İçeriğe Yönlendir

Necvox Dva 9803 Navigasyon

Ömer Faruk Yılmaz

Recommended Posts

Ömer Faruk Yılmaz

Aracımı aldığımda serviste necvox 9803 navigasyon cihazı taktırmıştım. İlk bir yıl içinde bir sorun çıkmadan kullandım. Ancak geçen aylarda direksiyon kumandası ara ara basmamaya başladı. Cihazı aldığım ford servisi cihazı söküp yetkili servisine gönderdi. Geri geldiğinde cihaza ne işlem yapıldığıyla ilgili bir açıklama yoktu ve servis elemanlarıda cihaza ne yaptıklarını bilmiyoruz dediler. Neyse dedim taktırdım cihazı bu seferde radyodayken durduk yere dvd'ye, takılıysa usb veya auxa atıyor kendini. Sarsıntılı yerde, düz yolda, kırmızı ışıkta dururken vs. ne zaman olduğu hiç farketmiyor. cd varsa cdye atıyor cd yoksa usbye auxa falan atıyor kendini. Aklıma radyo ayarı vardır frekans kötüleşince kaliteyi bozmamak için dvdye usbye falan geçiş yapıyor olabilirmi dedim ama kapsamlı bir bilgiye sahip değilim. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba ?

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Aracımı aldığımda serviste necvox 9803 navigasyon cihazı taktırmıştım. İlk bir yıl içinde bir sorun çıkmadan kullandım. Ancak geçen aylarda direksiyon kumandası ara ara basmamaya başladı. Cihazı aldığım ford servisi cihazı söküp yetkili servisine gönderdi. Geri geldiğinde cihaza ne işlem yapıldığıyla ilgili bir açıklama yoktu ve servis elemanlarıda cihaza ne yaptıklarını bilmiyoruz dediler. Neyse dedim taktırdım cihazı bu seferde radyodayken durduk yere dvd'ye, takılıysa usb veya auxa atıyor kendini. Sarsıntılı yerde, düz yolda, kırmızı ışıkta dururken vs. ne zaman olduğu hiç farketmiyor. cd varsa cdye atıyor cd yoksa usbye auxa falan atıyor kendini. Aklıma radyo ayarı vardır frekans kötüleşince kaliteyi bozmamak için dvdye usbye falan geçiş yapıyor olabilirmi dedim ama kapsamlı bir bilgiye sahip değilim. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba ?

Bu işi yapan çok samimi bir arkadaşım var. Şimdi ona danıştım ve direksiyon kumandası arızasını söylemeden yaşadığınız sıkıntıyı anlattım. Bana söylediklerini sizinle paylaşayım

Direksiyon kumandası üzerinde mod tuşu var ise aracın elektrik sistemi yada cihaz o mod tuşuna elektrik gönderir oda cihazın modunu değiştirir dedi.

Çözüm için yeniden servise gitmenizi ve direksiyon kumandasına gelen elektrik akımını özellikle mod tuşuna ara ara elektrik gelip gelmediğini kontrol ettirmenizi söyledi.

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Yılmaz
Yeniden servis yolu gözükmüş; seçici tuşlarda sorun var gibi.
Sizin sorununuz Cihaz ile ilgili değil bence, direksiyon kumandanızı kontrol ettirin. Başka cihaz da taksanız bu sorunları yaşayacaksınız.

Boşuna cihazı kurcalattırmayın derim.

Cihaz servisten geldikten sonra direksiyon kumandası basmamazlık etmedi. Düzgün basıyor ancak durduk yere radyodan cdye geçiyor. Cihaz servisteyken orjinal teybi takılıydı aracın. Orjinal teyipte böyle bir sıkıntı olmadı. O yüzden cihazda bir arıza yada ayar bozukluğu var diye düşünüyorum.

Bu işi yapan çok samimi bir arkadaşım var. Şimdi ona danıştım ve direksiyon kumandası arızasını söylemeden yaşadığınız sıkıntıyı anlattım. Bana söylediklerini sizinle paylaşayım

Direksiyon kumandası üzerinde mod tuşu var ise aracın elektrik sistemi yada cihaz o mod tuşuna elektrik gönderir oda cihazın modunu değiştirir dedi.

Çözüm için yeniden servise gitmenizi ve direksiyon kumandasına gelen elektrik akımını özellikle mod tuşuna ara ara elektrik gelip gelmediğini kontrol ettirmenizi söyledi.

Direksiyon kumandasında mod değişim tuşu var. Ara ara akım geliyor o sırada mod değişiyor olabilir. Bu kulağa mantıklı geliyor ancak mod tuşu tek basmayla modu değiştirmiyor. Uzun süreli basma sonucu ana ekrana dönüyor sonra tek tek basıp dvd, cd, usb, aux yada navigasyondan birisinin üzerine gelip 2-3sn beklemem gerekiyor sonra o moda geçiş yapıyor. Bu benim yaşadığım sıkıntıda cihaz ana menüye gelmeden yada hiç bekleme yapmadan pat diye cdye geçiyor. O düğmeye akım gelip basılmış gibi oluyorsa cihazın ana menüye dönüp beklemesi gerekir diye düşünüyorum. Ama dediğinizi servise söyleyip kontrol etmelerini isteyecem :lol2:

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Dediğim gibi cihaz kaynaklı olarak da kumandaya elektrik gelebilir ama ana sorun bence kumandada. Cihaz ile uyum problemi yaşıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Yılmaz
Dediğim gibi cihaz kaynaklı olarak da kumandaya elektrik gelebilir ama ana sorun bence kumandada. Cihaz ile uyum problemi yaşıyor olabilir.

Dediğiniz gibi kumandaya cihazdan kaynaklı bir akım gidiyorsa bozuk olan parçanın cihaz olması gerekmiyor mu ? Cihazın durduk yere böyle bir akım göndermemesi gerekir. Cihaz servisteyken orj. teyp takılıydı. Kumandada ki o mod tuşu radyo-cd arası geçiş görevli çalışıyordu. orj. teypte istem dışı hiç geçiş yaptığı olmadı. Ben o yüzden kumanda da bir sıkıntı olmadığını, cihazda bir bozukluk olduğunu düşündüm. Bu düşünceleri ford servis görevlileriyle paylaşıp cihazı kendi servisine göndermeden önce biraz araştırmalarını isterim.. Yardımlarınız için teşekkür ederim :blink:

Başka fikirleri olanlar varsa başlığı takip etmeye devam edicem. Her türlü görüş ve önerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Aydoğan Munanoğlu

Direksiyon kumandasının cihaza bağlandığı sokette veya soketin girdiği yuvada sorun olabilir. Cihazın arkasından direksiyon kumandasının soketini çıkarıp deneyin derim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Direksiyon kumandası ile cihaz CANBUS üzerinden haberleşir. Öyle her bağlantı için kablo yoktur. Sizin cihaz yeni bir arıza çıkarmış, mevcut arızanın şekli değişmiş. Soketlere sprey sıkmışlardır biraz fazla felan kaçırdılar ise arada bir baglantı yaptırıyor olabilir. Biraz zaman geçmesini bekleyin.

direksiyon kumandası arabanın kendi kumandası değil mi?

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ömer Faruk Yılmaz
Direksiyon kumandası ile cihaz CANBUS üzerinden haberleşir. Öyle her bağlantı için kablo yoktur. Sizin cihaz yeni bir arıza çıkarmış, mevcut arızanın şekli değişmiş. Soketlere sprey sıkmışlardır biraz fazla felan kaçırdılar ise arada bir baglantı yaptırıyor olabilir. Biraz zaman geçmesini bekleyin.

direksiyon kumandası arabanın kendi kumandası değil mi?

Evet aracın orjinal kumandası. Cd-rom board'u değiştirildi ve rds ayarları yapılmış olarak geri geldi cihaz. Şu anda herhangi bir sıkıntı yok. İleriki dönemlerde tekrarlamaz inşallah

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...