İçeriğe Yönlendir

Fan Sesi Beni Deli Ediyor...

Arkın Argun

Recommended Posts

Arkın Argun

HP Pavilion DV7-1023cl model dizüstü bilgisayarımı bundan 2-2,5 sene önce yurtdışından getittirdim. Son zamanlarda fan dizel araçlar gibi ses çıkarıyor ve artık canımı sıkıyor. Oyun oynarken veya bilgisayar açılırken problem yok ama normal işlemlerde çok ses yapıyor ve bilgisayarı hareket ettirince ses ya azalıyor ya da artıyor. İçini açıp temizlek istiyorum bu arada macunlarını da yenilemek istiyorum ancak biraz tereddütteyim. Ürünün açılmasıda biraz meşakkatli. İnternette bir iki video bulmuştum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tecrübeniz yoksa bu modelin içini açmayın.

ŞU konuda detaylı link ve anlatımlar mevcut. 12. mesajda notebook temizliğini de anlatmışım.

Bu arada videodaki müziğin kime ait olduğunu bilen :)

Yorum bağlantısı
Arkın Argun

Cevabınız için teşekkür ederim. Daha önce Dell Latitude ve Sony Vaio modellerini açıp temizlemiştim ancak bu biraz daha teferruatlı. Müziği bende bulamadım hala. Ama Levis'ın reklam müziğine benziyor.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Bu seri biraz kibar işlem gerektirir, dişleri veyahut plastiği kırma ihtimaliniz çok yüksek. Dikkatle ve özenle yapmanız lazım. Sabır işi.

Yorum bağlantısı
Arkın Argun

Yardımlarınız için teşekkürler Muhammed Bey bu iş seneye kalır galiba. Bilgisayarı bozarsam yenisi almam biraz zor helede böylesini.

Yorum bağlantısı
Özgür Ahkem Gökce
(düzenlendi)

Bende de Dv6 modeli var, arkadaşımda da aynısından vardı, sinirli bir anında yere atıp anakartını yakmıştı, ben de tecrübe olsun diye istedim, söktüm alınabilecek parçalarını aldım ,

Dikkat edilmesi gereken nokta şu, cihazın garantisi devam ediyorsa HP servisini arayıp durumu bildirmeniz ve servis kaydı açtırıp kargoyla gönderip içinin temizlenip size geri gönderilmesi (garantisinin devam etmediğini düşünüyorsanız bile HP'ye telefonla ulaşın , garantisinin HP'nin kendi sistemlerinde devam edip etmediğini sorun ,garantisi devam ediyorsa kargo parası dahil hiçbir ücret ödemeden servisine yaptırmış olursunuz :D )

garantisi yok ise , ankaradaysanız servisine 50 $ veya 50 tl (tam emin değilim) bayılıp gerekli temizliği yaptırtmanız, zira içini açayım temizleyim derken cihaz çok kolay şekilde elinizde kalabilir,

sadece o temizliği yapmak için malesef cihazın tümünü sökmeniz gerekiyor. Ve yine malesef casper'ın yaptığı gibi fanın olduğu yere ulaşılabilecek bir kapak yapılmamış ;)

Liseden beri bilgisayarları kurcalarım, kimi zaman bozarım çoğu zaman çalışır hale getiririm ama HP'lerin bu tarz cihazlarına elimi süremiyorum korkumdam :D

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Casper dahi sökülebilecek bir kapak koyuyorken hp'nin sırf kendisine bağlama amaçlı kapak koymaması sırf kullanıcıyı mağdur eder. Adamların gözünü para bürümüş.

Yorum bağlantısı
Özgür Ahkem Gökce
zaten ben de bozmamanız için tarif etmiştim cımbız olayını. cihazı açmadan dışarıya bakan havalandırma kanalından cımbızla temizlemeniz mümkün. ki zaten cihazın içini açsanız, cımbıza ne gerek! :flowers:

hplerin maalesef uluslararası garantisi yoktur. garantisi devam etse dahi, alındığı ülke için geçerlidir garantisi. üstelik ürün garantiliyse eğer, garantör olmayan bir ülkede hp servislerine parayla dahi yaptıramazsınız ürünü. :blink:

Açıkçası uluslararası garantiyi düşünerek söylememiştim yukarda yazdığımı, bilgisayarımı 2008 ekim ayında almıştım ,2010 yılında ekim ayından bir kaç ay sonra HP'yi aradım durumu bildirdim, garantisinin devam edip etmediğini sordum, devam ediyor dediler (fakat garantisinin ne zaman bittiğini söylemediler), isterseniz kargoyu yönlendirelim dediler bende tamam yönlendirin demiştim. :good1:

Yorum bağlantısı
Arkın Argun

Muhammed Bey fandan gelen tıkırtının bu sayede giderilmesi mümkünmüdür. Ayrıca bu tozları elektrikle süpürge ile çekmenin ne gibi bir zararı olur.

hplerin maalesef uluslararası garantisi yoktur. garantisi devam etse dahi, alındığı ülke için geçerlidir garantisi. üstelik ürün garantiliyse eğer, garantör olmayan bir ülkede hp servislerine parayla dahi yaptıramazsınız ürünü.

Evet aynen öyle oldu ve sadece yazılımsal garanti verdiklerini söylediler. Bende içindeki paint programına mı garanti veriyosunuz diyince adamda gülmüştü. Diğer markalarda da durum böylemidir yoksa donanımsal garantiyi uluslararası veren bilgisayar firmaları var mıdır?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hp hassastır sökmesi zordur vs. ama ben temizlemiştim :) neyse hiç kurcalamadan alete alttan basınçlı hava tutun, başka birşeye gerek yoktur, fanda titreşim boşluk vs. varsa zaten servis şart, değişim gerekir, hiç içini açmakla uğraşmayın, hava tutun ve süpürgeylede emdirin, bir hava üfürme bir emdirme yani, sonra cillop olucaktır.

Yorum bağlantısı
Arkın Argun

Ali Bey dayanamayıp dediğinizi yaptım ama sadece vakumladım ses kesildi gibi. Kulağınızı yaklaştırınca çok az ses geliyor. Fan hızı artınca hiç ses kalmıyor. Ayrıca led el feneri ile soğutucu metalin yapraklarına baktım ancak pek birşey görünmüyor. En iyisi seneye temizlemek. Bu arada bulabilirsem içini açtığımda HDD ve işlemciyi değiştirmek istiyorum. Böylece 2 sene daha iş görür heralde. Yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İşlemciyi değiştiremezsiniz çünkü bulamazsınız. Ancak yurtdışından getirtmeniz lazım.

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca
aşağıdaki resimler daha açıklayıcı olur umarım. fanın solundaki, bahsettiğim ızgara. onunla fan arasında oluşuyor keçe.

diğer resim ise proskitin cımbızı.

Muhammed Bey sağolsun fan yapısını ve toz biriken bölgeyi resimlerle anlatmış ve dediği gibi küçük cımbızlarla mümkün, tabi isterseniz. :unsure:

Casper dahi sökülebilecek bir kapak koyuyorken hp'nin sırf kendisine bağlama amaçlı kapak koymaması sırf kullanıcıyı mağdur eder. Adamların gözünü para bürümüş.

Kesinlikle katılıyorum Sani Bey, benim kullandığım Dell Inspiron 1300 bile 6 yıllık eski bir cihaz ama yine de işlemcinin olduğu bölgede kapak var ve temizliği bu sayede rahatça yapabiliyorum. Üstelik işlemci değişme şansım dahi var. Dediğiniz gibi bazı firmaların aç gözlülüğünden başka bir şey değil. :)

Yorum bağlantısı
Arkın Argun
(düzenlendi)
İşlemciyi değiştiremezsiniz çünkü bulamazsınız. Ancak yurtdışından getirtmeniz lazım.

EBay'den ve Sahibinden'de baktım ama 300-350 YTL'ye geliyor. İçini açana kadar bekleyip sonra bozulmazsa ve uygun fiyatlı bulabilirsem alacam.

Muhammed Bey'in dediği temizleme işlemini uygulayacam markayı satan yerlere baktım internetten haftaiçi alamayı düşünüyorum. Cımbızın modeli 110MM antistatik cımbız galiba.

tarihinde Ark?n Argun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Sani o kasayı casper yapsa acaba koyar mıydı? :rofl:

Quanta koymuş diyelim. Zaten OEM. Koymayıp ne yapacak?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...