İçeriğe Yönlendir

Bakım Aralıkları

Erol Özden

Recommended Posts

Erol Özden

Herkese merhaba . Arkadaşlar 14 temmuzda arabamı parka çektim ve 13 eylül de arabayı çalıştırmak için gittim ( Bu tarihler arası Devlet beni geçici görevlendirdi ) akü tamamen boşalmış , akü takviyesi yaparak arabayı çalıştırdım ve Başer otoya gittim oradaki servis danışmanı arkadaş akünü şarja takarız ve akünü ölçeriz dedi eğer ölçümlerde akü yetersiz gelirse , akünü değiştiririz şarj tutarsa şarj bedelini yaklaşık 30 TL ödeme yaparsınız dedi servisin bu ücreti benden istemesi normal mi. ( bu arada ben 30 TL nin lafını etmiyorum :) )

Ayrıca aynı servis temsilcisi arkadaş arabanın km. si dolsa da dolmasa da her yıl bakım yaptırmak zorundasınız dedi bu lafı bana saçma geldi arabayı ilk aldığımda 15000 km de bakıma girin demişlerdi Başer oto ya göre her yıl bakıma girilecek diyelim bakım yaptırdım , araba şu an 10000 km de seneye 15000 oldu , yinede bakım yaptırmak zorunda mıyım . Bu konularda bana yardımcı olabilir misiniz

Yorum bağlantısı
Koray Kahraman

Erol Bey,

Bakım süresi şu şekildedir; ya her yıl yaptırmanız gerekir ya da 15000 km'de bir. Yani hangisi önce dolarsa. Mesela yılda 10000 km yol katediyorsanız, her 10000 km'de bir gitmeniz gerekir. Hem 10000 km'de hem de 15000 km'de değil. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
Herkese merhaba . Arkadaşlar 14 temmuzda arabamı parka çektim ve 13 eylül de arabayı çalıştırmak için gittim ( Bu tarihler arası Devlet beni geçici görevlendirdi ) akü tamamen boşalmış , akü takviyesi yaparak arabayı çalıştırdım ve Başer otoya gittim oradaki servis danışmanı arkadaş akünü şarja takarız ve akünü ölçeriz dedi eğer ölçümlerde akü yetersiz gelirse , akünü değiştiririz şarj tutarsa şarj bedelini yaklaşık 30 TL ödeme yaparsınız dedi servisin bu ücreti benden istemesi normal mi. ( bu arada ben 30 TL nin lafını etmiyorum :D )

Ayrıca aynı servis temsilcisi arkadaş arabanın km. si dolsa da dolmasa da her yıl bakım yaptırmak zorundasınız dedi bu lafı bana saçma geldi arabayı ilk aldığımda 15000 km de bakıma girin demişlerdi Başer oto ya göre her yıl bakıma girilecek diyelim bakım yaptırdım , araba şu an 10000 km de seneye 15000 oldu , yinede bakım yaptırmak zorunda mıyım . Bu konularda bana yardımcı olabilir misiniz

1. Servislerin böyle istekleri olur :D

2. orta kıstas iki tanedir. 1. ya 15000 km ya da bir yıl. hangisi önce olursa. diyelim 6 ayda 15000 km yol yaptınız yag değişiminiz 6 ay sonra olması gerekir. burda bir yıl dan kastedilen yağın özelliğini kaybettiği düşünüldüğü içindir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Herkese merhaba . Arkadaşlar 14 temmuzda arabamı parka çektim ve 13 eylül de arabayı çalıştırmak için gittim ( Bu tarihler arası Devlet beni geçici görevlendirdi ) akü tamamen boşalmış , akü takviyesi yaparak arabayı çalıştırdım ve Başer otoya gittim oradaki servis danışmanı arkadaş akünü şarja takarız ve akünü ölçeriz dedi eğer ölçümlerde akü yetersiz gelirse , akünü değiştiririz şarj tutarsa şarj bedelini yaklaşık 30 TL ödeme yaparsınız dedi servisin bu ücreti benden istemesi normal mi. ( bu arada ben 30 TL nin lafını etmiyorum :D )

erol bey merhaba,

ben yılda 15000 km yapmıyorum ama her yıl bakım yaptırıyorum aracıma

aracım 2009 haziran çıkışlı

ilk bakımını 4500 km. 2010 haziran ayında yaptırdım

ikinci bakımın 14000 km 2011 haziran ayında yaptırdım

aracım şuanda 15800 km normak şartlarda bakımı 19000 km de ama 19000 km bulana kadar gene haziran ayı gelirse ki büyük ihtimaller gelir gene yıllık bakım yaptırırım.

aracınız bir yıl içersinde 15000 km yapıyorsa km dolunca bakım yapılır. yok bir yıl içinde 15000 dolmaz ise yıllık bakım yapıyorlar. ve kaç km de iseniz onun üzerine 15000 km de koyup bakım tarihi bu diyorlar bir yıl içinde söylenen km dolarsa dolduğu zaman yoksa bakım tarhinden bir yıl sonra bakım yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

48000 km de 8-9 kere bakım yaptırdığım düşünülürse normal :s

Yorum bağlantısı
Erol Özden
(düzenlendi)

Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim.

tarihinde Erol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serkan Ataman

2007 model 1.4 dizel fiestam 52000e geldi.aracı aldığımızda 2010 yılı hazıran ayında yağ değişimi filtreler falan değişmiş.bakım kağıdında bakımı girdiğinde 41000 de imiş.gelecek yağ değişimine 60000 yazmış otokoç servisi.20000 km çok uzun değilmi dizel araç için?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Sağlıklı bir motor istiyorsanız çok uzun. Benim tavsiyem, şehir dışı kullanılıyorsa 15.000 km, şehir içi kullanılıyorsa 12.000 km'yi aşmamaya çalışın.

20.000 km beklenecek olsa beli her 10.000 km'de bir hava filitresini kesinlikle değiştirin derim. Neden derseniz?

*Hava filitresi yeni olduğunda motor rahat nefes alır.

*kurum oluşumu azalarak motorda karbon birikimi azalır

*Kurum oluşumunun azalmasıyla yağ daha geç kirlenir, geç kararır, motor ömrü uzar.

*Yakıt tüketimi düşer.

*Turbo bir motor olduğu için turbo iyi yağlanarak turbo ömrüde uzar.

Motorda işler zincirleme ilerler. Bir filitre herşeyi etkileyebiliyor. Aslında herşey yakıtın iyi bir şekilde yanmasına bağlı.

Hava filitresini değiştirmeden extra beklenilen 10bin km'de fazlasıyla filitre parasını fazla yakıt tüketimi olarak atarsınız, yağınız erken kirlenir ve motor sağlıksız şartlarda çalışır. Yani sizden götürüsü çok faha fazla olur...

Fiesta hava filitresi 15-20 TL civarı ve değişimi 3 vida ile çok basit.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Bizim 1.4 HDI C3'ün servise girme periyodu yirmibin km'de bir. 1 sene dolduğunda henüz onbin km'deydi. Ama yıllık bakımına girdi.

Sizin 2011 haziran da bakıma girmeniz lazımdı.

Aslında hava filitresinin daha erken değişmesini servislerde öneriyor ama servise yılda 2 kere araba çağıramadıkları için hava filitresinide bakım ile beraber değiştiriyorlar. Normalde bizim memleketimizde hava ve yollarımız tozlu olduğu için hava filitresi 20bin km'de 2 defa değişmesi gerekiyor. Erken filitre değişimi uzayan motor ömrü ve düşen yakıt tüketiminden dolayı daha fazla kar sağlıyor.

20.000 km standardı avrupa için uygulanan bir standart diye düşünüyorum. Oradaki tozsuz temiz hava burda olsa filitreyi ada gibi kirletmek için 30000 km değiştirmemek gerek..

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ben 15 binde bakıma girerken 6-7 bin olunca hava filtresini değişiyordum, artık yağ değişimini 10 binde bir yapmaya karar verdim ve hava filtre değişimini de 5 binde bir yapacağım. ne gerek var diyenler olacaktır. her zaman kontrol ettim, filtre değişimden sonra en fazla 2 bin km'de filtrenin parası yakıttan geri dönüyor. diğer getirisi de cabası.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serkan Ataman

bugün 2007 model 1.4 tdci fiesta'nın yağ değşimini yaptım.her parça ford otosanın orjinal parçası olmakla beraber yağ filtresi,hava filtresi,polen filtresi ve bosh marka mazot filtresi değişti.hava filtresinin ve polen filtresinin durumu içler acısıydı açıkçası.çok kirlenmişler,bende bundan böyle hava filtresini 5 binde bir değiştiririm elime bir tornavida alıp.kullandığım yağ linkteki yağ,çok tereddütte kaldım çünkü fordun dizel yağ kodunu tam olarak karşılamıyor bu yağın üzerinde yazan kod,bu yağın aynısını 1 hafta evvel 2009 model benzinli focusuma koydum çünkü bireir fordun önerdiği kodu karşılıyor.Sadece dizel yada benzinli diye bir ibare yok o yüzden koydurttum ustaya,usta da zaten herzaman kullandığımız yağ dedi problem çıkartmaz dedi.yağ aşağıdaki linktedir.

http://www.ozenticaret.com.tr/asp/product/588/Mobil-Super-3000-5w30-Motor-Yag-4-Lt

ekstra bir yazı buldum.bilgilendirici olacağını düşünüyorum,ben baştan sona okudum.bu durumda dizel fiestaya koyduğum yağın bir sıkıntı yaratmayacağını düşünmekteyim.yinede değerli yorumlarınızı bekliyorum.

http://forum.donanimhaber.com/m_30382525/tm.htm

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Arkadaşlar gereğini söylemiş. Bizim ablamın arabada daha 13000 km de 2009 haziran çıkışlı iki kez bakıma girdi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bırakın servisi ve talimatları, bizde olmaz o bakım aralığı.

5000 de bir hava filtresi değişecek, her 10.000 de bir yağ tam sentetik Mobil Süper 3000 5-30 ile değişecek (filtre dahil) ve 30.000 de bir mazot filtresi değişecek, her 15-20 binde bir maf sensörü temizlenecek, ideal bakım budur arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Serkan Ataman
Bırakın servisi ve talimatları, bizde olmaz o bakım aralığı. 5000 de bir hava filtresi değişecek, her 10.000 de bir yağ tam sentetik Mobil Süper 3000 5-30 ile değişecek (filtre dahil) ve 30.000 de bir mazot filtresi değişecek, her 15-20 binde bir maf sensörü temizlenecek, ideal bakım budur arkadaşlar.

2 mesaj üstteki yazımda tereddüt edeceğim i konu yok o zamansa değilmi Ali bey..

Yorum bağlantısı
  • 12 yıl sonra...
Mehmet Ali Aslan

Merhaba Arkadaşlar,

YouTube'da dolaşırken araçların yaz bakımı hakkında bir videoya rastladım yaz bakımı videosu. Video, yaz mevsimi öncesinde aracımız için yapmamız gereken bakım adımlarını ele alıyordu. Video, bu hazırlıkların neden önemli olduğunu ve nasıl yapılacağını aşama aşama açıklıyordu. Eskiden kış bakımı veya km bazlı bakımlardan bahsederdik şimdi de yaz bakımı mı eklendi ben mi yeni öğreniyorum. bakım aralıkları diye görünce başlığı bu yaz bakımı işi de sanki yazdan yaza bir bakım aralığı gibi geldi. videoyu izlemek yerine ben bi kaç başlıktan bahsedeyim: lastik değişimi, klima kontrolü, yaz temizliği (kışın tuz vs şeylerin alt kısmı korezyona uğrattığından) gibi ce yaz su gibi genel kontrollerden bahsetmiş.

1.  
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bakımın mevsimseli teknik olarak yok, mesela yazın antifirizi boşaltıp sadece su falan konmaz, kışın da klima gazı gereksiz falan denmez. teknik olarak dünyada. ağırı hafifi e de olmaz bakımın.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

ağırı hafifi e de olmaz bakımın.

Faturaya göre ağır bakım oluyor valla. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mahmut Yıldız yazdı:

Faturaya göre ağır bakım oluyor valla. 

teknik adamım para pul işim olmaz

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

teknik adamım para pul işim olmaz

Ben de takmayım diyorum ama faturada bi takıyorlar, gözlerim fal taşı gibi oluyor. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...