İçeriğe Yönlendir

Bagaj Kapağı Sorunu Ve Sorunun Giderilmesi..

Cavit Doğan

Recommended Posts

Cavit Doğan

Bir süredir benim aracın bagaj kapağında kapanmama, kendiliğinden açılma hatta bazende açılmama gibi enteresan bir sorun vardı.

Bugün fırsat bulup bir analiz çalışması yaptım ve sorunun kapak kolu ile plaka ayınlatmasına giden kabloların körük içinde kırılıp soyulması hatta kopması ile birbirlerine temas etmesinden olduğunu gördüm. Resimlerde göründüğü gibi ekleyip bantlayarak sorunu şimdilik giderdim..

Belli bir seneden sonra o körüğü açıp içindeki kabloları (Ford'un o bölge için kullandığı uygun olmayan kabloları) kontrol etmekte fayda var..

120920111207800x600.jpg

120920111203800x600.jpg

120920111204800x600.jpg

120920111205800x600.jpg

120920111206800x600.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kopanları nasıl bir bir buldun abi?

NE saçma ya, izoleli yer bile kırılmışsa... Sözde fabrikada 6 sene yaşlandırarak test ediyorlardı...

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
Abesle iştigal...

Zarar görmemeliydi bura...

:nazar:

iyiki kısa devre yaparak yangına sebebiyet vermemiş, Allah korumuş Cavit bey...

Evet, birde bu boyutu var tabii.

Kopanları nasıl bir bir buldun abi?

NE saçma ya, izoleli yer bile kırılmışsa... Sözde fabrikada 6 sene yaşlandırarak test ediyorlardı...

Biri kopuktu Sani..

:) kesin pertten dönme bu bagaj kapağı

Olurmuki ya.. :D

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Geçmiş olsun Cavit Abi. Gerçekten sonu ciddi olabilirdi.

Ellerine sağlık.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Halil Yavuz42

Aynı sorun benim de başıma gelmişti. Begaj kapağında hareketli kısım içinde kablo kopmuştu.Servis kablonun komple, soketleriyle birlikte değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Ben de oto elektrikçisinde kopan kabloyu birleştirip bantla sardırdım. Boşuna o kadar para verecektim.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...

aynı sorunu bendeyaşadım bagaj acık ikaz lambasaı yanıyordu kablosu sıyrılmış ondandolayı yapıyormuş tamir ettik duzeldi

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cenk Elmastaş

Bende de bagaj açık bilgisi gelmiyor acaba aynı sorun olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Bende de bagaj açık bilgisi gelmiyor acaba aynı sorun olabilir mi?

Siz öncelikle kiliti kontrol edin bence.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Cavit Abi bendede bu şekilde bir sorun var. Yolda gidiyorum.Bakıyorum kapı açık lambası yanıyor.Bagaj kilidi açılmış.Kapatıyorum tekrar açılıyor. Yolculardan biri inip kapatırsa açılmıyor.Geçen hiç açılmadı.Sadece kumandadan açıldı.Ne iç açma butonu ne kendi üzerindeki buton nede anahtar hiç biri açmadı sadece kumandadaki bagaj açma butonu açtı. Şimdi senin konuyu görünce benim araçla hemen hemen aynı sorun var. Hafta sonu bir sökeyim bakalım ne çıkacak.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Cavit Abi bendede bu şekilde bir sorun var. Yolda gidiyorum.Bakıyorum kapı açık lambası yanıyor.Bagaj kilidi açılmış.Kapatıyorum tekrar açılıyor. Yolculardan biri inip kapatırsa açılmıyor.Geçen hiç açılmadı.Sadece kumandadan açıldı.Ne iç açma butonu ne kendi üzerindeki buton nede anahtar hiç biri açmadı sadece kumandadaki bagaj açma butonu açtı. Şimdi senin konuyu görünce benim araçla hemen hemen aynı sorun var. Hafta sonu bir sökeyim bakalım ne çıkacak.

Saygılarımla.

Bende de oldu iki kere. Kendi kendine açılıyordu. İnip bagajı kapatıyorum. Şöför kapısını açmamla açılıyordu. İlki kendi kendine, ikincisi burada okuduklarımdam-n sonra o hortuma dışardan hafif bir masajla geçti. İki durumda araç yıkandıktan sonra oldu.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bende de oldu iki kere. Kendi kendine açılıyordu. İnip bagajı kapatıyorum. Şöför kapısını açmamla açılıyordu. İlki kendi kendine, ikincisi burada okuduklarımdam-n sonra o hortuma dışardan hafif bir masajla geçti. İki durumda araç yıkandıktan sonra oldu.

Saygılarımla.

Evren bey bende de aynı.Şoför kapısını açmamla bende de açılıyor. Eşim inip kapatıyor artık :) Bende yarın şu hortumu bir kurcalıyayım bakalım. Şimdi sizinki ne durumda peki. Düzeldimi?

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Evren bey bende de aynı.Şoför kapısını açmamla bende de açılıyor. Eşim inip kapatıyor artık :) Bende yarın şu hortumu bir kurcalıyayım bakalım. Şimdi sizinki ne durumda peki. Düzeldimi?

Saygılarımla.

Bir sorun yok çok şükür.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bir sorun yok çok şükür.

Saygılarımla.

Bende de bugün yapmadı ama akşam araçtan indiğimde kendi kendine kitledi açtı.(bir kaçdefa yaptı) Sonra araçla çarşıya gidip geldim.Sorun yoktu.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Dünden beri babam aracın şöör kapısını içerden açamadığını söylüyordu. Araca otomatik kilitlemeyi tanımladığım ve babam kumandası anahtarı kullandığından, içerde kilitli kalıyormuş. Diğer tüm kapılar açılıyor ama şöför kapısı açılmıyor diyince, soluğu aracın yanında aldım bu akşam. Gerçekten kumandadan açılıyor fakat içerden şöför kapısı elle veya kumanda ile kilitlendiğinde çift kilitlemeye geçiyordu. Anahtar kodlamadan, sadece şöför kapısı açmaya kadar, kiliti açık tutup kapıları kapatıp açmak dahil birçok kombinasyon sonuçsuz kaldı. En sonunda meşhur hortumu biraz ovuşturayım dedim. Akü bittiği gün, araca takviye yaptığımızda merkezi kilit 8-10kere kendi kendine açıp kapanmaya çalışmıştı. Belki bir kısa devr vs. vardır diye kabloyu ovuşturdum ve sorun düzeldi. Bence Ford sağlam bir gem modülü yapıp, bu modüle giden kabloları sert plastikten bir hortumdan geçirip, bagaj kapağını kapatınca iki büklüm olan bu hortumun ceremesini çekiyor. Her ford sahibinin bu kablo demeti ile ilgilenmesi belli bir yaştan sonra farz anlaşılan.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Dünden beri babam aracın şöör kapısını içerden açamadığını söylüyordu. Araca otomatik kilitlemeyi tanımladığım ve babam kumandası anahtarı kullandığından, içerde kilitli kalıyormuş. Diğer tüm kapılar açılıyor ama şöför kapısı açılmıyor diyince, soluğu aracın yanında aldım bu akşam. Gerçekten kumandadan açılıyor fakat içerden şöför kapısı elle veya kumanda ile kilitlendiğinde çift kilitlemeye geçiyordu. Anahtar kodlamadan, sadece şöför kapısı açmaya kadar, kiliti açık tutup kapıları kapatıp açmak dahil birçok kombinasyon sonuçsuz kaldı. En sonunda meşhur hortumu biraz ovuşturayım dedim. Akü bittiği gün, araca takviye yaptığımızda merkezi kilit 8-10kere kendi kendine açıp kapanmaya çalışmıştı. Belki bir kısa devr vs. vardır diye kabloyu ovuşturdum ve sorun düzeldi. Bence Ford sağlam bir gem modülü yapıp, bu modüle giden kabloları sert plastikten bir hortumdan geçirip, bagaj kapağını kapatınca iki büklüm olan bu hortumun ceremesini çekiyor. Her ford sahibinin bu kablo demeti ile ilgilenmesi belli bir yaştan sonra farz anlaşılan.

Saygılarımla.

Az önce başka bir konunun altındada bahsettim Kronik bir sorun daha :D Ertan Beyin aracında da bagaj sorunu başlamış.

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

Manuel açma düğmesi ile uzaktan kumandanın yaptığı iş aynıdır, ikisi de kilit açma motorunu tetikler.

Ancak yolları farklıdır..

Anlattığından anladığım; motor sağlam, açma düğmesi ile motor arasındaki bağlantıda sorun olduğudur.. Açma düğmesi bozuk yada kablo kopuktur..

Muhtemelen de kablo kopuktur..

Cavit abi'nin bir konusu vardı bununla ilgili, resimli anlatımları da olacaktı.. O konuyu bir incele..

Yorum bağlantısı
  • 7 yıl sonra...
Ahmet Çalışkan

Konuyu hortlatmış olacağım ama geçenki kazadan sonra benim bagaj da kapanmaz oldu. Çamurluk yerinden oynadığı için ona denk gelip kapanmıyor sanıyordum ama çamurluğu yerine oturttuktan sonra da baktım kapanmıyor. Sorun galiba kilitte. Bagaj kilidi tamirini/değişimini oto anahtarcılar mı yapar kaportacılar mı?

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Ahmet Caliskan yazdı:

Konuyu hortlatmış olacağım ama geçenki kazadan sonra benim bagaj da kapanmaz oldu. Çamurluk yerinden oynadığı için ona denk gelip kapanmıyor sanıyordum ama çamurluğu yerine oturttuktan sonra da baktım kapanmıyor. Sorun galiba kilitte. Bagaj kilidi tamirini/değişimini oto anahtarcılar mı yapar kaportacılar mı?

İlk önce kilidin oturduğu alt kısımdaki parçaya bakın kaymış olabilir darbeyle. Sorun kilitteyse oto elektrikçi oto anahtarcılar yapar.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Sinan Akgöl yazdı:

İlk önce kilidin oturduğu alt kısımdaki parçaya bakın kaymış olabilir darbeyle. Sorun kilitteyse oto elektrikçi oto anahtarcılar yapar.

Anahtarı sağa sola çevirdiğimde ya da içeriden bagaj kolunu çektiğimde kilit oynamıyor. Büyük ihtimalle sorun kilitte. Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...