İçeriğe Yönlendir

Farlar Saliselik Kapanıp Açılıyor

Guest Erc

Recommended Posts

Guest Erc
(düzenlendi)

Arkadaşlar farlar saliselik göz kırpar gibi oluyor servis bir sorun görünmüyor dedi özellikle gece klimalı ve sisler açıkken seyahatlerimde çok sık oluyor daha sonra bir arkadaşım aşağıdaki mesajı attı bana sizce doğrumudur bu bilgi eğer böyle ise ben bunu servisten talep edebilirmiyim sorunu garanti kapsamında gidermeleri gerekmiyormu

farların göz kırpması sorunu arabamı yeni aldığımda benimde başıma geldi. üretimden bizim elimize gelene kadar en az 2-3 aylık bekleme yatma süresi var ve doğal olarak aküler boşalıyor. bayilerin teslim edeceği arabanın aküsünü bir gün önceden şarja bağlaması gerekir. ben arabamı teslim alacağım gün dedikleri saatte gittim,aracı yıkamış hazırlamışlar,sonra kaputu açtılar aküyü şarja bağladılar,dediler ki bir 15 dakka şarj olsun. benim bildiğim en az 12 saat şarjda beklemesi lazım dedim,onbeş dk yeter dediler,araç çalıştıkça kendisi şarj eder dediler.oysa ki çok iyi biliyorum akü tam dolu değilse alternatör yetiştiremez bobine yük biner,birde farlar yanıyorsa enerji yetiştiremez göz kırpmalar başlar.

arabayı teslim almanın heyecanıyla üstelemedim ama aynı gece farlar yanıkken kırpma başladı,sonra teybi açtım,ekranda akünün boş oldugunu belirten uyarı çıkıyor ve kapanıyor.ertesi günü gittim kendi ustama,aküyü ölçtü hakikaten boş. 52 amperlik bir akü vardı.

arabalar imal edilirken tüm elektriksel donanımı aynı anda ucu ucuna çalıştıracak amperde akü kullanılır,bir amper fazlası bile fazla maliyet demektir.yani akünüz tam doluysa aynı anda farlar,sisler,teyp,klima sorunsuz çalışır ama sürekli bu şekilde kullanım aküyü yavaş yavaş boşaltır,alternatör aküyü şarj etmede yetersiz kalır,alternatörün içindeki diotlar erimeye başlar. bütün bu elektriksel cihazlar çalışırken 12v çıkışına bir cihaz bağlayın,birde müzik sistemine anfi bağlayın alternatör bobin elinizde kalır.çaresi var tabi,

ya daha fazla amperli başka bir akü (ben bu yöntemi uyguladım) bağlarsınız

veya mevcut aküyü tam şarjlı kullanır fazla yüklenmezsiniz

sonuçta 52 amperlik aküyü çıkarıp attım,70lik yeni akü alıp birkaç saat şarj ettirip taktırdım,bütün sorunlar yok oldu

tarihinde Zafer Ayvac? tarafından düzenlendi
L
Yorum bağlantısı
Guest Erc

servise götürmüştüm kontrol ettik dediler ama ayrıca sanayide ölçtürmedim arabam 14000 km de yarın bir sanayiye uğrayıp ölçtüreyim

Yorum bağlantısı
Guest Erc

peki servisten akünün 70 amper akü ile değiştirlmesini talep edebilirmiyim böyle bir hakkım varmı

Yorum bağlantısı
Guest Erc

ben servisten değişim istesem olmazsa 3 defa bu sorundan servis kaydı alsam sorunu ve çözümünü tüketici hakları heyetine bildirsem çözemezmiyim acaba

Yorum bağlantısı
Guest Erc

Ben araca hergün biniyorum ocaktan bugüne 14000 km oldu araç ben şansımı bir deneyim olmadı alıcaz artık gecenin bir yarısı yardımlarınız için teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Guest Erc

Tabii ki servisten aldığım cevabı paylaşacağım ama değişim olmazsa 3 kez servis kaydı alıp tüketici haklarına başvuracağım sonuçta sorunu gidermek zorundalar bakalım artık neler olacak

Yorum bağlantısı
Guest Erc

Arkadaşlar bugün sanayide aküyü ölçtüreyim dedim birde baktım akü 80 ah şaşırdım hiç bakmamıştım arkadaş 52 ah deyince, neyse akü ölçüldü klima açtık far vs. usta şarj dinamosu minimum 14 volt vermesi lazım ki aküyü şarj etsin dedi sizin dinamodan gelen 12 volt farlarda sıkıntı yaşamıyormusun dedi bende sorunum bu zaten dedim dinamoyu güçlendirmekten bahsetti neyse bende serviste sürekli görüştüğüm müşteri temsilci arkadaşa anlattım sanayide ustanın dediklerini bana yeni araçlarda akıllı şarj sistemi var akü belli bir voltajın altına düşünce dinamo yüksek voltajda enerji ile şarj ediyor sürekli şarj etmiyor dedi bende sorunu nasıl çözeceğiz dedim aracı servise istediler bir yerde gevşeklik olabilirmiş bakalım artık müsait olunca servise gideceğim

Yorum bağlantısı
Guest Erc

Erkan bey inşallah dediğiniz gibi olur ancak haftaya kadar bekleyeceğim anca müsait olurum servise gitmek için

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Guest Erc

Servis araçta bir sorun göremediklerini yeni yazılım yüklediklerini söylediler ozamandan beri tekrarlamadı yada ben farketmedim henüz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...