İçeriğe Yönlendir

Kaporta Ve Cam üzerindeki Kireç-Çimento Lekeleri

Barış Akıncı

Recommended Posts

Barış Akıncı

Geçen gün evin önüne park ettiğim aracımın üzerini ve camlarını beyaz bir toz tabakası kaplamıştı.Rüzgarın etkisiyle çevredeki yol ve inşaatlardan geldiğini düşündüm.Yıkayınca geçer hesabıyla yıkamacıya götürdüm.Köpük ve basınçlı su işe yaramadı.Camlardaki lekelerden önümü bile göremiyordum.Ne olduğunu henüz anlamadım ama inşaatlardan gelen çimento tozları ya da kireç tozları diye düşünüyorum.Bir arkadaşın tavsiyesi ile sirke ve gazete yardımıyla camları zor da olsa temizlemeyi başardım.Kaporta üzerine sirke dökmek pek mantıklı gelmedi bana.O yüzden kaporta üzerinde hala lekeler var.Hani su tutup silmezsiniz de kireç izleri kalır ya onun gibi ama kat kat fazlası.Ne yapmak lazım?Mazot olur mu?Ya da başka bir kimyasal?Sirke gibi asit içeren sıvılar cama zarar vermez ama kaporta üzerinde kalıcı izler bırakır sanırım?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Sirke zarar vermiyor klinker tozu yüzünden eniştem uzun zamandır kullanıyor hem önceki golf ünde hemde şuan kullandığı tiguan da bir sıkıntıyla karşılaşmadı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ne denerseniz deneyin, gözden uzak ufak bir bölgede deneyin. Meguiars marka, Kil lazım , standox boya satan nalburdan bulabilirsiniz, bunu numaralı ürün ile fıslayıp ıslatıp kullanacaksınız, ardından 82 numara hare giderici denenecek, yetersiz kalmışsa, önce 105 /101 gibi ürün , en son 66 ile parlatılacak.

Tiner / direkt pasta süngeri ile pasta yapılmaması gerekenler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...