kesinlikle yaptırırdım zaten tutar çok fazla değil yanılmıyorsam toplam 88 TL gibi bir miktardı yanlış hatırlamıyorsam ancak beni üzen ben imza attıktan sonra bana verilen ödeme planı haricinde hiçbir ekstra masrafın çıkmayacağıydı en başında yapılsaydı bana mutlaka söylerlerdi ben onca zaman taksit ödedim yine bir gün ödeyecekken hayır ödeyemezsiniz önce hayat sigortası yaptırmalısınız dendi eee şimdiye kadar neredeydiniz madem öyle ya benim başıma daha önce bir şey gelseydi bana diyecekler miydi biz sizden habersiz hayat sigortası yapmıştık buyrun diye yakınlarıma destek olurlar mıydı?

Taksitlerimi bir gün bile aksatmadım hepsinin dekontuda elimde özellikle söylememe rağmen ipotek fek kaldırma belgesinde hata yaptılar yoğunlukta kaç gün uğraştım tapuya gittim geldim bizzat bir de benden bu belge için 100 küsur tl para aldılar yoksa vermeyiz dediler ben bu anlayışı doğru bulmuyorum zaten verdiği krediden alacağını alıyor ama ya diğerleri...

Yorum bağlantısı

Evren Bey daha önce de ifade ettiğim gibi bana en başında söylenmeliydi ve bana anlatılsaydı kesinlikle yaptırırdım zaten tutar çok fazla değil yanılmıyorsam toplam 88 TL gibi bir miktardı yanlış hatırlamıyorsam ancak beni üzen ben imza attıktan sonra bana verilen ödeme planı haricinde hiçbir ekstra masrafın çıkmayacağıydı en başında yapılsaydı bana mutlaka söylerlerdi ben onca zaman taksit ödedim yine bir gün ödeyecekken hayır ödeyemezsiniz önce hayat sigortası yaptırmalısınız dendi eee şimdiye kadar neredeydiniz madem öyle ya benim başıma daha önce bir şey gelseydi bana diyecekler miydi biz sizden habersiz hayat sigortası yapmıştık buyrun diye yakınlarıma destek olurlar mıydı?

Taksitlerimi bir gün bile aksatmadım hepsinin dekontuda elimde özellikle söylememe rağmen ipotek fek kaldırma belgesinde hata yaptılar yoğunlukta kaç gün uğraştım tapuya gittim geldim bizzat bir de benden bu belge için 100 küsur tl para aldılar yoksa vermeyiz dediler ben bu anlayışı doğru bulmuyorum zaten verdiği krediden alacağını alıyor ama ya diğerleri...

Recep Bey,

Siz sistemi sorguluyorsunuz. Bunun çözümü tabiki burası değil. Ancak bilinçli bir tüketici olduğunuz varsayımı ile, kredi kullandığınızda hayat sigortası yapılıp yapılmadığını sorguladınız mı? Hayat sigortanız yoksa tabi ki size bir ödeme yapılmaz. Hayat sigortanız yapılmış olsaydı yakınlarınıza ödeme yapılırdı. Çünki banka için önemli olan emtea değil, verdiği kredinin karşılığını nakit olarak hızlı şekilde almaktır. En hızlı geri dönüş sigortadan olaağı için, evinizi ipotek karşılığı kadar paraya satmakla uğraşmak yerine, hayat sigortasını tercih eder merak etmeyin.

İpotek fekkinde hata varsa haklısınız fakat banka hert türlü rehin kaldırma işleminden masraf alır. Bankaların da para kazanma metodu budur. Buna düşen enflasyonla beraber herkesin alışması lazım. Bankadan hizmet görmenin muhakka karşılığı vardır. Faiz paranın maliyet karşılığıdır. Banka gelirlerinin en önemli kalemi budur ama bu gelir daha sonraki fonlamaların kaynağını oluşturur. Yani bankanın devamlı surette piyasaya kredi sağlayabilmesinin kaynağı, faiz geliridir. Faiz dışı gelirler ise hizmet bedelidir. Ya da aracılık komisyonlarıdır. Bankanın istihdamı sağlayabilmesi, yeni şubeler açabilmesi, hizmeti yayabilmesi, teknolojik yatırımları, kendini tanıtabilmesi için reklam yapabilmesi için kaynağa ihtiyacı vardır. Eğer Zİraat Bankası ile çalışıyor olsaydınız belki faiz dışı gelirler için şikayetçi olabilirsiniz ancak özel bankalar için bırakın devlet desteğini, kösteği vardır. Bir gecede kanuni karşılık mecburiyeti yüzde yüz arttırılır ve hiçbir bakanın buna karşı çıkma şansı yoktur. Yasalar izin vermez. Yeni şube açılışı için istenen miktar %100 arttırılır mesela. Yapacak birşeyleri yoktur. Yani banka sizden alır, devlet yönetimi bankadan.

Kazanım eğer bir araba ya da ev ise, o anda paranın sağladığı marjinal faydayı ikame edecek bir dostunuz yoksa, bankayı partneriniz olarak görmeniz gerekir. Eğer bir mala sahip olunuyorsa ve bunun için bankanın verdiği desteğe ihtiyaç duyulduysa geriye dönük masrafları veya hizmet bedellerini çok görmemek gerekir.

Bankacı değilim, bankaların avukatı da. Yazdıklarım finansal sistemin işleyişi ve bankaların ekonomiye katkısının yadsınamaz etkilerini farketmek için. Tabi ki herkes kendisine göre bankaları istediği şekilde eleştirme hakkına sahiptir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada
(düzenlendi)

Recep Bey,

Banka savunmayacağım fakat iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batırmak gerekli..

Hayat sigortası formuna krediyi ilk kullanırken imza atmasaydınız,neden imzaladınız? Bana anlatmadılar ki diyeceksiniz,neden okumadığınız kağıda imza atıyorsunuz?

Siz üzerinize alınmayın bunu sizin için söylemiyorum,bankaya kredi için gelen müşterilerin büyük çoğunluğu,parayı cebine koyana kadar herşeye evet der,parayı aldığı anda,o kibar ezilip büzülen çıtkırıldım adam gider yerine sistemi sorgulayan "yok efendim bu ne? bunu istemiyorum,şunu iptal edin" diyen adam gelir. Madem istemiyordun neden önüne koyulan evrağı "okudum,anladım,müzakere ettim" yazarak imzalıyorsun değil mi?

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Mura

Recep Bey,

Siz sistemi sorguluyorsunuz. Bunun çözümü tabiki burası değil. Ancak bilinçli bir tüketici olduğunuz varsayımı ile, kredi kullandığınızda hayat sigortası yapılıp yapılmadığını sorguladınız mı? Hayat sigortanız yoksa tabi ki size bir ödeme yapılmaz. Hayat sigortanız yapılmış olsaydı yakınlarınıza ödeme yapılırdı. Çünki banka için önemli olan emtea değil, verdiği kredinin karşılığını nakit olarak hızlı şekilde almaktır. En hızlı geri dönüş sigortadan olaağı için, evinizi ipotek karşılığı kadar paraya satmakla uğraşmak yerine, hayat sigortasını tercih eder merak etmeyin.

İpotek fekkinde hata varsa haklısınız fakat banka hert türlü rehin kaldırma işleminden masraf alır. Bankaların da para kazanma metodu budur. Buna düşen enflasyonla beraber herkesin alışması lazım. Bankadan hizmet görmenin muhakka karşılığı vardır. Faiz paranın maliyet karşılığıdır. Banka gelirlerinin en önemli kalemi budur ama bu gelir daha sonraki fonlamaların kaynağını oluşturur. Yani bankanın devamlı surette piyasaya kredi sağlayabilmesinin kaynağı, faiz geliridir. Faiz dışı gelirler ise hizmet bedelidir. Ya da aracılık komisyonlarıdır. Bankanın istihdamı sağlayabilmesi, yeni şubeler açabilmesi, hizmeti yayabilmesi, teknolojik yatırımları, kendini tanıtabilmesi için reklam yapabilmesi için kaynağa ihtiyacı vardır. Eğer Zİraat Bankası ile çalışıyor olsaydınız belki faiz dışı gelirler için şikayetçi olabilirsiniz ancak özel bankalar için bırakın devlet desteğini, kösteği vardır. Bir gecede kanuni karşılık mecburiyeti yüzde yüz arttırılır ve hiçbir bakanın buna karşı çıkma şansı yoktur. Yasalar izin vermez. Yeni şube açılışı için istenen miktar %100 arttırılır mesela. Yapacak birşeyleri yoktur. Yani banka sizden alır, devlet yönetimi bankadan.

Kazanım eğer bir araba ya da ev ise, o anda paranın sağladığı marjinal faydayı ikame edecek bir dostunuz yoksa, bankayı partneriniz olarak görmeniz gerekir. Eğer bir mala sahip olunuyorsa ve bunun için bankanın verdiği desteğe ihtiyaç duyulduysa geriye dönük masrafları veya hizmet bedellerini çok görmemek gerekir.

Bankacı değilim, bankaların avukatı da. Yazdıklarım finansal sistemin işleyişi ve bankaların ekonomiye katkısının yadsınamaz etkilerini farketmek için. Tabi ki herkes kendisine göre bankaları istediği şekilde eleştirme hakkına sahiptir.

Saygılarımla.

Söyledikleriniz doğrudur, ben şeffaflıktan yanayım bana en başında söyleyecek ben de nelerle karşılaşacağımı bileceğim ben bu tür işlerden pek anlamadığım ve işim düşmedikçe bankanın önünden bile geçmeyen bir insan olarak bana verdiğiniz bu ödeme planı haricinde sonradan ekstra masraf vb. çıkacak mı diye banka görevlisine sordum o bana hayır dedi bana en başında hayat sigortanız var mı yok mu yapmanız gerekir diye söylemediler hiçbir bilgi vermediler aradan 1-1.5 yıl geçtikten sonra emrivaki yaparak şu kadar para yatırmanız lazım yoksa taksidinizi ödeyemezsiniz dediler bende bu nedir deyince bana hayat sigortası dediler herşeyin bir usulü vardır olmalıdır...Benim rahatsız olduğum nokta budur...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Recep Bey,

Banka savunmayacağım fakat iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batırmak gerekli..

Hayat sigortası formuna krediyi ilk kullanırken imza atmasaydınız,neden imzaladınız? Bana anlatmadılar ki diyeceksiniz,neden okumadığınız kağıda imza atıyorsunuz?

Siz üzerinize alınmayın bunu sizin için söylemiyorum,bankaya kredi için gelen müşterilerin büyük çoğunluğu,parayı cebine koyana kadar herşeye evet der,parayı aldığı anda,o kibar ezilip büzülen çıtkırıldım adam gider yerine sistemi sorgulayan "yok efendim bu ne? bunu istemiyorum,şunu iptal edin" diyen adam gelir. Madem istemiyordun neden önüne koyulan evrağı "okudum,anladım,müzakere ettim" yazarak imzalıyorsun değil mi?

Üzerime alınırım çünkü açıkça ifade edeyim ben böyle bir poliçe imzalamadım yani hayat sigortası diye ama bana çaktırmadan şuraya da bir imza atın deyip aradan attırdılarsa bilmiyorum yanlış hatırlamıyorsam hepsine göz atmıştım poliçe imzaladığımı hatırlamıyorum ve eminim herhalde görseydim sorardım öyle olsa bile herhalde o zaman benden bunu tahsil ederlerdi diye düşünüyorum poliçe imzalatıp 1-1.5 yıl sonra mı ücret tahsil ederler ve birde bu gerekliyse bunu müşteriden saklamanın ne alemi var er yada geç ortaya çıkacak...Ben daha önce de ifade ettim görevli bana ödeme planı verdi ben özellikle sordum bunun haricinde karşıma sonradan şu masrafı bu masrafı diye ekstra masraflar çıkacak mı diye sordum kesinlikle hayır dedi beni rahatsız eden durum budur en başında hayat sigortası yapmanız gerekli şu kadar, kredi bitince ipotek fek ücreti tahminen şu kadar felanda o tutar diyebilirlerdi ama hiçbirini söylemediler...

Yorum bağlantısı
  • 7 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Merhaba. 8 senelik konu :) 

mobil bankacılık üstünden 3 yıl geri ödemeli ihtiyaç kredisi çektim. Çekerken Çok fazla bir şey de sormadı. Ben de evet deyip çektim. Ana para 65 bin için 3 yıllık 2100Tl hayat sigortası çıkarmışlar. 2011’den sonra değişen kanunlar var. iki sorum olacak. 

1- şartsız şekilde gerekçe göstermeden, hayat sigortası zorunlu tutulamaz deyip sigortayı iptal edebiliyor muyum?

2- iptal edemiyorsam, bankanın yaptığı sigortayı iptal edip kendim daha ucuza sigorta yaptırıp bankaya sunabiliyor muyum? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

1- şartsız şekilde gerekçe göstermeden, hayat sigortası zorunlu tutulamaz deyip sigortayı iptal edebiliyor muyum?

2- iptal edemiyorsam, bankanın yaptığı sigortayı iptal edip kendim daha ucuza sigorta yaptırıp bankaya sunabiliyor muyum? 

Banka ile görüştün mü. ?

Bunlara cevapları ne ?

Çünkü şartlı kredi verebiliyorlar ve şartlı bir kredi ise, şartı bozamazsın. Bozarsan yaptırım uygularlar. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Merhaba. 8 senelik konu :) 

mobil bankacılık üstünden 3 yıl geri ödemeli ihtiyaç kredisi çektim. Çekerken Çok fazla bir şey de sormadı. Ben de evet deyip çektim. Ana para 65 bin için 3 yıllık 2100Tl hayat sigortası çıkarmışlar. 2011’den sonra değişen kanunlar var. iki sorum olacak. 

1- kampanyalar sigortalı ve sigortasız olarak mevcut. Faiz oranı da ona göre değişiyor.

2-daha ucuza yaptırdığiniz police  kapsami ne olacak.  Yapilamaz değil, aynı koşullarda banka alacakli şekilde kredi süresince kesilen police peşin ödenmek gibi şekilde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
Merhaba. 8 senelik konu [emoji4] 

Bir hafta önce vakıfbanktan çektim. 90 bin TL. kredi için 1894 TL. gibi hayat sigortası yaptılar. Dışarıda 384 TL. gibi bir fiyata yaptırıp verdim, hemen iadesini gerçekleştirdi banka.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Banka ile görüştün mü. ?

Bunlara cevapları ne ?

Çünkü şartlı kredi verebiliyorlar ve şartlı bir kredi ise, şartı bozamazsın. Bozarsan yaptırım uygularlar. 

pazartesi görüşeceğim abi

İsa Acar yazdı:

Bir hafta önce vakıfbanktan çektim. 90 bin TL. kredi için 1894 TL. gibi hayat sigortası yaptılar. Dışarıda 384 TL. gibi bir fiyata yaptırıp verdim, hemen iadesini gerçekleştirdi banka.

sigortasız olmaz derlerse ben de böyle yapmayı düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bddk ya şikayet et. İptal ettirirsin. Bana zorunlu yapıyorlardı, iptal ettirdim. Birde ev sigortası yapıyorlardı, kendi sigortacımdan 3 yıldır daha kapsamlısını yarı fiyatına yaptırıyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erhan Doruk yazdı:

Bddk ya şikayet et. İptal ettirirsin. Bana zorunlu yapıyorlardı, iptal ettirdim. Birde ev sigortası yapıyorlardı, kendi sigortacımdan 3 yıldır daha kapsamlısını yarı fiyatına yaptırıyorum. 

İptal işlemi için bddk mı yoksa tüketici hakem heyeti mi 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İptal işlemi için bddk mı yoksa tüketici hakem heyeti mi 

Thh süreci çok uzun. BDDK ya şikayet et. Web sitelerinde şikayet yeri var. Oradan yaz. Bana zorla hayat sigortası yaptırıyorlar ,gibi. Kıs sürede dönüş alırsın. Bu arada sigortayı yapıp ödemeyi almış olsalar bile iptal ettirirsen aradaki farkı da alırsın. Ancak imzaladığın sözleşmede sigorta ile ilgili bir madde de olsa bankacılık kanununda yeri yoksa da iptal etmek durumunda kalırlar. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erhan Doruk yazdı:

Thh süreci çok uzun. BDDK ya şikayet et. Web sitelerinde şikayet yeri var. Oradan yaz. Bana zorla hayat sigortası yaptırıyorlar ,gibi. Kıs sürede dönüş alırsın. Bu arada sigortayı yapıp ödemeyi almış olsalar bile iptal ettirirsen aradaki farkı da alırsın. Ancak imzaladığın sözleşmede sigorta ile ilgili bir madde de olsa bankacılık kanununda yeri yoksa da iptal etmek durumunda kalırlar. 

Anladım. Teşekkür ederim 🙏 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

İptal oldu para iadesi yapıldı. Sancılı bir süreç olacağa benziyordu. Bankayla, aracı sigorta firmasıyla, müşteri hizmetleriyle tatsız başladık ama gece gelen mesajla paranın hesabıma iadesi olunca süpriz oldu. Kredi bireysel ihtiyaçtı bu arada

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...