İçeriğe Yönlendir

Esp Testi

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Herkese merhaba;

aracımda ESP var ve ben bunun nasıl çalıştığını görmek istiyorum. Bunu en tehlikesiz ve kolay şekilde nasıl test edebilirim?

Trafiğe kapalı alan olacak kesin de, bir yöntem önerebilir misiniz?

Aklıma toprak bir futbol sahasında bir engel koyup 50-60 km ile giderken bu engelden kaçıp tekrar yola girmek ile

kireçten çizgiler ile bir viraj oluşturup bunu biraz hızlı almayı denemek geliyor. Eskişehir'de böyle bir top sahası nerden bulurum bilmiyorum ama Darıca/Kocaeli de sahilde var.

Birde bunuda kameraya alırsam al sana teknik test :nazar:

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

O kadar uğraşmaya gerek yok bence. Zaten toprak yolda ESP sizi yolda tutmayabilir. Boş bir alanda sert bir direksiyon hareketi ile test edebilirsiniz.

Sert direksiyon hareketini en fazla 45 derece gibi bir açı ile sağa ve sola ard arda 60-70 km/s gibi bir hızda yaparsanızda ESP devreye girmese bile araç yoldan çıkmaz. Ama ESP varsa kesin devreye girer.

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Ancak size tavsiyem , ESP yi test edecekken yapacağanız hareketleri ESP olmadan da toparlayabileceğiniz durumlardan seçin. :rolleyes: ESP zaten araç sınır noktasındayken değil çok daha önce devreye girer.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Ver arabayı Süha ya hemen sana denesin pazar benim arabada arka koltukta sayesinde bi sağa bi sola vurdum.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)
Evet süha ve can bu işi yapıyorlar. Esp lambası yakıcısı. :rolleyes:

Zaten Can hocanın Fatih abinin arabasının ESPsi (pert araç satılmasıyla ilgili konuda) hakkında yaptığı yorumdan sonra bu teste karar verdim :)

Bosch un testlerinde komple karla kaplı alanlarda araç rotadan çıkmıyor, kuru ve virajlı yolda limitlerin biraz üzerinde girilen virajlarda savurmuyor.

Ben virajda savrulduğum için kaza yaptım ve kendi Cerato mu ESP yok diye sattım bu aracımı da ESP li bir araç ararken buldum aldım. Kafamda soru işareti kalmasın istiyorum, zaten hızlı kullanmıyorum ama lazım olduğunda ESP bana yardım etsin.

407 ile ilgili servis ve ustalardan duyduğum 407 deki süspansiyon sisteminin diğer pejolardakine benzemediği farklı bir tip olduğu ve viraj kabiliyetinin iyi olduğu yönünde, birde yerede yakın zaten.

Yani amacım hiç gerektirecek bir durum olmasa da altımdaki araç bana güven versin bunu bilmek istiyorum.

tarihinde Furkan Avc? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

''Herşeyden önce güvenlik bunu unutmadan araç sürelim'' der şair.

Toprak, ıslak zemin yanıltıcıdır. ESP ışığı yakmanın en kolay yolu; El fireni çok hızlı bir şekilde çekilip bırakılır.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

benim karaoğlanın ESP sini arada yakıyorum ben. genelde direksiyon hafif çevrikken patinaj çektirmeye uğraştığımda oluyor :) yani ışıklardan ani kalkış yaptığımda. biraz önce eve gelirken kalkarken ve 3. viteste yaktım esp lambasını :good1:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Bir döner kavşaga gel kavşak içerisinde eğer kimse yoksa gir kavşaga ve dönel kavaşk içinde hızlan esp lambası yanacaktır :)

Can hocam sen beğenmedin mi 407 nin ESP sini cidden?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Araç spin atarcasına savruldu ters kontra ile aracı yola oturtuk ondan sonra aklı başına geldi esp açtı eğer ters kontrayı zamanında vermesek 407 si olmicaktı Fatih Keskinin :good1: Berbat ESP si değil yol tutuşuda Okadar alçak olsada araba yolda durmayınca durmuyor demekki bende ESP siz 307 var oda sanki 195 65 15 lastikle yola yapışıyor :)

Allah ESP'ye muhtaç etmesin o zaman ne diyelim :)

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Döner bir kavşakta veya sert bir virajda aynı anda direksiyon hareketiyle gaza yüklenin. ben Yaptım yoldan çıktım. ESP'nin acizliğini gördüm :friends:

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Senin 307 ile aynı hareketi yapsaydı bırak arabayı bizde pert olurduk bende arkadaşımın 307 sini kullanıyorum bence 407 nin yanından bile geçemez.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

iş arkadaşım 99 carizma'da esp var diye ısrar edince bugün test yaptım. Boş bi yolda 3-5 sefer araba yoldan kopup ciyy ciyy diye ses verdikten sonra esp olmadığına ikna oldu ;)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
iş arkadaşım 99 carizma'da esp var diye ısrar edince bugün test yaptım. Boş bi yolda 3-5 sefer araba yoldan kopup ciyy ciyy diye ses verdikten sonra esp olmadığına ikna oldu ;)

:bambam: bende 2005 mondeo tdci ghia da var sanıyordum, şu anda sanırım bütün parçalarını ayırmışlardır :thank_you2:

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
tcs yani anti patinaj sistemi devreye giriyordur. aynı lamba yanar...

TCS yok diye biliyordum :nazar:

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

benim 206 da var ve simdiye kadar bir defa isigi yandi oda 110 la yagmurlu havada su birikintisine girmistim karda falanda pek bi ise yaramiyor zaten zincirsiz arac yerinden kalkmiyor 205 45 lastik var :nazar:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
benim arkadaşlardan öğrendiğim bu.

+ olarak

ESP = ABS ve TCS nin koordineli olarak kontrol edilmesi ile çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Ver arabayı Süha ya hemen sana denesin pazar benim arabada arka koltukta sayesinde bi sağa bi sola vurdum.

Kötümü oldu Fatih abi sende aracının yolda duramadığını öğrenmiş oldun :nazar: FORD un gözünü seveyim beya

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
TCS yok diye biliyordum :flowers:

ESP +TCS vardır varsa. kalkışta kayan araba lamabası esp değil tcs devreye girdiği için yanar.

ESP testini en güzel hava alanı pisti gibi yerde yada yarşış pisti gibi geniş ve uzun bir parkurda yaparsınız. onun dışında pek denemeyin derim. ıslak zemin slolom testi yada geyik testi ile esp test edilir genelde. misal geyik testinden geçemediği için sanırım 99 senesi idi a serisine mercedes esp standart olarak koydu

Yorum bağlantısı
Mehmet Yayla

octavia da esp yoktu ama bir kez savruldum. leonu ilk aldığımda octavia ile 70 ile girdiğim bir viraj vardı orda leon savruldu araba kaymaya başladı. esp düğmesi iptaldaymış. tabi biz arabada esp olduğunu sonradan anladık bu yanan ışık neymiş diye kitapçığa bakınca. şimdi mondeomdada esp elektronik açılıp iptal ediliyor ayarlar kısmından. yinede esp ye çok güvenmeden lastik, gaz pedali, fren pedali, direksiyon ve refleklerimize güvenelim.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
23.10.2011 Eskişehir buluşmasına geliyorum Aracı getirin testlerini birlikte yaparız :rolleyes:

Hocam sen gelmeden kışlıkları takayım da, sonra testte yanlışlık olmasın :p

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...