İçeriğe Yönlendir

Vw Polo 9n3 1.4 Tdi Uzun Yol İncelemesi Ve Yakıt Değerlendirmesi

Mert Yeldan

Recommended Posts

Mert Yeldan

Vw Polo 9n3 1.4TDI Uzun Yol testi

Nişan vesilesi ile yaklaşık 10 gündür çeşitli illerde ve yollardaydım :)

Adana -> Ankara

Ankara -> Beypazarı

Beypazarı ->Ankara

Ankara -> Darıca/Gebze

Darıca-> Düzce/Bolu

Düzce -> Darıca

Darıca -> İstanbul

İstanbul -> Kocaeli Merkez

Kocaeli Merkez -> Darıca

Darıca -> Düzce

Düzce -> Ankara

Ankara -> Adana

Şeklinde ki istikametlerde gezdik durduk. Toplam 564TL'lik Shell Vpower dizel yakıt ile 3507 Km yol yapmışız. :good1:

Yakıt denemesi yapacaktım ama hem 15.dakikadan sonra sıkılınca hem de konvoyda ki diğer araçlar mızmızlanıp beni taciz etmeye başlayınca vazgeçtim :) .

Otoyollarda ortalama 110-125km/h arası, bolünmüş yollarda ise ortalama 95-110 Km/h hız ile gittim. :p

Yakıt sarfiyatı olarak beni üzmedi. Oyle ki dün gece itibari ile eve Adana'ya girdiğimde çeyrek depo tahminen 10 Litre yakıtım kalmıştı.

İnceleme/test konusunu olacak değerlendirmeler yaptım. Tabi burada referans olarak karşılaştıracağım araç Fiesta olacak. Çünkü bir once ki aracım Fiesta idi.

Araç 3 Silindir Dizel ve Common Rail olmamasına rağmen 70km/h hızdan sonra ne motor sarsıntısı ne de motor gürültüsü kalıyor. Aynı hızlarda Fiestadan daha sessiz diyebilirim.

140 km/h gibi hızları aşılmadıkça rüzgar sesi almıyor. Rüzgar sesi konusunda Fiesta'dan daha sessiz.

Polo, hem araç yalıtımı hem de kabin içi sesler konusunda Fiesta'ya gore daha iyi diyebilirim.

Yol tutuş olarak Fiesta daha iyi. Oyle ki, Polo bazı virajlarda biraz hızlı girdim mi virajın dışına doğru esneme yapıyor.

Almanlar sanırım en ufak segmentteki araç bile olsa uzun yol konforu üstüne ayrı bir çalışmışlar. Yumuşaklık, esneklik ve tokluk bu sınıf araca gore çok başarılı.

Fiesta'da iken 90-100 lü hızları araç hissettiriyordu. Polo'da bu yok, hızı hissettirmiyor ve sanki 70-80 ile gidiliyor hissi veriyor.

En hayran kaldığım konu ise temiz asfaltta ki sessizlik ve akıcılık çok başarılı.

Ekleme: Adana, Dağılcak toplantısına giderken Fiesta ile 80-90 km/h gibi hızlarla zor çıktığım rampaları Polo TDI ile 110 km/h gibi hızlarla çıkmam çok güzel bir duygu :)

Düzce'de ufak bi kaza geçirdik. Sağa donüşün serbest olduğu bir ışığa sağa şeritten sağa donmek için yaklaşırken hemen 1 metre onümden bir Corsa sürücüsü ablamız burnunu çıkartıp benim sol iki kapının ortasından arka kapının sonuna kadar sürttü. Kaçmaya çalışamadım kaldırım engel oldu :ohooh: Çizik filan olmadı ama dalgalanma oldu iki kapıda ne yazik ki. Rapor tuttuk bakalım belki yaptırırım belki kalır.

Resim ekleyecem.

İkinci Ekleme: Ha bu arada deplasmana gittik rakip takıma atak fırsatı bile vermeden kızı aldık, yüzüğü taktık geldik :) :)

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen

Ömür boyu mutluluklar dilerim Mert.

Polo - Fiesta karşılaştırması için de sana tamamen katılıyorum. 2007 Tdci Fiesta ile 2004 Benzinli Polo'yu uzun yolda kullandım ve Polo daha konforlu, hızı daha az hissettiriyor ancak virajlarda fazla esniyor...

Yorum bağlantısı
Necati Dur

Ya benim arabada bir sorun var yada sizin eski fiesta'da. ben 120 ile 4 kişi ve artı dolu bagajla bayağı bir tırmandım

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Ya benim arabada bir sorun var yada sizin eski fiesta'da. ben 120 ile 4 kişi ve artı dolu bagajla bayağı bir tırmandım

Valla bu duruma şahit olan bir sürü insan vardı :ohooh:

Asıl kaza en sondaki kısımda "yüzük" :p hayırlı olsun.

:rolleyes: sağol abi :)

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
Vw Polo 9n3 1.4TDI Uzun Yol testi

Nişan vesilesi ile yaklaşık 10 gündür çeşitli illerde ve yollardaydım :ohooh:

Adana -> Ankara

Ankara -> Beypazarı

Beypazarı ->Ankara

Ankara -> Darıca/Gebze

Darıca-> Düzce/Bolu

Düzce -> Darıca

Darıca -> İstanbul

İstanbul -> Kocaeli Merkez [/b

]Kocaeli Merkez -> Darıca

Darıca -> Düzce

Düzce -> Ankara

Ankara -> Adana

Mert buralara kadar geliyorsun da haberimiz olmuyor :angry::)

Allah tamamına erdirsin düğün Darıca'da mı olacak :p:rolleyes:

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Mert buralara kadar geliyorsun da haberimiz olmuyor :angry::wub:

Allah tamamına erdirsin düğün Darıca'da mı olacak :lol2: :f1:

Abi bir gün durduğum yerde ertesi gün olmayınca ve ailecek konvoy gelince inan Ankara ekibiyle bile gorüşemedim ki orada 3 gece geçirdik.

Ramazan Bayramına gelecem kısmetse tekrar inşallah gorüşürüz. Düğün hem Darıca hem burada düşünüyoruz. İkamet adresimiz ise allahın izniyle Darıca olacak

Hayırlı olsun. Allah tamamına erdirsin.

Saolun teşekkürler :fiuw:

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
İkamet adresimiz ise allahın izniyle Darıca olacak

:p Desene sen de hanım köylü olacaksın.Herşeyin hayırlısı.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
:p Desene sen de hanım köylü olacaksın.Herşeyin hayırlısı.

Olduk bile abi :D

Hayırlı olsun.

Saol Burak, darısı sana.

Mert

Hayırlı olsun. Allah tamamına erdirsin.

Aracının gayet iyi tüketim değerleri var.

Saol Alper abi, tüketim iyi geldi bana da. Fiesta ile tahminen 5.5 depo tüketirdim bu km için

hayırlı olsun nişan mert.

arabanla nice mutlu kmler dilerim.

Saol Fuat abi :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...